De thans van krachtzijnde Pachtregeling. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en d oor de Landbouwers Aan de Leden Voeding der Volwassen en Drachtige Geiten* Drie overwegende Landbouwstaten in het Nieuwe Europa ingeschakeld. 1 Orgaan der Landhotiwersvereeniging Redt U 1 Zeivee Kleinveeteelt* ZONDAG 14 SEPT. i94i. Abonnementsprijs 20 fr. jaar». Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonder aanduiding der bron la streng verboden. Bestaarde? en verantwoordelijke Opstelier i O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai* 4» Aalst. Ds medewerkers styn verantwoordelijk voor hanne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (3de Bijdrage) Ia onze twee vorige bijdragen hebben wij achtereenvolgens de volgende be langrijkste punten der huidige pachtre geling behandeld: 1) duur der pachten; 2) de opzegging; 3) de pachtprijzen; 4) de vrijheid van bebouwing; 5) den verkoop van het goed 6) het overlij den van eigenaar of pachter7) de rech ten van den uittredende pachter; 8) de voortverhuring9) de verplichtingen voor eigenaar en huurder. Thans willen wij even stilstaan bij nog enkele belang rijke punten der huidige pachtregeling. X. De pachtverbreking. Pachtverbreking kan alleen door de rechtbank worden uitgesproken Pacht verbreking van rechtswege bestaat dus niet meer. De rechtbanken spreken slechts de pachtverbreking uit wegens ernstige in breuk op de verplichtingen der partijen bvb. indien de pachter de pachtgelden niet betaalt, zoo hij het goed niet ge bruikt als een goed familievader, zoo de verpachter de zware onderhoudswerken niet doet uitvoeren. De geschillen inzake pacht dienen on derworpen aan den vrederechter van het Kanton der ligging van de verhuurde goederen. Wanneer het gesefetl loopt ovee een bedrag van meer dan 1®00 fr., kan tegen het vonnis van den Vrede rechter beroep ingesteld worden bij de rechtbank van eersten aanleg zetelende in het arrondissement. Wanneer partijen (verpachter en pachter) akkoord gaan om een einde te stellen aan de pacht en hunne overeen komst desaangaande schriftelijk wen- schen vast te leggen, moeten zij ingevol ge de huidige pachtwet, zulks doen door een verklaring op ondervraging afgelegd voor den vrederechter vaa het Kanton, ofwel bij akte verleden voor notaris Wanneer het een verkoop geldt- van het verpachte goed, d3n mag de afstand der pacht door den huurder den datum van den verkoop niet meer dan drie maand voorafgaan. De overeenkomsten welke niet op deze wijze werden geslo ten zijn van geene waarde. Dezelfde voorschriften gelden voor overeenkom sten welke partijen zouden aangaan om den opzeggingstermijn van minstens twee j sar te verkorten, of om de ver goeding te regelen ten voordeele van den uittredenden pachter wegens beplantin gen, uitgevoerde werken en gebouwen, mest- en navetten, op een andere wijze dan deze bepaald door de wet. In deze laatste twee gevallen kan de overeen komst bij akte voor notaris of bij verkla ring voor den vrederechter enkel tot stand komen na een regelmatige opzeg ging. XI. De Pachtovereenkomst. De pachtovereenkomst kan tot stand komen bij mondeling of schriftelijk ak- koord tusschen partijen. Het schriftelijk akkoord is aan te bevelen, daar bet de wederzijdsche rechten en verplichtingen van verpachter en pachter nauwkeurig bepaalt en geschillen voorkomt. Van belang is te weten dat de pachtwet van j 1 Maart 1929 bepaalt dat zekere bepa- j lingen ongeldig zijn, zelfs indien ze voor- - been door de plaatselijke gebruiken wer- den bevestigd, bvb. deze waarbij de vrij heid van bebouwing door den pachter j wordt beperkt (zie vorig nummer onder IV) en deze waarbij het recht op ver- j