Het nieuw besluit betreffende de Pachten. Model Standregelen voor plaatselijke veree- nigingen van Rundertuberculose-bestrijdiog Roemenië is in het nieuwe Europa ingeschakeld. Arbeid ac lelt. Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG De opbouw is begonnen. Landbouwers Orgaan der Landhouwersvereeniging Redt U Zeiven x. HSsBHSShm ZONDAG 8 DEC! 1940 PrQt 53 «entiea 22tU lAABtm1136 Abonnementsprijs 15 fr. 'a jaars. Men schrfift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonde» aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai» 4, Aalst. De medewerkers sijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het Staatsblad van 28 November 1.1. heeft een besluit afgekondigd gedag tee- kend 26 November en uitgaande van de Sekretarissen-generaal van het Ministe rie van Landbouw en Voedselvoorzie ning, van het Ministerie van Justitie, en van den Kommissaris voor prijzen en loonen, waardoor enkele nieuwe bepa lingen worden ingevoerd in onze pacht- wetgeving. Het nieuw besluit stelt de tot heden van kracht zijnde pachtwet van 7 Maart 1929 niet buiten werking. Aldus blijven b.v.b. de pachtduur van negen jaar bij eerste ingebruikneming, a'smede de vergoeding toekomende aan den uittredenden pachter voorzien door bedoelde wet volledig van kracht. Zoo als de memorie van toelichting van het nieuwe besluit uitdrukkelijk vermeldt geldt het een voorloopige verordening welke voor doel heeft de misbruiken te voorkomen welke zouden kunnen ont staan ingevolge den huldigen economi- schen toestand. Te dien einde: 1) verbiedt ze aan de loopende pach ten een einde te stellen, tenware die pachter de hem door de wet opgelegde verplichtingen niet zou naleven inzon derheid wat betreft de betaling van den pachtprijs, de bebouwing als een goed huisvader en het behoud der bestemming van het verpachte goed of tenware de verpachter zou verkeeren in bepaalde bijzondere omstandigheden waarvoor, om redenen van billijkheid, de mogelijk heid tot opzegging dient voorzien. 2) beveelt zij de omzetting in geld speciën wettelijk gangbaar in België van de pachtprijzen welke in natura werden vastgesteld, of op basis der waarde van een of meerdere landbouwproducten. Overigens vermeldt de memorie van toelichting dat een herziening van onze huidige wetgeving op de pachten nood zakelijk is, teneinde aan den pachter be drijfszekerheid te verschaffen welke een onmisbare vereischte is voor de opvoe ring der landbouwvoortbrengst. Deze herziening ligt ter studie, doch wegens de kiesche vraagstukken waartoe het vraagstuk der landpacht aanleiding geeft, kan een definitief statuut enkel worden afgekondigd na eene zeer gron dige studie. Ziehier een beknopte toelichting der bepalingen van het nieuw besluit 1) Verlenging der loopende pachten. Artikel 1. De op 28 November 1940 loopende pachten worden verlengd tot op den tweeden verjaardag van den datum vastgesteld voor het vertrek die volgt op den dag van het eindigen van den oorlog. De opzeggingen gegeven na 10 Mei 1940 blijven zonder uitwerking. Deze welke geldig werden gegeven (n.l. bij deurwaardersexploot of bij aan- geteekend schrijven en met inachtneming van den wetteHjken termijn) vóór 10 Mei 1940, behouden integendeel hunne uit werking. Deze verlenging komt enkel ten goede aan den pachter die de verplichtingen hem opgelegd door de wet nakomt. Art. 2. De verlenging hooger ver meld is niet van toepassing 1. Op de pachten waarvan het voor werp een duur in zich sluit van minder dan een jaar. Voor deze overeenkom sten is geen opzegging vereischt. Zoo bv. de afstand in gebruik van een perceel land voor bet planten van aardappelen, of het zaaien van witloof, van een perceel weide voor het grazen. Eenmaal de aardappelen of het witloof geoogst, eenmaal het seizoen voor het grazen voorbij, is ook de overeenkomst ten einde. 2. Op de pachten die betrekking heb ben op gronden die ten openbare nutte werden onteigend of verworven. 3. Op pachten die betrekking hebben op gronden, welke, gezien hunne ligging, moeten beschouwd worden als bouw gronden of als nijverheidsgronden, op voorwaarde dat zij als dusdanig in de pachtovereenkomst werden beschreven. 4. Op overeenkomsten betrekking hebbende op gronden door den pachter of den eigenaar aan zfu personeel ver huurd als onderdeel van een arbeids overeenkomst. Dergelijke overeenkomst vraagt strikt genomen geen opzegging. Zij neemt van rechtswege een einde op den eersten vervaldag na de verbreking der arbeidsovereenkomst. 