r- 3" Voortbreogst en indeeling der eetwaren, de grondslagen onzer Volksvoeding. )4 Teelt van Kropsla De beteekenis van de Weensche Yoorjaarsmesse. Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor ea door de Laadboawers ZITDAG houi iog >'s* Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt O Zeiven ZONDAG 30 MAART i941. frfia 50 «antiei 23éim jAAk®Mk&& «iï 1152 ingcn italbe rialsn Suizen Cera aiëaei iten.~ ST. Abonnementsprijs 20 fr. 's jaarr. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen ronder aanduiding der bron is streng verboden. Bestaarde? en verantwoordelijke Opateller o. caudron; Bareel en Redactie t Zeebergkaai* 4» Assist, De medewerkers sijs. verantwoordelijk voor hnnne bijdragen* Aankondigingen volgens akkoord. ouwei :n eei HIEN waai i Hat 'FAFf en. zn vw 'lening ordee Kleine engra- Adh, n. 29, igen etgeen a onze dat U nen in mkon- ergeet ei ge inbaar aan' oem 3 be- Zee i laat- vroeg lasten lam. roupé oekje 'arijs, 'erme :n tot open r dan lelfde huis, sl, en hier i rui- olen- mdat alles ver eken rom- be- vóór sven lijn een loof die ver ons In ons nummer van 16 Maart 1.1., heb ben wij de princiepen uiteengezet welke door de bevoegde overheden dienen toegepast tot bevordering der voort- brengst van levensmiddelen in de benar de tijden welke onze bevolking door maakt. Thans hebben wij het over het vraagstuk der verdeeling, de tweede be langrijke factor of grondslag onzer Volksvoeding. Op het eerste zicht zou men geneigd zijn te denken dat dk vraagstuk onze landbouwers niet aanbelangt, vermi's zij er niet rechtstreeks bij betrokken zijn. Deze zienswijze is nochtans verkeerd. Vooreerst hebben onze landbouwers evenals de andere verbruikers belang bij een degelijk ingerichte verdeeling der waren van eerste noodwendigheid niet voortkomende van den landbouw. Zelfs bij de rationneele en billijke verdeeling der landbouwproducten hebben zij een niet te onderschatten belang, daar zij al te gemakkelijk door de openbare mee ning verantwoordelijk worden gesteld voor de gebreken en tekortkomingen welke zich in de verdeeiing voordoen, met het gevolg dat nadien door de aan- gr stelde overheidsagenten wat dras tischer tegen hen wordt opgetreden. Ieder onbevooroordeeld persoon nu, zal moeten toegeven dat het thans toege paste verdeelingstelsel op menig gebied mank loopt en voor gezonde kritiek vat baar is. Wij geven het gaarne toe dat de in richting van een doeltreffende verdee lingstelsel met moeilijkheden gepaard gaat voor producten waarin een zekere schaarschte heerscht. Doch zulks sluit niet uit dat met inachtneming van wel bepaalde richtingslijnen en het streng doen naleven van wel omschreven on derrichtingen, een ordelijk verdeeling stelsel kan worden opgebouwd. Een eerste vereischte daartoe is dat de reglementeering tijdig wordt inge voerd. Op dit gebied is ons huidig stelsel niet vrij te pleiten van ernstige tekortkomin gen. Zooals wij hier vroeger in ons blad hebben aangetoond is de laattijdige in voering van de rantsoeneering en de re glementeering van den aardappelhandel een der grootste oorzaken gebleken van de ernstige stoornissen die zich hebben voorgedaan in de aardappelbevoorra ding der bevolking. Een tweede vereischte ispractische en eenvormige reglementeering. Wij hebben in de 9teden beleefd dat de verbruikers de verschillende winke liers bestormden om het eerst bediend te worden met margarine, deegwaren, aardappelen enz. Eindelijk beseften de verantwoordelijke overheden dat aan dezen wantoestand een einde kon ge maakt worden door de verbruikers te verplichten zich als kliënt te doen in schrijven bij een bepaalden winkelier 1 De bedeeling kon weldra op die wijze een normaal en ordelijk verloop krijgen. Niettegenstaande de aldus opgedane ondervinding