De ^oolzaadteelt. Het Blok van Vier. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Vraagbord Orgaan der Landbouwerswreeniglng Redt II Zeiven k ZONDAG 26jDCT. i941. ft I* 50 23*»* AAM#AN# Mt 1182 Abonnementsprijs 20 h, 's jaarc. Men schrijft in op ons Bureel an op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen «onder aandniding der bron in streng verboden, Bestanrder en verantwoord<i|ke Opsteller t o. caudrgn; Bareel en Redactie Zeebergkaai» 4» Aalst De medewerkers sjjn verantwoordelijk voor hanne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Een teelt die meer belangstelling verdient. Ia het kader van den productieslag welke de commissie Posthuma metho disch bij onze Noorderburen doorvoert onder de leuze Nederland voedt zich zelf werd dit jaar een intensieve pro paganda gevoerd voor Je uitbreiding van de koolzaadteelt. In ons land werd aan deze teelt, ten minste van offlcieele zijde, zeer weinig aandacht besteed, alhoewel door bepaalde landbouw- middens, waartusjchen ook onze Ver- eeniging, de aandacht werd gevestigd op het gewichtig belang van deze teelt voor de volksvording in de huidige om standigheden. Wij klopten echter op doovemans- deur bij de betrokken overheden, vermits d® koolzaadteelt zelf niet werd opge nomen in het compscsstirstelsel voor zien door de verplichte teeltregeling, als biedende een voldoends belang om een der opgelegde teelten te vervangen 1 Wij hebben hierover alreeds ons spijt uitge drukt en moeten dit nogmaals herhalen Onze bevolking lijdt ten zeerste aan het tekort van vetstoffen. Daze zijn thans in hoofdzaak van dierlijks herkomst. Zosder ons over te geven aan pessirsis- n»a, m;ïg worden gwegd dat de dierljjke vstotefFen met den dag schaarscksr zul- lea werdea, zoodat wij verpacht zfa uit te ziea naar andere bronnen om aan onze bevolking? de thans rerd* onvol doende vetstof en te blijven verstrekken. Ia ens klimaat en op onzen bodem komt hiervoor hoofdzakelijk ket koolzaad in aeamarkixg. Raapolie, grondstof voor margarlnefahrlkatle. In een oproep van de Nsderlandsche Commissie Posthnma lezen wij hierover volgende interessante gegevens De raapolie welke uit. koolzaad wordt getrokken is in de tegenwoordige omstandigheden eea voortreffelijke grondstof voor de margarinefabrikatie. De Nederlandsche overheid streeft er naar, de oppervlakte land met koolzaad beteeld, tot veertig duizend hectaar uit te breiden. Daarvan zal 80.000 ton zaad kunnen worden gewonnen. Uit deze hoeveelheid kaa 30 per honderd of 24.000 ton raapolie worden getrokken. Deze hoeveelheid kan 30.000 ton mar garine per jaar opleveren. Wanneer men nu weet, dat voor het verbruik van boter en margarine in Ne derland in totaal 95.000 ton noodig is, begrjjpt men de beteekenis van de kool zaadwinning voor de vetvoorziening der bevolking». Da hoeveelheid vetstoffen welke door koolzaad ken worden opgeleverd is voorzeker belangwekkend. De redenen welke in Nederland worden aangehaald om een grco-sche krachtinspanning te deen tot verzekering der vetzoorziening gelden nog met meer klem voor ons Land, dat ook op dit gebied der voed selvoorziening er heel wat slechter voor staat dan onze Noorderburen. De moderne techniek is er toe geko men de raapolie reukeloos en smakeloos te maken, zoodat zij kan worden omge zet in een smeerbaar vet. Voor de ver vaardiging van margarine beeft men on der meer olie en vet noodig. Kckosvet en palmolie waarvan men zich in norma len tijd bedient, kunnen thans niet van overzee worden betrokken. Doch raap olie kan worden gehard, d. w. z. van een vloeibaar product kan een vast product worden gemaakt, en bjj dit aldus ge vormde vet, kan men ongeharde raap olie voegen. Zoo wordt het mogelijk een smeerbaar vet vco?t te