5. Wanneer de verpachter (eigenaar) wenscht het verpachte goed zelf in ge bruik te nemen of het in gebruik te geven aan bloedverwanten in nederda lende linie of aan een hunner (kinderen of kleinkinderen), en hij dit inzicht in de opzegging heeft uitgedrukt. Ingeval van eerste ingebruikneming kan de verpachter evenwel die reden om zich tegen de pachtverlenging te verzetten enkel inroepen, wanneer hij zich in een geschreven pachtcontract het recht tot verbreking heeft voorbehou den, om het goed zelf uit te baten of de uitbating ervan aan zijn afstammelingen over te laten. Indien de verpachter of zijn afstam melingen het verpachte goed niet in be zit nemen binnen een termijn van 6 maanden nadat het door den huurder werd verlaten, of indien de inbezitne ming fictief is, heeft de pachter recht op schadevergoeding. Inzake de verplichte opname in de opzegging, van het inzicht van den ver pachter het goed zelf in gebruik te ne men of in gebruik te geven aan zijn af' stammelingen, bepaalt de wet, bij over gangsmaatregel, dat zoo de opzegging gegeven werd tusschen 10 Mei 1940 en 28 November 1940, de verpachter dit inzicht nog mag te kennen geven aan den pachter, op voorwaarde dit te doen vóór 28 December a.s. Artikel 3 van het besluit voorziet een nieuwe reden tot verbreking der pacht De verbreking van elke pachtovereen komst kan op verzoek van den verpach ter uitgesproken worden, indien de pachter veroordeeld werd tot minstens drie maanden gevangenisstraf wegers één, sedert 10 Mei 1940, ten nadeele van den verpachter of van een met hem inwonend familielid, begaan misdrijf. 2) Verbod van pachtprijzen in natura. Artikel 4 van het besluit bepaaltdat zoolang het besluit van kracht blijft, de te vervallen pachtprijzen vastgesteld in waren of op basis van een of meer wa ren, zullen omgezet worden in pacht prijzen uitgedrukt in geldspeciën. De omzetting geschiedt op basis der offt- cieele prij-en der landbouwproducten in voege op den datum van den vervaldag. Indien de pachtprijs bedongen werd in vreemde munt, geschiedt de omzetting op basis van den gemiddelden koers van deze munt gedurende de twaalf maan den die den 10 Mei 1940 voorafgingen. 3) Bindende kracht van het nieuw besluit. De bepalingen van het nieuwe besluit dienen nageleefd te worden niettegen staande elk strijdig beding of elke strij dige overeenkomst. Zulks beduidt dus dat zelfs indien verpachter en pachter het eens zijn om de bepalingen van het nieuw besluit niet toe te passen, deze overeenkomst van geener waarde is als strijdig met het besluit. 4) Datum waarop het besluit van kracht is geworden. Het nieuw besluit is in werking getre den den dag zijner afkondiging door het Staatsblad, hetzij dus op 28 November 1940. Artikel 1. In de stad Aalst wordt een vereeniging van landbouwers ge sticht, onder de benaming "Eendracht*. Zij heeft haar zetel te Aalst, lokaal "De Koornbloem*. Art. 2. Zij stelt zich voor doel den gezondheidstoestand van het vee te verbeteren, bijzonder onder opzicht van tuberculose. Te dien einde a' zal de vereeniging raadplegingen, lessen, voordrachten, stalbezoeken en alles wat de gezamen lijke tuberculosebestrijding kan bevor deren, inrichten. b) Zij zal alle nuttige maatregelen ne men ter bevordering van de hygiene onder het vee van hare leden verbete ring der stallen onder gezondheidsop zicht, rationeele uitbating, verzorgde voeding, openlucht-verblijf enz. c) Zij zal in een reglement van inwen dige orde de maatregelen voorschrijven die geschikt zijn het uitbreiden van de tuberculose te beletten, de stallen van deze ziekte te zuiveren en de besmetting te weren uit deze die nog vrij van ziekte zijn. d) Zij zal gebeurlijk door hare leden doen middelen aanwenden ter bestrij ding van andere besmettelijke ziekten (besmettelijk verwerpen, uierontstekin gen, enr). Art. 3. De vereeniging is samenge steld uit werkende leden en eereleden. Zij worden door den Beheerraad aangenomen. Art. 4. De werkende leden zijn de eigenaars van dieren, die zich verbinden de standregelen en het reglement van in wendige orde na te leven en tevens van de voordeelen van de vereeniging genieten. Zij moeten de bijdrage, door den Be heerraad vastgesteld, betalen. Art. 5. De eereleden zijn dezen, die door hun raadgevingen en hunnen gel- delijken steun tot den voorspoed van de vereeniging