Landbouw en Volksvoeding Klachten. De ordening van het Bedrijfsleven in Duitschland Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbo«wef®vereeniging Sedt O Zelve» Voor es door de Landbouwers Louis HAEM5 j ZITDAG Nederland geeft het voorbeeld. Is het eene Plicht ZONDAG[27 APRIL i941 50 ftMtlaa* 23,m JAARNA»® Ht 1156 ge- Abonnementsprijs 20 fr< 'u jaars. Men schrijft in op ons Bureel en ep alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurde? sa verantwoordelijke Opsteller O CAUDRON Bareel en RedactieZeebergkaai» 4» Aalst. De medewerkers s§n verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. |De gewetealooze hongerblokkade welke Engeland verder voert tegen de burgerlijke bevolking zijner misleide en in steek gelaten vroegere bondgenooten verplicht de meeste Europeesche landen er toe, te voorzien in hunne bevoor rading hoofdzakelijk door eigene voort- brengst. Ook Nederland verkeert in dit geval en heeft zich kranig ingespannen voor deze zware taak In plaats van nieuwe organismen op te richten, heeft het met veel doorzicht en practischen geest be roep gedaan op het beleid en de onder vinding der leiders vaa de drie bestaande groote Centrale Landbouworganisaties alsmede van het Agrarische front, de landbouworganisatie van de Nationaal Socialistische beweging, en uit deze leiders een commissie samengesteld wel ke onder voorzitterschap van den gewe zen minister Posthuma voor opdracht herfi de landbouwvoortbrengst in 1941 derwijze te richten en op te voeren dat aan de behoeften van het Nedeelandsch volk voor het maximum zal kunnen wor ds n voldaan. Osder ket motto Nederland voedt zieh zelf heeft deze commissie onder hoofding Preductieslag 1941 in de Nederlandsehe pers een manifest gepu bliceerd waaruit wij hier eokele gedeel ten beknopt samenvatten ïasat zij ge zonde en doeltreffende gedachten en maatregelen behelzen, welke wij aan on ze boeren en aan de leiders enzer land bouwpolitiek en productie in ernstige overweging aanbevelen. Het manifest bepaalt vooreest wat de commissie beoogt met den productieslag 1941, namenlijk "den strijd om tot de hoogst mogelijke opbrengst te geraken van de producten noodzakelijk voor de volksvoeding 1 Hoe de omstandigheden ook zijn, of h?t oorlog is of vrede, wil een volk onafhankelijk en dus sterk zijn, dan dient het voor alles in staat te zijn om voor eigen onderhoud te zorgen1 Terloops weze aangemerkt dat de Belgische Staat, niettegenstaande onze herhaalde en dringende waarschuwin gen, dit princiep bij de vaststelling zijner economische politiek het ft verwaarloosd en den landbouw als verschoppeling heeft behandeld. Welke tragische gevol gen deze gedragslijn heeft, ondervindt onze bevolking nu aan den lijve. "De grondslag, zoo gaat het manifest verder, vooreen gezonde op zelfvoorziening ingestelde bcdemproductie dient ten allen tijde aanwezig te zijn. Het manifest richt zich dan tot de Nederlandsehe boeren in volgende woor den welke ook gelden voor onze land bouwers tegenover ons volk Gij zijt de strijders in den produc tie-slag. Op U rust de zware maar schoone taak er voor te zorgen dat ons volk ook in dezen tijd, nu alle aanvoer van overzee is afgesneden, genoeg te eten krijgt. Alles wat gij door onacht zaamheid of gebrek aan werkzaamheid te weinig zoudt voortbrengen of afleve ren, gaat ten koste van dit volk, berok kent ellende en gebrek, is oorzaak van honger misschien. Beseft gij dit 1 Ellen de en gebrek, honger 1 Het is niet slechts uwe taak, het is meer, het is uw plicht mede te strijden in den productieslag, al uwe krachten in te spannen, teneinde, met elkaar, tot de hoogst mogelijke pro ductie te geraken Het manifest rekent vervolgens af met de fluistercampagnes die in Nederland zooals hier opduiken."Natuurlijkzal men U wijs trachten te maken, dat uw in spanning geen zin heeft, want dat alles, wat gij met deze inspanning extra voort brengt toch naar Duitschland gaat. Weet, dan wel, gij boeren dat dit een leugen is. Wat gij meer voortbrengt door mede te strijden in den productie slag, blijft hier en komt dus rechtstreeks en uitsluitend ten goede aan het Neder- landsch volk. Houdt gij de leugen even wel voor waarheid en stelt gij bijgevolg niet alles in 't werk om zooveel mogelijk voort te brengen en af te leveren, dan berokkent gij