brengen, dat een zeer behoorlijk product is, niet of nauwelijks te onderscheiden van de mar garine welke wij tot dusverre hebben gekend. Men heeft tot heden dit fabri- catieprocédé niet toegepast, omdat het duurder uitkomt dan de fabricage van margarine uit kokosvet en palmolie, maar ia de tegenwoordige omstandig heden zal de uit raapolie vervaardigde margarine een kostbare aanvulling be- teek«aen van onze voedselvoorziening. De raapolie is bovendien een uitste- keed bakmiddel dat ia de hnidige om- stars -ligbaden ep uitstekende wijze de tot beden gebruikte slaolie kan vervangen. i De raapolie werd trouwens door onze voorouders als normaal bakmiddel ge bruikt en werd door de slaolie enkel uit de keuken verdrongen, omdat eerstge noemde vervaardigd uit pinda's of apen- noot j;s, ingevoerd uit de overzeesche gewesten, minder kostte. Raapkoeken een welgekomen veevoeder. Ten slotte worden uit de bestanddee- !en van het raapzaad, waaruit de olie werd getrokken, de raapkoeken ver vaardigd. Met de huidige schaarschte aan krachtvoeder zouden de raapkoeken voorzeker een degelijk en welgekomen veevoeder zijn. Geschikte gronden. Koolzaad stelt geen bijzondere eischen aan den grond. Komen voor de teelt vooreerst in aanmerkinggescheurd, grasland en kleigrond. Evenwel levert de koolzaadteelt ook goede uitslagen op goede zandgronden. Alleen moet de grond behoorlijk vochthoudend zijn en voldoends bemest. Voor koolzaadteelt is een ruime bemesting met stikstof ver- eiicht. Mits redelijke organisatie is deze zelfs in de huidige omstandigheden ter beschikking te stellen van onze land bouwers. Kool *aad verbouw kas plaats vinden op gescheurd grasland en ook na ge wassen welke vroegtijdig het veld rui men, zooals wintergerst, klavers, erwten, vroege aardappelen en vlas. Daar de uitzaai in onze streken vóór haif Aujus'us moet plaats hebben, heeft ons optreden tot u'tbreiding van de koolzaadteelt eenfgszins het uitzicht van vijgen na Paschen. Wij geven graag toe dat voor den eerstkomenden oogst een kostbare kans verkeken werd om te verhelpen in den scherpen nood aan vet ste ffen onzer bevolking. Wij verhopen dat voor het volgend jaar, indien intusschen de oorlog niet ge ëindigd is en de aanvoer van vetstoffen uit het buitenland nog niet is hersteld, onze regeerdsrs doeltreffende maatrege len zullen treffen, o.m- door het toeken nen van teeltpremiën, het tijdig waar borgen van winstgevende prijzen, om de uiterst nuttige teelt van koolzaad op een voldoende peil te brengen. Koolzaad-verbouw blijft immers de meest geschikte en doeltreffende oplos sing om het prangend vet-tekort op voelbare wijze te lenigen en te vermin deren. De uitbreiding van deze teelt is dan ook een groote dienst ja een plicht tegenover ons volk. Onze Boomgaard Het Tarwevraagstuk. een houten stokje. De lijm kan worden bekomen in alle hoeveelheden, bij eiken zasdhandelaar. Het is aangeraden een goed gekend merk te nemen, daar de lijm noch vloeiend noch hard mag wor den. Het papier dat daar ook kan aan geschaft worden, moet bestand zijn tegen water en vet. De banden moeten van tijd tot tijd nagezien worden, daar het kan gebeu ren dat de eraan klevende vlindertjes in zulk getal zijn dat ze eene brug zouden vormen, waarlangs er anderen toch in den boom zouden geraken. Na een stormweer of hevigen wind in October- November, is het soms voldoende dat er een paar afgevallen bladeren aankleven om ook toegang tot de kruin te verlee- nen. Ia zu'ke gevallen verwijderen we den ouden lijmbacd en vervangen hem door een nieuwe. Het is thans hoog tijd dat er met dit werkje een aanvang wordt genomen, daar de eerste nachtvorsten te vreezen zija. Hebben we dit goed volbracht, dan staat er ons, in het begin van het vol gend jaar niets anders meer te doen dan eene goede bespuiting waarop ten ge- pasten tijde de aandacht onzer lezers zal getrokken worden. