Vast te grijpen Gelegenheden Argentinië heeft zijn bijzon derste markten verloren. i i Arbeid adelt* Voor en door de Landbouwers Landbouwweekblad ZITDAG Rond de Stichting van de Handelsmaatschappij De Koornbloem Landbouwers nieuwe Amerika zonder Europa. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 22 DEC. i*K>. Prfla 55 centiem 23A9 JAAKAAM& Nt 1138 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen xonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai» 4« Aalst. De medewerkers rijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Genoemde Vennootschap werd op Maandag 16 December ten lokale Redt U Zeiven, Groote Markt, te Aalst, ge sticht. Een twintigtal aandeelhouders waren tegenwoordig. Na voorlezing der standregelen wer den dezelve goedgekeurd en werd over gegaan tot aanstelling van den beheer- en toezichtsraad. Werden aangesteld als beheerders de heeren Clement Ruyssinck. Mere, Voorzitter. Caudron Ortaire, Aalst, afgevaardig de-beheerder. Coppens Constant, Erpe. beheerder. Van den Haute Victor, Ninove, Beygaert Jan, Aalst. Als toezlchters werden aangesteld de heeren Wynant Frans, Outer, voorzitter van den toezichtsraad. Schollaert Gustaaf, Haaltert, toe- zichter. Van de Velde Gerard, Moorsel, toe- zichter. Het kapitaal van 300.000 frank werd door de aanwezigen en door verschei dene volmachtgevers totaal onderschre ven. Vanaf 2 Januari zullen alle magazij niers afhangen van "De Koornbloem» en zullen alle verkoopen aan de land bouwers door deze maatschappij ge beuren. Redt U Zeiven zal verder als groot handelsmaatschappij blijven bestaan en zal zijn betrekkingen uitbreiden tot de handelaars. De kleinhandelaars zullen voortaan hunne waren, zooals meststoffen, voe ders, zaadgoed enz. bij Redt U Zeiven kunnen betrekken en desnoods ook als zaakvoerders kunnen optreden. Wij willen hieraan toevoegen dat het enkel gaat om de handelaars, welke regelmatig in het handelsregister als dusdanig zijn ingeschreven. Deze die nog in gebreke bleven, kunnen dit nog doen vóór 31 December. Na dien datum zal het hen naar alle waarschijnlijkheid verboden zijn hun handel verder uit te oefenen. Zij kunnen desgevalle enkel optre den als zaakvoerders van de N. V. "De Koornbloem». Hetzelfde geldt voor niet-handelaars. De belanghebbenden kunnen zich wenden per brief of persoonlijk tot de maatschappij Redt U Zeiven, Zeeberg- kaai, 4, Aalst. We kunnen niet nalaten volgend briefje weer te geven, hetwelk we ont vingen en waarin we eens kunnen lezen in de ziel van velen onzer goede land bouwers en Redt U Zei vers. Den 15 Dec. 1940 Geachte Heer Bestuurder, Deze om U mijn spijt uit te drukken niet te kunnen medewerken aan de stich ting van onze nieuwe maatschappij De Koornbloem Zooals Ge weet is mijn eenige droom mijn bedrijf uit te breiden en land bij te koopen. Daarom moet ik al mijne gel den vrij houden. Hadden de aandeelen van 100 fr. geweest, dan zou ik zeker hebben meegedaan, om mijn symphatie te betuigen tegenover U, die gansch uw leven een strijd hebt gevoerd voor de boeren, zooals niemand dat deed en ook voor onze veteeniging. waarvan U weet dat ik een der beste en vurigste leden ben. Het lezen van ons blad De Koorn bloem is mijn grootste genoegen en steeds kunt ge op mijn steun rekenen. Ik hoop dat ik als voorheen zal kun nen rekenen op een goed aandeel in de maandelijksche verdeeling der meng voeders, want II weet dat ik een groote vee- en varkensstapel bezit. Aanvaard, Heer Bestuurder, de gene gen groeten van Uw trouw lid, X. We kunnen