Broodgraan en Aardappelen Hoe de Russische Boeren stand werd vernietigd. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG De Teelt van Aardbeziën. Orgaan der Landbouwersvereaiigmg Redt Zeiven ZONDAG 24OOGST i941. jPrt» 50 23«|« j a ft. ii73 Abonnementsprijs 20 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel stn op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestuurder enjegntwoorddike Opstellea D« medewerkers sljr Bureel en Redactie a Zeebergkaai, 4, Aalst, verantwoordelijk voor hunne telefoon 267. bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Landbouwers het vervullen uwer Leveringsplicht is een Levenskwestie voor uw Volk I In om nummer van 10 Oogst 1.1. deel den wij de meximumverkoopprijzen me de der broodgranen varn den oogst 1941, vastgesteld bij besluit '«n 31 Ju'i 1941. Wij herhalen ze hier beknopt Tot Vanaf Vanaf Vanaf 5-10-41 6-10-4/ 1 72-41 5-1-42 Tarwe 220 210 205 200 Rogge 210 200 195 190 Spelt 195 185 180 175 De maximumprijzen voor gerst en wlntergerst werden bepaald op 185 fr. voor haver op 180 fr. per 100 kg. Er wordt aldus een dalende prijzen- schaal ingevoerd om de aflevering van het broodgraan te bespoedigen. Het prijsverschil tusschen de eerste leverings periode en de laatste is zelfs vrij aan zienlijk n l.20 frank. Rekening houdend met den benarden torstand waarin onze bevoorrading aan broodgraan verkeert is dit stelsel ver klaarbaar, of het in de praktijk de ver wachte resultaten zal afleveren zal af hangen van het feit of een voldoende aantal graanvoortbrengers tijdig zullen kunnen dorschen en of de molens en graanhandelaars over de vcreischte bergplaatsen beschikken om een over vloedig aanbod op te nemen. Het prij- zenverschil tusschen de eerste en volgen de leveringstijdperken speelt iasasers geen rol, daar de prijs te betalen door de maalderij vcor den ganschen oogst werd vastgesteld op basis van den maxi mumprijs bepaald vcor de eerste leve ringsperiode en het verschil voortsprui tende uit latere s file verin gen dient ge stort in een bijzonder fonds onder be heer van de hoofdgroepeering "Graan gewassen en Veevoeders». Verder notecren wij ook dat het ver schil tusschen tarwe en roggeprijzen merkelijk is ingekrompen. Deze maatre gel draagt onze goedkeuring weg omdat hij de bebouwers onzer zandgronden en over 't algemeen van minder rijke gron den gerechtvaardigden steun verleent en bijzonder omdat bij de roggevoort- brengst aanmoedigt, wat noodzakelijk is met het oog op de hoogst mogelijke voortbrengst van broodgraan. Van overwegend belang is te weten of de vastgestelde prijzen voldoening geven aan de voortbrengers en of ze onze graanverbouwers de redelijke winstmarge bezorgen waarvoor wij hier steeds hebben gestreden en welke wij hebben omschreven alsvolgt Aan den Voortbrenger prijzen verze keren welke niet alleen den kostprijs dekken doch tevens een normale ver goeding behelzen voor zijn arbeid en zijne zorgen, met dien verstande tevens dat de prijzen in het bereik blijven der massa van verbruikers. Zooals we ver namen verwachtten de voortbrengers minstens 250 fr. voor alle granen, wat eenigszins de verhoogde voortbrengst- kosten zou dekken. Deze prijs schijnt ons gewettigd wegens het stijgen van den kostprijs. Hij beantwoordt bovendien aan het algemeen belang daar een ge zonde prijzenpolitiek het eenige middel is tot bevordering der voortbrengst. Indien hierbij onze verantwoordelijke besturen, naar het voorbeeld der Ne- derlandsche autoriteiten, voor den vol genden oogst ook tijdig, dit is bij den uitzaai, willen overgaan tot de bekend making der toe te passen prijzen, zullen zij op