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 2 Nov. van 10 tot 12 u. In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Het Nut der Lijmbanden. Dit jaar hebben we van ons fruit een schoonen prijs gemaakt en het volgende jaar laat nu reeds voorzien dat het even loonend zal zijn, niettegenstaande onze uitvoer, behalve langs de oostgrens, vol ledig stil ligt. Derhalve moeten we er bij onze fiuit- kweekers cp aandringen dat ze zich zou den inspannen om het fruit rog meer te verzorgen tea einde ervoor den hoog- sten prijs te bekomen hoe mooier het fruit, hoe hooger de verkoopprijs be loopt. Vergeten we niet dat alle gesto ken fruit wordt beh-andeld als af val, en geen handelswaarde bezit. Vele onzer landbouwers, zonder daar om fruitkweekers te zijn, bezitten ver schillende fruitboomen waarvan de op brengst wordt aanzien als louter winst, zortdrr moeite of kosten bekomen.Daar- om worden deze boomen nooit gesnoeid, ze groeien zoowat ia het wilde weg, en geven toch eene opbrengst. Wij trekken er de aandacht onzer landbouwers op dat. met wsiaig zorgen, hun fruitboomen minstens eene verdub beling van goed handelsfiuit zouden op brengen. Behalve het regelmatig snoeien, die nen bijzonderlijk de rwpsen verdelgd te worden. Het uitknippen der nesten in het begin der lente is maar esa lapmid del, daar er dan nog honderden rupsen zich in de fruitboomen kunnen versprei den. Hier, zooals bij al wat groeit, dient een vcorkomeed middel toegepast dat, buiten het spaitan der boomen met csrbolinsnm b v. zeer afdoend is, name lijk het plaatsen van lijmbanden deze bewerking is niet kostelijk en voorkomt absoluut dat onze boomen het volgend j aa«r worden overweldigd door de rup sen voortkomende van de wintermot of wintervlinder, een klein grijs vlinderij?, dat een ware pest onzer boomgaarden is. Hoe gaan deze Insekten te werk Bij den eersten nachtvorst komen de ze vlinders te voorschijn en de vrouwe lijke vlinders, welke enkel kunnen krui pen, zoeken de jonge twjjgen onzer boo men op cm daarrond, riagsgewjjze, een groot aantal eitjes te leggen. Deze zijn met een soort vernis overdekt, zcodat het guurste weder of de zwaarste bespui- ting niet bij machte zjjn ze te verdelgen. B(j dan aanvang der lente entpoppen zich deze ringen in een kleine kolonie rupsen welke verbazend snel groeien, doch nog voorloopig bijeen blijven in een klein geweven net, meest altijd op den kop der twijgen te vinden. Indien men er dan, bij het uitknippen maar een nest in eiken boom vergeet, en zulks is zoo gemakkelijk gebeurd, dan wordt de boom in korten tijd overweldigd door de rupsen. Beginnen de nesten reeds uit te loopen, dan is er geen bestrijdingsmid del sterk genoeg sm ze allen te verdel gen. Resultaat de rupsen gaan zich eerst tegoed doen aan de jonge vrucht en bladknoppen, vreten daarna de bloe men zelf a-f, maar bijzonderlijk de pas ontloken bladeren. De boom kan geen voldoende voedsel meer opnemen langs zijn gebladerte en beschikt dus niet meer over het noodige sap om zijn vruchten te voeden. Deze vallen vroegtijdig in groot getal af en men plukt minderwaar dig (gestoken) fruit. De opbrengst van onzen boom is met meer dan de helft geslonken. Om dit te voorkomen spoeden wij ons thans mst het aanleggen der lijmbanden om te verhinderen dat de vrouwelijke vlinders langs den stam zoudea kunnen opkruipen om hun eiers te leggen. Dit werk is niet lastig en zal ons honderd voudig beloonen met mooi fruit dat zijn prijs zal opbrengen, Hoe gaan we nu te werk Op een hoogte van 1,50 tot 1,80 m. maken we den stam goed glad door ver wijdering van alle losse