Besluit tot ordening van de Fruit- en Groentenmarkt. Dc Kontinentale Productieslag Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor m c oor de Landbouwers ZITDAG De Teelt van Winterporei. Orgaan der Landbonwersvereeniging Redt U Zelven ZONDAG 10 OOGST t941. /ifl» 50 centiem 23«m 1171 Abonnementsprijs 20 Er. 's jaar a Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ie streng verboden. Bestaarder en verantwoordelijke Opateller O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai» 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hanne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het Staatsblad vaa 3 Augustus 11. heeft eindelijk het besluit gepubliceerd tot ordening van de fruit- en groenten- markt. Wij zullen achtereenvolgens een uit eenzetting geven der bijzonderste bepa lingen van het nieuwe besluit en onze zienswijze uitdrukken over de waardeen de doeltreffendheid van het nieuwe be sluit, aan de hand der beschouwingen welke wij hebben ontwikkeld in ons hoofdartikel van verleden week. I. Uiteenzetting der bijzonder ste bepalingen van het nieuwe besluit. fc^De nieuwe ordening behelst voor schriften voor de voortbrengers, voor de handelaars en voor de toebereiders en verwerkers of fabrikanten. A) De voortbrengers. Deze mogen hunne producten, zelfs kosteloos, enkel verkoopen of leveren op de plaatsen en aan de personen hierna aangeduid 1) Op het bedrijf a) aan de verbruikers der gemeente waar het bedrijf gevestigd is en ten be- loope van een hoeveelheid welke de normale behoeften van deze verbruikers ni&t overtreft. b) aan de kleinhandelaars, houders van een vergucniag, die de gemeente bewonen waar het bedrijf gevestigd is. 2) Op de markten en leveringsplaat' sen a) aan de houders van een handelaars vergunning. voo! b) aan de houders van een vergunning j. van toebereider of verwerker, ollt c) aan grootverbruikers, op voor- ma. waarde dat deze in bezit zijn vaneen bijzondere vergunning. d) rechtstreeks aan de verbruikers, op voorwaarde dat de voortbrenger in het bezit zij van een bijzondere vergunning. B) De handelaars. Elke handelaar of handelsonderne ming in groenten of fruit moet in bezit zijn van een vergunning afgeleverd door de hoofdgroepeering Tuinbouwpro- dukten, Groenten, Fruit Afzonderlijke vergunningen kunnen afgeleverd wor den wegens den aard van den handel, zooals groothandel, kleinhandel. Groothandel en kleinhandel in een zelfde bedrijf zjjn verboden. De groothandel mag niet rechtstreeks verkoopen aan den verbruiker, behou dens aan den verbruiker van groote hoe veelheden. De kleine handelaar mag al leen aan den verbruiker verkoopen. De hoofdgroepeering kan afwijkingen toestaan aan het verbod van het gelijk tijdig beoefenen van groot- en klein handel voor een tijdperk gaande tot 31 Juli 1942. De vergunningen voor het uitoefenen van fruit- en groentenhandel zijn voor- loopig. Zij kunnen alleen verleend wor den aan de aanvragers die aan volgende voorwaarden voldoen 1. Als handelaar in groenten of fruit gevestigd zijn. 2. Als dusdanig ingeschreven zijn in het handelsregister. De hoofdgroepeering kan aanvullen de voorwaarden stellen. De vergunningen zijn streng persoon lijk. Wordt de handel gedreven op meer dan een adres, of omvat het bedrijf meer dan een manier van verkoop, zooals ver koop in een winkel en leurhandel, ver koop in den winkel en op de markt, dan is een afzonderlijke vergunning vereischt voor elk adres en voor elke manier van verkoop. Wie den handel van een vergunning houder wil overnemen moet een vergun ning vragen voor de voortzetting van den handel. Wordt aan deze aanvraag een gunstig gevolg gegeven, dan wordt de nieuwe vergunning afgeleverd tegen inlevering van de vergunning van den overlatende handelaar. Wie een handel in groenten of fruit wil openen, moet vooraf een vergucning aanvragen. Elk adres of elke manier van verkoop hooger vermeld wordt als af zonderlijke handel beschouwd. De hou der eener vergunning moet op goed zichtbare wijze in zijne uitstalling, op de vervoermiddelen en op alle documenten betreffende den handel in groenten of fruit vermelden "Vergunning Nr.... der hoofdgroepeering Tuinbouwprodukten, Groenten, Fruit». Deze groepeering le vert de vergunningen af tegen 10 fr. per vergunning vermeerderd met de innings- kosten. C) Toebereiders en verwer kers (fabrikanten). De bereidings- en verwrrkingsbedrij- ven van groenten of fruit moeten houder zijn van een vergunning afgeleverd door