De Ontreddering der en Groentenmarkt. De verhouding tusschen Stad en Platteland. Zaaigranen- Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor ca door de Landbouwers DE GEÏT. I ZITDAG Aan wie de schuld Vergeet niet Landbouwers ,1^, Orgaan der Landbouwersvereen Iging Redt tl Zeiven Kleinveeteelt- ZONDAG 27]JULI i941. frQft 50 Matte» 23-te V ifc Kt 1169 Abonnementsprijs 20 fr. 's jusrs. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ie streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller t O. CAUDRON. Bareel en RedactieZeeberg kaai, 4, Aalst. Da medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bedragen. Aankondigingen volgens akkoord. De Broodvoorziening in Europa. De dagbladen klagen te recht in scher pe bewoordingen de erbarmelijke voor waarden aan waarin nu sedert weken de bevoorrading der bevolking onzer groote centra in fruit en groenten geschiedt 1 De nochtans zoowel voor voortbren- ger als voor tusschen personen loonende prijzen vastgesteld door het Commissa riaat voor loonen en prijzen worden merkelijk overtreden, b jvendien is er te kort aan producten. Beeldt men zich goed in wat zulks be- teekent voor de min begoede gezinnen weike enkel over 225 gram. brood per persoon en per dag beschikken, alsmede over een op zeer onregelmatige tijdstip pen toebedeeld rantsoen aardappelen, nadat zij hiervan gedurende maanden verstoken bleven Wij overdrijven dan ook niet wanneer wij schrijven: in vele gezinnen onzer groot-steden wordt hon ger geleden. Waar sommige bladen schier uitslui tend de verantwoordelijkheid der ont reddering van onze fruit- en groenten- markt op de voortbrengers leggen, kun nen wij echter hunne zienswijze niet deelen. Er zijn voorzeker voortbrengers die alleen belust op winstbejag en gebruik makende van den droeven tijd welke wij doormaken, met weerzinwekkende hard vochtigheid voor hunne groenten en fruit echte woekerprijzen aanvaarden welke hun langs alle kanten worden aan geboden. Voor hen geldt: wat wij hier reeds meermaals schreven over alle woeke raars zonder onderscheid: zij begaan een zware misdaad tegen hun volk dat zij zonder wetens helpen uithongeren en ook tegen de plicht van naastenliefde een der bijzonderste voorschriften van hunnen katholieken godsdienst. Ook aan de massa hunner eerlijke en plichtbewuste bedrijfsgenoten berokke nen zij zeer zwaar nadeelDoor hunne schraapzucht trekken zij immers den haat der bevolking op de landbouwers. Wij hebben in 't verleden een taaien strijd gevoerd tegen de ongebreidelde toepas sing der wet van M Vraag en aanbod een der hoofdprinciepen van het econo misch liberalisme, omdat zij bij vrijen in voer uit het buitenland in normale om standigheden de prijzen der meeste on zer land- en tuinproducten tot een zwaar verliespeil neerdrukte. Wij hebben de invoering door de openbare besturen van minimaprijzen geëischt, welke aan den voortbrenger niet alleen de dekking zijner productiekosten verzekerde, doch tevens een behoorlijk loon voor zijn ar beid. Nu het door ons voorgestane stelsel door de bevoegde overheidsorganen in praktijk werd gesteld, en voor de groen ten en het fruit althans op bevredigen de wijze voor de voortbrengers, zou het onzinnig zijn vanwege deze laatsten dit stelsel schipbreuk te doen lijden. Na de wellicht kortstondige periode van hoo- gere vraag dan aanbod van groenten en fruit, gaan wij ongetwijfeld terug naar een tijdperk van hooger aanbod dan vraag met de daaruit voortspruitende inzinking der prijzen. Hoe zullen alsdan de voortbrengers gerechtigd zijn van wege de openbare besturen een prijzen regeling te vragen tot bescherming hun ner belangen, wanneer zij deze regeling torpedeerden in een tijdperk die voor hun gunstig was, doch nadeelig voor de massa der verbruikers Wij blijven op het standpunt staan dat een billijke en blijvende regeling en kel kan verwezenlijkt worden door ver zoening der belangen van voortbrengers en verbruikers in alle omstandigheden. Wat nu de oorzaken betreft der hui dige ontreddering van onze groenten- en fruitmarkt deze zijn veelvuldig Vooreerst hebben wij het gebrek aan aardappelen waaraan onze bevolking sedert ruimen tijd lijdt, alsmede de ka rige rantsoenen van andere levensmid delen. Zulks had voor gevolg een veel sterkeren aankoop van groenten en fruit dan in normale omstandigheden. Hierbij komt dat