Zonder Europa geen welvaart in Zuid-Amerika, Arbeid adelt* Landbouwweekblad ¥oor es d oor de Landbouwers ZITDAG Besluit betreflende de ingebruikneming van braakliggende gronden. Nazomer op den Volkstuin Orgaan der Landhouwersvereemging Redt 0 f Zeiven ZONDAG 29 DEC.'i 940. Prfla 33 centiem 23it« JAAK6AHS Mi 1139 Abonnementsprijs 15 fr.jaars- Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestaarde? en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai» 4» Aalst, Da medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In aanmerking nemende dat de hui dige toestand ons verplicht zooveel mogelijk 's lands bevoorrading door eigen voortbrengst te verzekeren en het dus ddogend noodzakelijk is dat geen enkel bebouwbaar plekje grond onbenut wordt gelaten, heeft de heer Secretaris- Generaal van het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening, ia dato 21 November 1,1., waardoor de eigenaars braakliggende gronden, welke van eenigszins vatbaar zijn voor bebouwing, verpacht worden deze gronden ofwel zelf in gebruik te nemen cfwel in ge bruik te geven aan pachters. Hieronder volgt ren toelichting der brpalirg<;n van dit besluit I. Inventaris der braakliggende gronden. Binnen de veertien dagen der aflcon- digirg van het brsluit (dus vóór 12 De cember 1940) moet de burgemeester van elke gemeente de gemeentelijke land bouwtellingscommissie, ingesteld bij be- s'uit van 11 Juni 1940. bijeenroepen, teneinde een inventaris op te maken van dr cp het grondgebied der gemeente liggende braakgronden wlke voor be bouwing geschikt zijn. Te noteeren valt dat in dezen inven taris niet alle braakliggende gronden dienen opgenomen doch slechts deze welke geschikt zijn voor bebouwing. De inventaris dient opgemaakt vol gens het cfficieei model gehecht aan het besluit en in twee exemplaren waarvan één wordt overgemaakt aan den Rijks landbouwkundige van het gewest. II. Gronden toebehoorende aan particulieren. De private eigenaars van gronden voorkomende op den inventaris, wor den door den burgemeester bij aange- teekend schrijven aangemaand binnen de maand hunnen eigendom zelf te be bouwen of te verpachten. Indien de eigenaar binnen dezen ter mijn van een maand aan den burge meester zijn beslissing niet heeft meege deeld zijn grond zelf te bebouwen of den naam en het adres van den pachter die het goed in huur heeft genomen, gaat de burgemeester zonder verwijl zelf over. voor rekening van den eigenaar, tot de verpachting. Die verpachting^geschiedt dan bij inschsijving onder verzegelden omsl ig. zooals voorzien is door de wet van 7 Mei 1929 op de verpachting van goederen toebehoorende aan de open bare besturen. De burgemeester moet de naam en het adres van den pachter aangenomen door het gemeentebestuur alsook den aange boden pchtprijs, bij aangeteekend schrij ven ter kennis van den eigenaar. Deze laatste is verplicht den pachter door de gemeente voorgesteld als zijn pachter te erkennen. III. Verpachting van gronden toebehoorende aan de gemeenten. De braakliggende gronden toebehoo rende aan de gemeenten dienen onmid dellijk verpacht op de wijze bepaald door de wet van 7 Mei 1929, hetzij door inschrijving onder verzegelden omslag. De gemeenten zullen dus, hetzij door aanplakking, hetzij door aankondiging in de bladen, moeten kenbaar maken tot de verpachting van welke gronden wordt overgegaan. De personen die wenschcn één oi meer prrceelen in huur te nemen, zullen moeten kenbaar maken aan het ge meentebestuur tegen welken prijs zij de pacht wenschen aan te gaan. Zulks dient te geschieden onder ver zegelden omslag. De pscht wordt toege zegd aan den hoogsten inschrijver. De vet pachting