goeding aan den uittredenden pachter wordt verminkt (zie vorig cummer on- der VII). Een pachtcontract heeft bewijswaarde al is het niet op gezegeld papier en niet geregistreerd. Dit zijn enkel fiskale verplichtingen j welke geen afbreuk doen aan de geldig heid van het contract. Een geschreven pachtovereenkomst moet, op straffe van flskale boete, geregistreerd worden bin nen de drie maand volgende op hare dagteekening. Het registratierecht is thans vastgesteld op 0,20 °U op den totalen prijs van al de pachtjaren, ver hoogd met de bijkomende lasten opge legd aan den huurder. Deze lasten wor den door den fiskus forfaitair vastgesteld op 18 °/o van de pachtprijzen. Het pachtcontract moet in drie exem plaren ter registratie worden aangebo den. Twee exemplaren dienen van het formaatzegel voorzien, bet derde exem plaar dat behouden wordt door den ontvanger der registratie, moet het zegel niet dragen. De registratie verleent vasten datum aan het pachtcontract, wat van groot belang is, daar het aldus rechtsgeldig wordt tegenover derde personen b.v.b. kaa de pachter :ijn recht op het uitdoen van den pachttermijn doen gelden tegen over den kooper van den eigendom. XII. Belastingen. Buiten het pachtgeld, zijn vele huur ders ook gehouden tot betaling der be lastingen slaande op het gepachte goed. Dienaangaande is het van belang te noteeren a) dat de nationale crisisbelasting of crisistaks in geen geval dient betaald door den pachter. Deze valt uitsluitend ten laste van den eigenaar (art. 4 paragr. 2 der wet van 17-6-1938). b) indien bij het aangaan der huidige pacht, niet overeengekomen werd dat de belastingen dienen betaald door den pachter, mag de eigenaar of verpachter er de betaling niet van eischen van den huurder. c) indien de pachter op 1 Januari van het aanslagjaar ten minste 3 kinderen ten laatste heeft, kan hij op de belasting een vermindering bekomen van 7 °/o per kind, mits zulks tijdig aan te vragen aan den ontvanger der rechtstreeksche be lastingen. XIII. JacHtrecht of wfldschade. Indien het pachtcontract niets voor ziet betreffende het jachtrecht, mag de eigenaar volgens de meeste plaatselijke gebruiken op zijn landerijen jagen, de pachter echte? niet. Bij schade aan de veldvruchten veroorzaakt door over tollig wild, kan de eigenaar of houder van het jachtrecht hiervoor verantwoor delijk gesteld worden. Voor schade berokkend door wilde konijnen, bepaalt de wet dat de vergoe ding het dubbele der aangerichte scha de bedraagt. Voor deze laatste schade is er insgelijks een sneller en gemakkelij ker proceduu? voorzien om vergoeding te bekomen. De vraag tot schadeloos stelling is gesteund op het feit dat de eigenaar of genieter der jacht een fout of nalatigheid bedreven heeft, door het wild overtollig te laten vermenigvuldi gen. Daar sedert de bezetting het jagen enkel aan de Duitsche weermacht is voorbehouden, is de verantwoordelijk heid der eigenaars der pacht moeilijk te bewijzen, daar ze kunnen voorhouden dat het hun niet of minder mogelijk is het overtollige wild te dooden. In de vorige drie bijdragen hebben wij enkel de bepalingen der huidige pacht regeling besproken betreffende de ver pachting van eigendommen toebehoo- rende aan private personen- Om volledig te zijn zullen wij in ons volgend nummer handelen over de verpachting van eigen dommen toebehoorende aan de openbare besturen. Landbouw- en Hofzaden, Plantaardappelen, Meststoffen, wendt U in vertrouwen tot onzen Zaakvoerder Frans Van Gestel 37, Mutsaardstraat Vilvoorde - Koningsloo (Mutsaard) Een volwassen geit moet vooreerst het voedsel ontvangen noodig tot haar bestaan, doch om haar toe te laten re gelmatig melk te geven, dient