talrijke bemiddelde verbruikers, niet allen voor het normaal gebruik van hun gezin, doch ook voor het aanleggen van dikwijls overdreven reserves, bij den voortbrenger en groot handelaar rechtstreeks abnormale hoe veelheden fruit en groenten aankoopen. Benevens den privaten verbruiker hebben talrijke nijverheids- en handels ondernemingen, ja zelfs bepaalde offl- cieele ic stellingen ten behoeve van hun personeel massale aankoopen van fruit en groenten gedaan bij de voortbren gers en de groothandelaars en betalen hier met genoegen zeer hooge prijzen. Er is verder nog een groot aantal smokkelaars, dat nooit den groenten- handel heeft uitgeoefend en thans den buiten afloopt om alle groenten en fruit op te koopen voor rekening van begoe de burgers uit de stad. Benevens plichtvergeten voortbren gers die bezwijken voor de aanlokkelijke prijzen hun aldus allerwege aangebo den, zijn er ook een zeker aantal groot handelaars en kleinhandelaars die, alleen bedacht op winstbejag, de schaarsch ge worden produkten aan woekerprijzen verkoopen. Al de hierboven opgesomde oorza ken hebben voor gevolg dat er voor den gewonen verbruiker, die zich in den kleinhandel moet bevoorraden, weinig of geen fruit en groenten voorhanden zijn, doch ook dat hij zich deze enkel kan aanschaffen tegen prijzen merkelijk boven de vastgestelde maxima. Voegt hierbij dat de invoer van Ne- derlandsche en Fransche groenten waar op men in België rekende en welke het tekort aan onze inlandsche voortbrengst had kunnen aanvullen niet. plaats had, zoodat wij uitsluitend op eigen productie zijn aangewezen. Talrijke der hierboven vermelde oor zaken van ontreddering onzer fruit- en groentenmarkt hadden kunnen weg ge ruimd of minstens grootendeels gemil derd worden door een degelijke organi satie van onze fruit- en groentenmarkt. Deze inrichting zou een rechtmatige verdeeling der beschikbare hoeveelhe den tusschen de verbruikers mogelijk hebben gemaakt. Doch in tegenstelling met Nederland waar reeds lang vóór den oorlog de fruit en groentenmarkt was geordend langs degelijk ingerichte centrales van voort brengers en veilingen, bestond er in Bel gië zelfs geen begin van organisatie ook niet op dit gebied. Zooals in de meeste andere takken van onze economie heerschte hier het regiem der teugelooze vrijheid, kenmerk der liberale economie! De onvolledige maatregelen, zooals vaststelling van maximaprijzen, welke door de huidige overheden werden af gekondigd konden geen behoorlijke or dening van den fruit- en groentenhandel scheppen, omdat zij slechts een onder deel zijn van een algemeene marktrege ling welke niet tijdig werd ingevoerd. Hoe deze marktregeling er naar ons inziens moet uitzien om doeltreffend te zijn, zullen wij uiteenzetten in onze vol de bijdrage. ('t Vervolgt). dat alle aanvragen en aan koopen van waren moeten ge schieden langs een ZAAK VOERDER. De leden welke zich recht streeks wenden tot onze ma gazijnen doen een verloren reis. abonnenten aan voor Uw blad I De koe van den arme, zoo zegde men vroeger toen we nog leefden uit den hoorn van overvloed. Doch thans wordt de melk der geit al langs om meer ge vraagd en begeerd. Hadden we nu maar duizenden geiten in plaats van en kele honderden in onze Vlaamsche streek, dan zouden ze op eene nuttige wijze de thans heerschende melk- schaarschte helpen aanvullen, en hoe loocend ware hun kweek niet, want in verhouding met de melkopbrengst der koe is deze der geit veruit te verkiezen en veel voordeeliger. Immer met een mi nimum aan zorgen geeft ze ons een maxi mum aan deugdelijke en smakelijke melk, terwijl de koe behalve de noodige veel grootere ruimte als stalling ook veel meer zorgen vergt. Eene gewone geit geeft zoo ongeveer 400 liter melk per jaar, dit is ongeveer tien maal haar gewicht, terwijl de koe ongeveer maar vijf maal haar gewicht aan melk geeft in dezelfde tijdruimte. Vergeten we ook niet dat de gevallen niet zeldzaam zijn waarin een goede geit van sterk ras (en we zouden er geen an dere mogen kweeken) gemakkelijk 800 liter en meer per jaar zal geven. Als voortbrengster van melk is dus de geit in deze tijden (en waarom ook niet in normalen tijd) van een bijzonder goe de aanwinst, daar hare melk volkomen vrij is van tuberculose-kiemen, waar door elkeen ze ongekookt mag drinken ze wordt gemakkelijk verteerd zelfs door de zwakste