mag door het gemeentebe stuur geschieden zonder inachtneming der pleegvormen voorgeschreven door art kei 76/6° der gemeentewet, dit be ter kent zonder dat het advies der Be stendige Deputatie ec de goedkeuiing van den koning vereircht zijn. IV. Verpachting van gronden toebehoorende aan de com- Wordt het beroep door den Rijks- landbouwkundige verworpen, gaat de Burgemeester over tot de verpachting van ambtswege. VII. Toezlchtsmaatregelen. De burgemeester cf de door htm aan gestelde beambten, de leden van de ge meentelijke landbouwtelliagscommissie en de Rijkslandbouwkundige hebben ten allen tijde toegang tot de braakliggende gronden opgenomen in den inventaris en kuonen er alle vaststellingen doen welke vereischt zija voor het vervullen van hunne opdracht. Wij beschouwen het besluit als een eerste en degelijke poging voor de uit breiding van onze landbouwgronden. Daar echter de oppervlakte der thans nog braakliggende gronden geschikt voor bebouwing betrekkelijk gering is, dienen geen te hooge verwachtingen gesteld op de uitwerking van het besluit inzake de opvoering van onze landbouw productie. Hiervoor komen bijzonder in aanmer king de ontginning op groote schaal der duinen, de hectaren heidegrond in de provinciën Antwerpen en Limburg alsmede de uitvoering van belangrijke werken tot behoorlijke afwatering van de moerassige en vochtige gronden, waarvoor wij de gansch bijzondere aandacht der bevoegde overheid hebben gevergd in ons hoofdartikel van 1 De cember 1.1. betiteld "Voor eene uitbrei ding onzer landbouwgronden,,. Wij spreken de verwachting uit dat zij ook eerstdaags op dit gebied met den vereischten durf handelend zullen op treden ten bate van onzen landbouw en van gansch het volk. missiën van openbaren onder stand en aan de kerkfabrieken Bij afwijking aan de voorschriften vervat in de wet wan 7 Mei 1929 zijnde verpachtingen van braakliggende gron den, toebehoorende aan de commissies van openbaren onderstand en aan de kerkfabrieken onderworpen aan dezelf de pleegvormen als de verpachting van braakliggende gronden toebehoorende aan particulieren (zie II hierboven). De ze verpachtingen zijn onts'agen van,de voorgeschreven adviezen en goedkeu ringen van de hoogere bestuursoverhe- den. Deze afwijzingen aan de normale toe passing van het bestuurlijk recht hebben voor doel de proceduur zoo eenvoudig mogelijk te maken en de inwerkingtre ding van het besluit te bespoedigen. V) Voorwaarden waartegen de pacht wordt toegestaan. Wat den pachtprijs betreft bepaalt het jesluit dat de twee eerste pachtjaren costeloos zijn zoodat de overeengeko men of bij inschrijving geboden pacht prijs slechts geldt van af het derdejaar. 3eze bepaling heeft voor doel den pach ter te vergoeden voor de betrekkelijk geringe opbrengst, welke hij de eerste aren der pacht zal opdoen op de gron den, ten overstaan van den arbeid en de grondstoffen welke hij aan de bebou wingen zal moeten besteden. Voor het overige zijn al de voorschriften bevat in de pachtwet van 7 Maart 1929 op de verpachting van landeigendommen van toepassing op de verpachting van braak- iggende gronden, n 1. 1) Wat betreft den pachtduur. Ver mits het hier gaat over een eerste inge bruikneming, is de duurtijd der pacht negen jaar, niettegenstaande elke strij dige overeenkomst. 2) Wat betreft den opzeg. Deze moet geschieden bij aangeteekend schrijven of deurwaardersexploot twee volle jaren vóór den eindvervaldag. 3) Wat betreft de wederzijdsche rech ten en verplichtingen van eigenaars en pachters. De verpachter mag diensvol- gens geen beperkingen opleggen aan de vrijheid van bebouwing en van beschik king der landbouwprodukten door de wet zelf aan den pachter toegekend. Doch anderzijds is de pachter ver plicht bet gehuurde perceel als een goed familievader te bewerken en stipt de overeengekomen pacht te betalen. 