schors, des noods door afkrabben van de uitsteken de verdroogde gedeelten, en zulks op eene breedte van ongeveer 20 cm. Daar rond binden we het papier vast bij mid del eener dunne sterke koord van boven en van onder. Op het middengedeelte wordt nu de lijm opgesmeerd, op eene breedte van minstens tien centimeter, noch te dik noch te dun, bij middel van (Zie vervolg onderaan 2e kolom)- In den loop der maand Augus'us hiel den vertegenwoordigers der Vereenigde Staten, Canada, Australië en Argentinië, te Washington, een tarwcconfercntie, die weken en weken aansleepte. Zooals we het toentertijd schreven zagen de vertegenwoordigers van het blok van vier zich geplaatst voor eea schier on oplosbaar vraagstukhoe moesten zij een uitvoeroverschot van 1500mil!ioen bushels graan aan de markt brengen zoolang Europa geblokkeerd bleef? De vertegenwoordigers van het blok van vier zija inmiddels naar huis terug gekeerd, zonder dat er over de bereikte resultaten veel uitlekte. Alleen dit is men te weten gekomen de Vereenigde Sta ten, Canada en Australië waren het eens geworden inzake het oprichten van een tarwepoolArgentinië, daarentegen, had een afwachtende houding aange nomen. Zooals men weet, bestond er in de Vereenigde Staten reeds lang het voor nemen voor al de belangrijkste industrie- en landbouwgrondstoffen internationale pools in het leven te roepen. Dit plan ging uit van Miller, vroeger Ameri- kaansch handelsattaché te Berlijn en thans raadgever van Roosevelt. Deze pools moesten natuurlijk onder het toe zicht staan van Washington en hadden tot doel de marktschommelingen, onder of sa den oorlog, onmogelijk te maken. Roosevelt ging des te gretiger op dit voorstel in, daar dergelijke pools in zijn politiek kraam te pas kwamen van de voorhanden zijnde overschotten zouden alleen die landen, die de Angelsaksische politiek steunden of die men voor deze politiek moest winnen, iets bekomen. Voor wat het graan betrof, verklaar- klaarden Canada en Australië zich be reid het Amerikaanjch plan bij te treden, terwijl ieder, opzijn manier, voortging met zooveel mogelijk van den overtolli- gen voorraad kwijt te spelen. De kansen der Vereenigde Staten stonden het schoonst. Immers, voor Engeland heeft het accoord van Ottowa, waardoor Engeland en zijn dominions zich weder- keerige gunsttarieven hadden toegezegd, afgedaan. Wat Engeland in Canada of Australië koopt, moet het in klinkende munt betalen wat het in de Vereenigde Staten koopt, wordt op de rekening ge zet. Door de Hulp-aan-Engeland wet, immers, beschikt Engeland in de "States» over groote bedragen, waarvan de terugbetaling echter met den dag problematieker wordt. Ook Canada be woog hemel en aarde om Engeland als afzetgebied te behouden en naar het schijnt vinden af en toe kleine graan- verschepingen hun weg naar Engeland. Australië, dat afzijdig ligt van de groote handelswegen, moet zich inmiddels te vreden stellen met de belofte, dat Enge land de onkosten van de stokkeeriag van de overtollige graanvoorraden voor de helfc zal helpen dragen. Alleen voor Argentinië bestonden er geen vooruitzichten, geen de minste ont lasting en derhalve kon zijn vertegen woordiger ter Washingtonscher confe rentie geen toegevende houding aan nemen. Roosevelt gaf echter den moed niet op Argentinië door de macht der dollars tot betere gevoelens te brengen. Enkele dagen na het sluiten der Tarwe- conferenties verklaarde hij reeds, dat de Vereenigde Staten bereid waren al de uitvoeroverschotten van Zuld-Amerika op te koopen om zoodoende deze staten er af te brengen steeds naar Europa als ernige redding te kijken. Na moeilijke onderhandelingen volgde de ondertee- kening van het Argentijnsch-Ameri- kaansch handelsverdrag tot groote misnoegdheid