Onze Broodgraanbevoorrading De Akkerbouw in 1941. 1 Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Het gebruik van Teelt- gronden in Groenteteelt. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven NEDERLAND. ZONDAG.26 JAN. i941. ifrflt 50 tfcntlcat 23.U JAAR«AN& £4i 1143 Abonnementsprijs 20 Cr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen ran artikelen sonder aanduiding der bron is streng Terboden. Bestaarder en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebargkaai» 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De uitslagen der reis van de Belgische afvaardiging naar Berlijn. hebben wij ze in 't verleden vrijmoedig kenbaar gemaakt aan de bevoegde over heden, niet met het inzicht van afbreken de kritiek doch met de bedoeling het al gemeen belang te dienen. Wij spreken de verwachting uit dat de betrokken overheden beter, dan in 't verleden met onze gegronde opmerkingen rekening zullen houden. In aansluiting op het hoofdartikel ver schenen in ons nummer van 19 Januari, past het dat wij onze lezers inlichten over den uitslag der onderhandelingen onlangs gevoerd te Berlijn door de Bel gische Economische afvaardiging met de bevoegde instanties van het Dultsche Rijk. Wij doen het aan de hand der ver slagen welke daarover in de pers ver schenen en welke wij beknopt samen vatten. De Belgische afvaardiging voerde be sprekingen met den heer Backe. staats- sekretaris van het Ministerie van Rijks bevoorrading, met generaal von Han- neken, onderstaatssekretaris van het Rijksministerie van Economischen Za ken, en met den ministerial-direktor Gramsch van den uitvoerenden dienst van het Vierjarenplan en ten slotte met Oberbefelsleiter Hilgenfeldt. Na een inleidend woord door secre taris-generaal Leemans en een uitvoe rige uiteenzetting door secretaris gene raal De Winter over den toestand der voedselvoorziening in België, welke van het standpunt van Winterhulp uit, na der werd toegelicht door professor Paul Heymans, nam staatssekretaris Backe het woord. Na een beeld gegeven te hebben van het vraagstuk der voedselvoorziening, zooals dit in Europa gesteld wordt en hierbij onderlijnd te hebben wat het Reich gedaan heeft om zijn graan- en aardappelvoortbrengst te verhoogen, verklaarde staatssekretaris Backe dat het wel bekend was dat België niet over voldoende voorraden beschikt. Hij meende echter te moeten onder lijnen dat Duitschland slechts helpen kan, wanneer de Belgische Boer al zijn verplichtingen naleeft, ten opzichte der volksgenooten uit de stad. Daarom moeten de bevoegde instan ties er voor zorgen dat de graanvoorra den welke zich bij de producenten be vinden heel en al ten goede komen aan de Volksvoeding. Tegenover de sociaal zeer nadeeligen sluikhandel en de daaruit voortspruitende woekerprijzen moet met de meest drastische maatregelen worden opgetreden. De heeren Leemans en De Winter hebben, namens de Belgische regeering, de verzekering gegeven dat al de maat regelen zullen getroffen worden om de voorgenomen afleveringen stipt te doen geschieden. Op voorwaarde dat de bevoegde in stanties in België, de boer en de verbrui ker, volledig bun plicht doen, dat de landbouwer het vastgestelde minimum aan broodgraan levert, zooals dit ver- eischt wordt door een rationeele verdee ling. zijn de bevoegde reichsover- heden bereid, ten gepasten tijde, uit eigen voorraden aanvullende tekorten aan broodgraan te leve ren, teneinde de voedselvoorzie ning in België te verzekeren. De voorgenomen voorschotten zal de mili taire bevelhebber kunnen ter beschik king stellen. Gevolg gevend aan den wensch uitge drukt door de Sekretarissen-Generaal, zal een vooraanstaand vertegenwoordi ger van het Duitsch Ministerie van Volksvoeding in de eerstkomende dagen