De thans van krachtzijnde PachtregeSing. De Geit. Hoe het Paradijs van den Arbeider er uitziet. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor m door de Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt tl Zeiven Kleinveeteelt* ZONDAG 31 OOGST i94i. Abonnementsprijs 20 Er. 'o jaere. Men achrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen «onder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en ïïfantwoordïl^kt Opsteller i O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De besluiten van 26 November en 4 December 1940. welke wij hebben uiteengezet onderscheidenlijk in De Koornbloem van 8 en 15 December 1940 hebben, althans tijde'ijk, grondige wijzigingen gebracht aan de pachtwet- geving voortspruitende uit de wetten van 7 Maart, 7 Mei 1929 en 10 Augus tus 1933. Wij zullen hier de bijzonderste bepa lingen toelichten onzer huidige pacht- wetgeving betreffende de verhuring van private eigendommen I. Duur der pachten. A) Bij eerste ingebruikneming. Hierdoor dient verstaan de land eigendommen welke sinds het van kracht worden der pachtwet van 7 Maart 1929 voor de eerste maal door ééa nieuwen pachter in gebruik worden genomen. Het voortzetten eener pacht door den erfgenaam of den rechthebbende van een overleden pachter wordt niet als eerste ingebruikneming beschouwd. Bij eerste ingebruikneming is de pacht- duur in beginsel vastgesteld op negen jaar, niettegenstaande elk strijdig beding of gebruik. Aan den verplichten pacht- duur van negen jaar zijn enkel volgende uitzonderingen voorzien 1) overeenkomsten waarvan het voor werp een minderen duur dan één jaar in zich sluitb.v.b. verhuring van eea per ceel grond voor het planten van aard appelen, van witloof, voor het zaaien van vlasvan een perceel weide voor het grazen van het vee. 2) verpachting van gronden die ten ppenbaren nutte werden onteigend of aangekocht. Nochtans zal de gebruiker dezer gronden van het gehuurde niet kunnen beroofd worden, dan mits een billijke vergoeding en dit ondanks alle tegenstrijdige bepaling. 3) verpachting van gronden, welke wegens hunne ligging dienen beschouwd als bouwgronden of gronden bestemd voor de nijverheid, op voorwaarde dat zij als dusdanig in het pachtcontract zijn beschreven 4) verhuring van gronden door den eigenaar of pachter aan zijn personeel als onderdeel van een dienscontract. 5) overeenkomsten van onderverhu ring en van huuroverdracht. Deze kun nen enkel gesloten worden vo:<r een ter mijn die eindigt tegelijkertijd als de hoofdpacht, daar de onderverhuurder geen grootere rechten kan overdragen aan den onderhuurder dan hij zelf bezit. 6) de verhuring van perceelen land bestemd om gehecht te worden aan een hofstede welke, krachtens een vroegere pacht in gebruik is. De verhuring dezer perceelen kan slechts worden gesloten voor een termijn die eindigt tegelijkertijd als de hoofdpacht der hofstede. 7) de partijen kunnen overeenkomen dat alleen de huurder het recht zal heb ben aan de pacht een einde te stellen vóór het verstrijken der negen jaar. 8) voor het geval dat de pachtover eenkomst uitdrukkelijk vermeldt dat de verpachter het recht heeft aan de pacht een einde te maken om het goed zelf te gebruiken of door zijn afstammelingen te laten gebruiken. Indien de eigenaar of zijn afstamme lingen het verhuurde goed niet ingebruik nemen binnen een tijdsverloop van zes maanden of indien de ingebruikneming fictief is, heeft de ontzette pachter recht op schadevergoeding. B) Bij verdere ingebruikneming. Werd geen nieuwe pacht gesloten en staat er niets bijzonders in den pacht brief. dan ontstaat een pacht voor onbe- paalden tijd waaraan slechts een einde gesteld kan worden door de wettelijke opzegging waarvan verder sprake. C) Bijzondere