■fe, B* Onbegrijpelijke Toestanden. Magazijnen gesloten Spanje heeft een zwaren Winter achter den rug. Teelt van Wortelen Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en c oor de landbouwers Over Zwijnen, Kiekens en Duiven Orgaan der Landbotswersvereeniging Redt U Zelvea ZONDAG 23 FEB. i941. iPrfli 50 'aentlem 23Am/JkAMAAAO Ai 1147 Abonnementsprijs 20 fr. 's jaar», Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sender aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstellerj O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeeberg kaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen, Aankondigingen volgens akkoord. f Wat er heden in de moderne Belgi sche samenleving omgaat, kan moeilijk door ren gewoon sterveling worden begrepen. We weten dat van af Januari de ge kende A.G.G.A. de voederverdeeling heeft moeten afstaan voor de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie, 4, Warandebeug, te Brussel. In Januari noch in Februari werd door bedoelde korpcratie in de bedee ling van de voeders niets voorzien voor zwijnen en voor kiekens, en het werd op vele tonen verkondigd dat er geen eten was en... en dat deze huisdieren noodzakelijkerwijze dienden afgeslacht. Deze theoretische beschouwing werd door de kweekers met een minachtend schouderophalen beantwoord en men trok zijn plan. Iedereen weet dat een landbouwer zoo maar niet ineens alle zwijnen kan afslachten er zitten er van af 20 tot ICO kilo in het kot. magere en volle zeugen, enz. Hetzelfde met de lieve kiekens die toch nog enkele eieren geven zoo onmisbaar en zoo gegeerd. Daar was niets aan te doen, er was geen eten voor deze dieren en daarmee amen en uit. Maar hoe wonder zal iedereen het vinden in Volk en Bodem» van deze week een artikeJ te lezen over het mis dadig Afslachten van biggen Van den eenen kant geen eten geven, van den anderen kant niet mogen af slechten Een raadsel dat door de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie ten rapste dient opgelost. Ziehier wat men onder meer schrijft Uit vrees voor opeisching werden, in de laatste maanden van 1940, dui zenden varkens geslacht die nog niet volwassen waren. Het vleesch werd tegen woekerprijzen verkocht. Nu wordt daarbij de teelt reeds in de kiem gesmoord. De varkens worden riet meer vetgemest. Biggen van 25 35 kg. komen niet meer in den handel. Zij worden tegen 35 tot 40 fr. het kilo verkocht aan spijshuizen van de groot steden en ook aan particulieren. Deze zwendel op groote schaal brengt duizen den biggen op de slachtbank, dan wan neer zij naar de stallen van onze boeren moesten gaan. Het gebrek aan vleesch maakt dezen sluikhandel begrijpelijk, zal men opwerpen. Maar het voorbarig af slachten van biggen brengt nog grootere schaarschte met zich. Wij onderzoeken dit verlies van dichtbij. Een normaal, volwassen var ken dat op de markt gebracht wordt, weegt gemiddeld 120 kg. Wanneer wij berekenen dat 10C0 biggen geslacht worden wanneer zij een gewicht bereikt hebben van 25 kg., dan komen wij tot de vaststelling dat op 3 a 4 maanden 85 000 kg. vleesch verloren gaan, per jaar ongeveer 340.000 kg. Hier spreken wij over één duizendtal wij geven deze cijfers alleen als voorbeeld, wantin wer kelijkheid zijn zij veel hooger. Er gaat niet alleen een ontzaglijke hoeveelheid vleesch verloren die de menschenvceding zou ten goede komen indien de varkens normaal werden vet gemest. Wat van even groot, zoo niet van grooter belang is voor de landbouw economie, is dat de teelt aan zulke prak tijken ten