doeltreffende wijze bijdragen tot de opvoering van de broodgraanpro ductie tot haar hoogst mogelijk peil. In verband met voorgaande beschou wingen rijst de vraag Hoe staat het met de komende Broodvoorziening Uit de jongste telling der beteelde op pervlakten blijkt dat de teelt van brood graan met ongeveer 40.000 ha is toege nomen. Van 270.000 ha in 1940 klom men wij tot 310.000 ha in 1941. Van be doelde vermeerdering komen ongeveer 30.090 ha ten goede aan de tarwe en 10.000 ha aan de rogge. Daar de oogst goed is. in zooverre bij niet te veel heeft geleden onder de over vloedige regens dezer laatste dagen, mogen wij dit jaar aldus een gemakkelij ker broodvoorziening verwachten dan verleden jaar. Niettemin blijft ons land aangewezen op den invoer van belang rijke hoeveelheden broodgraan uit het buitenland. Wij verhopen dat de be voegde overheden, dank zij de voldoen de aflevering van inlandsch graan en het tijdig afsluiten van leveringskon- trakten met het buitenland voor de pas sende hoeveelheden, er zullen toekomen het ontoereikend broodrantsoen van 225 gram per dag op behoorlijke wijze te verhoogen en minstens op 300 gram te brengen. Doch, en zulks mag door onze land bouwers niet worden vergeten Inge volge de afschuwelijke Bngelsche hon- gerblokkade hangt de broodvoorziening der bevolking in hoofdzaak af van de gewetensvolle nakoming hunner leve ringsplicht. Landbouwers, doet uw plicht I Onze lezers weten dat "Redt U Zei ven» in alle omstandigheden vrij en vrank de rechtmatige belangen der land bouwers heeft verdedigd, zelf al stond onze Vereeniging hierbij gansch alleen. Doch hierbij heeft zij steeds open oog gehad voor het algemeen belang. Ons aan dit standpunt houdende en in aan merking nemende het groote gebrek aan levensmiddelen waarin de overwegende meerderheid van ons vok verkeert, zeg gen wij met den meesten nadruk aan onze landbouwersVervult uwe leve ringsplicht gewetensvol 1 Het bestaan van duizenden kinderen, vrouwen en mannen tusschen uwe min begoede volksgenooten is erbij betrok ken I Wij weten dat de meeste boeren hun ne plicht begrijpen en vervullen. Tot de anderen, die broodgraan aanwenden voor dierenvoeding of erger nog, brood graan, aardappelen en andere onmisba re levensmiddelen afstaan aan den sluik handel of tegen woekerprijzen zeggen wijU begaat een zware misdaad te genover uw volk en U schendt op erger lijke wijze de wetten der rechtvaardig heid en kristelijke naastenliefde. U berokkent bovendien zwaar nadeel aan uwe eerlijke en plichtbewuste be- drijfsgenooten, daar U hen door uwe hebzucht en woekerpraktijken in een verkeerd daglicht stelt bij de bevolking. Levering van late aardappelen In onze nummers van 20-27 Juli en van 10 Oogst hebben wij een toelichting verstrekt der bijzonderste bepalingen der besluiten van 5 en 31 Juli 1.1. betreffende de benuttiging van den oogst 1941 van late aardappelen. Wij komen hierop niet terug en verwijzen naar deze bijdra gen alsook naar den verderen uitleg welke wij elders in dit nummer ver strekken. De ofïlcieele prijzen welke tot heden aan den voortbrenger betaald werden zijn ontegensprekelijk gunstig te heeten. Zulks weze dan ook een voldoende re den en een aansporing voor onze land bouwers om zich niet aan de leverings plicht te onttrekken. Samen met het broodgraan vormt de aardappel het bijzonderste bestanddeel der volksvoeding. Er heerscht een groo te nood in het land. Wat wij hierboven schreven over de leveringsplicht in zake broodgraan geldt diensvolgens ook voor de aardappelen. Ook op dit gebied past het dat onze landbouwers bereidwillig het hunne bijdragen tot leniging van den