bepalingen geldende voor den oorlogstijd. Door het besluit van 26 November 1940 worden de pachten die van kracht vwaren op 28 November 1940 derwijze verlengd, dat de pachter nog twee volle pachtjaren mag uitdoen sa den datum waarop de oorlog eindigt. Uitzonderingen Deze verlenging is eveawel niet van toepassing De medewerkers «fin verantwoordelijk voor bruine bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 1) op dc pachten die geldig werden opgezegd vóór 10 Mei 1940. Deze op zeggingen behouden hunne volle uitwer king 2) op de gevallen 1, 2, 3, 4. 8 hierbo ven aangehaald onder A. De verhuurder welke het goed zelf wenscht te gebruiken of in gebruik te geven aan zijn afstammelingen moet dit inzicht duidelijk in de opzegging vermel den, op straf van nietigheid dezer laat ste. Wanneer het een eerste ingebruik neming betreft, kan hij zich tegen de verlenging der pacht otn het goed zelf in gebruik te nemen of in gebruik te geven aan zijne afstammelingen enkel verzet ten. wanneer hij zich het recht van ver breking vóór het verstrijken van den verplichten termijn van negen jaar, om die redenen uitdrukkelijk heeft voorbe houden in een geschreven pachtcontract. II. De opzegging. Deze moet geschieden bij aangetee- kend schrijven of bij deurwaarders exploot. Elke andere opzegging is ongeldig. De opzeggingstermijn bedraagt twee volle jaar vóór den eindvervaldag der pacht. Deze termijn wordt nochtans verminderd tot drie maand voor de ge vallen hierboven voorzien onder 2) (bouw- of nijverheidsgronden) en 3) van letter A (gronden onteigend ten open baar nut). In het geval voorzien onder 1) van letter A (verhuringen waarvan het voor werp een minderen duur dan ééti jaar in zich sluit) is er geen opzegging vereischt. De pachten voorzien hierboven onder 4) van littera A, nemen van rechtswege een einde op den eersten vervaldag na de verbreking der arbeidsovereenkomst. III. De pachtprijzen. Behoudens wanneer de pachtovereen komst een schommelenden pachtprijs voorziet, blijft deze ongewijzigd tijdens j den ganschen duur van een zelfde pacht- termijn. Het besluit van 3 Juli 1940 bepaalt trouwens dat er thans geen hoogere pachtprijzen mogen* grëlscht worden dan deze welke normaal werden toege past vóó? 10 Mei 1940. Het commissariaat voor loonen en prijzen kan in uitzonderlijke gevallen aan dit besluit afwijkingen toelaten. Het besluit van 4 December 1940 be helst het verbod de pachtprijzen te eischen in natura of tegen aflevering van landbouwprodukten. De waarde der produkten welke volgens de pachtover eenkomst dienden geleverd wordt omge zet in geldspeciën op basis van de offl- cieele prijzen der landbouwprodukten. Bij besluit van 4 December 1940 wer den deze laatstcn vastgesteld als volgt Tarwe 129 fr. de 100 kg rogge 99 fr., gerst 125 50 fr haver 91,50 fr., tarwe- stroo 35 fr., vlas 143,50 fr., aardappelen 39,50 fr., melkerijboter 21,22 fr. de kg., hoeveboter 20,20 fr., eieren 0,61 fr. per stuk enz. Deze basisprijzen zijn van toepassing op de pachten vervallen na 27 Novem ber 1940. VVrvoloO- kweeken van lammeren Laten we onze jonge dieren niet uit het oog verliezen gedurende hunne groeiperiode. Doen we eens iets verkeerd en merken we het niet tijdig op, dan zal het dier er zijn gansche leven den stempel van dragen, hetzij in de melkgifte, hetzij in zijne con structie. Lusten de lammeren een zekere soort eten niet, dat we in dezen moeilij ken tijd met veel last hebben samenge steld omdat er niets anders te vinden is, dan nemen we onmiddellijk tot eene an dere samenstelling onze toevlucht. We kunnen allicht door toevoeging van cet- lustprikkelende kruiden hun eetlust op wekken en ze tot eten aansporen. Door gaans is zulks niet noodig, want ze