daarmede uw velk on noemelijk veel schade. Het manifest behandelt vervolgens het programma van Nederland's pro ductieslag 1941. Wij lezen daarin wat volgt Uitgaande van de levensmiddelen behoefte dient er in de eerste plaats naar gestreefd te worden dat het allernood zakelijkste veilig gesteld wordt. Dus de producten, welke bij te kort hongers nood zouden doen ontstaanbroodgraan en aardappelen. Een tweede punt van groote beteeke- nis is de behoefte aan dierlijke eiwitten en vetten. Hoewel niet "hongerbepa- lend zijn juist deze producten immer van de allergrootste beteekenfs voor den gezondheidstoestand, het prestatiever mogen. Onder de gegeven omstandigheden zal volledig bevredigen van deze be hoefte niet mogelijk zijn. Reden te meer om alle krachten in te spannen om de beschikbare mogelijkheden zooveel mo gelijk uit te buiten. Deze mogelijkheden liggen in het grasland, den verbouw van stoppelgewassen en de teelt, de verple ging en de voeding van onze landbouw huisdieren.,. Ter nagedachtenis van Het programma van Nederland's pro ductieslag 1941 kan dus zeer kort wor den weergegeven 1. Bebouwen van alle daarvoor ge- schikten grond met broodgraan en aard appelen. 2. De grootst mogelijke zorg voor de weiden tijdig en voldoende bemesten, regelmatig en vaak omweiden, tijdig hooien, ensilage. 3. Zoo hoog mogelijk opvoeren van den verbouw van stoppelgewassen. 4. Uiterste zorg voor de teelt, voeding en verpleging van onze landbouw-huis dieren, teneinde de productie van de dierlijke eiwitten en vetten zoo hoog mogelijk op te voeren. Het manifest behandelt vervolgens de verschillende punten van dit programma. Hierover meer in onze volgende bijdrage. ('t Vervolgt.) Indien U tegenover bedienden of zaak voerders van de maatschap pij reden hebt van klagen. Indien U niet dat bekomt waarop U recht hebt. Indien U gelijk welke klacht te doen hebt over gelijk welke onre gelmatigheden door wie ook gepleegd of ten nadeele van wie ook. onmiddellijk per brief de heer Be stuurder van Redt U Zeiven te verwittigen. Adres Heer O. Caudron, Bestuurder Redt U Zeiven, Aalst. den Heer Het is geen zeldzaam feit in dit leven, dat als een mensch kan gaan denken om na een welgevu'd leven van de zoozeer verdiende rust te genieten, bij zoo dik- wijls slechts korte jaren van die rust ge- j nieten mag. De vriend en medewerker Louis HAEMS, die we hier willen ge denken, was als onderwijzer aan de stadsschool II te Aalst op eigen aan vraag op pensioen gesteld. Bij hem was het niet zoodanig om uit te rusten en zijn overige dagen in ledigheid door te bren- j gen. Sedert lang droomde hij er van zich j volledig aan de landbouwzaak te wijden. Die droom, dat ideaal heeft bij naar i onzen wensch en zijn wil niet lang ge- l noeg kunnen verwezenlijken. Geboren in 1883 bad hij thans dien ouderdom bereikt, waarop een man de volle maat van zijn kracht, van zijn ondervinding en zijn wetenschap aan zijn medemes- schen kan mededeelen in alle oprecht heid en met algeheele bewustheid. Gesproten uit een achtenswaardige familie van Herdersem, die zich gansch aan het onderwijs heeft gewijd, die door heen allerhande moeilijkheden, dat edel doel is blijven nastreven, was hijzelf ge staald voor den harden levenskamp. Bij hem geen opvliegende, misplaatste geest drift in alle nederigheid, maar met taaien, standvastigen wil, gesteund op zelfzekere kennis, schonk hij de gaven van zijn gemoed en van zijn geest aan de kinderen die hem werden toevertrouwd. Hij was in het onderwijl een sterke per soonlijkheid, een man die zijn stuk kon staan. In het schoonste van zjjn levensjaren werd hij zooals zoovele anderen opge roepen in 1914, en vier jaar lang maakte hij den veldtocht 14-18 mee, waaruit ontelbare jongens en mannen gebroken terugkeerden, jawel, met lauweren om kranst, doch niettemin zedelijk en licha melijk geknakt. Als landbouwleeraar en landbouw voordrachtgever heeft hij honderden boeren en tuiniers van zijn zakelijke les sen laten genietenzijn onderwijs, ook op dit gebied, was, zooals het behoort, gesteund op proeven van persoonlijke ondervinding. Daarom droegen dan zijn voordrachten zulke schoone vruch ten. Mannen met kennis en oprechte liefde voor land- en tuinbouw zijn een ware zegen voor een streek, voor een land. Als medewerker aan De Koorn- bloem. hoeven