niet nalaten enkele rege len neer te pennen bij hoogergemeld schrijven. Ons trouw lid, we zullen nooit of nooit zijn naam verklappen, is een be trekkelijk jongen, ontwikkelden en rijken boer, met een groot bedrijf en een flink gezin. Hij is een der meest vooruitstre vende kweekers en is de aangewezen persoon om als bestuurslid in onze ver- eeniging en als boerenleider vooraan te treden. Rijk en ontwikkeld is slechts één op de duizend van ons boegen. Hij is Redt U Zeiver, is de Koorn bloem en den Bestuurder zeer genegen en waardeert den strijd die voor het be lang der boeren werd gestreden. Maar,., als het op enkele centen aan komt... dan keert de kaart en komt on zen vriend voor als een der meest ach terlijke en bekrompen boeren uit Vlaan deren. Het is nog erger, omdat we goed weten, dat die man vele tienduizenden franken weggestopt heeft om zooals hij wel zegt enkele stukken grond te kunnen koopen indien de mogelijkheid zich voor doet. Hij zou wel 100 frank wagen, maar 1000 frank zou hem zeker voor maan den den slaap ontnemen 1 We kunnen hierbij enkel treuren, als we zien dat jonge, ontwikkelde en rijke boeren nog zoo bekrompen, nog zoo onverstandig en onsociaal zijn En we zeggen bij ons zeiven Er zullen nog eeuwen verloopen eer de boeren in Vlaanderen tot "mannen» zullen gegroeid zijn 1 We vragen ons af waarom dezen brief werd geschreven Maar de reden is klaar zorgt toch dat ik, niettegen staande ik als een lafaard de taak aan anderen overlaat om onze maatschappij te stichten, mijn reuzenaandeel krijg in de voederverdeeling, dat ik zooveel mo gelijk geniet van de voordeelen, waar voor anderen de mogelijkheden hebben geschapen 1 Onze trouwe vriend is ook zeer waardeerend voor onzen grooten strijd, maar vraagt zich nooit af of zijn han delwijze aan den koppigsten kamper allen lust niet zou ontnemen om nog verder te strijden. We hebben dezen brief op papier willen vereeuwigen, omdat het zoo grievend is de kleinzieligheid van som mige boeren te moeten bestatigen en ook omdat het overal zou geweten zijn met welke gedachten sommige der meest vooruitstrevende landbouwers in Vlaanderen nog bezield zijn. Niet alléén genoemde vriend, maar honderdtallen landbouwers en Redt U Zeivers zijn in het zelfde geval. Ze kij ken de kat uit den boom en komen ge woonlijk te laat, daar waar hun plicht hen roept om in de eerste lijnen op te trekken. Gelukkig voor hen zijn er anderen, landbouwers en buitenstaanders, die het beter begrijpen en op wie we steeds kun nen rekenen. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 5 Jan. van 10 tot 12 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. abonnenten aan voor Uw blad I Het staat als een paal boven water dat er na verloop van dezen oorlog iets zal veranderen in onze samenleving de hand- en geestesarbeiders zullen er de eereplaats bekleeden, welke hen terecht toekomt, en, indien er in de maatschappij handarbeiders zijn die waarlijk dien naam verdienen dan zijn het toch wel onze land- en tuinbouwers. De vraag stelf zich nu of er uit dat zwoegen, dat aanhoudend wroeten en slaven van onze boeren niet meer voor deel kan getrokken worden We mee- nen van ja en zijn er zelfs vast van over tuigd. Gaat maar eens rond op onzen buiten en werpt eens een oogslag in de boomgaarden en U zult weldra vast stellen dat er daar en daar alleen nog een gansch arbeidsveld open ligt. Eenige oude sukkelaars van fruitboomen met een dikke laag groen mos bedekt en meestal lokaalvariëteiten van weinig of geen waarde bezetten