De thans van kracht zijnde Pachtregefing. i Broodrantsoeneering in Italië. 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad oor de Landbouwers De beenderziekte der Geit* Het slachten der Konijnen* ZITDAG i M Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelve» Kleio veeteelt* ZONDAG 19PCT i94i 50 sialism* 23*4é liAltiiti Hl 1181 AbonaeaaeKïsprïjs 20 £r. 's jaan, Men schrijft in op oas Bureel en op sik postkantoren. Hes overnemen van artikelen Bestmarder enverantwoordel^he OpatellerD« medewerker. s«n «onder aanduiding der bron Bwed em Redactie? Zeebergkaaï, 4, Aalst, verantwoorde!# voor hunne ie streng verboden, telefoon 26?, bijdrsgea, Aankondigingen^ volgens akkoord. Verpachtingen door de Openbare Besturen. In ofie hoofdartikels van 31 Oogst, 7 ea 14 September 1.1., hebben wij een toelichting verstrekt der bepalingen van de pachtwetgeviag w®lk« thaas van toe» assing zijn. Zooals wij het alsdan mee deelden, betrof onze uiteenzetting enkel de verpachting van eigendommen toe- behoorettde aan private personen. Volledigheidshalve behandelen wij thans de bepalingen der pachtregeling betreffende de eigendommen toebehoo- rende aan de openbare besturen Eigendommen vallende onder toepassing dezer pacht- regeling. De wet van 7 Mei 1929 behelzende de pachtregeling voor de eigendommen der openbare besturen is toepasselijk op de landeigendommen van 1den Staat 2) de provinciën 3) de gemeenten 4) de cadere openbare instellingen zooals Commissiën van Openbaren On derstand. Alleen vallen aiet onder de toepassing van voormelde wet de goederen toe- babeoresde san de kapittels van de kswi-hedrska es collegiale kerke» en aan seiKisariÜ®. Wijz« van verhuring De verpaehtlmg geschiedt bij inschrij ving ingezonden onder gezegelden om slag ter post snegeteekend (bij aan bevolen brief). De inschrijvingen worden in openbare zitting vaa het betrokken openbaar bestuur geopend en voorge lezen. De bedingen en voorwaarden van verpachting zijn onderworpen aaa de adviezen, machtigingen en goedkeurin gen der hoogere overheden, voorzien door de bestuurswetten (in algemsenen regel van de Provisciak Bestendige af vaardiging). Indien een verpachting gedaan bij wijze van inschrijving niet goedgekeurd wordt door de bevoegde hoogere over heid, omdat zij gezn voldoenden uitslag besft opgeleverd, wordt tot een nieuwe inschrijving of zelfs tot een verpachting in der minne overgaan. Voorkeur aan den vorigen pachter. Elke loopende pacht wordt van rechtswege hernieuwd tegen dezelfde voorwaarden en voor den zelfden ter mijn, doch deze termijn mag niet korter wezen dan drie jaar, indien binnen de wettelijke termijnen, (over hst algemeen twee jaar vóór des eindvervaldag) het bezittende bestuur de pacht niet opzegt, of aan den pachrer den prijs en de voor waarden der nieuwe pacht bij aange- teekenden brief niet heeft doen kennen. Deze prijs en voorwaarden worden voorafgaandelijk goedgekeurd door de bevoegde hoogere overheid. De pachter moet binnen de drie maand vanaf de ontvangst van het aan- geteekeed schrijven voormeld, bij aan- gefeekenden brief aan het betrokken openbaar bestuur melden of hij al dan niet met de niruwe pacht akkoord gaat. In bevestigend geval komt de nieuwe pachtovereenkomst tot stand met den pachter zonder verdere pleegvormen. In ontkennend geval geschiedt de ver pachting bij inschrijving onder aangetee- kenden omslag zooals hooger voorzien. Doch in dit geval heeft de pachter die zijne verplichtingen heeft nagekomen, de voorkeur, tegen gelijken prijs, bovenden Inzender van het hoogste bod. Hij moet evenwel zijn