wij hem hier niet te prij zen. Sedert hoevcle jaren leverde de heer Louis Hacms niet, naar zijn ge zondheidstoestand het hem veroorloof de, geregeld wijze, practische en steeds kernachtige bijdragen ten bate van onze lezers Daarom rouwen we met zijn achtbare familie mee om het te vroege verlies van hem, die ons van zijn kennis en we tenschap, in liefde en offervaardigheid medegedeeld, nog lange jaren voordeel had kunnen laten putten. Ook als vriend was de heer Louis Haems de eenvoudige, hartelijke man, de gemoedelijke kameraad en de vertrou welijke raadgever. Aan dit zoo rijk gevuld leven van werkzaamheid en daadvaardigheid is, helaas, een einde gekomen. Hij over leed te Gent, na een langdurige ziekte, op den 10 April 1941. De Heer zal zijn verdiensten en zijn daden in eeuwigheid beloonen en dit weze een heilzame troost voor zijn dierbare echtgenoote, kinderen en familieleden. Staatsleiding en particulier initiatief. Het voorbeeld van de Konti-Oel. Onze lezers zullen het ons niet kwalijk nemen indien we voor een maal geen landbouwvraagstuk aansnijden. Het probleem van de ordening van het bedrijfsleven in het Europa van morgen eischt im mers ieders belangstelling. Der- hahe willen we vandaag, afwij kend van onze gewoonte, iets zeg gen over de stichting van de Kon- tinertale Oei Aktien Gesellschaft, die een beeld geeft van de wijze waarop men in Duitschland staats leiding, ondernemersinitiatief en kleine beleggingen wil combinee ren, hoe men, om kort te zijn, de volkswelvaart door bedrijfsleven wil dienen. i van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 4 Mei van 10 tot 12 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Aan den gestyleerden onderwijzer, aan den oud-strijder, den waren vriend en medewerker van De Koornbloem, den strijdvaardigen verdediger van land en tuinbouw, aan den kloekmoedigea Redt II Zeiver en Vlaming LOUIS HAEMS brengen wij hier een laatsten, doch dankbaren eeregroet. Hij ruste in vredewij zullen zijn aandenken met vrome dankbaarheid bewaren. Einde Maart werd te Berlijn de Kon- tinentale Oei Aktien Gesellschaft, in het kort Konti-Oel genoemd, opgericht. In de Vlasmsche bladen werd er totnogtoe geen of weinig belang aan gehecht. Ten onrechte, want voor heel Europa is de stichting van de Konti-Oel van groote beteeken s, niet alleen om de rol welke aan deze maatschappij zal worden toe bedeeld bij de voorziening van Duitsch land met petroleum uit het buitenland, doch vooral om de regeling vaa de pe- troleumvoorziening van het Europee sche vasteland, welke haar ook werd opgelegd. Het kapitaal der Konti-Oel, welke een gemeenschappelijke stichting der Dultsche petroleumindustrie is, bedraagt 80 millioen Rm., verdeeld in 50 millioen Rm. aandeelen op naam en 30 millioen Rm. aandeelen aan toonder. De aandee len op naam hebben 50 maal meer stem recht dan de aandeelen aan toonder. Zij beheerschen dus de maatschappij en be vinden zich in handen der oprichters. De aandeelen aan toonder zullen via de Beurs aan het publiek worden aange boden. De taak van de Konti- Oel bestaat er in de eerste plaats in de Duitsche petro leumindustrie in het buitenland te verte genwoordigen, zoodat het verwerven van deelneming in buitenlandsche pe- troleummaatschappijen kan worden ver wacht. Op dit punt ligt het eigenlijke terrein van de nieuwe onderneming in de ontsluiting van petroleumgebieden en in de regeling van het economische pro ces, dat daarmede verband houdt, het is te zeggen van het vervoer tot aan de verdeeling, met het doel een systemati sche en juiste voorziening te verkrijgen. Verder zal de Konti-Oel als Holding Cy optreden, hetgeen wil zeggen dat zij deelnemingen zal verwerven. Men is niet van plan in reeds aanwezige parti culiere belangen in te grijpen. Trou wens, in Duitschland zelf zal de Konti- Oel zich niet in den petroleumhandel be geven en zich ook niet met boringen en oliesynthese bezig houden. Weliswaar bestaan er tusschen de synthetische pro ductie en de ingevoerde natuurlijke olie producten aanrakingspunten en daar de Duitsche petroleummaatschappijeo zoo wel als de mijnbouw aan de oprichting van de Konti-Oel deelnamen, staat het buiten twijfel, dat hun initiatief en erva ringen bij de groote toekomstige taak te pas zullen komen daar de Konti-Oel zich bovenal tot