6- Twee Maten en Twee Gewichten 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en oor de Landbouwers Pensioenen en Vergoedingen Oorlogsslachtoffers* aan de Het werk van Heropbouw belemmert de doorvoering van de Grondhervorming. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelvea ZONDAG 2 MAART i94h f'rij» 50 teitUaa 23it« jAAM«AÜt& Ni 1148 Abonnementsprijs 20 fr, 'i jaars. Men schrijft in op ons Bureel cn op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen «onder aanduiding der bron is streng verboden. Bestaarder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRQN Bareel en Redactie t Zeeberg kaai, 4» Aalst. De medewerkers *ijn verantwoordelijk voor banne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De driestheid en gestrengheid waar mede de cpipoorders of controleurs op onze buitengemeenten te werk gaan, gaat wel eens over zijn hout, zoo dat we ons soms afvragen of we leven onder de Spaansche Inquisitie of onder een Russische schrikbewind. Het heeft er den schijn toe dat men in Wallonië wat zachter optreedt, ja dat men met handschoenen uitgaat en zoo er hier of daar wat gevonden wordt, het dan nog met veel verontschuldigingen aan de eigenasrs wordt teruggegeven. Wanneer we het dagblad Le Soir van 24 Februari laatst lezen, dan moeten we weinig gelooven van wat de pers ons hier wijs maakt, als zouden in Hene gouwen en elders massale vondstr n zijn gedaan en millioenen kilos vrijwillig en gedwongen voor de bevoorrading zijn vrijgegeven. We laten hier de vertaling volgen van enkele zinsneden uit genoemde krant "Le Soir „24-2-41. Tarwe en aardappelen werden opgeëischt, maar nooit geleverd. Enkele weken geleden werd aange kondigd dat in de streek van Charleroi belangrijke hoeveelheden levensmidde len werden aangeslagen d«or dc Toe zieners. We ontmoetten Mr Alsxandre, beheerder-bestuurder van het gewestelijk komiteit voor Voedselvoorziening om hem te spreken over deze waren welke, indien ze werkelijk bestaan, de bevoor rading der bevolking van het gewest merkelijk zouden moeten verbeteren. Ongelukkiglijk zijn deze hoeveelhe den aangeslagen goed veel kleiner als deze welke werden bekendgemaakt, zoo dat deze opgave de hoogere gezaghebbers en de bevolking zeer misleiden kunnen. Zoo heeft men op 17 Januari aangekon digd dat 22.390 kg. graan werden ge vonden. Doch dit werd ten stelligste tegengesproken door de verklaringen van zes bestuurders van Molens uit de streek van Charleroi, welke Mr Alexan dre ons aantoont, en door het feit dat vanaf 1 Januari tot op de hoogervermel- de dag geen enkele hoeveelheid tarwe of rogge in deze inrichtingen binnen kwam op initiatief van den toezichts- dienst. Het graan werd aangeslagen, doch niet geleverd. Van andere zijde meldde men dat 2.000.000 kgr. aardappelen werden aan geslagen in onze streek. Dit cijfer heeft nooit in werkelijkheid bestaan. De hoe veelheid aangeslagen aardappelen be draagt nauwelijks 175.000 kg. En deze bestaat voor het grootste gedeelte enkel op papier, daar de in beslagnemingen in werkelijkheid slechts een schatting zijn, zonder dat één enkel toezicht werd uit geoefend om na te gaan of deze aard appelen wel bestonden. Als voorbeeld halen we hier de ge meente Villers Perwin aan. De contro lediensten hebben geschat dat de boeren aldaar 14 825 kg. aardappelen bezaten, in werkelijkheid werden er slechts 800 kg. geleverd. TcFleurus moesten 13,150 kg. geleverd worden, slechts 1000 kg. werden er van gezien. Te Wanfercée- Baulet veranderden de 28 700 kg. aan geslagen knollen in 8 000 kg. Te Brye met zijn 330 inwoners kwamen er 400 kg. voor