besluit het goed in pacht te nemen tegen den prijs van dit hoogste bod ter kennis brengen van het verhurend openbaar bestuur, binnen de maand nadat dit laatste hem den uit slag der aanbesteding heefc meegedeeld. De kennisgeving door het bestuur en het antwoord van den pachter dienen bij aangeteekend schrijven meegedeeld. Verlenging van den pachtduur ingevolge den oorlog. Alhoewel in de metiveeniag van het besluit van 26 November 1940 waarbij 1) de pachten die in voege waren op 28 November 1940 in princiep worden ver lengd met twee volle jaren na het einde van den oorlog2) de betaling der pachtprijzen in natura verboden wordt, niet wordt verwezen naar de wet van 7 Mei 1929, zijn wij van oordeel dat dit besluit ook van toepassing is op de pschten toegestaan door de openbare besturen. Het betreft hier immers maat regelen van openbaar nut, en artikel 5 van het besluit van 26 November 1940 bepaalt uitdrukkelijk dat zijne bepalin gen dienen nageleefd te worden niette genstaande elk strijdig beding of elke strijdige overeenkomst. Diensvolgens is de verlenging van den pachtduur tot twee jaar na den oorlog ook toepasse lijk op de pachten toegestaan door de openbare besturen. Is het besluit van 3 Juli 1940 betreflende de verhooging van de pachtprijzen ook toepasse lijk op de goederen van Openbare Besturen Zooals wij hebben uiteengezet in onze bijdragen over de verpachting van pri vate eigendomen, bepaalt het besluit van 3 Juli 1940 inzake loonen en prijzen, dat er thans geen hoogere pachtprijzen mo gen aangerekend dan degene welke nor maal werden toegepast op 10 Mei 1940. De bevoegde overheid (Commissariaat van Loonen en Prijzen) kan, in uitzon derlijke gevallen afwijkingen toestaan aan voormeld besluit. Daar dit besluit bepalingen behelst van openbaar nut, zijn wij van meening dat zij ook van toepassing zijn op de verpachting der eigendommen van de openbare besturen. na 1° Het noodige doen opdat de stal ling goed droog en luchtig weze (zie daarover ons voorgaand artikel), en de gelten bij goed weder in de weide laten. 2° Deugdelijk eten verstrekken, bij zonder voor wat het groenvoer betreft. Nooit gegist of verzuurd voeder. 3° Voor wat de kweek betreft, de beste, gezondste dieren uitkiezen. Geneeswijze. De door de ziekte aangetaste lamme ren welke reeds van de moedergeit af zijn, worden opnieuw melk verstrekt, boven hun ander eten. Het toedienen van geslipt krijt is ten zeerste aangeraden ongeveer een kof fielepel per dier, gemengd bij het voch tig voeder. Beschikt men over wortelen, ook veldwortelen zijn natuurlijk goed, dan is dit een zeer goed geneesmiddel tegen deze ziekte- Ze worden liefst rauw ge geven. In normale tfidentbestaat het beste ge neesmiddel in het verstrekken van goede levertraan ongeveer een koffielepel per dier en per dag. Deze levertraan kan thans goed worden vervangen door een of ander geneesmiddel bevattende vita mine D, Elke apotheker op den bulten zal zulk geneesmiddel nu nog kunnen samenstellen. Nochtans en zulks om te sluiten, is het toch nog altijd beter te voorkomen dan te genezen. Daarom, vrienden geiten houders, laat er ons angstvallig voor zorgen dat onze geiten eerst en vooral een goede stalling hebben en dan ook vervolgens dat hun voedsel, zooniet kostelijk, maar dan toch zeker van een gezonde samenstelling weze, nooit ver zuurd of gegist. Dan zullen onze dieren van deze gevreesde ziekte niet den min sten last ondervinden. Indien we nu, in dezen benarden tijd, al onze zorgen besteden aan onze goede huisdieren, zullen we zulks ook doen wanneer er betere en gemakkelijker