taak stelt, haar werk zaamheid in vriendschappelijke samen werking met de petroleummaatschappij- en in het binnen- en buitenland uit te oefenen. Het groote doel van de nieuwe maat schappij is dus het Europa van na den oorlog onafhankelijk te maken van en kele groote internationale maatschap pijen. die de prijzen opdreven of naar bepeden haalden naarg? lang hun eigen belangen het eischten. Daaraan zal paal en perk worden gesteld. Ook in de toe komst zal Europa zijn behoeften aan pe- trolcum voor ccn belangrijk detï door import moeten dekken, doch deze im- porthoeveelheden zullen niet, zooals vroeger, buiten de Duitsche controle gaan. De Konti-Oel zal alle pogingen in het werk stellen om dit hooge doel te dienen en zij zal 'er naar streven, een systematische controle op de petro- leumvoorraden der nabuurlanden te ver krijgen. De nivelleering van de oorlogs- economische en vredes-economische be hoeften zal hierbij zeer belangrijk zijn. Naar men hoopt, zal de organisatie van de Konti Oei er toe in staat zijn deze ni velleering te vergemakkelijken, waarbij de nieuwe maatschappij klaarblijkelijk het voornemen heeft haar invloed op alle deden der markt tot aan den laat stee verbruiker te doen gelden. Zoo ziet er de fagade uit. De oprichting van de Konti-Oel geeft echter tevens aanwijzingen, hoe zich in de toekomst in Duitschland de betrek kingen tusschen staatsleiding en particu lier initiatief op economisch gebied zullen georganiseerd worden. Menigmaal werd door de hoogste personen in den nieuwen Duitschen staat betoogd, dat de staat het economisch leven slechts wil leiden, doch dat ket economisch werken zelf aan het initiatief van den particulieren ondernemer, ge steund op eigendom en prestatie, moet worden overgelaten. Hoe duidelijk dat herhaaldelijk ook gezegd is, er is toch telkens weer twijfel opgedoken omtrent het feitelijke lot van het particuliere bedrijfsleven. En nochtans is het kleine bedrijf, vrijwel de geheele handel en het handwerk, uitsluitend aan het particulier initiatief overgelaten en op industrieel gebied is de positie van den ondernemer tot de flinke middelgroote bedrijven toe, onbetwist. Pas waar het rijk der groote ondernemingen begint, doen zich ver schijnselen voor, die tot bezorgdheid omtrent den invloed van het particulier initiatief zouden kunnen leiden. Het is niet te ontkennen, dat de staat ingegrepen heeft opdat groote bedrijven als de Reichswerke Hermann Goering, de fabrieken voor de volksauto's, enz., taken zouden kunnen volbrengen, waar van zij de risico's onder particuliere leiding niet op zich kunnen nemen. Dit is ook het geval met de Konti-Oel. De staat heeft actief deelgenomen aan de oprichting en de minister van geldwezen is voorzitter van den raad der kommis- sarissen, doch dit belet niet dat de petro- leumwinning binnen het Duitsche gebied aan de particuliere industrie blijft toe vertrouwd. Doch de voorziening van het Europeesche vasteland met petro leum vereischt evenwicht tusschen de particuliere en de politieke belangen bij de boringen, de verwerking van de ruwe petroleum, het vervoer, de prijsbepaling, de verbruiksregeling. de exploratie, enz., hetgeen risico's meebrengt en politiek beheer vergt, die de kracht van het par ticuliere beheer te boven gaan. En dit wil niet zeggen, dat de kleine aandeelhouder zal worden uitgesloten. Integendeel. Het nationaal-socialisme wil de groep van kleine kapitaalbezitters, die uit hun besparingen ook aandeelen kunnen koopen, doen toenemen ter ver betering van den Duitschen levens standaard. Het bewijs daarvan levert andermaal de Konti-Oel30 millioen Rm. aandeelen aan toonder werden bij de groote Duitsche banken geplaatst, die ze te zijner tijd aan het publiek zullen aanbieden. Dat geschiedt niet, omdat men op geen andere wijze het geld bijeen zou kunnen krijgen, maar omdat men een belang van ruime groepen in het volk bij de Duitsche groote industrie wenschelijk acht, opdat de Duitsche spaarder de aandacht zou richten op Dultschlands taak buiten de rijksgrenzen. En ofschoon reeds belangen bij bui tenlandsche ondernemingen zijn geno men of zijn verzekerd, zal de Konti-Oel pas na den oorlog het grootste gedeelte van haar taak kunnen vervullen. Al zal TELEFOON i 267. i

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1