den dag, nog te slecht om aan de varkens te geven, terwijl er in wer- keliikheid 1 400 kg. moesten geleverd worden. Tot daar Le Soir Zoodat onze broeders de Walenboe- ren gansch denToezichtsdienstvooreen lolleken kunnen nemen, gezien ze tcch niet verplicht worden iets af te geven, zelfs als het bij huiszoeking werd gevon den 1 Wij lezen verder in het zelfde nummer van Le Soir "We moeten hierbij voegen dat de beteugeling niet streng genoeg wordt doorgevoerd in sommigs gevallen. Heeft men ons niet verteld dat een landbou wer welke 2,500 kg. graan had versmok- keld, er vanaf kwam met een boete van 150 fr. Zoodoende wordt een premie be taald aan den smokkelhandel. Wat het vleesch betreft, hebben we kunnen vaststellen dat de optellingen op zorge'ooze wijze zijn geschied, op de verantwoordelijkheid der burgemeesters. Verschillende koeien en varkens werden niet opgegeven. Hierdoor was het een controleur mogelijk een burge meester er op te betrappen welke slechts 4 van zijn 6 varkens had opgegeven. Een andere boer had er slechts twee op gegeven van de 9 welke zich in zijn stal bevonden. Het nazicht in de slachthuizen is ten andere niet krachtdadig genoeg. In twee dezer publieke instellingen, te Charleroi en te CbSttlet grepen geheime slachtin gen plaats. En nu stellen we de vraag aan de lei ders van Brussel Bestaan er in ons land nog altijd twee maten en twee gewichten en wordt de lamme goedzakkerij onzer Vlaamsche kleine wroeters weeral op een bijzondere wijze uitgebaat Of hebben de landbouwers uit de streek van Charleroi bijzondere rechten of heeft de bevoorradingsdienst en de toezichters bijzondere onderrichtingen gekregen Het heeft er minstens den schijn van, wanneer we lezen wat in de streek van Charleroi is gebeurd. Wanneer we deze handelingen verge lijken met het optreden van onze "Volks genoten m in Vlaanderen, moeten we eens te meer toegeven, dat het een on geluk is Vlaamschen boer te zijn. In verband met de mededeelingeo welke wij hebben gepubliceerd in De Koornbloem van 13 Oktober 1.1. onder rubriek Verordeningen en Reglemen teeringen over Militaire invaliditeits pensioenen voortspruitende uit den oor log 1940 en in ons nummer van 3 November 1940 over "De vergoeding voor burgerlijke slachtoffers van den oorlog machten wij het van belang hier de bijzonderste bepalingen van deze twee bijdragen samen te vatten ten ge rieve onzer lezers I. Militaire oorlogsslachtoffers. 1) De militairen en daarmee gelijkge stelde personen die na 9 Mei 1940, in uitvoering van hun dienst een lichame lijke schade hebben geleden kunnen aan spraak maken op een pensioen. 2) Da weduwen, weezen, ascendenten (ouders of grootoude») van militairen die, na 9 Mei 1940, zijn gesneuveld of overleden zijn ten gevolge van verwon dingen inden dierst opgeloopen, kunnen ook een pensioen verkrijgen. 3)lDe aanvragen voor deze pensioenen moeten pp straf van verval, ingediend worden binnen den termijn van één jaar volgend op den datum waarop de mili tair terug naar zijn haardstede werd ge zonden, of volgend op den datum van het overlijden, aan het Ministerie van Financiën, Dienst voor Vereffening der Militaire uitgaven, Militaire pensioenen, Galileelaan, 3, Brussel. Wjj geven den raad de aanvraag bij aangeteekenden brief te doen en het af schrift daarvan alsmede het bewijs- strookje afgeleverd door de post goed te bewaren. Als gevolg op hunne aanvraag ont- vangen de belanghebbenden vanwege den bevoegden- Mioisterieelen Dienst formulieren ter invulling en onderteeke- ning. Deze formulieren verschillen na tuurlijk volgens de aanvraag uitging van