nood hunner medeburgers en inzon- derlijk der minbegoeden en der groote gezinnen. i van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 7 Sept. van 10 tot 1 2 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Dc aardbezie is een doorlevende, in- heemsche plant, afkomstig van de ge matigde luchtstreken. Op destengels verschijnen de ranken of uitloopers, wel ke zich op natuurlijke wijze in den grond afleggen, aan de knoopen inwortelen en er nieuwe plantjes ontwikkelen. De aardbezie is een verfrisschend voedselrauw gegeten wordt ze be strooid met suiker. Met aardbeziën maakt men ook uitstekende konfituur. De bladeren en vooral de wortels wor den in de geneeskunde verwerkt tot waterafdrijvend middel. Gezien het algemeen verbruik, mag de aardbezie wel onder de bijzonderste fruiten gerangschikt worden. De uitbrei ding kan niet genoeg worden aanbevo len bij de beroepstuiniers en zelfs bij de landbouwers. Voortteling. De voortteling der aardbezie ge schiedt door zaaien, uitloopers en struik- verdeeling. Het eerste is met het laatste het minst in voege. Het vermenigvuldigen door uitloo pers is het meest practisch en wordt al gemeen gebruikt. Hier volgen 3 ver schillende doenwijzen 1'Wijze Bestaat in het uitsluitend kweeken van aardbeziën, tot het beko men van jonge planten men laat ze dus geen vruchten dragen. Hiervoor legt men een kweekbed aan waarop de jon ge planteu komen te staan, afkomstig van gezonde en vruchtbare moederplan ten. De bloemen worden regelmatig weggenomen, zoodat al het sap naar uitloopers stroomt. Men bewaart slechts 4 of 5 uitloopers per plant, welke achter den eersten knoop worden ingenepen. Er blijft dus 1 plantje per rank en wel deze, welke het dichtst bij de moeder plant gelegen is. 2e Wijze Gedurende het vruchtdra- gen worden de schoonste en meestop- brengende planten gemerkt. Na het oogsten wordt de grond gezuiverd en men behoudt aan de uitgekozen planten een 4tal uitloopers, met aan deze de eer ste plant. 3' Wijze Tusschen de rijen aardbe- zieplanten graaft men potten van 7-8 cm. doorsnee in den grond, welke gevuld zijn met goede aarde. De uitloopers wor den naar de potten gericht, waarin men het eerste plantje laat inwortelen. Op die wijze en bij gunstige weersgestel te- nis, bekomt men rond 15 Juli kloeke planten, welke vanaf dit tijdstip ter plaats kunnen wosden uitgeplant. Variëteiten. Het aantal bestaande variëteiten is zeer groot. De volgende mogen onder de meest opbrengende en aanbevolen variëteiten gerekend worden. VROÊGE. Laxton Noble, fijn vleesch, scharlakenrood gekleurd, afge ronde vruchtgoed voor den handel. Princesse Clementine, zeer dikke scharlakenroode vrucht, fljn vleesch. Een der meest gekweekte handelssoor ten. Deutsch Evern, heel vroeg en goed geschikt voor opleg. MIDDEN SEIZOEN. - Louis ViL morin, vruchtbaar, middelmatige vrucht, donkerrood gekleurdhandelsteelt. Oberschlesien, veel opbrengend, met groot weerstandsvermogen tegen ont- aardingsziekte. Madame Moutot, een der dikste va riëteiten, veel gekweekt voor den handel. President Roosevelt, zeer dik, wel ge kleurd handelsteelt. Triomf van Bekkerzeel, zeer dikke en talrijke vruchten met sappig vleesch aanbevelenswaardig voor den handel. LATE. Jucunda, sterk groeiende en vruchtbare plant, middelmatige vrucht handelsteelt. Elschen inzake grond en bemesting. De aardbezie groeit in alle gronden, welke voldoende vochthoudend zijn. We bekomen echter den besten uitslag in ta melijk zwaren, leemachtigen grond. Zu re en ondoordringbare bodems lijken niet geschikt voor de aardbezieteelt. Op droge gronden krijgt de vrucht haar normale ontwikkeling