ze ook nog met dit doel het noodige bijrant soen te bekomen, terwijl een drachtige geit, boven haar normaal rantsoen ook nog eene zelfde toemaat vereischt, noo dig tot de vorming van het lam. Moesten we nu onze volwassen die ren juist het noodige bestaansrantsoen geven, dan zou de eene nog wel melk en de andere zeker een lam voortbrengen, doch slechts ten koste van hun eigen noodwendigheden, met onvermijdelijk gevolg eene groote verzwakking van hun lichaamsbouw. Deze ondervoeding zal zich dan altijd wreken ten koste van den kweeker. Op een liter melk geeft de ontleding een gehalte van omtrent 40 gr. eiwit en ongeveer 100 gram zetmeelstoffen. Wij moeten er dus voor zo'gen dat de geit, buiten haar gewoon onderhoudsrant- soen (50 gram eiwit en 500 gram zet meel), ook nog voldoende eiwit (50 gr.) en zetmeel (200 gr.) verstrekt wordt om de melkgifte regelmatig aan te houden. Per liter zouden we dus komen te staan, per geit, op volgend rantsoen Onderhoudsrantsoen 50 gr. eiwit en 500 gr. zetmeel. Per liter melkglft50 gr. eiwit en 200 gr. zetmeel. Het dagelijksch rantsoen voor een volwassen geit bedraagt dus alzoo 100 gram eiwit en 700 gram zetmeel, wan neer ze een liter melk geeft. Per liter melk meer moet dan ook 50 gr. eiwit en 200 gr. zetmeel worden bij gevoegd. Met welke middelen zullen we dit rantsoen verschaffen Haver of zemelen kunnen we, in deze tijden, niet of zeer moeilijk bemachtigen, en lijnmeel misschien. Blijft ons nog al leen ter beschikking de beeten, rapen, wortelen, aardappelschillen enz. Nochtans, wie aog aan zemelen kan geraken raden wij aan deze te verstrek ken, daar ze op 1 kilo nog een gehalte hebben van ongeveer 80 gr. aan eiwit. De beeten geven per kilo zoowat 3 gram eiwit, terwijl het hooi op eenzelfde hoe veelheid ongeveer 30 gram geeft, aard appelschillen 10 gram en wortelen 5 gr. Om den eetlust onzer dieren te onder houden zullen we liefst al deze voeders gemengd geven, ter uitzondering der aardappelschillen welke we liefst ge kookt verstrekt zien. Men lette er goed op dat het kookwater goed wordt afge goten en dat men een weinig zout op het kooksel heeft gedaan. We raden het verstrekken van aardappelschillen ten zeerste aan, daar zij, buiten de eiwit- waarde ook nog veel zetmeel bevatten, wat nu van groot belang is. Wie daarenboven ook nog klaver kan voederen alsook beesteopeeën en gras, verstrekt aan zijn dieren de onmis bare vitamienen voor hun gestel. Teneinde het beendergestel te onder houden moet er aan de geiten ook wat kalk worden verstrekt, liefst gemengd onder het voeder. Zoo kan hen, pe? dag, wat geslepen krijt of beendermeel worden gegeven, in eene hoeveelheid van een koffielepel per dier. In den Winter zorgt men er bijzonder voor dat er geen bevrozen eten ver strekt wordt. Het is ten zeerste geraad zaam over het voer een weinig warm water uit te gieten om de koude ervan te breken. Bij dagelijksch onderzoek onzer die ren, zal ieder kweeker afzonderlijk bij Litauen, Letland en Estland werdsn in den loop van ettelijke weken volledig door de Duitsche troepen van bolsjewis ten bevrijd. Afgescheiden van de mili tair-strategische beteekenis van de be zetting, heeft deze overwinning nog een cultuur en economisch uitzicht. In de eerste plaats komen aldus drie landen tot de Midden-Europeesche in vloedssfeer terug, welke sinds de legging hunner grondvesten door de Duitsche Ridderorde in de Middeleeuwen de voorpost der Midden-Europeesche be schaving zijn geweest. In de tweede plaats hebben deze landen een groote economische beteekenis, welke zich in een tame'ijk hoog welvaartspeil en een uitgebreid handelsverkeer met West- en Midden-Europa weerspiegelde. We zul len