LEDIGE ZAKKEN DE WANMOLEN Voordracht Verordeningen en Reglementeeringen BERICHTEN Het achterblijven der t Hopmarkt van Aalst Vraagbord A mam fOJLawauiasa appelea zal worden uitgesproken, inge val van niet naleving^van de verplichte teeltregeling. Wij raden diensvolgens on:e land bouwers a in deze bijdrage aandachtig te lezen en goed te bewaren. Bij het opmaken van hun teeltplan en het in vullen van de formulieren zal ze hun ten zeerste van nut zijn. Ontsmettingspoeders voor Zaaigranen Ceresan en Fusariol Verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst en bij alle magazijniers. Onze Zienswijze. Wegens plaatsgebrek zien wij ons verplicht onze zienswijze over het ver plicht teeltplan te verschuiven naar ons volgend nummer. VRAAG. Kent U de aardappel soort Robijnen en kan men hiervan plantgoed bekomen ANTWOORD. Voor 't oogen- blik zal het moei'ijk gaan hiervan plant goed te bekomen. Wellicht na den oor log. Hier volgt den uitleg welke we over die soort uit Nederland ontvingen t M H Betreflende Robijnen. Deze aardappel is een kruisi ig van Red Star bij Preferent, is wrat2iekte vrij en komt in verschillende opzichten over een met het moederras Red Star De knollen zijn ronder en grooter, met minder krieliets donkerder rood. Het vleesch is iets lichter geel, op scho tel iets losser. Zeer duurzaam, met hoog zetmeelgehalte. Zeer laat rijp. Hoog op gaand, donker, stecgelig loof, dat steeds door licht mozaïek is aangetast. Weinig vatbaar voor Phytophthora in blad en knol, ook weing schurftig, wel echter geneigd tot kringerigheid en inwendige knolziekten. Vatbaar voor bladrol. De opbrengst kan vooral op leemhoudende zandgronden, waar beproeving kan worden aanbevolen, hoog worden, doch blijft ook wel beneden die van Roode Star. Kan overigens ook op hooge zand gronden worden beproefd. Voorkiemen wordt aanbevolen, ook het gebruik van groote poters en niet te ruime stand. Mijnheer, Wil zoo goed zijn in De Koorn- bloem volgende vraag te beantwoor den i Ik ben zinnens tarwe te zaaien op haver- en tarwestoppel. Men zegt mij dat ik e>zn mislukking tegemoet ga Is dat waar ANTWOORD. Op tarwestop pel is het beter rogge te zaaien, alhoe wel het mogelijk is tweemaal te reke goede ürwe te winnen op hetzelfde land. Haarstoppel is best geschikt voor tarwe, cp voorwaarde dat U goed kunt bemesten. EREMBODEGEM. Zondag 12 Oktober, te 10 30 uur, in de "Katholieke Kring belangrijke voordracht door heer Leo Van Spaendonck, Rijksvee- teeltconsulent voor O. VI., over het onderwerpWaf te doen met ons vee„. Alle veekweekers worden er ver wacht. Verzekering van slachtdieren. Het Staatsblad van 19 September 1.1. publiceert de verordening nr 7/41 van de hoofdgroepeering "Vee, Vleesch en Bijproducten,,. Deze luidt Art. 1. Al de dieren welke aange- o rd worden casr een slachtveemarkt worden vanaf het van kracht worden van deze verordening verzekerd door verzekering s maatschappijen hiervoor ge machtigd door de hoofdgroepeering en tegen de voorwaarden vervat in een door de hoofdgroepeering goedgekeur- den polis. Art. 2. Het bedrag der premie wordt gedragen gezamenlijk door den eigenaar van het dier en den kooper van het dier of van het vleesch. Het zal wor den geïnd op de markten ter gelegenheid van de betaling van den prijs der dieren. Bericht aan de voortbrengers van groenten en fruit nopens den te volgen weg voor den verkoop hunner producten. In verband met het besluit van 1 Augustus en de uitvoeringsverordening van 6 September 11. strekkende tot de ordening der markten in groenten en fruit, laten wij hieronder enkele inlichtin gen volgen met het doel de voortbren gers op de hoogte te stellen van wat hun te doen staat. Een onderscheid dient ge maakt tusschen de voortbrengers van groenten en deze van fruit. A) Groenten. De groenten motten in principe allen geleverd worden op de voortbrengstmarkten, veilingen of leve ringen, waarvan