nog altijd een ruim hoekje grond dat verstandig uitge baat het driedubbel zou opbrengen van wat men er nu uithaalt. Nu de kolen toch schaarsch en duur zijn weten vele buitenlieden niet hoe verstandig ze zouden handelen met die fruitboomen uit te houwen en te ver branden en ze te vervangen door jeug dige boompjes van een andere fruitsoort en voorzeker van een meer handels waardige en opbrengende verscheiden heid. Eens dien stap gezet en de hoo rnen jaarlijks de geschikte onderhouds- zorgen toegediend en zal men verwon derd zijn over de bekomen uitslagen. Hoe men moet te werk gaan om min derwaardige gronden vruchtbaar te ma- ken, dit hebben we in een vorig nummer in 't lang en in 't breed besproken. Be geeft u eens naar de akkers van onze Volkstuinders en U zult aanstonds be merken hoe weinig kennis deze nederige menschen bezitten om het uitbaten van hun hoekje grond zoo voordeelig moge lijk te doen. Bij deze lieden is dit wellicht nog te begrijpen; ze hadden het voorheen nooit gedaan en zouden nu plots met al die j geheimen van een oordeelkundige uit- j bating moeten vertrouwd zijn. Dat gaat immers niet op en we mogen den steen niet werpen naar deze oningewijde maar toch moedige en naarstige volks tuinders. Maar we mogen ons nu hoegenaamd niet gaan inbeelden dat er bij onze land en tuinbouwers, voor wat den akker bouw betreft, ook geen grove feilen wor den begaan. Wat al geld wordt er jaar lijks niet nutteloos uitgesmeten aan een ontijdige, onoordeelkundige, soms niet aangepaste bemesting. Wat al gissingen in de keuze der variëteiten, wat al ver- waarloozingen op gebied van uitwate ring en grondverbetering, wat al ge brekkige, soms verkeerde doenwijzen bij 't planten en zaaien, bij 't overwinteren van groenten, fruit en landbouwproduk- ten, wat al missingen in de veevoeding, 't verzorgen van kleinvee en grootere huisdieren, in 't bouwen van stallen, aal- putten, mesthoopen en silo's. We we ten wel dat de volmaaktheid niet te be reiken is, maar nu dat putje bij paaltje komt, dat alles op haren en snaren hoeft gezet om de bevoorrading van de bevol king te verzekeren, nu vragen we aan onze boerenjeugd, aan onze burgerij die een tuin bezit, aan de leden van 't ver bond der volkstuintjes, dat ze zich toch dezen winter de moeite niet zouden ont zien om de land- en tuinbouwvoordrach- ten bij te wonen die, zoowat overal in de streek zullen gegeven worden. Niet alleen de staat, maar ook de pro vincie richt voorlichtings-, land- en tuin- bouwvoordrachten in voor eenieder die er van genieten wil. Doch we kennen onze pappenheimers, velen zullen zeggen we weten allicht genoeg om boer te zijn of we zouden die mannen eens gaarne zien boeren Anderen zullen antwoorden We we ten 't allemaal beter dan zij of wat willen die ons komen wijsmaken Neen, zoo niet. beste vrienden Land en Tuinbouwers, ons moet ge niet over tuigen dat we niets meer te leeren heb ben, de dwazen alleen denken dat ze (Zie vervolg 2de bladzijde). Zooals we het in de voorgaande reeks "De heropbouw van Europa is begon nen,, hebben kunnen vaststellen, moet Europa het thans zonder de hulp van Amerika trachten te stellen en kan het dat ook, zoo goed en kwaad als 't gaat. We zijn er zeker van, dat het onze lezers zal interesseeren indien we thans trachten te antwoorden op de vraag kan Amerika het zijnerzijds ook zonder Europa stellen Iedereen zal daarop volmondig ja antwoorden, vermits er in Amerika, zoowel Noord als Zuid, over schot is aan levensmiddelen. Dat is zoo, er is echter tekort