onder gaat. Tot daar Volk en Bodem Kan ons iemand zeggen hoe een land bouwer moet te werk gaan in deze ver warde omstandigheden en hoe hij moet klaar zien in onze moderne wanorde Of denkt men te Brussel dat deze viervoeters kunnen leven van theorieën en bespiegelingen over hun noodzake lijkheid voor de vleeschbevoorrading van ons land Neen, heeren van de Korporatie, er moet voor onze zwijnen eten worden gegeven, zooniet zal het varkensras, niettegenstaande uwe weeklachten, op korten tijd van het tooneel verdwijnen. Duiven en Kiekens Voor kiekens is er ook geen kilo eten te bekomen, afslachten zal noodzakelijk ?ijn, vooral voor lieden die geen boer derij hebben. Ook bij de boeren zal men de afvalgranen moeten goed wegstop pen cf bet zal evenmin gaan om onze tweepooters te voeden. De duiven echter mogen van meer geluk spreken, ten minste als ze goed gesyndikeerd zijn in den Belgischen Duivenbond (lees Dui venlief hebbers- bond). De werkliedersyndikaten wer den ontbonden cn in de Fusie van de Unie geunifieerd» en de lieve dierijes die men duiven noemt, moeten in eenen Belgischen duivenbond aangesloten zijn om niet te verhongeren. Gelukkige duifjes, lievelingen van de korporatie, laatste bevoorrechten van de democra tie 1 We lezen in "Volk en Staat» van 16-2-41: De bevoorrading van onze reisduiven. Al is het voeder, dat we bekomen, samengesteld uit grondstoffen die nog te vinden waren en deels konden inge voerd worden, toch is en blijft het onein dig veel beter dan de "verdachte» meng sels van twijfelachtige hoedanigheid die in 't geniep tegen woekerprijzen van 8 tot 10 fr. werden verkocht. Aangeboden onder den vorm van korrel, zoo is het gebruik gemakkelijk en voor liefhebbrr, en voor duiven. De prijs vastgesteld door het Kom- missariaat voor Prijzen en ^Loonenis eenvormig dezelfde in het gansche land, namelijk 4 fr. het kg. Van nu af kunnen de duivenliefheb- bers zich dit voeder bij hun gewonen handelaar aanschaffen, maar tegen voor legging van hun rantsoeneeringskaart afgeleverd door den Belgischen Dui venbond De distributie geschiedt op basis van 1 kg. per duif en per maand en de mo gelijkheid is niet uitgesloten dat dit kwantum met 25 50 procent wordt verhoogd tijdens den kweektijd. Wat de samenstelling van dit voe der betreft, de ontleding geeft aan 10 °/o ruw verteerbaar eiwit 4 °/o vet 50 °/o koolhydraten. En verder s Dank deze voeding is het voortbe staan onzer liefhebberij verzekerd en dat is het eenigste wat we wenschen kun nen en ook het grootste en heerlijkste, wat we ons hebben voorgesteld. De liefhebberij kan nu haar gang gaan en dat zal ze. We zien met spijt dat de kiekens moe ten sterven omdat ze niet gesyndikeerd zijn in een Belgischen Kiekcnbond. We noemen het een schande en moeten met spijt toezien dat deze nuttige dieren het slachtoffer worden van het alopetend syndikalisme. We gunnen het onze duifjes van harte, maar meenen toch dat ook voor de kie kens eenige kruimels mochten over schieten. Helaas, het noodlot heeft er anders over beslist 1 Teneinde onze bestellingen ten beste te kunnen uitvoeren zijn we verplicht de magazijnen te sluiten op volgende dagen DINSDAG, gansch den dag. DONDERDAG ZATERDAG namiddag van iedere week. Die dagen zal onder geen enkel voorwendsel besteld worden. Men neme acht Hier volgt nog een van de honderden klaagbrieven welke we ontvingen St Katherina-Lombeek, 17-2-'41. Mijnheer de Bestuurder, Ik neem de eerbiedige vrijheid om U te vragen of het niet mogelijk zou zijn mij een weinig kiekeneten te