niet't is juist in (Zie vervolg onderaan 4e kolom). De mislukking van een Joodsch experiment. I. Reeds meer dan eens hebben we op deze plaats gehandeld over den Sowjet- Russischen landbouw en den Sowjzt- Russische landbouwersstand. En het ergste wat we er over geschreven heb ben, was nog niet erg genoeg de wer kelijkheid is nog tienvoudig slechter dan het slechtste beeld, dat van den bolje- wistischen invloed op den landbouw werd geschetst. In een reeks bijdragen zullen we daar over de waarheid trachten te benade ren, hetgeen thans niet meer zoo moei lijk is, daar de poorten van het Sow jet-paradii3 thans wagenwijd open staan Beginnen we met een korte schets van de stelselmatige bestrijding van den boerenstand en zijn lijfelijke vernietiging, die getuigen van een lange reeks onmenschelijke misdaden. De machthebbers van het Kremlin hebben hun anti-boerenpolitiek nooit onder stoelen noch banken gestoken, maar hebben de reden hiervoor her haaldelijk opentlijk bekend gemaakt. Lenin bijvoorbeeld zegde in de over- heersching van de kleine boerenbedrij ven ligt het grootste gevaar voor het communistische ideaal. Een uitlating van het orgaan van het Roode Leger luidde anderzijds de politiek der vernietiging van den boerenstand stemt overeen met de politiek der verdrijving van de kapi talistische elementen. Deze twee uitlatingen want daar mede zullen we het laten zijn ken merkend voor de landbouwpolitiek der bolsjewisten. Er is wel nauwelijks een overtuigender bewijs voor de zuiver intellectueele, onhistorische en van de werkelijkheid afgekeerde politieke ideo logie van Maix, Lenin, Stalin en con- soorten dan hun principieele afwijzing van den boerenstand, vooral in een land, waar de bevolking nog omstreeks het begin dezer eeuw voor 90 op het land en van het land leefde. Indien men niet wist, dat de vertegenwoordigers en uitvoerders van deze ideologie Joden waren, dan zou men het reeds aan deze agrarische politiek merken. De stelselmatige strijd van de stad tegen het land begon van in den aan vang van het noodlottig bolsjewistisch regiem. Gewapende communisten trok ken er van het eerste uur op uit om le vensmiddelen op te eischen, die na de vernieling van het economische appa raat niet meer in voldoende mate de ste den bereikten. De methoden, door mid del van grootscheeptche rooftochten na den oogst broodgraan bijeen te garen of in den loop van het jaar vee en vleesch voor de steden op te eischen, gingen zoo ver, dat de boeren ten slotte zocder uni forme leiding ertoe overgingen tot lijde- de heete maanden Juni-Juli dat de vruch ten zwellen en volstrekt vocht noodig hebben. Op dit tijdstip valt er ook het minst regen. Bij strenge Winters vriezen de gronden soms zeer op en lijden de planten daardoor groote schade aan de wortels, die oppervlakkig liggen en scheuren. Vóór de planting moet de grond diep gespit of geploegd wo'den, want aard beziën dulden geen ondoordringbare bodems.Te meer hebben we hier te doen met een gulzig gewas dat zooal 2-3 jaar ter plaatse blijft, vandaar de noodzake lijkheid van een sterke bemesting, voor al potasch en fosfoor. Te dien einde maken we bij de eerste grondbewerking gebruik van een flinke voorraadbemes- ting in verhouding van per are 600 kgr. half verteerden stal mest, 10 kgr. keïoiet en 12 kgr. metaal slakken. Als jaar'ijksche bemesting, welke in de Lente wordt toegediend, geve men per are 7 kgr. superfosfaat, 6 kgr. pot- aschsulfaat, 3 kgr. zwavelzure ammoniak of 4 kgr. sodanitraat. (Zie vervolg 2de bladzijde). lijk verzet. Dit kwam tot uiting in een ontzaglijken achteruitgang van de voort brengst, die de bolsjewisten