bijdragen. Zij hebben het recht de vergaderingen bij te wonen maar hebben slechts stemrecht indien zij tot den Beheerraad behooren. Het getal eereleden mag het vierde der werkende leden niet overtreffen. Art. 6. Ieder lid heeft het recht op elk oogenblik uit de Vereeniging te treden. De vervallen bijdrage en deze van het loopende jaar kunnen alléén vereischt worden. Het ontslag moet per brief aan den voorzitter gezonden wor den. Art. 7. De leden kunnen door den Beheerraad uit de vereeniging gesloten worden 1°) bij niet nakomen van de standre gelen en de bijzondere reglementen 2°) bij klaarblijkelijk wangedrag 3°) wanneer een lidmaatschap of hun handelwijze de belangen der vereeniging zou schaden 4°) wanneer zij de offlcieele reglemen ten op de gezondheidspolitie der huis dieren zouden overtreden. Het ontslagnemend of uitgesloten lid mag het terugbetalen der gestorte som men niet eischen en verliest alle recht op het maatschappelijk fonds. Art. 8. De vereeniging wordt be stuurd door een Raad samengesteld uit een voorzitter, een ondervoorzitter, een secretaris-schatbewaarder en 8 leden. Zij worden gekozen bij meerderheid van stemmen tusschen de werkende en de eereleden. Ieder jaar treedt een be stuurslid af, het is onmiddellijk herkies baar. De volgorde van de aftredingen wordt door het lot aangeduid. Art. 9. De Beheerraad vergadert op oproeping van den voorzitter. Art. 10. De bestuursleden oefenen hun mandaat kosteloos uit, Een vergoe ding mag nochtans door de algemeene vergadering toegekend worden aan den secretaris-schatbewaarder, alsook aan andere personen die diensten aan de vereeniging bewijzen Art 11.De Beheerraad is belast met al de bestuurszaken die niet aan de algemeene vergadering voorbehouden zijn. Hij neemt de noodige schikkingen tot uitvoeren van de beslissingen van de algemeene vergadering. In samenwer king met den veeartsenijkundigen dienst bestudeert hij al de middelen ter verwe- (Zie vervolg 2de bladzijde). la t begin van dit jaar hebben we. op deze plaats, onder den algemeenen titel "LANDBOUW EN OORLOG* een artikel gewijd aan de revolutionnaire I landbouwpolitiek van den toenmaligen minister van Landbouw, Prof. C. Jones- cu-Sisesti. Sindsdien hebben zich in Roemenië groote veranderingen voor gedaan. Eerst moest koning Carol Bes- sarabië en Noord-Boekowina aan Sow- jet-Rusland afstaan later, na de arbi trage van Weenen, Zevenburgen aan Hongarië en Zuid-Dobroedska aan Bul- garië Een derde van het grondgebied met een derde der bevolking ging ver loren. Dit was dan ook het einde van het Carol-regiem, dat milllarden had op geofferd aan leger en bewapening en. sterk door de Engelsche garantie, bij hoog en bij laag iederen afstand van grondgebied had afgewezen. Koning Carol werd door zijn zoon opgevolgd en generaal Antonescu, die de IJzeren Garde zeer genegen was, nam de teu gels van het bewind in handen. Hij zocht enge toenadering bij de As-mogendhe- den, die, enkele dagen geleden, leidde tot de bijtreding van Roemenië tot het Driemogendheden pact. Uit dezen stap van de nieuwe Roe- meensche regeering is een gansche reeks gevolgen voortgesproten. Politiek is Roemenië thans de bondgenoot van Duitschland en Italië voor wat de eco nomische zijde betreft, beteekent deze toetreding noch min noch meer een in schakeling van Roemenië in de Duitsche levensruimte. En daaraan wordt van Roemeensche zijde de hoop vastge knoopt, dat het land, in vergelding van het verlies, in de mogelijkheid zal wor den gesteld profijt te trekken uit al wat de Duitsche wetenschap in den loop der laatste jaren heeft gepresteerd om land bouw, industrie, verkeer en weermacht uit te bouwen tot een schier volmaakt geheel. De gebeurtenissen der laatste drie maanden hebben geleid tot een volledige omschakeling van de economische struc tuur, taak welke Roemenië uit eigen kracht niet tot een goed einde kan bren gen. Alleen in nauwe samenwerking met Duitschland kan dit geschieden. Het Reich stelt niet alleen een uitgebreide economische zending ter beschikking van Roemenië, doch ook zijn industrie en zijn finantie. Dit kan enkelingen ver wonderen, die nog niet weten dat Ber lijn, in stijgende mate. het centrum aan 't worden is van de Europeesche finan tie. Het is schier onnoodig er hier aan toe te voegen, dat deze financieele sa menwerking een ander verloop zal heb ben dan deze welke destijds met Londen werd doorgedreven. Landbouw en in