werd de verplichte inschrij ving bij een bepaalden kleinhandelaar niet ingevoerd voor al de overige voe dingswaren. Voor het vleesch en de bo ter bvb. ziet men nu reeds sedert weken de verbruikers stormloop houden bij de beenhouwers en boterwinkels om het eerst het vastgesteld rantsoen te be machtigen. De moeders onzer kroostrijke gezin nen en de personen die den ganschen dag moeten arbeiden zijn het slachtoffer dezer wanorde, daar zij niet over den noodigen tijd besschikken om aan te schuiven aan de deuren van de magazij nen voor hun rantsoen. Zij komen dan ook de laatsten aan de beurt, indien zij er in slagen hun rantsoen te bemachti gen vóór dat de geldigheidsduur der rantsoeneerzcgels verstreken is. Wij hebben hetzelfde euvel vastge steld bij de bedeeling van brood en broodmeel, toen de voorraden beperkt waren. Sommige bakkers waren alsdan niet bij machte hunne gewone klienteel te bedienen, daar hunne waar was opge kocht door andere door paniek aange grepen verbruikens. Deze wantoestand is ook hinderlijk voor de normale uitoefening van den handel, daar de kleinhandelaar verplicht is bij de bediening gansch vreemde per sonen den voorrang te geven boven zijn gewone klienteel De vleeschbevoorrading heeft dezen laatsten tijd ook ernstige moeilijkheden opgeleverd. Er werd door de veehande laar en tusschenpersonen op groote schaal gezwendeld, zoodat het vleesch aan de verbruikers tegen overdreven prijzen werd verkocht. De bevoegde overheid heeft dan overigens terecht, in gegrepen tot beteugeling dezer schandi- ge woekerpraktijken en den verplichte verkoop van het slachtvee door tus- schenkomst van aangestelde commis- sionnairs ingesteld in de aangenomen verdeelingscentra. Men heeft beroep gedaan op de vee kweekers om hunne dieren rechtstreeks te leveren in de aangeduide verdeelings centra of aan de aangenomen veehande laars. De Nationale Landbouw- en Vosdingscorporatie is gemachtigd het slachtvee op te eischen in de gemeenten welke het voorgeschreven aantal stuks slachtvee niet hebben geleverd. In een mededeeling uitgaande van voormelde corporatie lazen wij nu on langs dat sommige verbruikscentra het vereischte aantal slachtdieren niet had den bekomen wegens gebrekkige inrich ting bij de groepeering en het vervoer van de slachtdieren naar de aangeduide verdeelingscentra. Dergelijke mededeeling wijst ontegen sprekelijk op de onvoldoende voorbe reiding van de getroffen reglementeering of op gebrek aan doorzicht en tucht bij de aangestelde uitvoeringsagenten. Zulks zou in de huidige omstandigheden zeker niet mogen voorkomen. Elk weldenkend burger is het er over i eens dat de sluikhandel dient bestreden I met alle strengheid, omdat hij de gan- sche verdeeling in gevaar brengt en noodlottig is voor de volksgemeenschap. Doch anderzijds dient ook gezegd dat de aangestelde overheden de verdeeling der levensmiddelen en andere producten van eerste noodwendigheid doelmatig moeten inrichten, daar tekortkomingen in het verdeelingstelsel de verbruikers aanzetten zich het onmisbare aan te schaffen op de zwarte markt en den woe kerhandel in de hand werken. Het probaatste middel om den sluik- handel te keer te gaan blijft nochtans de opvoering der voortbrecgst. Deze uit slag is enkel te bereiken door het toe kennen van rendeerende en redelijke prijzen aan den voortbrenger om de re denen uiteengezet in onze bijdrage van 16 Maart 1.1. Soorten. Men onderscheidt twee hoofdgroe pen van kropsla de gewone kropsla die voor den liefhebber vooral voor de teelt in den voorzomer in aanmerking komt en rauw gegeten wordtten twee de, de Romeinsche sla of bindsla. Deze is langwerpiger van vorm en geeft slechts een mooie gele krop na toebin den zooals de andijvie. Deze kan men ook rauw eten, doch wordt