tot andere methoden noopten. In Maart 192! kwam de zoogenaamde Nieuwe Economische Politiek tot stand, in verkorting NEP, waardoor men hoopte den boer, die rechteloos was geworden, weer tot arbeid op den akker te brengen. Sterker dan het tijdelijke economische inzicht en het eigenbelang der steedsche machthebbers bij een betere levensmid- delenvoortbrengst was de gedachte van den klassenstrijd en het communistische ideaal. Toen het bebouwde oppervlak, dat in 1921 was gedaald tot ongeveer 60 °/o van dat van voorden oorlog, zich tijdens den NEP weer tot over de 80°/o had hersteld, daar de opbrengst weer den boer toebehoorde, achtte men in 1928 het oogenblik voor den beslissenden slag tegen den boer gekomen. Aan het eerste vijfjaarplan werd de gedwongen collec- tiveering (1) verbonden. De handel op het platteland, die zich onder de NEP weer had ontwikkeld, werd tot staats monopolie gemaakt, en bovendien wer den de belastingen voor het platteland buitengewoon verhoogd. De plattelands bevolking werd tegenover de stedelingen politiek van haar rechten beroofd, want na de kiesrechthervorming van 1928 had de stem van een nijverheids arbeider even groot gewicht als die van vijf boe ren. Iedere koelak, dit wil zeggen iedere boer, die meer dan twee vreemde werk krachten in dienst had, werd al dadelijk als kapitalist en vijand des volks uitge schakeld en onschadelijk gemaakt. Dui zenden en duizenden koelakken werden met hun gezin verbannen of terstond "gevonnist,, en doodgeschoten. Voor de overigen gold het program ma van Sla'in, dat luidde, dat de geheele bewetking van den bodem zou geschie den in staatsbedrijven of in collectieve bedrijven onder staatstoezicht. Het min ste. dat in de "kolchozen» gemeenschap pelijk eigendom werd, was het vee, de machines en de arbeid van de boeren. In de volledige gesocialiseerde "kartels,, en communes was zoo goed als geen eigendom meer. De overige maatregelen, bijvoorbeeld, de schrik-wet van 7 Augustus 1932, die op eigen gebruik van den oogst als "roof,, de doodstraf stelde en de vele andere maatregelen ter voltooiing van het hoorigenstelsel, waarin de Sowjet- Russische plattelandsbevolking thans onder dwang was ingericht brachten principieel niets nieuws. De boer is in de 24 jaar Sowjet heer schappij ofwel vermoord, of als dwang arbeider naar Siberië verbannen of is een hoorige van den Sowjet geworden. Behalve Stalin zijn voor de gedwon gen collectiveering vooral drie Joden Kaganowitsj. Baumann en Jadoga aan sprakelijk. Van laatstgenoemde is de bekende uit spraak afkomstig de kogel is het allerbeste strijdmiddel tegen de boeren. Als men de geschiedenis van dezen vernietigingsstrijd tegen den boeren stand in een land overziet, dan geraakt men niet slechts in ontzetting over de ontelbare moorden, den ontzaglijken roof en de knechting, maar ook over de gevolgen en meedoogenloosheid, waar mede het plan tot ontbinding van elke burgerlijke maatschappij werd uitge voerd. Wat aan natuurlijke banden bestond werd verscheurd. In de plaats daarvan kwam de verafgoding van de techniek. De machine zegevierde waar de natuur sedert tientallen eeuwen aan het leven een bijzondere beteekenis had gegeven. Met alle mogelijke middelen heeft men getracht de wortels, die de boeren aan hun land hechten, los te rukken. Hoe dit Joodsche experiment is gestrand, zullen we u de volgende week aantoonen. mmm (1) Door collectiveering verstaat men hier dat alles den eigendom van den staat of de gemeen schap wordt, zoowel de grond als de opbrengsten en zelfs de menschen welke den grond bewerken*

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1