naar Brussel komen, om ter plaatse vast te stellen, in welke mate het afleveren van het graan in België gebeurd is en hoe de verdere afleveringen door pas sende maatregelen verzekerd zijn. Te dier gelegenheid, zal dan over de uitein delijke regeling beslist worden. Onderstaatssekretaris Generaal Von Hanneken verklaarde onder meer "Ik kan ter uwer geruststelling zeggen, dat België grondstoffen zal ontvangen bin nen het kader van zijn loopende behoef ten. Deze grondstoffen moeten echter spaarzaam en doelmatig gebruikt wor- den Ministerial Director Gramsch ver klaarde o.a. j ij zijn bereid de eigen handelsmogelijkheden van België te on dersteunen, in de mate waarin de oor logsnoodwendigheden zulks toelaten. De juiste draagwijdte en beteekenis der bekomen uitslagen tijdens de ge voerde onderhandelingen werden vast gelegd door de volgende verklaringen afgelegd door Sekretaris-generaal Lee mans aan de pers. Het ligt voor de hand, hoe belangrijk voor ons de mogelijkheid is, rechtstreeks in kontakt te kunnen treden met de Berlijnsche Centrale Dien sten, waar op dit oogenblik de mazen van het net der Europeesche vastelands economie samenloopen. De besprekingen welke wij hebben gevoerd met de voor aanstaande flpureu van het Reichs- ministerie van Economische Zaken, van het Reichsministerie van Voedselvoor ziening en van het Vierjarenplan waren allen gekenmerkt door een ruim begrip voor de door onze afvaardiging voorge brachte noodwendigheden van ons economisch leven. Zooals U in de mededeeling over onze onderhandelingen kunt lezen, werd op essentieele punten akkoord bereikt en werden ons geruststellende verklarin gen afgelegd. De toezegging welke wij verkregen hebben op gebied van het broodgraan en van de grondstoffen mogen echter niet den indruk wekken als of onzerzijds nu alles gedaan was en elke inspanning overeenkomstig den ernst van den toe stand overbodig. Integendeel werd de levering van de ontbrekende hoeveel heden broodgraan afhankelijk gesteld van den stipt vervulden leveringsplicht en van een beslisten afweer van den sluikhandel. Het is inderdaad in de ge geven omstandigheden niet te verant woorden dat de boer in België het voor handen broodgraan zou onttrekken aan de breede volkslagen en dat wij tenge volge daarvan buitenlandsche hulp zou den moeten inroepen. Op het gebied van den aanvoer van grondstoffen, van de inschakeling van België in de handelsbesprekingen met derden, werden principieele overeen komsten bereikt, welke ten deele in het stadium van uitvoering zijn getreden (aanvoer van textielproducten), terwijl voor de regeling van andere vraagstuk ken in den eerstkomenden tijd hetzij te Brussel of te Berlijn nieuwe besprekin gen zullen gevoerd worden. In een mededeeling aan den mede werker van het dagblad Le Soir ver klaarde de heer De Winter Wat de toekomstige besprekingen betreft, zal een Belgische afvaardiging eerstdaags naar Berlijn vertrekken, zij zal van in- strukties en definitieve voorstellen voor zien zijn. Van uit Berlijn zal zij daarop waar- j schijnlijk naar Moscou vertrekken, waar een akkoord moet worden gesloten. In afwachting dat wij Russische gra nen ontvangen, levert het Duitsche Rijk ons een zekere hoeveelheid broodgraan van zijn eigen voorraden Uit voorgaande blijkt dat de uitslag der besprekingen onzer economische af vaardiging niet te onderschatten is. Dat Duitschland het leveren van broodgraan uit zijn voorraad afhankelijk stelt van de voorwaarde dat België eerst zijn eigen beschikbaarheden verbruikt en de ver- eischte maatregelen treft om de nog voorhanden zijnde hoeveelheden brood graan te doen inleveren is redelijk en gewettigd. Onze landbouwers hebben dan ook de plicht de op redelijke wijze vastgestelde leveringen stipt