mmssmmsmmm Plantaardappelen* i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt LI Zelve» Voor en oor de Landbouwers Model van huishoudelijk Reglement ten gebruike der Vereenigingen tot Bestrijding der Tuberculose* ZITDAG We zijn het klagen moe De opbouw is begonnen. De Italiaansche Landbouw stelt op de Duitsche markt. zich 1 in i 1 ZONDAG 15 DEC. itMO. Prfls 55 centlei 22 *t« J A AM AMI» At 1137 -v Abonnementsprijs 15 Br. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen vj zonder aanduiding is streng ver] sn artikelen der bron joden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai# 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. En toch morsten we deze week weer naar de pen grijpen, om volgend briefje te zenden Inzake de aflevering van Spoedbestelling. 11 December 1940. Den Heer E. De Winter, Secretaris Generaal bij het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, te Brussel. Waarde Heer Secretaris Generaal, Het besluit nr 97 van 6 December nopens de verwisseling van plantaard appelen heeft ons ten zeerste verwon derd. Met spijt moeten we U laten weten dat deze maatregel een zeer slechten in druk maakt bij onze beste landbouwers, en dat het erge gevolgen zou kunnen hebben Het ware nuttig inlichtingen in te winnen bij de Rijksagronomen en ande re leidende personen nopens deze kwestie. Naar onze meening zullen de boéren zich onthouden van plantgoed te koo- pen en kan men voor 1941 een ramp in zake aardappeloogst verwachten. Genoemde maatregelen zijn ten andere zonder eenig nut, daar de landbouwers, die het nog kunnen doen, alles zullen leveren wat wordt gevraagd. Voor de streek van Aalst-Assche, waar 90 °/o vroege aardappelen worden geteeld, zal dit voor dees jaar onmoge lijk blijken, daar de totale oogst vóór 1 September reeds verkocht werd. De verkoop was op dit oogenblik toe gelaten en het is de schuld van het te laat verschijnen der bevelen van levering dat deze landbouwers nu in de onmo gelijkheid zijn eetaardappelen voor plan ters te verwisselen. We vragen voor genoemde aardap pelkweekers een uitzonderingsmaatre gel te treffen, zooniet mogen we de in voer van planters gerust stopzetten. We vragen U bij deze een dringende beslissing te willen treffen in deze aan gelegenheid. Ook voor de andere land bouwers is deze dwangmaatregel niet te verrechtvaardigen en zal ten andere vanwege de verdeeling een onuitvoer bare rekenplichtigheid vragen. Hopende dat dit besluit ten spoedig ste zal her lien worden teekenen we Met alle hoogachting. Nopens deze zaak kregen we een schrijven van den heer Cl. Ruyssinck, landbouwer te Mere, hetwelk we hier laten volgen Mere, I0-12-'40. Mijnheer de Bestuurder, Naar ik door de dagbladen verneem, moeten de landbouwers een zelfde hoe veelheid eetaardappelen onmiddellijk le veren, wanneer deze plantaardappelen in oatvangst nemen I Dit is een ergen tegenvaller welke groote gevolgen zou kunnen hebben 1 Dat men de voortbrengers van aardap pelen welke nieuw plantgoed koopen, zelfde hoeveelheden MEER zou doen leveren van den oogst 1941, dit ware redelijk. Maar wat gaat er nu gebeuren? Vele landbouwers en dan nog meest deze die in zake leveringen best in regel zijn, zullen onmogelijk genoemde voor waarden kunnen aanvaarden, en zullen noodgedwongen geen aardappelen telen als voor eigen gebruik. De sluikhandel in planters, die nu reeds bestaat, zal er weerom best bij varen, maar tot slot van rekening zal ons land in 1941 maar een halve opbrengst aan aardappelen hebben. Mijnheer de Bestuurder, ik hoop dat U er bij de bevoegde overheid zult op wijzen dat de ramp voor 1941 onmete lijk zal zijn. Dat men dan toch ten min ste aan die landbouwers die voor de leveringen in regel zijn, toelaat de terug gave van de planters uit te stellen tot den oogst van 1941. Zooniet zal men van de eene moeilijkheid in de andere vallen en zal men de ingevoerde planters voor eetaardappelen mogen verkoopen, want de boeren zullen zich noodge dwongen onthouden deze te koopen. Het spijt mij U te moeten zeggen, dat vele landbouwers er ernstig aan denken enkel nijverheidsplanten te telen, zooals beeten, gerst, tabak, vlas enz, daar ze deze goederen gerust mogen verkoopen en zeker zijn hun brood te verdienen. Nogmaals doe ik in het belang der algemeenheid beroep op Uwe mede werking, om de heeren in Brussel op het goede spoor te brengen. Zooniet gaan wij voor 