4) Wat betreft de vergoeding aan den uittredende pachter. Overeenkomstig de bepalingen der wet kan deze aanspraak maken op de vergoeding voor navetten en aangebrachte verbeteringen. Wat betreft de braakliggende gron den die vóór het in werking treden van het besluit als bouwgrond te koop wer den aangeboden, behelst het besluit nochtans volgende bijzondere bepa lingen a) de verpachter kan ten allen tijde aan de ingebruikneming een einde stel len, mits opzegging te doen, in de ge bruikelijke vormen, minstens drie maand vóór den datum overeenkomende met dezen waarop de pacht werd aangegaan; b) zoo de opzegging gedaan wordt vóór het einde van het derde pacht jaar, heeft de pachter recht op een billijke vergoeding. VI. Bezwaren tegen de In schrijving op den Inventaris. Het kan voorkomen dat braakliggen de gronden, welke voor inbedrijfneming ongeschikt zijn, opgenomen worden op den inventaris der in gebruik te nemen gronden. In zulk geval, kan de eigenaar (privaat persoon, commissie van open- schap bij in het niet zinken, en nooit baren onderstand. Kerkfabriek) daar- worden wij moe daarna te kijken. Ieder jaargetijde toont hare bijzon derheden van ons tuintje. En niet het minst den nazomer met zijn mooie kleurschakeringen van bladeren en vruchten. Vooral het blad ondergaat thans een metamorphose dat nergens hare weerga vindt, en iederen nieuwen dag zien wij verandering der kir uren. Het is alsof zij ons voor het laatst voor hun heengaan het allermooiste willen laten zien van intense kleurenpracht, van purper, rood en geel, in alle nuances van licht tot donkerrood. De wijngaard spant hier wel de kroon, maar ook vele andere als verschillende Berberis, Viburnum, Cor- nus, Sorbus, en Brunussoorten, waar- tusschen nog de mooie bessen prijken verder sommige mooie boomen als Amerikaansche eik, goudesch en linden, enkele corniferen als moeras cypres, vooral die met afvallend blad of vaste planten en kruiden als het zachte geel van Funkia, Salomonszegel, Leietjes- van-dalen, enz. om niet te spreken van vele dingen die we reeds gepaseerd zijn, en zoo maar langs den weg en berm stonden. Wanneer wij vooral na een mistigen morgen met opvolgende zonneschijn ons tuintje beschouwen, dan komen wij on der de bekoring van dit mooie kleuren spel, dat wedijveren kan met de mooiste tinten en kleuren der bloemen. Wat kan soms alles mooi bedauwd en berijmd zijn. de grasspriet lijkt te bezwij ken onder den last van een dauwdruppel, die de zon in een schitterend diamant heeft omgetooverd. En wat zijn de spin- newebben nu mooi geteekend, vooral degene die pas gemaakt zijn en nog niet door den wind hebben geleden. Op zich zelf is dit een kunstwerk, waar menschelijk vernuft, techniek en weten- het niet zinken, tegen berorp aanteekenen bij den Rijks- landbouwkundige van zijn gewest bin nen de acht dagen volgende op de ont vangst der aanmaning van den Burge meester. Van dit beroep moet hij tevens den Burgemeester verwittigen opdat deze de vc pachting van rechtswege zou schorsen. De Rijkslandbouwkundige be slist binnen de maand en deelt zijne be slissing mede aan de gemeente. Tegen zijne beslissing is geen verhaal mogelijk. Zuid-Amerika en de Europeesche oorlog. Hoe sterk de oorlog zijn schaduw op de Zuid-Amerikaansche landen werpt, hebben we aangetoond in een korte schets van den toestand in Argentinië. Trouwens, Engeland geeft toe, dat het zijn aankoopen in Amerika niet op het vroegere peil kan handhaven. In den loop van