tij den aanbreken. Dan zal het gedaan zijn met slechte huisvesting en slechte voeding, want wij zullen ondervonden hebben wat onze huisdieren waard zijn. Immers, vroeger kochten we, tusschen pijp en pint, voor enkele franks een km het werd ergens in een hoek van den stal gezet, kreeg den overschot van het eten, of. wat an dere dieren niet lustten, en moest dan maar zorgen voor zijn melkvoortbrengst. Nu hebben wc de geit beter leeren waardeeren en hoogschatten. Laat ons hopen dat al de moeite welke thans wordt gedaan om ze te verzorgen, niet zal verminderen wanneer de vredezon terug zal doorbreken. Ons land is arm aan huisdieren, ea elke verbetering in den kweek, dus ook in den onderhoud, toegepast op al onze huisdieren, zelfs op de minst gewaardeerden, komt ten goe de aan onze duurbare Vlaamsche Ge meenschap. Er bestaan verscheidene manieren om een konijn te slachten, de eene beter dan de andere. Zelfs zagen we eens hoe een gebuur zijn te slachten konijn op een tafeltje zette en dao, gewapend met een stoofhaak, wachtte tot het dier wat stil zat om het aan gevaalige klop op den kop te geve» eeoéart het bedwelmd neer viel, om het dsn te bloeden en te villen. Daar deze k'op niet altijd op het goede oogenblik kwam of maar gedeeltelijk raak was, wat meerdere slagen vereisch- te, is deze manier de beste niet, ook omdat daarenboven het bloed in den kop blijft stollen en deze ongenietbaar maakt. De beste handelwijze is deze van het rekken van het konijn, of ook nog het slaan in den nek. Bij het rekke» gaat men als volgt te werk in de eene hand neemt men het konijn bij de achterpooten goed vast en met de andere hand onder den kop. Men zet zich in gebukte houding zoodat de knie eenigzins als steun dient, en dan rekt men het konijn krachtig een paar maal achtereen. Zoo de dood niet on middellijk intreedt is het dier nochtans voldoende ongevoelig geworden om tot de bloeding te kunnen overgaan. De tweede manier schijnt ons de beste te zijn, en men handelt als volgt weer met de eene hand worden de achter- pooten vastgehouden, den kop hangt omlaag. Zoohaast het konijn beweeg- loos blijft geeft men met de platte hand, of nog beter met een stevige stok (de waschstok van moeder de vrouw), een harden slag in den nek juist achter de ooren. Doorgaans is de dood onmid dellijk. Elke dezer twee manieren heeft zijn voorstanders ze schijnen ons beiden de besten te zijn. Eens het konijn geslagen hangt men het met een poot aan een haak en gaat mea, zonder wachten, over tot het bloe den. Dit kan geschieden ofwel door den slagader door te steken welke zich be vindt rechts in den nek, juist achter den kop, ofwel door het uitsteken der oogen. Het komt er alleen op aan dat het bloe den zoo vlug en rap mogelijk geschieden kan. Er zijn liefhebbers welke niet doen bloeden en verkiezen het in de aders te laten stollenhet konijn zal er des te voedzamer door zijn, doch den fijnen konijnensmaak zullen we daar niet in te rugvinden. Eens het dier doodgebloed m jeten we onmiddellijk oveogaan tot het villen. Daar de konijnenvellen thans van waar de zijn moet zulks zeer voorzichtig ge schieden, en wel met het noodige ge duld. Ten dien einde wordt het vel der achterpooten juist boven het eerste ge wricht rondom doorgesneden. Deze twee insnijdingen worden aiover den aars door een enkele insnijding verbonden, zoodat het vel tot daar kan worden los gemaakt. Het staartbeen wordt natuur lijk uit de pels getrokken. Nu trekt man zachtjes de huid van het lijf, zich desnoods behelpende van een (Zie vei volg 2' bladzijde). De Voedselvoorziening