1941 eene onmetelijke ramp te gemoet, en dit alles door de onverstaan bare handelwijze der leidende overheden. CL. RUYSSINCK. stal staan. Zij behelzen het clinisch on derzoek en desgevallend de tuberculi- neering. De veeartsenijkundige inspec teur wijst de methode aan, die moet ge volgd worden, zoowel voor het clinisch onderzoek als voor de tuberculineering hij beslist of het onderzoek moet her haald worden in den loop van het jaar. De afscheidingsproducten of de uit werpsels van de verdachte dieren wor den voor bacteriologisch onderzoek ge zonden aan het laboratorium van de veeartsenijkundige inspectie. De dieren die éénmaal op de tuber- culine gereageerd hebben, moeten in het vervolg niet meer noodzakelijk aan de proef onderworpen worden. De inspecteur kan beslissen dat die die niet voor den kweek bestemd ren, niet HOOFDSTUK I. Inschrijving Controle. A. Het gecontroleerde vee der aangesloten leden wordt door den be- handelenden veearts of door den secre taris der vereeniging ingeschreven op lijsten tuberculineeringsstaten form. nr 22bis die door den veeartsenij kundigen inspecteur afgeleverd worden. Na de tuberculineering en de jaarlijk- sche onderzoeken worden de uitslagen dier werkzaamheden opgeschreven op die staten naast de iaschrijving van elk dier. Die lijsten worden gehouden, hetzij door den veearts zelf, hetzij door den secretaris, indien al de leden der veree niging daarin toestemmen. In alle geval zal deze laatste de lijst houden van al de aangesloten leden met aantal stuks vee, bij ieder van hen gecontroleerd. De gezondheidstoestand der gecon troleerde bedrijven zal streng geheim gehouden worden. B. Indien de gezondheidstoestand van den ver stapel het toelaat en indien de eigenaar er in toestemt, zal de con trole van den inspecteur worden aange vraagd tot het bekomen van het officieel getuigschrift. Deze aanvraag, gesteld op formulier pr 22, zal aan den veeartsenijkundigen inspecteur gericht worden door de be middeling van den secretaris der ver eeniging. Het stuk zal de beschrijving van al de dieren van het bedrijf vermelden, de handteekening van den eigenaar dragen en een verslag inhouden van den behan- delenden veearts. De secretaris der vereeniging neemt afschrift van die aanvragen en, volgens de aanduidingen van den inspecteur, houdt hij deze kopij in orde, door er de veranderingen, die in den gecontroleer- den veestapel zouden voorkomen in te schrijven. Voor de stallen onder cfflcieele con trole vervangt dit stuk het formulier n' 22. Hij maakt regelmatig aan het bureel van de federatie de lijst over van de leden, die het getuigschrift bekomen hebben. De veeartsenijkundige inspecteur heeft het recht de getuigschriften te controleeren waarvan sprake in de littera's A en B zoo dikwijls hij het noodig acht. C. Het vee wordt ten opzichte van de tuberculose ten minste éénmaal 's jaars onderzocht door een veearts, waarvan de keuze gelaten wordt aan den eige naar. Deze onderzoeken geschieden zooveel mogelijk, wanneer de dieren op zijn, aan de tuberculineproeven zullen onderworpen worden. De behandelende veear.s is gehouden, onmiddellijk na zijn onderzoek, de na men der eigenaars, het totaal aantal onderzochte dieren en de uitslagen van zijn onderzoek (aantal reageerende die ren) aan den inspecteur bekend te maken. D. De eigenaars zijn gehouden hun medewerking te verleenen aan de uitvoering van al de maatregelen van controle en andere die door den tech- nischen dienst vereischt wordenzij melden aan hun veearts elk verdacht teeken (hoest, vermagering, uierontste king, spleet- uitvloeiing, enzdat zij bij hun dieren waarnemen ten einde het bestaan der tuberculose zoo vroeg mo gelijk te doen onderkennen. De eigenaars, wier stallen zich onder de controle van den Veeartsenijkundigen inspecteur bevinden voor het bekomen van het officieel getuigschrift of die dat getuigschrift bezitten, zijn gehouden binnen de 48 uren aan den secretaris der vereeniging al de veranderingen bekend te maken, welke in hun stallen mochten voorkomen(verkoop, aankoop, ge boorte, sterfte). E. Elk aangekocht dier wordt af gezonderd gehouden en wordt clinisch onderzocht en onderworpen aan de tuberculineproef binnen de acht dagen. De eigenaars zijn gehouden hun aan- koopen binnen de 48 uren bekend te maken, hetzij aan den secretaris der vereeniging, hetzij aan den behandelen- den veearts. Op gunstig advies