lus ten al wat maat eenigszins verteerbaar is, doch bij jonge dieren moeten we toch, zooals reeds is gezegd, de noodige voor zorgen nemen hun eten geleidelijk ver anderen, trapsgewijze en zender over haasting, daar we in dit geval voor on gelukken zouden komen te staan welke moeilijk te herstellen zijn. Voeding der Lammeren. Tot den ouderdom van drie weken wordt het lam uitsluitend gevoed met melk, hetzij langs natuurlijken wrg het zij op kunstmatige wij te. Indien deze laatste maaier wordt toegepast, hetzij omdat de moeder te weinig melk geeft of gestorven is, is het altijd in hoofdzaak aan te raden toch geitenmelk te voeden enkel bij volkomen gemis hieraan kan koemelk wo'den toegediend. In de eerste dagen nemen we een deel melk en een deel gesuikerd water.Neemt het lam deze gewillig in, dan wordt het gedeelte suikerwater langzaam vermin derd en de melk in dezelfde verhouding vermeerderd. Men lette er bijzonder op dat de toe gediende dranken ongeveer 28° tot 32° warmte hebben. Welke hoeveelheid melk wordt aan het lam toegediend? Den eersten dag weinig of niets een kleine halve liter is ruimschoots vol doende, in drie maal toegediend en ver sneden zooals gezegd met suikerwater, dus een kwart liter melk en een kwart liter suikerwater. Den tweeden dag mag er reeds een halve liter worden gegeven. Vanaf den derden dag verhoogen we met ongeveer 100 gram per dag tot op het einde der eerste week, Aldus zal men dan reeds gekomea lijs tot ongeveer een liter per dag. De tweede waak wordt er eiken dag een kleine hoeveelheid toegevoegd om op het einde hiervan te komen tot onge veer 1 1/2 liter. Merkt men op dat de uitwerpselen plat zijn en kwalijk rieken, dan is zulks een bewijs dat de melk te zwaar is. dient verminderd te worden ea er wat meer water moet worden toegevoegd. Te beginnen met de derde week mo gen we reeds ander voedsel geven, welk nochtans zeer verteerbaar moet zijn en geleidelijk wordt toegepast, dus niet in eens de overgang moet trapsgewijze geschieden. In normalen tijd is de keus der voe ders zeer uitgebreid, zooals alle soorten meel b.v. van tarwe, gerst en rijstver der ook nog havermout dat bijzonder aan te bevelen is. Thans moeten we ons beperken tot zemelen, welke geleidelijk in het natte voeder worden vermengd. Na nog een paar weken mogen we reeds meer gewoon voeder aanwenden zooals hooi en zeer versch gras, niet be dauwd of nat, een paar wortelen of beet in stukken gesneden. Het is zeer aan te raden het jonge dier vanaf de vijfde week bij goed weder bui ten tc laten loopen, dit om zijn gestel normaal te ontwikkelen. Van au af beginnen we ook het melk- geven te verminderen alle weken met ongeveer 150 gram. terwijl de zemelen of groenvoer zooals boven is gezegd, verhoogd worden tot we aan eene hoe veelheid van ongeveer 300 gram zijn gekomen. Te rekenen van de zesde week wordt het hooi meer en meer gevoerd. Laat het jonge dier zijn eten liggen, dan wordt het vceder onmiddellijk vermin derd. Bij zijn vijfde maand zal het groen voer per dag beloopen op omtrent een kilo. Kan men aan lijnmeel geraken dan is het zeer aan te raden dit ook te geven doch geleidelijk en in kleine mate. Vergeten we ook niet van tijd tot tijd wat smaak aan het eten te geven door toevoeging van een weinig zout en ook alle twee dagen een snuifje geskpen krijt voor het vormen van een goed beender- gestel zeer geschikt. Het is volstrekt af te keuren het eten lang op voorhand te bereiden daar het hoe verscher hoe beter is Vanaf de vierde maand krijgen de lammeren ongeveer hetzelfde voeder als de volwassen dieren. Rond dien ouderdom zullen ze per dag een halve kilo groenvoer met zeme len bekomen en een kwart kilo hooi. Op den ouderdom van vijf maand daaren boven