bezorgen voor mijn 50 leghennen die ik nog heb. Vroeger had ik 450 leghennen én ik heb ze bijna allen moeten verkoopen bij ge' brek aan voedsel. In de maand November en Decern' ber heb ik nog een weinig gekregen maar voor de maanden Januari en Fe' bruari ontving ik niets. Zou het niet mogelijk zijn van mij een weinig eten te bezorgen, of moet ik mijn 50 kiekens ook ver koopen In afwachting van een gunstig ant woordje teeken ik met achting, Petrus Sterck Nieuwbaan, nr 10 St Katharina-Lombeek. Het begrip van de Europeesche solidariteit In praktijk gesteld. de Wortelen of peeën behooren tot de groenten die men heel vrceg in het voor jaar mag zaaien. Men heeft ze graag samen met de^erwten, dus van begin Juni af. Er zijn heel wat variëteiten, maar de meeste kunnen terzijde gelaten worden. Men onderscheidt twee groepen ten eerste de wortelen voor Lente en Zomer welke in bosjes verkocht worden en di rect na den oogst opgegeten worden ten tweede de groote lange winterworte len welke men bewaart en waarvan men eet tot er weer nieuwe zijn. Voor de Lente- en Zomerproductie nemen we de Halflange roode stomppuntige van Nantes. Deze variëteit is mooi rood, heeft geen kern en is tot vanonder dik. De zaad handelaars verkoopen hiervan een ras voor lentezaaiingen en en een voor zo- merzaaiingen. Als winterwortel nemen we de Betlikumer Winter, een lange stomppuntige keukenwortel met hooge opbrengst. Ze is zeer smake lijk en kan den heelen winter bewaard worden. Met deze twee variëteiten kan men bijna het heele jaar door wortelen uit eigen tuin eten. Grond. Wortelen vragen een vruchtbaren, humusrijken en waterhoudenden grond. In lichten zandgrond kan men meestal wel vroege wortelen kweeken, maar de zomerwortelen gaan meestal verloren door aantasting van de maden van de peenvlieg. die gangen in de wortelen vreten. Nochtans mag men in versch met stalmest bemesten grond geen peeën zaaien daar ze daarin sterk vertakken. Beter is een perceel te nemen dat het vorig jaar werd bemest of twee jaren te voren. Men moet het bed goed diep omspit ten en alle kluiten verkruimelen. Ook alle steenen, glasstukken en houtjes ver wijdert men best omdat ze de verga ffe- ling van de wortelen veroorzaken. Bij de omspitting voor het zaaien moeten bijkomende kunstmeststoffen ge geven worden. Men gebruikt hiervoor de een of andere volledige meststof en hiervan meestal 800 gr. of 1 kilo per 10 vierkante meter. Ook kan men 700 of 800 gram Guano gebruiken. Gebruikt men enkelvoudige meststoffen, dan bij voorbeeld 400 gr. superfosfaat of Fer- tiphos, 300 gram zwavelzure potasch en 300 gram zwavelzure ammoniak per 10 vierkante meter. Sommige menschen zaaien hun worte len nog breedwerpig. Wij keuren dit af, omdat door het onvermijdelijk onre gelmatig zaaien er plaats en zaad verlo ren gaat en men later moeilijker kan wieden dan wanneer op lijnen gezaaid werd. Het is dus veel beter om op lijnen te zaaien, trouwens voor bijna alle groenten. Men zaait voor de eerste keer gelijk met de erwten, dus rond balf Februari in lichte zandgronden en in Maart voor zwaardere gronden. Men laat 12 cm. tusschen de rijen, i Zie vervolg 2** bladzijde.) i Voor den Spaanschen landbouw was het jaar 1940 een der slechtste welke hij ooit moest doormaken, en de Spaansche bevolking zal den winter 1940-'41 laag gedenken. Reeds sedert den herfst van 1939, hadden de Spaansche landbouwers met droogte te kampen, waarbij, in 't begin van 1940, gebrek aan meststoffen en tekort aan arbeidskrachten de reeds ongunstige vooruitzichten