het oorlogsslachtoffer, van de we duwe, de weezen of ascendenten van het slachtoffer. De formulieren behoorlijk ingevuld en onderteekend dienen samen met de ge vraagde bewijsstukken terug gezonden aan den bevoegden Ministerieelen Dienst. Ook deze bewijsstukken verschillen volgens het geval Voor het invaliditeitspensioen zijn het: a) Alle documenten of gegevens welke het bewijs leveren nopens den militairen dienst volbracht na 9 Mei 1940. b) Een geneeskundig getuigschrift met nauwkeurige opgave van den aard en den aangevoerden oorsprong der inva liditeit van den aanvrager. c) Alle inlichtingen uitwijzende dat deze invaliditeit te wijten is aan den militairen dienst, zulks in de omstandig heden voorzien bij art 7 der samenge- schakelde wetten op de militaire pen sioenen. Voor de weduwen- en weezenpen- sioenen, en voor toelagen voor ascen denten (ouders en grootouders), zijn het documenten en inlichtingen waaruit dient te blijken dat het overlijden van den militair te wijten is aan militairen dienst volbracht na 9 Mei 1940. Boven dien wanneer de militair overleden is nadat hij naar zijn haardstede was te ruggezonden, een geneeskundig getuig schrift met nauwkeurige opgave der oorzaak van het overlijden. Meestal moet het gemeentebestuur een gedeelte van het formulier invullen. Wanneer er weezen zijn, moet de vrede rechter ook een deel invullen. De aan vragers hebben er belang bij dat zij de formulieren zoo duidelijk en volledig mogelijk invullen en ze ten spoedigste met de vereischte bewijsstukken over maken aan den bevoegden Ministeriee len Dienst. 4) Het pensioen neemt slechts aan vang vanaf den eersten dag der maand gedurende dewelke de aanvraag werd ingediend. Zulks is slechts van toepas sing voor de aanvragen, die na 31 De cember 1940, werden overgemaakt aan het Ministerie. II. Burgerlijke oorlogs slachtoffers. De aanvragen tot het bekomen van burgerlijke oorlogspensioenen moeten ingediend worden bij aangeteekend schrijven aan het Ministerie van Finan ciën, Dienst der Burgerlijke oorlogs slachtoffers, Zegestraat, 43B, Brussel. De aanvragen dienen op straf van verval ingediend vóór 31 Maart 1941. In geval van overlijden of nieuw oor logsfeit na dezen datum, hebben de be trokkenen zelf of hunne rechthebbenden een termijn van drie maanden (stipt in acht te nemen) vanaf den datum van dit nieuw oorlogsfeit, om een aanvraag in te dienen. Als gevolg op hunne aanvraag ont- vangea de verzoekers een schrijven uit gaande van den Staatskommissaris, waarbij zij verzocht worden bepaalde stukken in te zenden zooals een uittrek sel uit de geboorteakte en desgevallend uit de huwelijks- of overlijdeusakte, het bewijs van het gemeentebestuur de echt heid bevestigende van het oorlogsfeit, een geneeskundig bewijs uitwijzende den aard en den oorsprong der verwon ding of der ziek' i. De Staatscommissaris onderzoekt het bundel en maakt het met zijn advies pver aan de Burgerlijke Invaliditeitscommissie van het Ministerie van Financie, die oordeelt of de aanvraag al dan niet ont vankelijk is. Tegen de beslissing van deze com missie kan beroep aangeteekend worden binnen een termijn van 15 dagen vol gende op de beteekening der beslissing. Dit beroep moet met redenen omkleed zijn en bij aangeteekend schrijven ge richt worden aan den Bestuurder van den Dienst der Burgerlijke Oorlogs slachtoffers, 43B, Zegestraat, Brussel. Wanneer de aanvraag ontvankelijk wordt verklaard, dan wordt overgegaan tot een deskundig onderzoek dat den graad der invaliditeit en het bedrag der vergoeding vaststelt. Spanje's Economische Moeilijkheden. ii. Groot zijn