na te ko men, daar zulks een levenskwestie is voor de gansche bevolking. Doch an derzijds hebben zij ook het recht te eischen dat de voorschriften betreffende de leveringen tijdig en op oordeelkundi ge wijze worden getroffen en dat de be voegde overheden rekening houden met de noodwendigheden van het landbouw bedrijf, inzonderlijk wat betreft het ver strekken aan den landbouw van de on misbare grondstoffen tot uitbating van het bedrijf en het toekennen van behoor lijke prijzen voor de producten welke de boer moet leveren- Waar er fouten waren in dit opzicht, In een voorgaand schrijven hebben we aan de Lezers(essen) van "DeKoorn- bloem doen inzien dat een goede voor bereiding reeds de helft is van het te verrichten werk. In de groenteteelt vooral mag dit niet worden uit het oog verloren, willen we hier goede uitslagen bekomen. Een hovenier, dien naam waardig, moet op alle tijdstippen van het jaar versche groenten op de markt kunnen brengen. Nu, met ons klimaat is het niet mogelijk gedurende de wintermaanden, in open lucht, groenten te winnen. We moeten dus naar andere middelen uitzien om den groei van de planten te vervroe gen en te verlengen, zoodanig dat de afstanden van einde October tot half Maart nauwer tot elkander worden ge haald of elkander raken. Dit kunnen we door de vervroegde of vertraagde teelt onder glas. We vermeden met opzet hier te ge wagen van de aangejaagde teelt onder glas. In gewone tijdsomstandigheden is deze teelt hoegenaamd niet winstgevend, vermits de landen, bedeeld met een gun stiger klimaat, ons met de groenten ge wonnen in open lucht, een doodende mededinging aandoen op de markt. Aangezien ze hun weinig kosten om ze voort te brengen en integendeel aan ons zeer duur komen te staan, is dit gemak kelijk te begrijpen. Hoveniers nochtans, die er op ingericht zijn, zullen voorze ker in deze buitengewone omstandighe den, waarin we thans verkeeren, de aan gejaagde teelt zeer winstgevend kunnen maken. Dit voorbïhoud gemaakt zijnde, zul len we dit jaar vooral ons best doen om uit den vervroegden en vertraagden kweek in koude bakken of kassen al het mogelijke voordeel trachten te halen. Een eerste vereischte daartoe is wel het gebruik van een degelijk samengestel- den en vruchtbaren teeltgrond. Verge ten we niet de buitengewoon groote rol welke de humus io de teelt van groen ten vervult. Door humus verstaat men de zwartachtige stof welke in den grond achterblijft als de stalmest vergaan is. Dit woordje brengt me een geschiede nis te binnen uit mijn jeugdjaren. Aan de normaalschool van Malonne was er een bejaarden broeder gelast met het geven van landbouwlessen. Deze sprak zooda- nig dikwijls in zijn lessen over de humus I dat de studenten hem den naam van broeder humus hadden gegeven. Dit om U aan te toonen dat men van oudsher het belang van deze stof niet heeft onderschat en met reden, de humus maakt de zand- en de te lichte gronden zwaarder en meer samenhangend, de zware en stevige gronden maakt hij losser; hij houdt het water lang op en dank zij zijn zwarte kleur slorpt hij de zonnewarmte beter op. Bij de ontbinding van den humus onder toetreding van de lucht, wordt er bovendien koolzuur gevormd die, zekere minerale bestand- deelen die dienen moeten als voedsel voor de plant, opneembaar maakt. Humusgronden bevatten meer dan 20°/o humus en in dergelijke gronden ontwik kelen de groenten zich het best. Een kweeker die zijn taak goed beseft, zal dan ook al het inogelijke doen om den grond, die hij bezigt in zijn koude bakken of kassen zoo humusrijk mogelijk te maken. Daarom maakt hij gebruik van teeltgrond. Teeltgrond speelt een hoofdrol in groenteteelt. In 't verleden gebruikte men hiervoor meest grond welke voort kwam van stalmest en