van Europa. We hebben hier herhaaldelijk be toogd, dat de voedselvoorziening van Europa voor het komende jaar verze kerd is. De berichten in de dagbladen verschenen o»w de invoering van de broodrantsoeneering in Hongarije en Italië schijnen voor vele menschen het tegenovergestelde te beduiden. Voor wat Hongarië betreft kunnen we er ons met enkele lijnen van af maken uiter- aard staan de overschctgebieden van Zuid-Oost Europa op het oogenblik in het middelpunt der belangstelling. Van- j Ida ar moet immers worden aangevuld hetgeen het overige vasteland tekort j komtmet de ginds bereikte uitslagen staat cf valt de voedselvoorziening in I andere landen. Daarom leggen de eerst- genoemde landen zichzelf beperkingen op in den vorm van rantsoeneering en bijmenging, om toch maar zooveel mo gelijk beschikbaar te kunnen stellen voor den uitvoer. Dat verklaart de in voering van broodkaarten te Boedapest en dergelijke meatregelen. Hongarije heeft daarmede een bewijs te meer gele verd van zijn lotsverbondenheid met Europa 1 j En Italië In den laatsten ministerraad werden tal van belangrijke economische maat- l regelen getroffen, waarvan de belang- i rijkste zeker de rantsoeneering van het I brood was Het feit dat Mussolini zelf dezen maatregel heeft toegelicht, wijst op de groote beteekenis er van. Musso- j lini deelde mede, dat de oogst beneden 1 de verwachtingen is gebleven al is hij j ook een millioen centenaar grooter dan verleden jaar. De oogst dekt de binnen- iandsche behoeften niet, daar de maïs- oogst dit jaar slecht was en de behoef- ten van de weermacht en de uitvoer I naar de bezette gebieden is toegenomen, i Het is voor niemand een geheim in Griekenland is de toestand op het ge bied van voedselvoorziening zeer kri- 3 tiek De Engelschen hebben er bij hun aftocht groote hoeveelheden levensmid delen moedwillig verwoest, zoodat de Grieksche bevolking afhangt van de hulp uit Turkije en Italië. Zooals men weet heeft het Vatikaan onlangs een ver zoek der Grieksche rr geering onder- steund, vragende dat Engeland zou toe laten graan uit Australië in te voeren. Engeland heeft dit verzoek niet alleen l afgewezen,maar het laat ook ieder schip, j dat met levensmiddelen naar Grieken- land onderweg is, onmeedoogend torpe- deeren. Om Griekenland doorheen deze moeilijke tijden te helpen, heeft de Duce de rantsoeneering van het brood in eigen land afgekondigd. Een bewijs van Italië's lotsverbon denheid met Europa twintig lire slechts tegen voorlegging van de eenzelvigheidskaart waren toe gestaan. En werden geen halve maat regelen genomen, want men verklaarde deze verordening meteen toepasselijk op vrijwel alle gebruiksvoorwerpen van het dagelijksche leven. Daarna werd bepaald, dat kleeding- stukken, steffen, ondergoed en schoenen tot nader order in het geheel niet meer mochten worden verkocht. Op 1 Octo ber is hierop de invoering gevolgd van de eigenlijke trxtielkaart. Ze is een jaar geldig en in drie klassen verdeeld voor volwassenen, jongelingen en kinderen. Wat de positie der levensmiddelen betri ft valt de sterke beperking van het broodverbruik het ergste op. Er zullen per persoon en per dag 200 gram wor den verstrekt, behalve natuurlijk in den landbouw. Arbeiders krijgen 100 gram meer en arbeiders in de zware industrie 200 gram. Ook het verbruik van maca roni en rijst werd wettelijk geregeld. In Zuid-Italië waar spaghetti en macaroni de bijzonderste schotel van de volks klassen uitmaakt, werd het rantsoen deegwaren per hoofd en per maand op 1900 gram gebracht. Daarbij heeft «U bevolking vain dme streken