nog eea kwart kilo veldwortelen, rapes of beoten. Om te eindigen een goede raad in het (Zie vervolg onderaan 2e kolom). De mislukking van een Joodsch experiment. II. Verleden week hebben we verteld hoe de Russische boerenstand, in den loop der laatste vier en twintig jaar, vol ledig werd vernietigd. Wie denkt, dat de arbeiders er beter aan toe zijn ge weest, bedriegt zich. In Engeland wordt er gebeden voor de overwinning van Stalin's legers en bij ons ook zijn er nog vele menschen te vinden, die een En- gelsch- Russische overwinning wenscben. Hebben zij er reeds over nagedacht wat dit te beteekenen heeft Weten zij wel degelijk, dat in den loop van de bespre kingen aan boord van de Potomac Churchill en Roosevelt het er hartroe rend over eens waren, aan de Sowjet- leiders een leidende rol te geven bij de nieuwordening van het Europeesche vasteland? Nadat Stalin van Rusland het paradijs van boeren en arbeiders heeft gemaakt, zal hem ca de over winning, wel te verstaan de taak wor den opgedragen, dit paradijs over heel Europa uit te breiden. 'Wat dit voor onze boeren zou beteekenen, hebben we verleden week aangetoond. Mogen we thans, uit pure nieuwsgierigheid even nagaan, wat de arbeider er zal bij te win nen hebben We willen daarvoor geen Duitsche bronnen aanwenden. Neen, die komen ons te verdacht voor. We gaan daarbij te raden bij Engelschen en Amerikanen, de bondgenooten der Sow- jets, en ook een enkel maal bij L, F. Céline, die eens een communist van het zuiverste water was, maar na een be zoek aan het paradijs van Stalin Mea Culpa sloeg. Op regenachtige zondagnamiddagen is het een van mijn liefhebberijen in oude krantenuitknipsels te snuffelen. Ik heb hier een artikel voor me liggen uit het j best ingelichte Engelsche dagblad The Times Oud is het bepaald niet. Het werd geschreven in 1938, ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van het sowjet-regiem. Sowjet-Rusland is het Paradijs der arbeiders schrijft de Moskousche correspondent van The Times In derdaad, dat is het. Het valt niet te ont kennen, het Sowjet-regiem heeft veel voor den industrieelen arbeider gedaan hij heeft werk en loon. Hoeveel Vol gens de officieele statistieken is het ge middelde loon van den arbeider in de Sowjet-industrie dit jaar ongeveer 250 roebel per maand Maar hier zijn ook de specialisten en de middenstand in begrepen en tusschen hun inkomsten en die der arbeiders is een enorm verschil. Eerstgenoemden verdienen zelden min der dan 600 rosbtl en vaak tweemaal zooveel, doch het mag betwijfeld wor den of handarbeiders buiten Moskou en Leningrad we! 200 roebel ontvangen Veel kan een arbeider m^t zulk inko men niet beginnen alleen aardappelen en roggebrood, met een enkele maal wat gezouten visch en goedkoope groen ten vallen hem te beurt. Vkesch ziet hij zelden, behalve in de fabriekseetzaal en boter ziet hij in het geheel niet. Fatsoen lijk gekleed is geen enkele arbeider, want een hemd kost hem een week loon en een kostuum, van zeer slechte kwaliteit a. u b., kan hij zelfs voor eea maand loon niet koopen. En de Times-correspondent overdrijft niet. Luistert naar wat L F. Céline schreef in zijn boekje Mea Culpa De proletariër is vrij 1 De fabriek, de mijnen, de heele koek met de saus erbij, de banken zijn van hem De wijnbergen zijn van hem 1 Het volk is koning 1 Die koning heeft al wat zijn hart begeert. Alleen geen hemd aan zijn lijf heeft hij en hij voedt zich met komkommers 1 In Leningrad, rondom de groote hotels, jawel, daar zorgt de Intourist wei voor, dat de arbeider een hemd kan koopen En de Times-correspondent vraagt zich af Is de Sowjet-staat er dan niet juist voor het heil van den arbeider? Het zou dwaas zijn, zoo beantwoordt hij zelf zijn