droge bladeren die gediend hadden om er een broeilaag van te maken en die men om de verrot ting te begunstigen een of tweemaal in 't jaar had omgezet en er, met hetzelfde (Zie vervolg ondereen 4e kolom). In alle landen worden er schik- kingen genomen voor den akker- bouw van dit jaar, die zoo hoog mogelijk moet opgevoerd worden. Hier te lande werd er reeds veel over gepraatpractische sckikkin- gen, die geheel den landbouw om- patten, bleven echter totnogtoe uit. We willen hier, ten gerieve van onze lezers, een korte samen vatting geven van het Nederland- sche teeltplan. Op 27 September 1940 werd in Ne derland het Teeltplan voor den Akker bouw 1941 bekend gemaakt. Iotusschen hebben de verantwoordelijke personen niet stil gezeten en nu Januari ten einde loopt, hebben zij het nuttig geoordeeld enkele wijzigingen en vereenvoudigin gen aan hun eerste plan aan te brengen en bleek het hun ook noodig een nadere toelichting te geven betreffende de scheurpremie. En zoo weten thans de Nederland- sche landbouwers, dat de teelt op bouw land van andere gewassen dan tarwe, rogge, gerst, haver, kanariezaad, veld- boonen, stamboonen, aardappelen, sui kerbieten, chicorei, voederbieten, kor- relmaïs, koolrapen, voederwortelen, koolzaad, vlas, uien, boekweit, hennep en tabak ALS HOOFDGEWAS ver boden is. De laatstgenoemde vier ge wassen werden in het eerste plan niet vermeld. De landbouw, crisisorganisatie kan op advies van den provincialen productie commissaris van dit verbod ontheffing verleenen, wanneer de bedrijfsomstan digheden daartoe aanleiding gewen. De ze ontheffing zal echter dan pas gegeven worden indien er gewichtige redenen aanwezig zijn. Verder wordt de teelt van landbouw- zaden op bouwland toegestaan. De te verbouwen oppervlakte voor elk gewas wordt echter tot een zeker maximum be perkt. Nadere mededeelingen zullen daaromtrent zeer spoedig volgen. Aarf eiken landbouwer echter is het toegela ten, op bouwland, maximum 5 are te bestemmen voor zaad teelt, zonder dat hiervoor vergunning behoeft te worden aangevraagd. De teelt van haver is voor ieder be drijf beperkt tot de oppervlakte, welke in dat bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemiddeld met dit gewas beteeld is ge weest, met dien verstande, dat in elk geval voor ieder bedrijf niet meer dan 15 °/o van de oppervlakte, welke voor den oogst van 1941 als bouwland in gebruik is, met haver verbouwd mag worden. De teelt van uien is beperkt tot de oppervlakte, welke in 1940 voor dit ge was toegestaan was. dit wil zeggen het gemiddelde van het in de jaren 1937, 1938 en 1939 verbouwde oppervlakte. Voor wat de voedergewassen betreft, is de totale oppervlakte kunstweide, kla ver, lucerne, voederbieten, koolrapen, voederwortelen en andere groen te maaien of af te weiden groene gewassen als hoofdgewas op bouwland en ge scheurd grasland voor ieder bedrijf be perkt tot de oppervlakte welke in 1940 met deze gewassen in gebruik was.Hier van kan slechts worden afgeweken in doe!, wat fijne kalk had aan toegevoegd. Deze teeltgrond bevatte per 1000 kilo niet min dan 400 kilo humus, was rijk aan voedende bestanddeelen namelijk 18,5 stikstof, 5°/oo fosfoor en 4.50°/oo potasch. Deze teeltgrond maakte men nog rijker door den hoop te begieten met beer en er organische en scheikun- kige meststoffen aan toe te voegen. Voor de teelt van sommige groenten als aardbeziën, komkommers, tomaten enz. bezigt men veel graszodenaarde een andere teeltgrond voortkomende van de graszoden eener vruchtbare, vettige weide, afgestoken op een diepte van 4 tot 5 centimeter en op een hoop gezet, waarvan de breedte en de dikte seen 2 meter mag overschrijden. Om deze tieltgrond nog vruchtbaarder te maken, wisselt men de lagen graszoden af met {Zie