neg kwamen verzwaren. Zooals voorzien viel de tarweoogst vooral catastrofaal-slecht uit Hij bleef beneden het laagste peil ooit in den loop dezer eeuw bereikt 1 Wat dit wil zeggen, begïijpt men eerst indien men weet, dat de Spar, j aard een uitgesproken broodeter is. Een maaltijd zonder brood is schier niet in te denken. Trouwens, in de Witte-zone was er onder den burgeroorlog nooit tekort aan brood. En welk brood 1 Ner gens bakt men zulk goed brood ^ls in Spanje. In normale jaren wint Spanje onge veer 40 millioen dubbelcentenaars tarwe en het verbruik bereikt ongeveer het zelfde cijfer. Dit beteekent, dat Spanje zich min of meer ze'f verzorgde voor wat zijn bijzonderste voedingsmiddel betreft. In 1940. echter, bedroeg de oogst slechts 28 millioen dubbelcente naars 1 In vredesjaren zou dit niet zoo rampzalig zijn geweest. Thans, echter, is door de Engelsche blokkade de invoer bijna totaal afgesloten. Niettegenstaande Spanje niet in dezen corlog betrokken is, matigt Engeland zich het recht aan den Spaanschen in- en uitvoer te con troleeren en uit vrees dat er een "lek» zou ontstaan, wordt Spanje schier den hongersnood prijsgegeven. Want van den oogst van 28 millioen dubbelcente naars tarwe moesten er vooreerst 6 mil lioen worden afgenomen voor de herfst- en voorjaarszaaiingen en, ten tweede, werd aan de tarweverbouwers toege staan, voor eigen verbruik, 200 kg. per hoofd van hun gezin achter te houden. In een artikel verschenen in de "Solida- ridad Nacional» rekende F. Baratrch het aantal der zelfverzorgers op 10 mil lioen, zoodat 20 millioen dubbelcente naars tarwe door dezen maatregel niet in den handel kwamen. Met wat er overbleef amper 2 millioen dubbel- centenaar moest de bevolking der steden het trachten te stellen. In de Spaansche pers werd dezen alarmeerenden toestand openhartig be sproken en ook de minister van buiten- landsche zaken sprak herhaaldelijk in het openbaar over den benarden stand van zaken. Weliswaar werd er ook kritiek uitgeoefend, vooral op het feit dat de bevolking van Madrid schier regelmatig haar rantsoen brood bekwam, terwijl in vele steden de menschen dagen- en wekenlang zonder brood bleven. Doch dit euvel was niet alleen te wijten aan een slechte organisatie. Het vraagstuk van het vervoer stelt Spanje voor groote moeilijkheden. In den loop van den bur geroorlog werden niet minder dan 1300 lokomotieven van de 3000 welke Spanje bezat, vernield, en het aantal wagons waar Spanje te kort aan heeft, cijfert zich in de duizenden. Van hetgeen nog in dienst is, werd een groot deel gebruikt voor het vervoer van den bederflijken appelsienenoogst naar het buitenland. Immers, dit jaar zooals alle andere jaren, zijn de Spaansche appelsienen de groote deviezeninbrengers 1 Ook aan vracht wagens is er verder een nijpend tekort. Tijdens den burgeroorlog werdea er niet minder dan 15.000 buiten gebruik gesteld, waarbij dan nog komt, dat uit oorzaak van het tekort aan benzine, het autovervoer zoo goed als lamgelegd werd. Het spreekt van zelf, dat onder zulke omstandigheden de verdeeling veel te wenschen overlaat. Dit heeft men het best ondervonden op het gebied van de aardappelverdeeling. De aardappeloogst was goed, doch dit belet niet dat enkele provincies te lijden hebben onder het gebrrk aan dit voedingsmiddel, alleen omdat de noodige vervoermiddelen ont breken. De regeering heeft vanzelfsprekend geen middel onverlet gelaten om redding in den toestand te brengen. Met Argen tinië werden groote contracten afgeslo ten voor de