de moeilijkheden waarme de de Spaansche voedselvoorziening te kampen heeft. Ten einde den volgenden oogst te verzekeren, heeft de regeering dan ook voor verschillende producten hoogere prijzen en premies vastgesteld, het bewerken en zaaien der velden ver plichtend gemaakt en een gedeelte van het zaad beschikbaar gesteld. In bijzon der dringende gevallen heeft de regee ring ook gezorgd voor het beschikbaar stellen van de noodige arbeidskrachten. Verder zal een crediet van 200.000 millioen peseta de kleine boeren door deze moeilijke maanden heen helpen het maximum bedrag dat aan een boer mag worden verleend, bedraagt 15.000 peseta. Al deze maatregelen hebben, in de eerste plaats, tot doel de productie van het graan te verhoogen, waarvan slechts 28 millioen quintalen werden voortge bracht, terwijl de binnenlandsche con sumptie 40 millioen quintalen bedraagt. De regeering geeft er zich rekenschap van. dat deze slechte oogst niet alleen is toe te schrijven aan de gevolgen van den burgeroorlog, het gebrek aan mest stoffen en trekdieren, dcch ook aan de veel te lage prijzen, welke het Graan- bureau van den Staat aan de boeren be taalt. Vele boeren hebben zich derhalve toegelegd op meer loonende culturen. Voor het loopende jaar zijn dan ook de prijzen, die aan den producent betaald zullen worden, voor bepaalde graan soorten, lichtjes verhoogd geworden, doch het blijft nog af te wachten of dit invloed zal uitoefenen. Uit de provincie Badajoz werd tcch reeds gemeld dat, tegenover 1940, de graanteeltoppervlak- te met 50.000 ha. uitgebreid werd. Ook in de provincie Cordoba werd het areaal vergroot Met 580 000 hectaren beslaat de rog- geteelt20 000 ha. meer dan in 1940, hoewel ze nog onder het vroegere peil van 590 000 ha. blijft. Voor gerst be draagt deze achterstand circa 300000ha. De bebouwde oppervlakte met tabak is. in vergelijking met 1936, verdubbeld, ten einde de invoer te doen verminde ren, want een echte Spanjaard kan niet leven zonder cigaret. Op deze wijze hoopt de regeering de helft van de be hoefte door binnenlandsche productie te kunnen dekken. Andere bepalingen weer beoogen een uitbreiding van de teelt van vezelplanten en meer speciaal van ka toen. Door de huidige moeilijkheden kunnen bestaande plannen echter slechts ten deele langzaam worden verwezen lijkt. Anderzijds is het echter de regee ring gelukt een accoord met Argentinië af te sluiten, waarbij katoen zal aange voerd worden voor zoover er schepen beschikbaar zijn. De eerste ladingen zijn inmiddels reeds te Barcelona aangeko men, zoodat de textielfabrieken, in Ca- talonië geconcentreerd, weer duizenden arbeiders, sedert den burgeroorlog werk loos. aan den arbeid hebben kunnen zetten. In een vorig artikel hebben we gewe zen op het gebrek aan meststoffen, waar onder de Spaansche landbouw lijdt en het contract dat door de Spaansche re geering met deze van Chili werd afge sloten voor de levering van 150.000 ton salpeter. Intusschen is men in Spanje zelf begonnen met de oprichting van een stikstof kunstmestfabriek, met een kapi taal van 85 millioen peseta. Ook zijn en kele nieuwe fabrieken voor de verwer king van textielvezels, het vervaardigen van boutcellulose en papiercellulose op gericht. Daar de invoer van cellulose en papier buitengewoon moeilijk geworden is. spant men alle pogingen in om de eigen prodruktie te verhoogen. Te Almeria werd onlangs met den bouw van een houtcelstoffabriek met een capaciteit van 80.000 ton begonnen ea thans wil een maatschappij met een kapitaal van 10 millioen peseta, te Ma laga, een fabriek oprichten voor de ver