de voorbije week sprak Henry Brand, de economische raadgever van de thans ia Uruguay vertoevende En- gelsche zending onder leiding van Lord Willington, voor de handelskamer van Montevideo. Hij zette de redenen uiteen, die En geland ertoe genoopt hebben zija aan koopen te beperken en verzocht de aan wezigen begrip te hebben voor de nood zakelijkheid, waarin Engeland verkeert, zijn buitenlandsche orders tot het aller noodzakelijkste te beperken. In tegen stelling tot Duitschland, moet Engeland alles van overzee aanvoeren, waarvoor veel scheepsruimte noodig is. Omdat geen enkel neutraal land schepen naar de Engelsche wateren stuurt, blijft deze taak alleen aan Engeland voorbehouden. Elk beschikbaar schip wordt voor mili taire doeleinden en het vervoer van munitie gebruikt, en pas in de tweede plaats komen de behoeften van de bur gerbevolking. Indien de oorlog lang duurt, zou het wel kunnen gebeuren, zoo besloot Heniy Brand zijn betoog, dat slechts matig gesmaakt werd, dat zoo wel de economische positie van Enge land als die van de Zuid- Amerikaansche landen ernstiger zouden geschokt wor den als tot dusver het geval was. Zulke taal is duidelijker danalle cijfers. Gelijk de timmerman eerst de muren en spentwerk voor een huis aanbrengt, om een stevig geraamte te verkrijgen, zoo maakt ook de spin eerst hare lange hechtdraden, om daarna de kleverige dwarsdraden te spinnen, om de argelooze vliegjes te vangen, die in den nazomer, evenals de spinnen, in overdadigen aan groei naar voren treden. Zoo leeft het een van den andere in (Zie vervolg 2de bladzijde)- Na deze korte inleiding, ingegeven door de aclualiteit, kunnen we ons on derzoek voortzetten met Brazilië. Daar is de toestand omzeggens nog slechter dan in Argentinië Dit laatste land heeft immers het peil van zijn buitenlandschen handel nog kunnen handhaven tot in Mei Brazilië, daarentegen, ondervond den nadeeligen invloed van den Euro- peeschen oorlog reeds in Maart. En dat is te begrijpen, vermits de Vereenigde Staten nog alleen qroote hoeveelheden Braziliaansche koffie invoeren. Frankrijk had voor Mei nog aanzienlijke contrac ten afgesloten, welke echter niet meer konden uitgevoerd worden. In Duitsch land wordt geen Braziliaansche koffie meer gedronken, evenmin als in Italië, de Scandinaafsche landen, Holland of België Engeland, daarentegen, heeft steeds de voorkeur gegeven aai koffie van Costarica boven Braziliaansche. Voeg daarbij nog dat de prijzen sterk gedaald zijn, daling welke in een nabije toekomst catastrofale afmetingen drei gen aan te nemen. Denk eens in de nieuwe koffleoogst bedraagt 20 millioen zakken, waarvan er, om te beginnen, 10 millioen van de markt werden genomen. De oude oogst was echter nog verre van verkocht, zoo dat naar raming, Brazilië thans over een overschot van 19 millioen zakken be schikt, waarvan de Vereenigde Staten er hoogstens 11 millioen zullen van af nemen, Alleen het einde van den Euro- peeschen oorlog kan Brazilië uit dien be- narden toestand redden. Dat het daarop hoopt, bewijst een sprekend gebaar het heeft deelgenomen aan de Herfstbeurs van Leipzig 1 En dat is nog niet alles. Meer dan eens hebben we er op ge wezen dat de Braziliaansche economie te kwetsbaar was, juist omdat zij bijna uitsluitend gesteund was op den uitvoer van koffie en we vonden het voor Bra zilië een wijze politiek om naast koffie ook katoen te verbouwen. In den staat Sao Paulo vooral spande men zich ter dege in om goede katoen voort te bren gen en slaagde men er ook in. Als men echter thans de statistieken van den uit" voerhandel van katoen openslaat en ziet hoe ellendig het daarmee gesteld is, dan kan men