reeds een voorloopige lijst aan de gemeentebesturen werd ge stuurd. Het is hun echter toegelaten op hun bedrijf te verkoopen aan de verbruikers en de kleinhandelaars van de gemeente en dit in zooverre de normale behoefte van deze personen strekt. Als vervoerbewijs voor den voort brenger geldt het leveringsboekj» dat hij regelmatig moet invullen telkens hij zich naar de markt begeeft. Hierin moet bij vermelden datum, hoeveelheid, en kwa liteit der vervoerde producten. Hij kan zich deze leveringsboekjes aanschaffen, ofwel bij den marktleider, ofwel bij den kantonalen sekretaris der boerencorpo- ratie. Op de markt moet hij zijn leverings- bo:k dcor den marktleider of daarvco? speciaal aangestelde personen laten af stempelen. Het is hem in geen geval toe gelaten onderweg producten af te laden. Wanneer hij het vervoer naar de markt door derden laat deen, moet de:e vervoerder in het bezit zijn van het le veringsboek van den persoon of de per sonen waarvoor hij het vervoer doet. Elke voortbrenger is dus verplicht een leveringsboek te hebben en dit steeds, wanneer hij met de groenten op weg is naar de markt, volledig ingevuld in zijn bezit te hebben. Bij verkoop op de markt, is de groot handelaar verplicht een aankoopborde rel aan den voortbrenger af te leveren. Dit aankoopborderel moet zoo noodig door den voortbrenger geëlscht worden en gedurende minstens twee jaar door hem bewaard blijven als bewijs dat hij zijn producten langs normalen weg heeft verkocht, zoodat hem later geen moei lijkheden kunnen berokkend worden. Hetzelfde moet gebeuren wanneer hij thuis op zijn bedrijf verkoopt aan de kleinhandelaars van zijn gemeente. In dit geval is het dus de kleinhandelaar die het aankoopborderel moet efhveren. De categoriën van voortbrengers die een speciale machtiging van de hoofd groepeering "Tuinbouwprodukten» heb ben gekregen om op de verbruikers- markten rechtstreeks aan den verbruiker te verkoopen, moeten op een lijst invul len wat zij op de verbruikersmarkten verkoopen. Deze moet alle weken regel matig den Donderdagavond aan de hoofdgroepeering Tu'nbouwprcdukteu, Schildknaapstraat, 41-43, Brussel, over gemaakt worden. Deze lijsten zijn te bekomen bij de hoof Jgroepesring"Tuinbouwproducten„ waar zij schriftelijk kunnen worden aan gevraagd. B) Fruit. In plaats van zijn fruit te verkoopen cp de productiemarkten, zoo als het geval is voor de groenten, moet al het fruit bij den voortbrenger beschik baar b'ij ven voorden verzamelaar die voor zijn gemeente werd aangesteld. Hij kan dus ia geen geval zijn fruit verkoo pen aan andere personen tenzij aan de verbruikers en de kleinhandelaars van zijne gemeente in verhouding van hunne normale behoefte. De koopers op het hout, die regelmatig fruit op den boom aankoopen, moeten in dit geval be schouwd worden als voortbrengers. De msxïmutaprijzrn zijn berekend voor produkten marktklaar, geleverd op markten of leveringsplaatsen. Wanneer het p'ukken, sorteeren, verpakken en vervoeren door derden wordt gedaan, moet de vergoeding voor deze bewer kingen afgetrokken worden van den voartbrengersprijs. De berekening van dsn prijs te beta len aan den kweeker moet dus derwijze gebeuren, dat de kooper op het hout vergoed wordt voor het werk dat hij ia plaats van den voortbrenger heeft ge daan, zoodanig dat hij zelf het fruit tegen den vastgestelden prijs aan den verza melaar kan sflsveren. Bij het vervoeren van het fruit van het bedrijf naar den verzamelaar, moet de voortbrenger, of daarmee gelijk ge stelds personen (koopers op het hout b.v insgelijks een leveringsboek invullen. Dit zijn dus dezelfde boekjes als voor de groenten, en kunnen ook cp dezelfde plaatsen bekomen worden. Het is hem dus insgelijks verboden, fruit te vervoeren zonder in bezit te zijn van een regelmatig ingeyuld leverijgs- boek. Bij aflevering moet de verzamelaar dit levericgsboekje op datum afstem pelen. In