aan afzet en dit brengt mee, dat in Amerika de handel slabbakt en de Regeeringen voor een flnancieele zware taak staan. Beginnen we dit onderzoek met Ar gentinië. dat ongetwijfeld de sterkste economische macht van het Zuid- Amerikaansch werelddeel uitmaakt. Indien het nog moest bewezen wor den, dat de oorlog in Europa voor de landen van Zuid-Amerika een ramp daarstelt. dan zou het volstaan te wijzen op de jongste ontwikkelingen in Argen tinië In 't begin van den oorlog in Europa scheen het voor de landen van Zuid-Amerika een gouden tijd te wor den... zooals het ook gedurende den wereldoorlog was geweest. In Januari van dit jaar, bijvoorbeeld, was de uit voer 50 °/o hooger dan in Januari 1939. En deze verbetering hield aan tot in Mei. De Argentijnsche uitvoerders had den, ondanks de verhoogde vrachtkos ten en het gebrek aan scheepsruimte, geen reden tot klagen. Toen Noorwegen in den oorlog be trokken werd en het Duitsche offensief in het Westen losbrak, sloeg de toestand voor Argentinië plots om. Dit was nog maar een begin. Het Europeesch vaste land was afgesloten, doch Engeland voerde nog altijd groote hoeveelheden in. Vanaf Juni echter slonk de uitvoer zienderoogen. In September bijvoor beeld. om slechts een voorbeeld aan te halen, bedroeg de gezamenlijke uitvoer nog slechts 61 millioen P. tegen 119 millioen P. in September 1939. De in voer, daarentegen, slonk niet. Integen deel. Van 854 millioen P. in de eerste acht maanden van 1939 klom hij tot 1091 millioen P. voor hetzelfde tijdbe stek van 1940. Terwijl de invoer met 28 °/o steeg, klom de uitvoer slechts met 7°/.. De toestand is er thans niet op verbe terd. In den buitenlandschen handel van Argentinië heeft zich een zwaartepunt verandering voorgedaan. Zooals men weet was Engeland het bijzonderste afzetgebied van Argentinië en tevens ook het land dat de meeste produkten uit Argentinië betrok. De handel met Engeland bezorgde aan Argentinië, jaar- in jaar-uit, een niet te versmaden over schot aan deviezen. Dit is thans gedaan. Engeland tracht nog steeds Argen tijnsche landbouwprodukten in te voe ren, doch bij gebrek aan scheepsruimte gaat dit niet meer zooals beide partners het zouden wenschen. En de goederen welke Argentinië zijnerzijds uit Enge land betrok, kan het niet meer bekomen. Een omvorming van den Argentijnschen buitenlandschen handel in de richting der Vereenigde-Staten wordt thans voltrokken. Jammer.dat Noord-Amerika zelf geen tekort heeft aan al de land bouwprodukten wnarmee Argentinië geen blijf weet. Argentinië heeft getracht verandering in den benarden toestand te brengen met den Invoer uit de Vereenigde-Staten draconisch te beperken. Voor de han delsbalans kon daaruit gewis een zekere verbetering voortspruiten, doch deze maatregelen kunnen in geen geval een redding beteekenen voor de Argentijn- setje landbouwers, die er thans weer zooals in de crisisjaren 1929-1933 het ergste aan toe zija. Argentinië's rijkdom er moet niet op gewezen worden ligt voornamelijk in zijn landbouwproducten granen,lijn- zaad, wol en vleesch. In normale jaren vertegenwoordigden deze producten 95 °/o van den totalen uitvoer. Inzake maïs en lijnzaad heeft Argentinië zelfs een soort wereldmonopool veroverd. De oorlog heeft Argentinië van zijn bijzonderste afnemers afgesneden. Men mag niet vergeten, dat in de laatste ja ren ongeveer 3/4 van den uitvoer naar Europa ging. Daarvan was de eene helft voor het vasteland bestemd de andere helft voor Engeland. De eerste helft is door de Engelsche