de hoofdgroepeering "Tuinbouwpro- dukten. Groenten, Fruit». De aanstelling bekomen ter uitvoering der verordening 3/41 van 28 Juni 1941, houdende regle- menteering van de fabricage en den ver koop van fruit- en groenteconserven, geldt als vergunning. De vergunningen zijn voorloopig en kunnen alleen worden verleend aan de aanvragers die aan volgende voorwaar den voldoen 1) als bereidings- of verwerkings bedrijf van groenten of fruit gevestigd zijn 2) in deze hoedanigheid ingeschreven zijn in het handelsregister. De hoofdgroepeering kan aanvullende voorwaarden stellen. De bepalingen hooger uiteengezet betreffende de overname van een ver gunninghoudend bedrijf, betreffende de kosten van aflevering der vergunning en het verplichtend kenbaar maken in de uitstalling en handelsdocumenten van het nummer der vergunning zijn van toepassing op de toebereiders en ver werkers van fruit en groenten. D) Uitvoering van het besluit. Zooals blijkt uit voorgaande toelich ting behelst het besluit ten slotte maar enkele algemrene voorschriften. De hoofdgroepeering is belast met de uit voering dezer voorschriften. Zij kan onder meer 1) aan de voortbrengers de markten of leveringsplaatsrn aanduiden waar zij hunne producten zullen moeten verkoo pen of leveren, met uitsluiting van alle andere plaatsen 2) de markten of leveringsplaatsen in verschillende reeksen indeelenvoor elke markt of leveringsplaats een markthoof 4 aanduiden en aan dezen laatste de ver- eischte opdrachten geven met het oog op de degelijke uitvoering der markt regeling 3) elke groente- of fruitteelt aan een teeltvergunning onderwerpen 4) al de teelten en de voortbrengst der voortbrengers tellen en te dien einde, het bijhouden van een teeltboek, van een verkoopboek en van alle andere docu menten voorschrijven 5) aan de handelaars voorschrijven dat zij aankoop- en verkoopsdocumenten, een verkoopboek en alle documenten moeten bijhouden 6) de aankoop en verkoopgewesten afbakenen en de verdeeling van groen ten en fruit regelen 7) het vervoer van groenten en fruit regelen. E) Strafmaatregelen. De hoofdgroepeering Tuinbouw producten, groenten, fruit kan de ver gunning, hetzij tijdelijk, hetzij defliitief ontnemen, aan de handels-, bereidings- of verwerkingsbedrijven, welke de voor schriften van onderhavig besluit niet na leven, die niet stipt de onderrichtingen en uitvoeringsmaatregelen van de hoofd groepeering nakomen of die niet nauw keurig de verschillende reglementen of de fabricatie van en den handel in eet waren nakomen. (Wordt voortgezet). van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 7 Sept. van 10 tot 1 2 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. D: Winterporei mag wel als een onzer beste wintergroenten aangerekend worden. Tijdens den Winter en het voorjaar wanneer de groenten schaarsch en duur zijn, is zij een uitmuntende groente om soepen te bereiden of om met witte of zure saus verbruikt te worden. Daar de porei zich goed leent tot na- teelt van eenige gewassen, ligt het wel in ons bereik er een beduidende hoeveel heid van te verbouwen. Vrijkomende perceelen van erwten, vroegen aard appel, bloemkool, sla enz., kunnen er mede benut worden. Desnoods zullen minderwaardige groenten de plaats ruimen voor porei. Onderhoudszorgen. Deze bestaan tijdens den groei in het toedienen van snelwerkende stikstof- mesten. Telkens als het noodlg blijkt wordt er gehakt om het onkruid te ver nielen. Bij deze gelegenheid maakt men gebruik om de planten lichtjes aan te aarden. Het afsnijden der bladeren tijdens den groei om'zoogezegd den stam te doen verdikken, hetgeen we door sommige personen we'eeos zien toepassen, dient volstrekt afgekeurd te worden, omdat de plant door deze bewerking zeer ver zwakt. Vijanden. De poreimade (Acrolepia assectella). Dit vraatzuchtig insekt mag wel als een der meest geduchtste vijand in tuinbouw beschouwd worden. Sommige jaren kan de schade hier door aangericht op 50 tot 75 °/o worden geschat. Het volmaakt insekt dat in de Lente verschijnt, is een kleine nacht vlinder, bruinachtig van kleur, met twee witte, driehoekige vlekken aan het uit- i einde van de bovenste vleugels. Het vlindertje bereikt ongeveer 4 mm. lengte en heeft 12 mm. vleugelspanning. De wijfjes vlieg»n rond Mei-Juni en leggen hun eitjes op de bladeren, bij voorkeur op deze welke in 't hart staan, eveneens op de bloeischeede der zaaddragers. De bleekgroene larven die na weinige dagen reeds te voorschijn komen, kunnen 7-8 mm. lang worden ze vreten zich in de bladeren en doorboren gansch het hart van de plant. De aangetaste plant wordt geel, begint zelf te kwijnen en sterft ten slotte. Eens dat de larve volgroeid is, verlaat ze de plant om te gaan verpop pen en nadien in de oogstmaand weer te voorschijn te komen, te overwinteren en hetzelfde spelletje te hervatten in de vol gende Lente. Bestrijding. Ongelukkiglijk werd er tot op heden nog geen afdoend mid del gevonden. Aangezien de made in de plant leeft, is het gebruik van maaggiften volkomen uitgesloten en moeten we onze toevlucht nemen tot voorkomingsmid- delen. 