levering van brood- en voedergranen. De Eügelschen zijn ech ter onverbiddelijk en de enkele schepen, welke af en toe met ladingen graan, de een cf andere Spaansche haven binnen varen, kunnen weinig aan den toestand verhelpen. Daarom zag de regeering zich onlangs verplicht tot nieuwe maat regelen haar toevlucht te nemen. Zoo als men weet, had zij reeds in het mid den van 1940 de broodrantsoenen mer kelijk verminderd thacs werd besloten aan de arbeidende massa hoogere rant soenen te verstrekken, terwijl de ge goeden zich nog met kleiner rantsoen dan voorheen moeten tevreden stellen. Sociaal gezien kan deze maatregel goed gekeurd worden. De Spaansche arbeider wordt zooals men weet zeer slecht be taald, zoodat hij slechts in staat is zich zeer goedkoope levensmiddelen aan te schaffen. De gegoeden, daarentegen, vinden op de markt nog vleesch en eieren in voldoende hoeveelheid aan wezig. Daar de rijstoogst dit jaar het hoogterecord van 240 000 ton bereikte, is er van dit voedzaam product meer voorradig als ooit het geval was, te meer daar de uitvoer ervan verboden werd. Ook aanvluchten, vooral appel sienen, is er geen tekort. Verleden jaar bedroeg de oogst 800.000 ton, hetaeen 300 000 ton meer is dan in 1939. Zoo als reeds gezegd viel de aardappeloogst gunstig uit, terwijl er een tekort is aan olijfolie, welke de Spanjaard schier nog slechter kan missen dan brood. In nor male jaren bedraagt de productie 3,2 tot 3,4 millioen dubbelcentenaars olijfolie, waarvan er dan ongeveer 600.000 be stemd zijn voor den uitvoer. De voort- brengst van 1940 bedroeg amper 2 mil lioen dubbelcentenaar. Daar Spanje volstrekt deviezen noodig heeft, werd de uitvoer van olijfolie niet stopgezet, zoo dat de voorziening der eigen markt eveneens veel te wenschen overlaat. Ook aan suiker is er tekort niettegen staande de bietenoogst dubbel zoo groot was als in 1939. De Spaansche behoef ten aan suiker konden slechts voor 2/3 gedekt worden. Spanje heeft een zwaren winter achter den rug en tot aan de nieuwe oogsten zal de Spaansche bevolking zich nog vele ontberingen moeten getroosten. Door den uitvoer van appelsienen, druiven, amandelen enz., tracht de Spaansche re geering dat in te voeren, wat het meest ontbreekt. En zooals wij het ondervinden met den eersten aanvoer van 80.000 ton broodgraan uit Duitschland, heeft Span je ook reeds ondervonden.dat het.begrip Europeesche solidariteit geen ijdel woord is. Duitschland en Italië helpen Spanje daar waar het mogelijk is en in dien het in Spanje, althans in enkele arme provincies, nog niet erger gesteld is, dan is dat juist aan de Duitsche en Italiaansche hulp te dankea. In afwachting maakt Spanje zich klaar zijn taak in het nieuwe Europa te ver vullen. Veel moet er gedaan worden op allerlei gebied. Een tienjarenplan werd ontworpen. Doch vooral moet de oogst het komende seizoen verhoogd worden. Einde December heeft de Madrileen- sche regeering belangrijke contracten afgesloten met de Chileensche regeering voor de levering van 150.000 ton salpe ter. In den loop van Januari werden reeds 40.0C0 ton ingevoerd en voor ein de Juli zal heel de hoeveelheid geleverd zijn. Anderzijds kan Spanje rekenen op Duitschland voor de levering van trac tors en andere landbouwmachines, die broodnoodig zijn, gezien het tekort aan arbeidskrachten. ('t Vervolgt.) DE TELEFOON 267. Zooals onze lezers weten is thans de bevoorrading onzer dui ven verzekerd. (Vetjes van ons. Red Beste variëteiten. Het zaaien.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1