het eigen belang der voortbrengers radeu wij kun aan zich onmiddellijk in regel te stellen voor het aanschaff ;u van een leveringsboek enz., daar vauaf 23 Ssptember 1.1. een zeer strenge con- trool op het vervoer van fruit werd voorgeschreven. We moeten de speciale aandacht trekken der zaakvoerders en leden op deze netelige kwestie. Bij nazicht hebben we bestatigd dat nog te veel zakken achter bleven waarvoor we dringend de terugzending vragen Merkzakken R. U. Z. Zakken van Meststoffen. Plantaardappelen. We moeten aan de belanghebbenden doen opmerken 1° Dat al het ledig goed ten spoedigste moet worden binnen- geleverd. 2° Dat geen enkele zak eigendom is van den klant, zelfs als hij goed betaald is.Deze betaling is enkel als borgsom aanzien en niet als koopsom. 3° Dat de verdere zaken onmogelijk worden, als niet ALLE zakken ten spoedigste worden binnen geleverd. Verders vragen we aan alle leden en zaakvoerders ons al de hun beschikbare eigen zakken te verkoopen. Alle sterke balen worden gekocht, zelfs als ze groote gaten of scheuren hebben, van 't oogenblik dat ze verder niet verrot of ver stikt zijn. We betalen hooge prijzen volgens hoedanigheid. ons gezonden door de Nationale Land- bouw- en Voedingscorporatie t Aardappelen bewaren Het is niet voldoende zijn voorraad naar huis gehaald te hebben. De voor raad moet de behoeften tot den volgen den oogst kunnen dekken. Er werd reeds meer over het bewaren van de aardap pelen gesproken en geschreven en zij het nogmaals een herhaling, toch is het noodzakelijk het publiek te wijzen op de bijzonderste voorzorgmaatregelen die de beste waarborgen van bewaring bieden. 1° Vorst maar ook warmte zijn de grootste vijanden van den aardappel. De aardappelen moeten droog in den kelder komen. Is den bodem of zijn de wanden vochtig dan afzetten met stroo of met planken. Als het vriest luchttoe- gangen afsluiten, stapel met stroo be- dekken. Vermjjden de aardappelen in plaat sen te bergen waar leidingen van cen- trale verwarming aangelegd zijn. Alle temperaturen boven 8 gradin vermlj- den. Niet hoog stapelen, zeker niet hoo- ger dan een meter. Wie in kisten moet bewaren, zorgen dat bodem en wanden lucht doorlaten, j De aardappelen ademen, dus ze niet la- verstikken. Kiemen van ziekte en ver- i rotting vinden een gucstig midden voor snelle ontwikkeling bij hoogere tempe- raturen. De aardappelen worden bestrooid met gebluscht kalkzand wil men ze ge- j zond bewaren. Wie geen gepaste voorraadplaats heeft stelle zich niet bloot aan het ge vaar een gedeelte van zijn voorraad te verliezen. 2° De aardappelen hebben lucht noo dig, De luchttoegangen blijven zoolang mogelijk naar buiten verzekerd, zelfs als de temperatuur het vriespunt bereikt buiten, maar dan wordt er gewaakt. In geen geval zijn muffige kelders geschikte bergplaatsen. 3° De aardappel wil zacht behandeld worden en schuwt het daglicht. Bloot gesteld aan het daglicht worden de aard appelen groen, verliezen hun goeden smaak en zijn niet meer in de keuken te gebruiken. Dus onder gedempt licht of in het duister blijven ze best. Door ver handelen worden de aardappelen ge- j kwetst of krijgen vlekken. Kwetsuren genezen niet, zij laten de rottingsbacte- - riën binuen. De eene rotte knol tast den anderen gezonden aan en het rottings proces zet zifh in den stapel voort naar j gelang temperatuur en vochtigheid. Hec is ten zeerste aanbevolen voor den Winter den voorraad aan een toe- j zicht te onderwerpen en beslist de knol- i len die meer of min aangetast zijn te verwijderen, dan de uitgelezen knollen voorzichtig stapelen, niet storten noch werpen. En dan neme men van zijG voorraad gaande weg. 4° Moge de verbruiker spaarzaam omgaan met zija voorraad De Winter is lang en na dien Winter komen nog en kele maanden. Dat hij niet kwistig om ga met zijn voorraad in den beginne, want die voorraad is samengesteld uit zijn dagelijksch