nog reêfiè op 109 gram rijst, eveneens per maand en per hoofd. In Noord-Italië, daaren tegen, vormt rijst de bijzonderste schotel en daarom heeft de regeering zich ver plicht gezien aan de bevolking aldaar 12C0 gram rijst en slechts 900 gram deegwaren, per maand en per hoofd, toe te kennen. Buitendien is er aog voldoen de aanvoer van kaas en eieren en ook van groenten en fruit, zoodat de Italiaan, zijn zeer beperkte behoeften in aanmer king genomen, nog niets tekort zal hebben. De door Mussolini getroffen maatre- gelen, die ongetwijfeld voor de Italiaan- zche bevolking tal van ingrijpende ver anderingen meebrengen, wordt de eco- i nomische toestand ook in dit land in hooge mate aangepast bij die in het overige oorlogvoerende Europa. Tot- nogtos vormde Italië als het ware een oase, waarin nog maar weinig of niets werd opgemerkt van de beperkingen, die zich de meeste landen van ons we- j relddeel reeds sedert het begin van de- f zen grooten strijd moesten getroosten. Bepaalde schaarschte heerschte er slechts s op het terrein van de vetverzorging. ter- wijl suiker, macaroni en huishoudzeep weliswaar waren gerantsoeneerd, maar toch in zeer behoorlijke hoeveelheden ter brschikking'werden gesteld. Voor de rest was alles vrij en bovendien ook ruimschoots verkrijgbaar. De door den strijd tegen Sowjet- Rusland veroorzaak te verlenging van den oorlog heeft het nu ook wenschelijk gemaakt voor andere levensmiddelen en bovendien voor klee ding een verdeelingsregeling te ontwer pen, die zorgvuldig bij de behoeften van de bevolking werd aangepast. Het begon met de bepaling, dat alle aankoopen van hoogere waarde dan Ook op het gebied der verwarming zal de Italiaansche bevolking zich eenige beperking moeten getroosten, zooals dit trouwens reeds in den voorbijen winter het geval was. Men weet, dat sedert het openlijk partij kiezen van Italië voor de zaak van zijn bondgenoot, Engeland geen toestemming meer gaf tot het ver voer van steenkolen langs den zeeweg. Sindsdien moet Ital.ë, dat zelf slechts in Sardinië een mijngebied van niet al te groote productiekracht bezit, voor de dekking van het allergrootste deel van zijn verbruik aan vaste brandstoffen het hebben van den invoer per spoor, het geen uiteraard groote moeilijkheden meebrengt. Duitschland heeft een invoer van een millioen ton kolen per maand gegarandeerd en ofschoon het vervoer daarvan ontzaglijke eischen aaa het door den oorlog al zwaar belaste Duitsche spoorwegnet stelt, heeft Duitschland zijn belofte gehouden. Maar een millioen ton per maand is nauwelijks toereikend voor Italië's nooden aan vaste brandstoffen en daar de njj verheid den voorrang ge niet, heeft de bevolking zich dapper moeten aanpassen. In den komenden Winter mag in het Noorden van het land slechts van 1 December c.f worden gestookt, in het midden van het land vanaf 10 December en in het Zuiden ten slotte pas vauaf 20 December. Op 15 Februari moeten de vuren weer worden gedoofd. Gelukkig duurt de eigenlijke Winter in Italië niet zoolang als bij ons zoodat deze bezuiniging in het algemeen nog wel dragelijk is. Wat er ook van zij, het staat vast dat de bevolking ook deze nieuwe versobe ring van haar levenshouding blijmoedig zal dragen, in het besef zich hierdoor ten volle in te schakelen in het gemeenschap pelijke front en de gestadig groeiende lotsgemeenschap van alle Europeesche volkeren. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 2 Nov. van 10 tot 12 u. In one Lokaal, Groote Markt, Aalst» (Vervolg). Voorbehoedmiddelen.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1