van den veeart senijkundigen inspecteur kunnen van de tuberculineering worden vrijgesteld de dieren voortkomende van officieel on besmet erkende stallen, en desgevallend ook de dieren, die voor de vetmesting bestemd zijn. HOOFDSTUK II. Afzonderings- en andere voorbe hoeding smaatregelen. A. De dieren, die aan open tuber culose lijdend bevonden zijn, hetzij door het clinisch, hetzij door het bacteriolo gisch onderzoek, worden onmiddellijk van de andere herkauwers en varkens van het bedrijf afgezonderd in de voor waarden te bepalen en te controleeren door den veeartsenijkundigen inspecteur. Ze worden aan de slachterij geleverd op de kosten van den eigenaar binnen een termijn door dezen ambtenaar vast te stellen. B. Voor zoover de schikking der stallen het toelaat worden de reageeren de dieren, volgens de aanwijzingen van den veeartsenijkundigen inspecteur, der wijze afgezonderd dat het gevaar van besmetting in de mate van het mogelijke verminderd wordt. C. De aangesloten leden zijn ver plicht hun toevlucht te nemen tot al de maatregelen, die in hunne bedrijven kunnen genomen worden om de kalve ren, zoohaast na hunne geboorte aan de tuberculose besmetting te ontrukken, en zulks overeenkomstig de voorschriften van den veeartsenijkundigen inspecteur of van den behandelenden veearts. De inspecteur beslist of de nieuw geboren kalveren dienen gevaccineerd te worden. D. De stallen en de dieren worden in een goeden staat van reinheid en ge zondheid gehouden. De eigenaars moe ten te dien opzicht zich gedragen naar de voorschriften van den veearts, belast met de controle der dieren. Zij moeten insgelijks al de maatregelen van ont smetting, die door dezen veearts of door (Zie vervolg 2de bladzijde). X. - BESLUIT. Het zou ons niet moeilijk vallen de reeks der landen, die resoluut de nieuwe richting voor de economische herorde ning van Europa zijn ingeslagen, met ettelijke namen te verlengen. Immers, we hebben nog niets gezegd over het pro tectoraat Bohemen-Moravië, over het voormalige Groot-Hertogdom Luxem burg, dat thans binnen de grenzen van hét Reich ligt, over Spanje, dat dezen Winter ongetwijfeld met zware moeilijk heden inzake voedselvoorziening zal hebben te kampen, over Zwitserland en Zweden, enz. We zullen dit ook niet doen. Later, wanneer zulks past, zullen we de gelegenheid gretig te baat nemen, om het een en het ander over deze lan den te vertellen. We willen thans uit de ze reeks artikelen een besluit trekken, te meer daar er zich in den loop van de voorbije week een gebeurtenis van uit zonderlijk belang heeft voorgedaanhet afsluiten van een nieuw Duitsch-Ita- liaansch accoord inzake de wederzijdsche uitwisseling van landbouwproducten. Zooals bekend, nam in den loop der laatste jaren, de ruil van landbouwpro ducten tusschen Duitschland en Italië in steeds stijgende mate toe. Hier en daar, echter, bestonden nog leemten, die, in het belang van beide landen, moesten aangevuld worden. Dit is nu definitief gebeurd. De ministers van landbouw, heer Darré langs Duitsche zijde en heer Tassinari langs Italiaansche zijde, heb ben een accoord onderteekend, dat een nog intensievere samenwerking tusschen de beide As mogendheden op land bouwgebied voorziet. In den loop der laatste zes jaren heb ben we, op deze plaats, meer dan eens breedvoerig uitgewijd over de prestaties van het facisme op landbouwgebied. Wie herinnert zich niet dat Italië, dank zij een geweldige krachtinspanning, er in gelukt is voldoende graan voort te bren gen voor de eigen broodvoorziening. Italië eet nu zijn "pane integrale», 85 °/o gebuild. Op de eerst voorgestelde men geling met maïibloem, is men niet inge gaan. De Italiaan beschikt dus over voldoen de brooddoch ook aan boter en kaas is er geen tekort en, heel het jaar door, zal hij ook een stukje vleesch, dat hij liefst naast zijn brood en niet er op, zooals wij gewend zijn genieten wil, Voorzien zijn. Doch naast de producten waarvan hij voldoende voortbrengt, zijn er ook, gelukkig voor hem, andere waar van hij te veel produceert. De Engelsche blokkade zal dus niet kunnen beletten dat de Italiaan goed zijn bekomste eet zij zal evenmin kunnen beletten dat Italië het overschot uitvoert. Al de markten van heel Europa staan thans open. En in vollen oorlog, terwijl Italië op twee fronten vecht, wordt hard gewerkt aan den uitbouw van den uitvoer, vooral van groenten en