dustrie hebben er alles behalve profijt uitgetrokkenalleen een bijna ondrage lijke belasting. Ditmaal zal het andersom gaan. Resoluut is Roemenië dus een nieuwe richting ingeslagen. Het zou echter verkeerd zijn te geloo- ven dat dit voldoende is om van van daag op morgen, voor den gewonen landbouwer, een periode van welvaart te doen aanbreken. In den loop van de zen Winter zal Roemenië nog met zwa re zorgen hebben te kampen, want na den afstand van Bessarabië, Zevenbur gen, Boekowina en Doebroedska is de toestand er alles behalve op verbeterd. Het economisch evenwicht werd er door verbroken. Alle economisten zijn er ech ter van overtuigd, dat de schuld van dien benarden toestand ver in het verle den terugligt. Sedert jaren werd in enkele klaar ziende kringen een systematische hulp voor den landbouw grëischt. Vergeefs, echter. Is het niet veelbeteekenend, dat in de groote tentoonstelling, welke en kele maanden geleden voor de poorten van Boekarest werd gehouden, met het doel het 10-jarig ambtsjubileum van koning Carol te verheerlijken, slechts een half paviljoen werd voorbehouden aan den Roemeenschen landbouw en de "prestaties,, van de regeering op dit ge bied De overige vier hallen, daaren tegen, waren gevuld met plannen en projecten voor den verderen uitbouw van Boekarest tot grootstad, de inrich ting van het vreemdelingenverkeer, de electrificatie en vooral aan de bewape ning van het leger, dat iederen aanval, van waar hij ook zou komen, zegevol zou afslaan. In welken hoogen nood de landbouwbevolking verkeerde, scheen in de hoofdstad niemand te weten. Een berekening van het ministerie van economische zaken wees onlangs uit, dat Roemenië, voor de volledige ontsluiting van de productiebronnen van den land bouw, niet minder dan 2 millioen en half ploegen, 2,4 millioen eggen, honderd duizenden zaaimachines te kort had. Dit alles ter waarde van 23 milliard lei 1 En nu gaat het niet op te beweren, dat Roe menië deze som niet kon besteden aan den uitbouw van zijn landbouw. Het tegendeel is waar. In de laatste jaren heeft Roemenië meer dan 25 milliard lei weggeworpen aan de bewapening, die totaal nutteloos is gebleken. Roemenië heeft een derde van zijn grondgebied moeten afstaan zonder dat er één schot gelost werd 1 Door het feit, dat de vroegere regee ringen totaal in gebreke zijn gebleven ten opzichte van den landbouw, staat de regeering van generaal Antonescu thans voor een schier onoverkomelijke taak. nog vergroot door het feit, dat door de mobilisatie, heel het economisch leven gedesorganiseerd werd en op talrijke plaatsen totaal geruïneerd door mate- looze opeischingen. In 't begin van den voorbijen Zomer, bijvoorbeeld, lagen nog ongeveer 5 millioen hectaar van de 11 millioen welke te bebouwen waren, nog onbezaaid en onbeplant. Door een tijdelijk ingrijpen van het leger werd dit euvel ten deele te boven gekomen. De oogst van dit jaar is, echter, mede door het gebrek aan arbeidskrachten bij het inhalen van den oogst, niet te verge lijken met deze der vorige jaren. Dit beteekent nu niet, dat Roemenië niet alles bezit om een voorspoedig en rijk land te worden. Het land heeft bijna zijn totale industrie en zijn petroleum- bronnen behouden. Dit is een eerste peiler waarop de welvaart zal opge bouwd worden de tweede is de land bouw, die totaal moet hervormd wor den. Aan granen zal het land nog geen tekort hebben, doch in de mogelijkheid verkeeren, bij normalen oogst, 500.000 ton tarwe en 600.C 00 ton maïs uit te voeren. Dus voor verzorging van Europa aan broodgraan is de rol van Roemenië nog niet uitgespeeld. Voor wat enkele andere producten betreft, zooals aard appelen, zonnebloempitten enz., zal Roemenië niet langer een uitvoerland zijn. doch alles in het werk moeten stel len om voldoende voor eigen gebruik te produceeren. Roemenië is resoluut een nieuw tijd perk ingegaan. Het kan nu in vrede ar beiden en het lijdt geen twijfel, dat het door de nationalisatie van zijn economie en de mogelijkheden welke het nieuwe Europa biedt, spoedig schadeloos zal gesteld worden voor het geleden verlies. Roemenië is in het nieuwe Europa inae- schakeld I van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 5 Jan. van 10 tot 1 2 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. werlt nieuwe abonnenten aan voor Uw blad I ...III ..HUI.....LMIN I TELEFOON r 267.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1