vaardiging van celstof uit suikerriet bladeren en rijststroo. Dit wijst er op, dat men in Spanje er bijzonder op be dacht is, de productie van den eigen bodem te verwerken. Anderzijds werden door de Spaansche Regeering 200.000 peseta verdeeld onder de zijderupsteelers van de provincia Murcia, die de beste teeltuitslagen verkregen. Het gaat hier om de teelt van een bijzondere soort zijderups, welker darmen gebruikt wor den voor de vervaardiging van snaren voor muziekinstrumenten, en die, daar zij naar alle werelddeelen uitgevoerd worden, deviezen naar Spanje doen toe- stroomen. In normale tijden bedroeg de uitvoer niet minder dan 100.000 pond sterling. We zouden de opsomming van de bemoeiingen van den staat in het land bouwbedrijf nog lang kunnen voortzet ten we meenen, echter, voldoende te hebben bewezen, dat de regeering van generaal Franco niets onverlet laat om Spaoje, dat alleen door zijn landbouw kan gered worden, door deze zware tijden heen te helpen. Zij weet, echter, beter dan iemand, dat dit slechts lap middelen zijn en dat alleen een verdoor- gevöerde bodemhervorming van Spanje weer een bloeiend land kan maken. Her haaldelijk hebben we, in dit blad, deze voor Spanje allerbelangrijkste kwestie besproken, zoodat we er thans niet meer moeten op terugkomen. Het zal volstaan indien we zeggen, dat de oplossing lan ger uitblijft dan we verwacht hadden. Alleen het tekort aan geldmiddelen om de noodzakelijke onteigingen door te voeren, kan er de schuld van zijn. Na den burgeroorlog werd al het beschik bare geld aangewend om in de mate van het mogelijke de sporen van dien bitsigen strijd, over geheel Spanje ach tergelaten, weg te ruimen. Daarmede is men thans nog volop aan gang. Zoo heeft de Spaansche staat, op 1 Februari 1941, alle spoorwegen van normale spoorbreedte, die ten dienste staan van het openbaar verkeer, over genomen, ten einde het Spaansche spoorwegnet één te maken en te ver beteren. Met deze naasting zijn onge veer 12 500 km. spoorwegen in het bezit van den staat overgegaan. Met het al gemeen belang als grondslag zal de uit breiding en de reparatie van het rollend materiaal alsmede ook het vraagstuk van de uitbreiding der electriflceering ter hand kunnen genomen worden. De hiervoor noodzakelijke geldmiddelen zullen voor dit jaar alleen 60 millioen peseta bedragen. Anderzijds stelt de regeering alles in het werk om de moderniseering en de uitbreiding van de Spaansche handels vloot te bespoedigen. Volgens de laatste gegevens door het scheepvaartbureau verstrekt, bestond de Spaansche han delsvloot in 1939 uit 910 eenheden, metende te samen 1,06 millioen B.R.T. Intusschen is het grootste gedeelte van den tijdens den burgeroorlog inde ha vens gezonken schepen weer gelicht. Alleen te Valencia werden in den loop van 1940 160, meestal kleine, eenheden vlot gebracht. In Amerika kocht Spanje twee groote mailschepen van ieder 18.000 ton en bouwde enkele kleine een heden zelf, zoodat, naar raming, de Spaansche vloot thans 100.000 ton grooter is dan in 1939. Deze vloot is, echter, nog veel te klein nu Spanje totaal op zijn eigen vloot is aangewezen, en voor den aankoop en den bouw van nieuwe schepen, moest de regeering eveneens groote sommen beschikbaar stellen. Het lijdt echter geen twijfel, dat indien heel Europa aan het werk van den Spaansche heropbouw deelachtig zal worden, Spanje spoedig alle moeilijk heden zal te boven komen en in het Europa van morgen zijn plaats zal in nemen als groote voortbrenger van vruchten, kurk, allerhande ertsen, enz, DE TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1