vruchten. Voor wat groenten betreft is de ligging van Italië ideaal t heel het jaar door kan het, dan in deze dan in gene zone van het land groenten in vollen grond kweeken. On geveer 1.5 millioen centenaar staan ter beschikking van den uitvoer. De uitbreiding van den uitvoer van groenten en vruchten ook een bijzon dere uitvoerpost is het eigenlijk hoofdbestanddeel van het door Duitsch land en Italië gesloten accoord, dat niet alleen geldt voor den duur van den oor log, maar ook voor de verdere toekomst. Volgens de vastgestelde richtlijnen zul len de Italiaansche producenten zich op grond van een jarenlang productieplan meer en meer op de Duitsche markt in stellen, vooral voor de levering van groenten en vruchten. Dat is echter niet alles. Er zullen heel in 't kort besprekin gen aangeknoopt worden voor de uit wisseling van vee, van Duitsche plant aardappelen tegen vroege Italiaansche aardappelen, den uitvoer van vleesch en vet naar Duitschland, enz. Aan de Italiaansche producenten wordt de zekerheid van afzet gewaar- borgd evenals stabiele prijzen. Om dit laatste doel te bereiken, is het nood zakelijk dat de inwerkingen van den spe- kulatleven wereldhandel op de Duitsch- Itajiaansche uitwisselingen worden ge neutraliseerd en ongewone winsten on mogelijk worden gemaakt. Kwesties welke men zeer spoedig hoopt op te lossen. Na deze korte samenvatting van den inhoud van het accoord, past het dat wij er, in het kader van deze reeks artikelen, een kort commentaar aan toevoegen. In de vorige artikelen hebben we ge zien dat de Deensche, de Nederland- sche. de Bulgaarsche, de Slowaaksche, de Poolsche en nu laatst de Roemeen- sche landbouw zich meer en meer heb ben ingesteld op de Duitsche marktdit was en is voor hen de redding. Maar tot een allesomvattend accoord was het totnogtoe niet gekomen. Italië gaat ook op dien weg vooraan. Want, zonder eenige overdrijving, is het Duitsch-Ita- liaansch accoord een der hoofdbestand- deelen van de economische ordening van het Europa van morgen. Voor Italië biedt het de mogelijkheid zijn land bouwproductie gestadig uit te breiden en voor Duitschland een waarborg, dat ook voor wat groenten en fruit betreft, zijn verzorging het heele jaar door, ver zekerd is. En meteen levert het aan de heele wereld een voorbeeld van de grondsla gen waarop het Europa van morgen zal opgetrokken worden. Terwijl het er vroeger steeds om te doen was de tol grenzen steeds hooger te trekken, om de eigen productie tegen de mededinging van andere landen te beschermen, wor den door dit verdrag de markten van beide landen opengezet. Nog meer het verdrag stipuleert zelfs dat alles in het werk zal worden gesteld om de le veringstermijnen nog uit te breiden. Het gaat hier slechts om groenten en fruit, doch wie zegt. dat morgen niet hetzelf de accoord voor andere producten zal worden gesloten In ieder geval, de Duitsche markt zal thans heel het jaar door voorzien zijn van Itaiiaansch fruit. Duitschland stelt er veel belang in, dat het niet alleen tijdens den betrekke- lijken korten tijd van den oogst van groenten en fruit voorzien wordt, doch ook tijdens de andere seizoenen. Hun nerzijds hebben de Italiaansche produ centen er belang bij een zoo lang moge lijk seizoen te kunnen uitbaten. Men zal in Italië probeeren de productie in dege- wenschte richting te verschuiven en proeven zullen worden genomen om de frissche waren ter plaats zelf te bewaren of te verwerken, en later naar Duitsch land te verzenden. Daardoor wordt een overrompeling van de Duitsche markt tijdens het drukke seizoen vermeden, en evenzoo een stopzetten van den aanvoer in de stille maanden. Soortgelijke verdragen zullen ook met andere landen worden afgesloten, waar door de grondvesten voor nieuwe eco nomische politiek van Europa zullen worden uitgebreid. De economische opbouw van Europa wordt steen na steen voortgezet. De bij zonderste oorzaak van het te wachten succes ligt in het feit dat juist aan den landbouw zooveel belang wordt gehecht. Dit zal geen voorloopig verschijnsel zijn voor den duur van den oorlog. Inte gendeel. In de Nieuwe Orde wordt aan den landbouwer de plaats geschonken welke hem rechtmatig toekomt. EINDE. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 5 Jan. van 10 tot 12 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. HjwWWifljnHlkinnw TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1