rantsoen van 500 graas. Hij weze dus spaarzaam om niet te moe ten derven. Leurhandel In groenten. Producenten en kleinhandelaars die in 't bezit zijn van een vergunning "Klein handel en tevens de leurhandel doen. mogen als dusdanig dit beroep blij ven uitoefenen, mits de noodige machtiging die hun door de N. L V. C Hoofdgroe peering Tuinbouwproducten,,, Schild knaapstraat, 41/43, te Brussel, afgele verd wordt. Bij hun aanvraag dimt de leurders- kaart van het jaar 1940 gevoegd. Aan de groentekweckers blijft toege staan, zelfs zonder leurdersherkennings- teeken, producten in zijn gemeente, ten huize bij de verbruikers te bestellen El ke hoeveelheid door producenten op die manier afgeleverd, dient op den pro ductiezetel voorafgaandelijk verpakt en gewogen te worden. Leergangen in DuiUch en Engelsch worden dezen Winter door V.T.B. Aalst weer ingericht in de stedelijke meisj «s- school der Kat. t Leeraarsh.h. Dr. Uyttersprot en Gustaaf Haers. Alle inlichtingen worden verstrekt en inschrijvingen aangenomen op Zaterdag 11 Oktober, te 17 uur, in de hierboven vermelde school. Pfjjs slechts 20 frank voor twaalf lessen van anderhalfuur Uitsluitend voor VTBërs. Wie echter aansluit voor 1942 mag de lessen ook bijwonen. Om vitaminen C te bekomen. Het Comi'é Geneeskunde en Gezond heidsdienst van Winterhulp raadt de bevolking aan zonder verwijl eglantier- bessen (wilde rozestruik) te plukken en ze de volgende bewerkingen te laten ondergaan ze drogen op lage tempera tuur 30 tot 40°C tot ze verhard zijn; ze fijnstampen; de graantjes en haren verwijderen, de verdroogde pulp- stukjes tot grof meel verpulveren. Door dit meel te bewaren op een drooge plaats en het voor licht te vrijwaren liefst in gesloten stolpen bekomt men op voordeelige wij re een kostbare hoe veelheid vitaminen C. 5 tot 10 gr. van dit meel. indien het' goed bereid en bewaard is, bevatten een gehalte aan vitaminen C dat volstaat als dagelijksche dosis voor een volwassen mensch. Gebruiksaanwijzing2 koffielepels meel in 50 tot 10 czn3 water mengen. De strijd om het bestaan is hard in de huidige omstandigheden, maar hij is niet dezelfde voor allen. Wanneer U Winterhulp steunt, helpt U degenen die moeilijk de einden aan elkaar kunnen knocpen. De Spaansche stad Barcelona schijnt de meeste honderdjarige inwo- ners te herbergen. Statistieken wezen uit dat dit jaar niet minder dan 6 eeuwe- lingen het tijdige met het eeuwige heb ben verwisseld. Als men dan deze telt die nog leven zal men tot een aardig ge talletje komen. In het Escoriaal, een beroemd kloos ter der Spaansche hoofdstad Madrid, werd een historische Monstrans ont vreemd. Deze had een groote waarde, en werd destijds door Koning Karei II aan het klooster geschonken. De dief welke door de politie achter na werd gezet, is er tot biertoe steeds op het laatste nippertje in gelukt de vlucht te nemen. De Centrale Dienst voor statistie ken deelt mede dat het g-boortecijfer in ons land toeneemt. Tijdens de maand Juni 1941 werden 29,09 ten honderd meer geboorten op- geteekend als in Juni 1940, terwijl de sterfgevallen voor hetzelfde tijdperk met 23,42 ten honderd afgenomen zijn. In Brazilië werden sinds 1931 niet minder dan 71,47 millioen balen koffie door verbranding vernietigd. Door de uitvoermoeilijkheden zag het land zich verplicht vorig jaar alleen reeds 2,82 millioen balen koffie te vernietigen, ter wijl tijdens de 5 eerste maanden van dit jaar reeds 403.000 balen werden ver brand. Te Pontecchio in Italië werd een mausoleum opgericht voor den bekenden uitvinder Marconi. Het stoffelijk over schot van dezen geleerden, welke voor- loopig te Bologna wa3 ter aarde besteld, zal begin Oktober naar Pontecchio worden overgebracht. Marcel Déat welke samen met La- val op 27 Augustus door een komu- nistische aanslag gekwetst werd, heeft het ziekenhuis van Versatile verlaten. In Parijs tracht men thans een nieu we