meestal ge stoofd. Wie in het Zuiden van Frank rijk op de vlucht geweest is, zal deze sla daar wel gezien hebben. Ze is bijzonder goed geschikt voor de teelt tijdens de zomermaanden, omdat ze niet zoo rap in 't zaad schiet. Als variëteiten van ge wone kropsla raden wij voor de vroege teelt de Boterkrop aan en voor de Zomer- en Herfstcultuur dezelfde of de Blonde van Laken. Als Romeinsche sla is de Verbeterde Blonde zeer goed ge schikt. Voor vroege teelt wordt door de kweekers de kropsla Meikoningin ge bruikt, die daar dan ook zeer goed voor geschikt is. Voor goede resultaten moet men ze evenwel onder glas zaaien, zoo niet schiet ze te vlug in 't zaad. Grond en bemesting. j Sla verlangt'een humusrijken, vocht- houdenden grond, vooral rijk aan stik stof. Ze verdraagt goede versche stal mest en organische stcffen in den grond. In drege zandgronden schiet ze in 't zaad alvorens krop gevormd te hebben. In zeer zware gronden hebben ze bij regenachtig weer veel last van de slak ken. Als bijkomende bemesting geve men 800 a 9C0 gram van een volledige mest stof per 10 vierkante meter. Beer zal men liefst voor deze groente, welke nauw gegeten wordt niet ge bruiken. Men kan sla op wachtbed zaaien en dan uitplanten ofwel rechtstreeks ter plaatse in lijnen zaaien. Voor de tweede manier heeft men meer zaad noodig. Men zaait voor de eerste maal in Maart, ongeveer 2 gram zaad per vier kante meter. Zijn de plantjes een vijftal centimeter hoog dan kan men ze uit planten in rijen op 25 cm. afstand en op 25 cm. in de rij. Zaait men ter plaatse in rijen dan zal men later uitdunnen op 25 cm. de uitgedunde plantjes kunnen dienen om elders geplant te worden. Twee tot drie maand na het zaaien kan men oogsten en dat gedurende ongeveer drie weken. Om dus een opeenvolging te hebben moet men alle drie weken zaaien. Hiermede kan men doorgaan tot begin Augustus om alzoo de laatste sla in open lucht in October te oogsten. Voor de zaaiingen na April bekomt men meestal het beste resultaat door ter plaatse te zaaien en uit te dunnen. De teelt lukt in den Zomer slechts in vol doende vochthoudende gronden. Onderhoudszorgen. Om den groei aan te wakkeren en grootere kroppen te bekomen zal men een week na het uitplanten of onmiddel lijk na het uitdunnen snelwerkende stik stofmeststoffen uitstrooien. Na het ver planten zal men meestal moeten gieten. Tijdens den Zomer zal men slechts bij regenachtig overtrokken weer planten. Mengt men 1 gram per liter van de hoo- gergenoemde meststoffen in het water waarmede men giet, dan zal dit den groei ten goede komen. Romeinsche sla. Romeinsche- of bindsla wordt op juist dezelfde manier gekweekt als de gewone kropsla. De ontwikkeling ervan duurt evenwel wat langer. Ook vormt deze soort niet vanzelf een vaste krop, doch men moet ze opbinden met raffia of touw, zooals andijvie. Men zal ze vooral gebruiken voor de zaaiingen in Mei, Juni en Juli, want ze schiet niet zoo rap in 't zaad als de an dere. Deze sla moest in ons land meer gegeten worden, want gestoofd en ge reedgemaakt als andijvie is het een heer lijke groente. Vervroegen en verlaten onder glas. Wie over glasramen en bakken be schikt, kan de sla vervroegen en ver laten. Door einde Augustus te zaaien, in een bak uit te planten en vanaf October met ramen te dekken, zal men in November en soms December nog kropsla hebben. Voor zeer vroege sla zal men in Septem ber in den bak zaaien en daarin over winteren, natuurlijk onder de ramen. Als het hard vriest afdekken met rietmatten of zakken. Begin Februari uitplanten op afstand in den bak om reeds einde April te oogsten. Sommige van die planten kunnen in Maart ook buiten geplant worden en zullen vroeger komen dan de buiten gezaaide. Men kan ook in Februari op rijtjes in den bak zaaien. In Maart uitdunnen op 20 x 20 cm. en de uitgetrokken planten buiten uitplanten. Die welke in den bak blijven zullen in Mei oogstbaar zijn, de andere, buiten, einde Mei of begin Juni. Uit Cultuur en Handel te Kortenberg. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 6 April van 10 tot 12 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Wat er aan landbouwmachines tentoongesteld is. Onze dagbladen hebben heelder ko- lonnen gewijd aan de Voo.'jaarsmesse van Leipzig. En terecht. Maar wat min der te verdedigen valt, is, dat zij aan de Vooijaarsmesse van Weenen schier geen aandacht hebben geschonken. De Weensche Messe had nog steeds haar Haus der Mode Het zou bezwaar- delijk ook anders kunnen. Maar, in hoofdzaak, gold zij thans als een stuw kracht voor de intensiveering van den landbouw in Centraal en Zuid-Oost- Europa. En dit is ook voor ons van belang. Men behoeft geen propagandist te zijn voor een gesloten Ëuropeesch econo misch blok om te beseffen, dat inderdaad die economische samenwerking voor de toekomst noodzakelijk zal zijn. Tenge volge van den handelsoorlog hoopen in Zuid- en Noord-Amerika de voorraden landbouwproducten zich op tot een hoogte, welke een economisch gevaar wordt. Want wanneer de vrede eenmaal geteekend zal zjjn, zou deze opstapeling van overschotten een ramp voor Europa kunnen worden, indien men een onbe- lemmerden toevloed naar ons wereld deel zou toelaten. Dan werden wij over stroomd met spotgoedkoope landbouw producten, waardoor de Europeesche boeren onmiddellijk weer in een crisis zouden worden gedompeld. De koopkracht van het platteland is echter een onmisbare factor in het eco nomische en sociale evenwicht en wij zullen dus moeten voorkomen, dat de Europeesche boeren van dit gevaar be vrijd blijven. Dit brengt met zich mee, dat wij in de eerste plaats zullen moeten gebruiken wat Europa oplevert en daar bij zal de industrie afzetcompensatie naar die streken moeten vinden, waar van daan granen en industriegewassen ko men. Hoe hooger de welvaart van het agrarische Oosten van Europa is, des te zekerder zal de West-Europeesche in dustrie van haar afzet zijn en des te ste viger wordt de geheele structuur van ons werelddeel. Belangstelling voor Zuid-Oost-Euro pa, vooral voor zijn agrarische ontplooi ing, is dus geenszins een autarkisch dogma, doch een politiek van welbe grepen eigenbelang, dat in dit geval in den zin van het woord een algemeen belang is. En juist daarom verdient de Voor- jaarsmesse van Weenen ook onze aan dacht. Dat het rendement van den landbouw in Zuid-Oost-Europa nog fel moet op gevoerd worden, hebben we hier meer dan eens aangetoond. Daartoe zijn vele wegen verbeterde machines, verbeter de vakkennis, gebruik van beter zaai zaad, van kunstmest, van chemische stoffen tot bestrijding der plantenziekte, enz. Al deze middelen kunnen echter in een achterlijk land niet onmiddellijk worden toegepast. Het gebruik van kurstmest b.v. eischt een vrij hoog ont wikkeld bedrijf. Voor het Zuid-Oosten dringt, in de eerste plaats, het gebruik van betere werktuigen en machines zich op. En het belangrijkste van alle land bouwwerktuigen is nog altijd de ploeg. Uitgangspunt van elke verbetering is dan ook altijd aandacht aan de ploeg te besteden. Te Weenen was er dan ook een speciale afdeeling, waarin verschil lende modellen en typen naast elkaar stonden. Talrijker waren de inzendingen van de meer ingewikkelde machines, zooals zaaimachines, dorschmachines, fresers, tractors, enz. Voor vele Oost-Europeesche landen zijn zij eigenlijk nog te ingewikkeld voor algemeen gebruik, doch vonden zij reeds aftrek, omdat de kwestie van de trek kracht zich daar niet op dezelfde wijze stelt als bij ons. Brandstof is er in Oost- Europa voldoende