der Aoserikaansche land bouwers en zal de overladen Ameri- kaansche tarwemarkt nog een deel van het Argentijnsch overschot te slikken krijgen. Intusschen worden op de Amerikaan- sche graanmarkten topprijzen gecoteerd Maalderijen nemen actief deel aan om vangrijke meelzaken. Willige termijn- markten doen de vraag der groote bak kerijen stijgen, terwijl ook de kleine on afhankelijke bakkers en het publiek door de koopstemming worden meegesleurd. Koopers dekken hun behoeften ver vooruit. De oorlogspsychose, die met de Amerikaansch Japacsche spanning thans nog geweldig toeneemt, lokt groote spe culatieve belangstelling uit. En de land bouwers toonen zich niet geneigd hun producten vlot aan de markt te brengen, dit ondanks de aanzienlijk hoogere prij zen en het feit dat de overschotten toe nemen. Een werkelijke gezondmaking van de tarwemarkt is cp zulke manier niet te be reiken. Het opkoopen en opstapden van voorraden kan niet eeuwig blijven duren. Daar moet eens eens einde wor den aan gesteld. Te Washington rekent men er weliswaar mee. dat na den oor log Europa geweldige hoeveelheden graan van doen zal hebben en dat dan de overschotten vanzelf zullen gelikwi- deerd worden. Een misrekening is niet uitgesloten. De gebeurtenissen, noch op militair ncch op politiek gebied, ontwik kelen zich niet in de richting door Roo sevelt gewenscht. En intusschen zit men in Europa ook niet stil. De productieslag wordt voort gezet, in het eene land natuurlijk met meer succes dan in het andere. We heb ben hier reeds meer dan eens gewezen op de ontzaglijke mogelijkheden van den Europeeschen landbouw. Frankrijk, Spatje, Oest-Duitschland, Roemeaië hebben hun laatste woord nog niet ge sproken. En zooals dr Funk het onlangs te Koeningsberg zegde, breidt Europa zich nog steeds uit. De vruchtbare vlak ten van de Oekraine zija bij het Euro- peesch productieproces ingeschakeld. De tijd is niet ver meer af, dat Europa zich zelf in granen zal kunnen voorzien. Daar kan het blok van vier niets aan ver anderen. De gezondmaking der internationale tarwemarkt moet derhalve in een andere richting worden gezocht n.l. in de be perking van de met graan bezaaide oppervlakte. Daartoe zullen de groote graanuitvoerlanden vroeg of laat moeten toe overgaan. Hoe vroeger hoe beter. En wellicht handelde men te Washing ton veel wijzer met van nu afaan reeds uit te kijken naar kuituren die men de landbouwers, die tot nog toe te veel graan verbouwden, zou kunnenjgaan- raden zonder hun levensstandaard te moeten verlagen. VRAAG. 1) In zake de pachtwet in De Koornbloem verschenen, moet men daaruit bes'w'ten dat de pacht aan gegaan vóór 1929. door den eigenaart voor zelfgebruik. mits twee jaar voor opzeg kan gebroken worden 2) Indien de pachter het aangeteekend schrijven weigert, wat valt er te doen AN1 WOORD. 1) Indien geen geschreven pachtovereenkomst bestaat waardoor de pachtduur wordt vastge steld, kan de eigenaar, voor zelfgebruik, opzegging doen der pacht twee jaar vóór den eindvervaldag. Ingevolge het besluit van 26 November 1940, moet de aangeteekende opzegbrief of het deur waardersexploot uitdrukkelijk behelzen dat de opzegging geschiedt om het goed zelf in gebruik te nemen of in gebruik te geven aan kinderen of afstammelingen van den eigenaar. 2) Indien de pachter den aangeteeken- den opzegbrief weigert, is de opzeg al gelijk geldig. Het is altijd verkieslijk de opzegging te doen beteekenen bij deur waardersexploot. Ontsmettingspoeders voor Zaaigranen Ceresan en Fusariol Verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst en bij alle magazijniers. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U raad vinden too: vela gevalles» TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1