vraag, deze officieele theorie zouder meer te aanvaarden. De industrieele revolutie, welke Rusland heeft doorgemaak, heeft niet het proletariaat aan het bewind ge bracht, maar een nieuwe maatschappe lijke groep, een "middenstand,,, welke bij het productieproces zorgt voor de hersens (o, zoo weinig I) en het kapitaal, dit laatste via den staat. De eerste drang van deze groep, van de nieuwe Russissche bureaucraten, is een levensstandaard te bereiken, die uit steekt boven die van den arbeider. Hij wil beter voedsel, betere kleeding, be tere hulsvesting en betere plaatsen in den schouwburg. Hij wil zijn eigen dokter kiezen en dien raadplegen zonder uren of dagen in de rij te moeten staan, kor tom, hij wil de duizend en een voor rechten, welke in alle landen het deel zijn van de welgestelden. En als hij die voor rechten bemachtigd had, dan wilde hij een goed werkend staatsapparaat, met leger en politie, die hem en zijn verwor venheden beschermen. Het is m jeilijk nauwkeurige gegevens te verkrijgen over hetgeen deze nieuwe burgerij aan inkomsten heeft. De beet betaalden in de Sowjet-Unle zijn de kunstenaars: een prima-acteur ontvangt 10.000 roebel per maand; een populaic schrijver vertelde onlangs meer das 100.000 roebel per jaar te hebben ont vangen. En het best betaald van allen is de jazz-band-leider. Het zou echter heiligschennis zijn te willen uitmaken hoeveel Stalin, eea volkscommissaris of een maarschalk ver dienen. Officieel zijn hun inkomsten waarschijnlijk bescheiden, maar zij wor den voorzien van alle weelde, welke de Sowjet-staat geven kan en die niet voor geld te koop is villa's, auto's, reismo gelijkheden en ingevoerde goederen zij zijn gestegen boven het peil eener geld economie. Dit zijn slechts enkele aanhalingen, waaruit ten overvloede blijkt, dat het bolsjewistisch systeem, zooals het werd torg?past, geweldig afwijkt van de be ginselen der revolutie van 1917. In die dagen werden de arbeiders onder belof ten begraven de voordeelen van den proletarischer! staat zouden onder de arbeiders gelijkelijk worden verdeeld. Wat er van in huis is gekomen, hebben we hierboven verteld. In geen enkel land heeft de arbeider het zoo slecht dan juist in het paradijs der werklieden. Een na een werden al de beloften hem gedaan met de voeten getreden. Het kapitaal, waartegen in hoofdzaak de strijd ging, werd allengerhand terug in eere gesteld en oefende weer spoedig zijn oude tiran nie uit. De Russische arbeider, die nau welijks te eten heeft, kijkt bedremmeld toe als de roode potentaat in zijn "Packard» voorbijstuift. En het droevigste van alles achter honderdduizenden prikkeldraden behoed tegen de booze invloeden van de buitenwereld, geloofde de arbeider wer kelijk dat hij in een paradijs leefde. Des tijds daagde L.F. Céline de Sowjets uit de grenzen van hun millioenen gevange nis eens open te zetten en verwedde er zijn hoofd op, dat dan geen mensch in het paradijs zou blijven. Stalin heeft het niet gedurfd. Om het gevaar dat hem bedreigde te voorkomen, heeft de Duitsche soldaat thans de poor ten van het Sowjet-paradijs openge worpen en een schrikbarende ellende aan het licht gebracht. Vier en twintig jaar na de revolutie moeten de arbeiders van Rusland zich andermaal voorbe reiden om alles nog te veroveren ten koste van nieuwen strijd. Gelukkig, dat de Duitsche soldaat hem thans een hand zal toesteken want deze oorlog gaat niet tegen het Russische volk. maar tegen zijn leiders meestal Joden die er van droomden heel de wereld in een paradijs om te schapen. Dit gevaar is thans voorgoed geweken en DAT zal een der schoonste bladzijden zijn uit de Duitsche geschiedenis. DE 00RNBL EH TELEFOON 2*7.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1