voorhanden. Trou wens, gemakkelijke betalingsvormen maken den aankoop nog aanlokkelijker. Een vergelijking tusschen b. v. Dene marken en Roemenië leert verder hoe- vele machines in het tweede land nog noodig zijn om de productie op een be trekkelijk hoog peil te brengen. Dene marken, dat toch zooveel kleiner is dan Roemenië, bezit vele en vele malen meer zaai-, maai- en dorschmachines. Het is dan ook geen wonder, dat de boeren in het Oosten van Europa zoo straatarm zijn. Hun tarwe-oogsten schommelen tusschen de 900 en de 1200 kilo per Ha., terwijl wij, in doorsnee, 3000 kilo van een hectaar land halen. Als zoo'n matige oogst dan nog geheel met handkrachten moet worden verzorgd en gewonnen, dan kan men wel uitrekenen hoe weinig er per uur wordt verdiend. Tusschen haakjes gezegd, ook hier bij ons zijn er geen machines te veel, noch in Nederland, Denemarken, Frankrijk en het lijkt ons, dat wij, na den oorlog, wanneer er weer benzine zal zijn. ook goede afaemers zullen worden van Duitsche landbouwmachines, Meer dan Oost-Europa. In het bijzonder zal dit wel het geval zijn met de machines voor de hakvruchtenbouw, dus voor de teelt van aardappelen en suikerbeeten. Deze gewassen eischen veel zorg en een goed onderhouden bedrijf, maar leveren dan ook zeer groote oogsten op. Te Weenen waren er spiksplinternieuwe machines voor het pooten van aardappelen en zij zijn niet alleen bestemd voor bedrijfs- verbetering op den Balkan, maar ook geschikt voor ons eigen land. Daartusschen trof vooral een machine die plantgaten schept voor pootaardap- pelen. Het is een zeer eenvoudig appa raat. Met de as van de wielen draait een soort rad, waarvan iedere schoep een kuiltje in den akker maakt. In deze plantgaten worden dan de aardappelen gelegd en met behulp van dit toestel worden ook de aardappelen met scheut zonder gevaar voor beschadiging ge poot. Het zou ons verbazen indien deze machine in ons land en de andere landen van West-Europa en Skandinavië geen toekomst had. Op het gebied van aardappelrooiers was weinig ontwikkeling te bespeuren. Over het algemeen zijn het nog machi nes, die met ijzeren vorken de aardappe len uit den grond slaan. Voor het ver zamelen gebruikt men verschillende ap paraten, die echter nog niet de indruk maken een definitieve oplossing te ge ven. Het vraagstuk van den aardappel rooier schijnt nog niet opgelost 1 Ook op het gebied van bietenrooiers wordt niets bijzonders getoond. Te Weenen beperkte men zich tot de ten toonstelling vaneen eenvoudigen bieten- lichter, die voor het Zuid- Oosten goed geschikt is omdat hij den arbeid in hooge mate verlicht en ook omdat de prijs zeer schappelijk is. Veel aandacht werd daarentegen be steed aan het ensileeren van voederge wassen. Silo's, hakselmachines en hak- selblazers, die gebruikt worden voer het vullen van de silo's waren vrij talrijk. De hakselblazers zijn voornamelijk be stemd voor hooge silo's en deze zijn weer meer geschikt voor maïs dan voor gras, dus voornamelijk bestemd voor het Zuid- Oosten. Een ander toestel, dat in dezen tijd meer en meer op den voorgrond komt, is de aardappelstoomer, waarmede de voorraden voeraardappels kunnen wor den bewaard. Dit zijn constructies die zich uitstekend leenen voor coöperatieve aanschaffing. Ook maïs-drogers, bijzon der geschikt voor het Zuid-Oosten, wa ren tentoongesteld. Het spreekt vanzelfs, dat ook op het gebied van landbouwvoorlichting de Weensche Voorjaarsmesse hare plicht heeft gedaan. Wat daar vertoond werd, behoort tot het beste en pakkendste, dat ooit te zien is gegeven. Elke machine eischt een bepaalde stand van ontwikkeling van het boeren bedrijf. Dat geldt niet alleen voor ons DE K00RNBL0EM TELEFOON i 267. S3 xmuaci Zaaien.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1