1) Om de motjes verwijderd te hou den, zal men tijdens den legtijd sterkrie kende stoffen als roet, metaalslakken tus- schen de planten uitstrooien, bij voor keur 's morgens als de planten nog wat bedauwd staan. Bij afspoeling door re gen dient de bewerking herhaald zoolang de legtijd niet voorbij is. 2) De poreiplanten herhaaldelijk be sproeien met een zeepoplossing van 30- 40 gr. per liter water cf 1/2 liter creo- line per 100 liter water. 3) Vóór de planting het plantgoed eens duchtig dompelen in een zeepoplos sing of dikke kalkmelk. 4) Het tijdig toedienen van stikstof- mesten wordt aangeraden, de planten j groeien sterker door en worden minder aangetast. De stand van den Oogst in Europa. Bevredigende raming in België. Engelands verwachtingen zullen eens te meer worden teleurgesteld. Te Londen bestudeert men thans de Europzesche statistieken van den oogst alsof het verslagen van den generalen staf waren. En radio Londen moet toegeven, dat de strijd dit jaar nog niet zal be' slecht zijn. Lukte het Engeland totnogtoe niet Europa uit te hongeren dan moet het in de toekomst des te meer dit plan laten varen. De bekende Duitsche publicist op economisch gebied Jozef Wijschuh heeft een Europeesch plan voor den landbouw ontworpen. Dit plan is belangwekkend vooral omdat deze deskundige niet al leen naar mogelijkheden zoekt om Europa in tijd van oorlog, voor zoover het de voedselvoorziening betreft, onaf hankelijk van blokkadepogingen te ma ken. doch ook omdat hij daarbij het oog gericht houdt op de enorme voordeelen, welke een inter-Europeesche landbouw politiek in tijd van vrede kan afwerpen. Frankrijk, bijvoorbeeld, weet, dat het zich tegen de Britsche hongerblokkade, welke tegen het heele vasteland is gericht en die geen onderscheid maakt tusschen den vijand en den voormaligen vriend, ook moet verdedigen met een vast besloten uitbreiding van zijn landbouw. De Duitsche productieslag en de Ita- liaansche battaglia del grano dienen het daarbij tot voorbeeld. Het komt er voor Frankrijk thans op aan de zonden van de liberale economische politiek er voor alles die van de verkeerde handels politiek, welke met goedkoope invoeren de eigen graanpolitiek ten gronde richt te, goed te maken. Het gevolg van deze politiek is geweestverwaarloozing van de Fransche akkers, die hier en daar den vorm van een ramp aannamen. Meer dan vijf millioen hectaren bebouwbare grond lag braak. Intusschen heeft men reeds successen 5) Een strenge teeltafwisseling toe passen. 6) Een middel dat soms met veel bijval wordt toegepast, daar waar de planten reeds hevig te lijden hebben, is deze tot dicht tegen den! grond afsnijden en het afgesneden loof verbranden. In dit geval is men genoodzaakt na de behandeling een sterke dosis stikstofmesten t je te passen om den groei te bevorderen. Der gelijke planten geven natuurlijk niet den verwachten oogst, ze zijn echter niet verloren. 7) Bij de teelt van zaaddragers zal men bijtijds de bloeischeede openen om de (Zie vervolg onderaan 4e kolom). daarin gebeurlijke aanwezige larven te dooden. De Roestziekte (Puccinia porti), Deze ziekte kenmerkt zich door het ver schijnen van langwerpige roestvlekken op de bladeren. De kwaal schijnt weinig beduidend te zijn om de geringe schade die ze aanricht. Bestrijding. Men behandelt de planten met Borde*ausche pap bespuitin gen. Vóór den verkoop of eigen ver bruik worden de planten zuiver gewas- schen om het kopersulfaat tusschen de bladeren te verwijderen. Oogst en Overwintering. Bij voldoende ontwikkeling worden de planten bij middel van riek of schup uitgestoken. Voor den verkoop ontdoet men ze van hun buitenste bevuilde bla deren. Na goed gewasschsn 'te zijn, vormt men bundels van 10-20 stuks volgens de dikte. De porei is tamelijk winterhard en bewaart gemakkelijk ter plaatse. Volgens de