zich, bij benadering, een ge dacht vormen van den wanhopigen toe stand waarin de staat Sao Paula zich thans moet bevinden. Want indien de uitvoer van koffie slecht is te noemen, dan is deze van katoen catastrofaal ge weest. Nooit is het zoo duidelijk bewe zen geworden, dat Brazil zonder Euro pa geen welstand kan kennen, want de verwachtingen een verbetering in den toestand te zien intreden als gevolg van een uitbreiding van het interameri- kaansch handelsverkeer, werden niet verwezenlijkt. Het lijdt echter geen twij fel, dat indien deze toestand lang voort duurt het Amerikaansche kapitaal ver lokkelijk zal werken en Brazil ëeen soort kolonie van de Vereenigde Staten zal worden. Met Chili een ander land dat erg onder de gevolgen van den Europee- schen oorlog lijdt is dit reeds gedeel telijk het geval. Niettegenstaande de Vereenigde Staten niet bij machte zijn de producten welke Europa vroeger afnam, voor hun rekening te nemen, staan ze toch overal met de handen vol credie- ten en zetten hun politiek van invloed uitbreiding doelbewust verder. Zooals we gezien hebben heeft Argentinië een Amerikaanach crediet,onder zeer slechte voorwaarden aangeboden, aanvaard. Chili heeft hetzelfde gedaan. De Ameri kaansche In- en Uitvoerbank heeft toe zicht verkregen over de aanwending van dit crediet van 12 millioen dollar en zal er zeker op waken dat men met hetAme- kaansche geld geen fabrieken zal bou wen, die later met de Amerikaansche zouden kunnen wedijveren. In vergelijking met Argentinië en Bra zilië is de buitenlandsche handel vanChi- li niet bepaald slecht te noemen. Eerst in Augustus 1.1. sloot de handelsbalans met een deficiet. Dit komt omdat de uit voerhandel van Chili gebaseerd is op ertsen en salpeter. De uitvoer van land bouwproducten, daarentegen, is sterk achteruitgegaan en indien de oorlog nog lang duurt, zal Chili verder en verder onder den invloed van de Vereenigde Staten komen te staan. En in geen enkel ander land van Zuid-Amerika lijkt de toestand gunsti ger. Peru, bijvoorbeeld, heeft een lee ning van 100 millioen soles moeten uit- schrlj ven om de werkloozen arbeid te verschaffen en met de staatsflnancies is het verder erbarmlijk gesteld. Uruguay moet hetzelfde euvel bestrijden en heeft voor de uitvoering van openbare wer ken 20 millioen U. dollar uitgeschreven. Dit bewijst dat zoolang de Europeesche markten gesloten blijven, deze landen geteisterd worden door de plaag der werkloosheid, in andere woorden dat Zuid-Amerika zonder Europa geen welvaart kan kennen. De Vereenigde Staten hebben geld te veel om te trachten gebruik te maken van dezen toestand om het handelsver keer in de richting van Zuid naar Noord te veranderen. De wereldoorlog noch de wereldcrisis van 1930 hebben het ver mocht. Zal het ditmaal gaan Het lijdt geen twijfel dat men in Zuid-Amerika niets beters zou wenschen. Zij zijn het moe steeds door Europa van de eene crisis in de andere te worden gestort. Doch een instelling op de markt der Vereenigde Staten beteekent een totale ommekeer in de economie der bijzonder ste Zuid-Amerikaansche staten. Deze kan niet doorgevoerd voor het laatste schot in Europa valt en men mag er zich derhalve aan verwachten, dat de handelsbetrekkingen tusschen Europa en Zuid-Amerika spoedig zullen her vatten. Daar Europa daartegen] ^eco nomisch en politiek geordend zal zija, brengt deze samenwerking niet meer dezelfde gevaren mee als voorheen. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 5 Jan. van 10 tot 12 uur, in ons Lokaal, Groote Markt* Aalst. nm 00RHBLÓEM TELEFOON 267. Onze Bemerkingen over het nieuwe Besluit.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1