trachten hieronder op de economi sche beteekenis. vooral voor wat de landbouw betreft, meer in het bijzonder de aandacht te vestigen. De structuur der Baltische staten is, ondanks een twintigjarige nationalesou- vereioiteit onderling gelijk gebleven. De voortbrengst van den landbouw vormt de kern. De nijverheid, voor zooverre aanwezig, is vooral agrarisch. De bui- tenlandsche handel werd gekenmerkt door het evenwicht tusschen invoer en uitvosr en is evenals de nijverheid ge grondvest op den landbouwsector. De beteekenis van den landbouw en de veeteelt treedt naar voren in de ver deeling van de oppervlakte van den bodem en in de werkzaamheid der be volking volgens de laatste beroepstelling, opgemaakt vóó; den Sow jet Russischen inval. De volgende gegevens worden door de desbetreffende statistieken ver strekt. De procentsgewijze verdeeling van de bodemoppervlakte Litauen Landbouw 68 Bosch 19 Overig 13 Opmerkelijk in deze cijfers is het groo te aandeel van de wouden in de totale bodemoppervlakte. Met name Letland staat hierbij aan de spits. Voorts blijkt, dat het meerendeel van den grond in de drie Baltische staten is bebouwd. De beroepstelling geeft cijfers, welke de groote beteekenis van den landbouw in de structuur onderstrepen. Verdeeling der bevolking Litauen Letland Estland Landbouw 79 66 59 Nijverheid 6 14 17 Handel 3 9 7 Ambtenaren 3 3 7 Overigen 9 8 10 Het aandeel van degenen, die in den landbouw en boschbouw hun arbeid vin den is hoog te noemen, vooral inLitauen. Naarmate het land noordelijker ligt, neemt het aandeel van de agrarische be volking af en stijgt daarentegen de be teekenis van de nijverheidsbevolking Letland Estland 56 59 25 19 19 22 lust, of loopen ze met hangenden kop rond, dan wordt het dringend tijd eens te denken aan de samenstelling van hun rantsoen en er vooreerst voor te zorgen dit laatste grondig te veranderen en aan te passen. Bij ondervinding weten er varen kweekers dat eene zieke geit of zij die het voeder weigert, onvermijde lijk opbloeit van wanneer haar voeder op een nieuwen voet wordt samenge steld. In de benarde tijden welke we nu be leven is het wel eens zeer moeilijk aan een bepaald voeder te geraken, doch ons volk is vindingrijk en weet zich wonder- m3chte zijn om vast te stellen of de be- wel aan te passen aan den toestand voor handeling welke hij toepast goed is en -«Voor voldoende om zijn geiten in gezonden staat te houden. Zijn ze levenslustig, speelziek en heb ben ze een klaren blik met een blinkende huid, dan mag hij gerust zijn hun ge zondheid is volkomen goed. Geven ze regelmatig hun melkgift en t behouden ze een lichaam goed in het vet, malsch aanvoelend, zonder over drijving nochtans, dna is de toegepaste voeding in orde. Maar toonen ze geen of weinig e^t- (Zie vervolg onderaan 4e kolom), wat zijn eigen voeding betreft. Voor onze dieren zullen we dan ook alle mogelijke voeders uitdenken om hun toch het noodige te verstrekken. Geluk kig is onze geit, huisdier bij uitnemend heid, niet kieskeurig aangelegdze stelt zich met weinig tevreden als het maar in verschen frisschen toestand verstrekt wordt, en bepaalde soorten groen welke we vroeger niet zouden vergaard heb ben, worden nu niet meer op den mest hoop geworpen, doch dankbaar ver zameld en met goed gevolg aan onze geiten verstrekt. Dat de gezamenlijke voortbrengst der Baltische staten niettemin betrekkelijk gering is, moet men voor alles daaraan toeschrijven, dat het kleinbedrijf zoowel in landbouw als in nijverheid sterk over weegt en de hieruit voortspruitende ge ringe arbeidsverdeeling tot hooge pro ductiekosten leidt. In dit verband moet worden herin nerd aan een van de eerste dagen