brandstof te vervaardigen" die de steenkolen zou vervangen. Deze is ge maakt in den vorm van briketten en sa mengesteld uit turf en koo'stof van houtskool Genomen proeven hebben bewezen dat de verwarmingskracht van dit produkt hooger is dan deze van steen kool. Sinds 19 September werden de jo den in het Duitsche Rijk verplicht een grocte ster op de linker borstzijde te dragen. Op deze ster bevindt zich het woord Jood, zoodat men reeds van ver de zonen en dochters van Israël zal kun nen herkennen. Handige dieven zijn er in geslaagd in het huis van den heer Leo Gielen, een schoenhandelaar te Luik, te dringen. Ze ontvreemden er een koffrrtje waarin zich 225.000 fr. in bankbiljetten bevond Het Ijsstadion van Antwerpen welke zich in het Sportpaleis bevindt, heeft zij ne deuren geopend voor de schaats liefhebbers. Donderdag namiddag overleed in den ouderdom van 79 jaar den wereld- beroemden Mechelschen beiaardier Jef Denijn. Door een val in de straat liep dezen verdienstelijken Vlaming een schedelbreuk op en overleed kort na dien Jef Denijn bespeelde de bizonder- ste klokkentorens van heel Europa. Hij was de bezielende bestuurder der Me- chelsche beiaardschool, die onder zijn leiding een wereldfaam heeft verwor ven. Paul Colette, die vijf weken gele den te Versailles den aanslag op Laval en Déat pleegde, werd door het bizon der gerechtshof te Parijs ter dood ver oordeeld. Colette richtte een verzoek schrift aan maarschalk Pétain. Een Nieuwpoortsch vaartuig was in het "Westdiep„ op vischvangst, toen de korre plotselings werd vastgeslagea. De bemanning begon te winden om te rug los te komzn, toen de netten einde lijk tegen het schip waren, ontplofte een mijn welke in de korre was vastgeraakt. Het vaartuig werd totaal vernield, ter- wijl de drie opvarenden in de golven te recht kwamen, Twee ervan konden ge red worden. De andere verdronk jam merlijk. Men meldt ons uit Aalst net over lijden van Mijnheer Franciscus DE VEYLDER echtgenoot van Mevr. Antoinetta Van de Meerssche. We bieden onze oprechte deelneming aan de achtbare familie. Keuringen enPrijskampen voor hengsten van het Belgisch Trekras. De keuringen en prijskampen zullen plaats hebben telkens te 9.30 uur te Eekleo, Maandag 3 November,Groo te Markt. St Niklaas, Zaterdag 8 November, Groote Markt. Aalst, Vrijdag 14 November, Espla nadeplein. Oudenaarde, Zaterdag 15 November, Groote Markt. Gent, Maandag 17 November,Slacht huisstraat. Geeraardsbergen, Woensdag 19 No vember, Statieplaats. Gewestelijke prijskamp te Deinze, op Zaterdag 6 December, te 10 uur, Groo- te Markt. Inschrijvingsbulletijns zullen gestuurd worden aan al de personen welke in 1940 of vroeger hengsten hebben voor gesteld. Andere personen kunnen het noodige vragen aan den Heer Leo Van Spaendonck, Rijksveeteeltconsulent te I Oosterzele (tel. Moortsele 150). 2 Oktober 1941. Ter markt 15 balen. 1 afgekeurd. 14 verkocht. 5 balen Prima Hop 2 7 Gewone 1600 fr. 1300 tot 1400 fr. 1100 fr. ■KBBBH In het hoofdgebouw der Rex bewe ging te Brussel werd op 1 October een Gezonde en Rijke Oogst door Ontsmetting der Zaaigranen. Nu, meer dan ooit, dient het zaai graan ontsmet te worden, ten einde een overvloedigen oogst te bekomen. De ontsmettingspoeders CERESAN en FUSARIOL zijn de brste waarborg tegen ziekte en schimmel. GEBRUIKSWIJZE: 200 gram pit 100 kg. rogge of tarwe. 300 gerst, haver, Vlas en klaver. 200 boonen ea erwten. 800 beetzaad. Het poeder moet gedurende 3 minu ten gemengd warden met de zaaigra nen in eene mengrkrom. Bij gebrek aan mengeltrom kan men bomaanslag gepleegd. Een persoon wel- voor kleice hoeveelheden ook een of ke zich in het gebouw bevond, werd ge dood. Van de daders is tot hiertoe geen spoor te ontdekken. ander kuipje gebruiken, waarin graan en poeder gedurende enkele minuten ge mengd worden. HBBBI'fflBBBB— A H "-"I >a'4u A3U U1CU

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2