noodwendigheid der keuken en bij 't naderen van strenge vorst, wordt er een zekere hoeveelheid in den kelder in be waring gebracht, waar het inregelen der planten in zand geschiedt. Dit bewaren kan eveneens plaats grijpen in de voren der winterbedden, mits de planten bij vorstweder te beschutten met een deksel uit stroovlagen, zakken, bladeren of iets dergelijks. Door 't feit dat sterk ontwik kelde poreien 't meest van de vorst lijden, zoo komen deze eerst aan de beurt om geoogst te worden. Wie voor eigen rekening teelt, heeft er alle belang bij dergelijke voorzorgen te nemen. Bij sterk vriezend weder, wanneer het oogsten van porei totaal onmogelijk is, beschikt men dan over een voldoende voorraad, welke ons toelaat geen aankoopen'op de markt te moeten doen, waar de ^toevoer klein is en er hooge prijzen gevraagd worden. weten te boeken, die voor groote uit breiding vatbaar zijn, indien de goede economische koers wordt gehouden. Volgens een mededeeling van den Fran- schen minister van landbouw is de met graan bebouwde oppervlakte reeds met een millioen heet. toegenomen. Onlangs heeft de regeering van Vichy een nieuw crediet toegestaan voor het in gebruik nemen van verlaten hofsteden. Boven dien kan elk stuk grond, dat geschikt is voor den landbouw, doch twee achter eenvolgende jaren niet werd bebouwd, bij beslissing van de prefectuur aan een bekwamen landbouwer worden toever trouwd. Een volgens een vast plan uitgevoer de "graanslag» heeft vooral in Frankrijk goede kans van slagen, indien de noo- dige voorzorgsmaatregelen zijn getrof fen. Hieronder moet worden verstaan het beschikbaar stellen van werkkrach ten, landbouwmachines en een toe reikende hoeveelheid kunstmest. Voorts een degelijk uitgewerkte arbeidsmethode en de vaststelling van vaste en loonende prijzen voor den boerenstand. Een prijs- en marktorde heeft de Fransche land bouw totnogtoe nooit gekend. Het parool, de leuze men moet ver bouwen geldt echter niet alleen voor Frankrijk, doch voor grheel Europa. Ieder land is uit nationaal zoowel als uit Europeesch oogpunt verplicht, de Brit sche blokkade met eigen krachten af te weren. Thans weten wij, door de erva ring in alle landen van het vasteland, dat men het, ondanks een aanmerkelijk tekort aan graan, jaren lang kan uit houden, wanneer een volk zich slechts eenigermate weet aan te passen aan de mogelijkheden, welke voorhanden zijn. De rationalisatie vormt slechts een onderdeel van den voedseloorlog. Het andere, actievere deel wordt gevormd door den Europeeschen productieslag, die het zwaard schraagt door den ploeg. De leuze, waaronder in 1934 het Duit sche volk werd aangespoord meer te produceeren en met het product zuiniger cm te gaan wordt thans door alle Europeesche landen begrepen en toegepast. De continentale productieslag leidt onvermijdelijk tot economische struc tuur wijzigingen, die van duurzamen aard zullen blijken, zooals ook deze van 1914- 1918 duurzaam waren. Thans echterzijn de rollen omgekeerd. Thans zullen de Vereenigde Staten er rekening moeten mee houden. Zij zullen zich steeds meer moeten afwenden van de liberale we reldhandelseconomie. Het ontstaan van een nieuw Europa wordt doorgedreven. Een ander Europa is in wording. En dit doel is onlangs duidelijk omschreven door staatssekre- taris Backe in de volgende woorden De landbouweconomie der Euro peesche landen ziet zich niet alleen ge plaatst voor het door den oorlog ge schapen vraagstuk, om Engelands voor nemen het Europeesche vasteland uit te hongeren, te doen mislukken. Daaren boven heeft zij tot taak, haar voort brengst zoodanig te verhoogen, dat zij ook in de verste toekomst de verzorging van de Europeesche volkeren met le vensmiddelen in den grootst mogelijken omvang uit eigen voortbrengst kan dek ken Is het niet interessant even na te gaan in hoever Europa, in dit ééae jaar, dit doel reeds is nader getreden De oogstverwachting op het vaste land is, voor zoover uit sporadisch bin nengekomen berichten blijkt, tamelijk gunstig. In vele deelen is de oogst reeds binnengehaald, behalve in Hongarije, dat ook in 1941 te lijden heeft gehad van overstroomingen en hoog water. Voor het overige hebben echter alle landen, die een graanoverschot produ ceeren, zeer bevredigende, deels zelfs buitengewone goede oogsten verkregen. Indien men om de een of andere re den, b. v. door de recente langdurige (Zie vervolg 2tfc bladzijde TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1