maag, en bezit alle voeden de hoedanigheden welke men van een goede melk mag eischen Ze is daaren boven een volledig voedsel Over een goede melk kunnen beschik ken is nu nog meer dan vroeger de vraag van den dag, en zulks kan toch nooit met zekerheid verwacht worden van de koemelk welke men nooit onge kookt mag drinken om het gevaar van tuberculose te vermijden daar eene koe, aan die ziekte lijdende, toch voortgaat melk te geven, terwijl de geit hare melk- gifte stopt bij de minste ongesteldheid. Dus voor pasgeborenen alsmede voor zieken en ouderlingen, is de geitenmelk te verkiezen boven koemelk. Wij zegden hooger dat de geit met een minimum aan zorgen ons een maxi mum van melk geeft, terwijl de koe be halve de noodige ruimte en weiden, ook meer zorgen vergt. En dit is wel waar. Immers, de geit kan in het minste hok gehouden worden onder voorbehoud dat ze toch een minimum aan noodige zorgen bekomt. Een vcorbehouden stuk weide heeft ze niet noodig, met een hoekje hier of daar in de zon stelt ze zich reeds ruim tevreden en zelfs het besten dig op stal houden zal haar niet deeren, integendeel. Houden we alleen haar stal rein en beschut tegen regen, vocht en koude, ze zal er goed gezond blijven en zich als voeder tevreden stellen met wat het meeste andere kleinvee zou weigeren te nemen, als de resten van de keuken, in dien deze niet verzuurd zijn, met toe voeging van wat geplette haver, enkele koolstruiken, wat zemelen en toemaat van hooi, of netels. Om dit inleidende artikel over de kweek der geit te sluiten, onthouden we dus 1) dat de kweek der geit veel meer zou moeten uitgebreid worden in onze gewesten 2) dat hare melk van betere hoedanig heid is dan koemelk 3) dat ze mag gedronken worden in rauwen staat door elkeen, bijzonder door kleinen en zieken 4) dat ze enkel een goede kleine stal moet hebben, beschut tegen regen en koude In eene serie volgende artikels be spreken wij deze vier punten elk afzon derlijk op uitvoeriger manier. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 3 Oogst van 10 tot 12 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Onze lezers zullen het ons niet ten kwade duiden, indien we, na de reeks artikelen over de huidige broodvoorziening in Europa, even nagaan hoe het hier bij ons op dit gebied in vroeger eeuwen was ge steld. Misschien kunnen onze vroede heeren van Brussel er hun profijt uit halen... In de Middeleeuwen stelde zich het vraagstuk der levenmiddelenvoorziening voor de steden. Toen ook kon ons land en daarmede bedoelen we evengoed het graafschap Vlaanderen als het her togdom Brabant niet voldoende door eigen productie worden voorzien. Het meeste graan werd ingevoerd uit de Oostzeelanden. Stokte het vervoer dan stegen de prijzen en werd het land met hongersnood bedreigd, zosals zoo dik wijls voorkwam. De steden moesten in dien tijd even eens rekening houden met tweeërlei soort van belangen aan den eenen kant eischten de gilden en de kleine burgerij goedkoop brood aan den anderen kant wilden de kooplieden bij de toeneming van den handel zooveel mogelijk vrij heid. De verkoop was geconcentreerd op de markt, waar eerst de burgers tot aan koop gerechtigd waren en VOOR VERKOOP werd streng bestreden. In vele steden was bepaald, dat de koren- koopers het graan gedurende de heele week tegen denzelfden prijs moesten leveren, waarvoor het op den marktdag was verkocht. Ook werd er voor ge zorgd, dat zooveel mogelijk openlijk en uit de eerste hand moest worden ge kocht. Om dat doel te bereiken, werd er in de eerste plaats streng over ge waakt, dat alle beschikbare voorraden ook werkelijk onder het bereik der koop lustige burgers kwam. Daarom werd koop en verkoop geconcentreerd op de markt of moesten deze althans buitens huis, dus openbaar, geschieden, opdat de burgers de verschillende koopwaren zouden kunnen vergelijken. Geen koop werd gesloten eer het luiden van de klok het begin van de markt aankondigde. Daar waren dan eerst, zooals we zeg den, de burgers tot inkoopen voor eigen behoeften gerechtigdvreemdelingen en kooplieden, die tot wederverkoop wilden inkoopen, konden eerst terecht wanneer de burgers een redelijke kans hadden ge had. En ten einde alle burgers ook onderling zooveel mogelijk gelijke kan sen te geven, diende het deelingsrecht of recht van medekoop, dat bepaalde dat ieder burger, die