der drie republieken na hun onafhankelijk heidsverklaring. Het vóór den wereld oorlog van 1914 bestaande grootgrond bezit, voornamelijk van de Duitsche Baltiërs, werd namelijk in den loop van eenige jaren verkaveld en in handen van de bevolking gelegd. De boeren brengen alle granen voort ook maïs wordt geteeld. De bestemming is echter grootendeels voor het binnen- landsch verbruik voorbehouden. De uit voer is gesteund op de aloude cultuur in ds Baltische landen het vlas, dat ook in de lokale nijverheid zijn verwerking vindt, en de aardappelen, die bovendien grondstof voor de nationale alcohol stokerijen vormen. In den loop der laatste decennia heb ben de boeren echter hun werkzaamheid van bovengenoemde aloude Baltische voortbrengselen verplaatst in andere richtingen: het ongunstige prijsverloop voor de plantaardige voedingsmiddelen heeft geleid tot een uitbreiding van de voortbrenging van zuivelproducten, ten gevolge waarwan ook de weide-opper vlakte is toegenomen. Melk, boter, kaas en eieren vormden thans de belangrijk ste uitvorrgoederen. De kleine boeren hebben, om tot een betere kwaliteit dan eertijds en lagere productiekosten te ko men, beslist coöperatief samen te werken. In Estland bedraagt de oppervlakte aan weiden meer dan het akkerlandin Letland ongeveer evenveelin Litauen de helft. De pogingen om de productie van boter te verhoogen, hebben succes gehad. Naast de zuivelproductie is de varkensfok van groote beteekenis. En geland was een groot afnemer van "ba con», Dultschland en de Sowjet-Unie waren goede afzetmarkten voor levende varkeus. De ruime aanwezigheid van aardappelen, melasse en hakvoeder voor deze dieren bevorderde de teelt ervan. Sow jet Rusland heeft nu een ruim jaar geleden de Baltische landen bezet. Al lereerst werd alle grond, de nijverheid, de bank- en verzekeringsmaatschappijen alsmede de geheele handelsvloot inge palmd. Tevens werd het reeds bestaan de kleingrondbezit nog meer versplin terd de bezitters mochten slechts 30 ha voor eigen gebruik behouden, terwijl uit een landfonds, dat uit staatsbezit en het overvloedige privaatbezit werd ge vormd, nieuwe landerijen tot een maxi male grootte van 10 ha werden opge richt. De afhankelijkheid van den boer van den staat wordt door dezen maat regel ongetwijfeld nog verhoogd. In de nijverheid werden trusts ge vormd, waarbij de goederenverdeeling door bijzondere centrale kantoren ge schiedt. De prijzen en loonen werden aan den Sowjet-Russischen stand aan gepast. Het gevolg was stijging van ko sten van levensonderhoud. Nadat deze sedert Augustus 1939 reeds met circa 20 °/o waren gestegen tengevolge van de oorlogsomstandigheden, beliep de toe neming door de Russische bezetting 40 °/o In Estland stegen de prijzen van levensmiddelen met 100/200 0/<>; van textiel en schoenen tot het tienvoudige. Zware schokken hebben de Baltische landen de beide laatste jaren te door staan gekregen. Lang zal het duren vooraleer de schade, welke de aanechting en de oorlog aan het economische leven hebben aangericht, eenigszins zal her steld zijn. Met name is het onbekend hoe het met den veestapel staat. De om standigheid, dat de welvaart der inwo ners grootendeels afhankelijk is van den landbouw, welke tamelijk snel kan wor den hersteld, kan men echter als een de- betpost voor de zwaar getroffen Bal tische landen aanzien, en ook voor Europa, waartoe Litauen, Estland en Letland thans weer en ditmaal voor goed behooren. TELEFOON 267. van Strombeek, Grimbergen, Wol- vertem, Wemmei, Humbeek, Vil voorde, Machelen, Diegem en om streken voor al wat U noodig hebt aan o .-n-Hn i-H-rrrKT t,V.V,T.V

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1