blokkade totaal verloren gegaan de tweede helft echter heeft door de Duitsche tegen- blokkade een zwaren slag opgeloopen. Enkele maanden heeft men kunnen ho pen, dat de handel met Engeland zich zou handhaven. In 't begin van den Zo mer sloot Engeland met Argentinië groote contracten af voor de levering van bevroren vleesch en stelde zich, anderzijds, borg voor de afname van al het vleesch in blikken dat in Argentinië lag opgestapeld. Engeland heeft deze contracten niet kunnen nakomen. In Augustus reeds nam Engeland slechts 50 °/o van de af gesloten contracten af bij gebrek aan scheepsruimte en deviezen. Ook voor wat de granen betreft gaat het niet naar wensch. In het afgeloopen jaar was Argentinië de grootste leveran cier van granen en men raamt dat het minstens een derde van de totale tarwe- leveringen voor zijn rekening nam. De tarweoogst is dit jaar niet geweest wat hij zijn moest. Van uitvoer is er in ieder geval geen spraak. Men hoopte dat maïs dit verlies zou goedmaken, daar de maïsoogst bijzonder groot is geweest. Voor den uitvoer beschikt Argentinië dit jaar over 7 millioen ton. In normale jaren zou het voor Argentinië een kin derspel zijn geweest deze hoeveelheid op de buitenlandsche markten af te zetten, waarvan minstens 3 millioen ton in En geland. Dit jaar zal dit niet mogelijk zijn. Het Europeesche vasteland ligt buiten het bereik en Engeland heeft zijn invoer ingesteld op zijn Imperium. Het voorstel maïs tegen steenkolen te ruilen, vond te Londen geen gewillig oor. Trouwens, de prijzen van de Plata-maïs zijn te hoog om te kunnen mededingen met de Ame* rikaansche maïs, daar Washington de Amerikaansche maïs-verbouwers ruime subsidies toekent. De Argentijnsche regeering staat der halve vooreen moeilijke taak, eenerzijds, moet zij groote voorschotten toestaan aan de landbouwers en, anderzijds, heeft zij aan de Engelsche regeering een cre- diet van 40 millioen pond sterling moe ten openen om de vleesch- en graanle- veringen aan Engeland te financieeren. Een Engelsche economische afvaardi ging die, enkele dagen geleden, een be zoek bracht aan Argentinië, heeft weinig resultaten opgeleverd. De Vereenigde Staten trachten in het belang van hun pan-Amerikaansche trustplannen dezen toestand uit te baten. Argentinië heeft zich daartegen lang ge kant en stelde alles in het werk om te be letten dat zijn landbouwproductie onder het toezicht der Vereenigde Staten zou komen. Enkelen tijd geleden heeft Argentinië toen een toekenning van een Ameri- kaansch krediet van 50 millioen dollar aanvaard, waarvoor het Amerikaansche goederen moet koopen. Dit gebeurt na tuurlijk met het doel Argentinië van Europa onafhankelijk te maken voor wat betreft de invoer van industrieele produkten. De Vereenigde Staten ne men de kans waar Engeland en de andere landen van Europa als leveranciers uit te schakelen en zelf in hun plaats te treden. Dat gebeurt niet alleen in Argentinië doch ook in andere Zuid-Amerikaansche staten zooals we gelegenheid te over zullen hebben om dit in den loop van de volo^nde artikels na te aaan< LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U zaad vinden vooi vele gevallen, TELEFOON i 267. I De "Handelsmaatschappij De Koorn- j bloem is dus gesticht. We danken al len die meewerkten om deze oprichting te verwezenlijken. Namens den beheer- j raad werd op de vergadering dezen dank uitgesproken door de heeren Ruyssinck, j voorzitter, en Caudron, afgevaardigde- j beheerder. I

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1