bij den door een ander gesloten koop tegenwoordig was, het recht had ook tegen denzelfden prijs een zekere hoeveelheid te koopen. De bedoeling van deze voorschriften was tweeledig aan den eenen kant ver gemakkelijkte men hierdoor de controle, die zoowel door de stedelijke ambtenaren als door de koopers zelf kon worden uitgeoefendaan den anderen kant trachtte men hierdoor te bereiken, dat de aanwezige voorraden zooveel moge lijk ter beschikking van de burgers zou den komen. Vooral de voor- en tusschenkoop, die juist in de levensmiddelenhandel optrad, en daar ook dubbel hatelijk was, werd in de Middeleeuwen bijzonder veraf schuwd, daar hierdoor het directe ruil verkeer tusschen voortbrenger en ver bruiker werd belemmerd, en verhinderd werd, dat het directe marktaanbod zoo groot mogelijk was. Zoowel het koopen voordat de markt begon, als het tege moet gaan van kooplieden en boeren buiten de poorten der stad werd als voorverkoop gestraft. Niet alleen, trou wens, trad men op tegen den voorver koop, maar tegen alle vormen, waar onder zich monopolies konden voordoen. De Middeleeuwsche wetgevers waren niet zoozeer den tusschenhandel vijandig gezind, maar zij bestreden hen, die naar de opvatting van dien tijd geen produc tieven tusschenhandel dreven, in die ge- vallen dus, waar in het goed reeds vol doende onder het bereik der verbruikers p zou kunnen komen en slechts winst- making dus duurder worden der waar het oogmerk van den handelaar was. Voor de levensmiddelenvoorziening der Middeleeuwsche steden werd door het omringende platteland gezorgd. Van den aanvang af heeft uiteraard steeds een zekere verhouding bestaan tusschen de steden en het haar omringende platte land. Het ontstaan der steden zelf was immers een gevolg van de territoriale arbeidsverdeeling, die in haar voortge zette ontwikkeling tot een volkomen verschil van beide deelen heeft geleid. Bestonden aanvankelijk in iedere stad nog een aantal boerenbedrijven, meer en meer namen deze bij de toenemende bebouwing in beteekenis af, en traden handels- en huis nijverheldsbedrij ven op den voorgrond. De verhouding tusschen stad en platte land is niet steeds van denzelfden aard geweest. Aanvankelijk was zij, hoogst waarschijnlijk, op vrijheid gesteund door het vrije spel der economische verhoudingen brachten de landlieden hun waren naar de stedelijke markt, om ze daar voor producten der stedelijke nijverheid te ruilen. Stad en land ver hielden zich toen als onafhankelijke, gelijkberechtigde warenproducenten en ruilden op voet van volkomen gelijkheid eikaars producten. Maar toen de steden meer en meer in omvang en bevolking toenamen, veranderde althans voor een deel der steden de verhouding tot hare omgeving. Ten aanzien van de levens middelen wilden zij te allen tijde op de voortbrengst van het omringende platte land kunnen rekenen en maakten het platteland aan zich dienstbaar. Evenals de koloniën, hebben de middeleeuwsche steden het hun omringende platteland op alle mogelijke manieren ten haren bate geëxploiteerd. Nochtans, ten aanzien van den aan voer van levensmiddelen, hebben niet alle steden hunne omstreken aan zich ondergeschikt gemaakt. Men zou hen in twee groepen kunnen scheiden, namelijk die waarbij zich het ruilproces van de eigen prodijpten van stad en land vol gens de algemeene beginselen van den warenruil, in volle vrijheid, voltrok, en die waarbij de bewoners van het platte land gedwongen werden hun producten naar de stedelijke markten te brengen en vaak bovendien ook dat van de stad daar alleen te betrekken. Steden waar de gilden oppermachtig waren, zooals het vooral in de Vlaamsche steden het geval was, en die dientengevolge ook overigens een veel sterker doorgevoerd protectionisme te zien geven, hebben eveneens tegenover het hun omringende platteland een geheel andere politiek gevoerd dan die, waar de belangen van kooplieden en industrie in de eerste plaats den toon aangaven. ('t Vervolgt). De inschrijvingen voor Zaaitarwe Zaalgerst Zaalrogge zijn open van heden tot 10 Augustus laatste dagf bij de Zaakvoerders van Redt U Zeiven. De liefhebbers gelieven acht te nemen dat geen afleveringen zul len gebeuren zonder voorafgaan- delijke inschrijvingen. Op de bureelen te Aalst worden geen Inschrijvingen aangenomen. DE K00RNBL0EM TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1