vervolg 2de bladzijde). dien ten genoegen van de landbouw organisatie, in overleg met den produc tiecommissaris, kan worden aangetoond, dat in het betreffende bedrijf normaal meer verbouwd werd en dat het bedrijf i ook werkelijk meer noodig heeft. Aan den toegestanen verbouw van snijrogge is echter de voorwaarde ver bonden, dat deze rogge vóór 10 Mei ge maaid moet zijn en dat de desbetreffen de oppervlakten in 1941 als hoofdgewas zullen dragen een der gewassen genoemd in het begin van het teeltplan. Het on- derploegen van onrijp graan voor groen- bemesting is eveneens verboden. Dit verbod is niet van kracht, wanneer het een mislukt gewas betreft. Scheuren van grasland. Om voor een geldelijke tegemoet koming voor het scheuren van grasland in aanmerking te komen, moet men zich zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor 1 Maart, rechtstreeks aan de landbouw crisisorganisatie van zijn gewest opgave doen van de te scheuren perceelen, met nauwkeurige opgave van grootte en ligging Eerst wanneer door de land bouw-crisisorganisatie op advies van den provincialen productie-commissaris de te scheuren perceelen zijn goedge keurd, kunnen deze voor scheurpremie in aanmerking komen. Bij de beoordeeling wordt uitgegaan van de volgende richtlijnen a) Het te scheuren perceel moet van dien aard zijn, dat het als bouwland een behoorlijke opbrengst doet verwachten. Perceelen, welke bijvoorbeeld door een ongunstige ligging ten opzichte van het grondwater of door hun aard als bouw land geen voldoenden waarborg geven op een behoorlijke opbrengst, komen niet in aanmerking. b) Het grasbestand van het te scheu ren perceel moet zoodanig zijn, dat hiervan in 1941 een behoorlijke op brengst aan graan verwacht kan wor den. Hieruit volgt dus, dat klaver, raai- gras en versleten kunstweiden, welke toch gescheurd hadden moeten worden, niet voor scheurpremie in aanmerking komen. c) Eveneens komen na goedkeuring door de landbouw-crisisorganisatie voor scheurpremie iu aanmerking, de reeds gescheurde perceelen, waarop in 1940 □og geen hoofdgewas is geteeld en ge oogst. Opgave van deze perceelen moet zoo spoedig mogelijk, maar in elk geval voor 1 Maart, rechtstreeks bij de land bouw-crisisorganisatie geschieden. Na dien datum worden geen reeds gescheur de perceelen meer voor keuring aan genomen. d) Niet voor scheurpremie in aanmer king komen die gescheurde perceelen, waarvoor een gelijke oppervlakte, dat in 1940 als bouwland in gebruik was, in 1941 als grasland, kunstweide, groen- voedermcngsel- of klaverveld wordt ge bruikt. e) De aanvankelijke goedkeuring van de landbouw- crisisorganisatie geeft nog geen recht op de scheurpremie. Dit is eerst het geval, wanneer naar 't oordeel van de landbouw-crisisorganisatie de bewerking en verpleging van het betref fende perceel en van het daarop te telen gewas, op oordeelkundige wijze is ge schied. Verwaarloosde en onoordeel kundige bewerkte perceelen komen, ook al zijn zij aanvankelijk goedgekeurd, niet voor de scheurpremie in aanmerking. Is het gewas mislukt of laat de stand te wenschen over, door oorzaken buiten de schuld van den teler, dan komt hij toch voor een scheurpremie zij het dan niet de maximum iu aanmerking. Het bedrag van de scheurpremie wordt in den loop van den Zomer voor elk per ceel afzonderlijk bepaald. Het maximum bedraagt 100 gulden perhectaar. Zoo wil Nederland, goed voorbereid, het nieuwe jaar ingaan. Van de oogst van dit jaar hangt immers te veel af om ook maar het minste aan het toeval over te laten. En indien God dan voor gunstig weder zorgt, zal het Nederlandsche volk indien de oorlog nog een jaar duurt - den volgenden Winter goed doorkomen, TELEFOON 267. r

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1