Zaaigranen DE WANMOLEN Verladingen van Eetaardappelen Van ons jeugdfront Koolstengels. Verordening^ en Regiementeeringen VEEMARKT Vraagbord Alleenlijk voor landbouwers ingeschreven in de Landbouwcorporatie» Daarnaast komen nog andere fakto- ren, die een oarechfstreekscfeen invloed htbbea op de bewaring, iss aanmerking. Vermelden we B. De variëteitenkeuze. Het aal wellicht ieder fruitteler be kend zija, dat niet alle peer- en appel- variëtti :en eyengoed en evenlang bewa ren en dat de eene sterker tegen het rot ten is dan dc andere. Tcch kan de houd baarheid van een bepaalde varië eit nog slerk verschillen van jaar tot jaar. Het raldian waarin het fruit gtotide de grond, de bemesting, het klimaat, de on- derhoudszorgen, enz. kunnen hierin een voorname rol spelen. C. Het weder. Proefondervindelijk heeft men vast gesteld, dat, ter oorzake van een vochti ge» zomer, het fruit doorgaans een ruim cUelvanzija bewaarvermogen verloor. Een langdurige hooge temperatuur tij dens den groei werkt eveneens ongun stig, doordat het rijpingsproces al te vroeg es te snel intreedt.. Daarbij ko men dan nog de p'o3ïlicg3 en sterke na- tuurschommelicgsn welke nadeelige ge volgen hebben op het bewaarvermogen. D. De groelomstandlgheden. Fruit dat voorkomt van boomen die een overdreven eenzijdige bemesting kregen, zullen minder goed bewaren dan vruchten geoogst van volledig en oor- deelkut dig bemeste boomen. Dear waar doelmatig werd gebruik gemaakt van ziekten- en insektenbestrijding zal men ongeschonden en gezond fruit oogs'en, hetgeen niet bet geval is met fruit voort komende van boomgaarden waar derge lijke afweermiddelen werden verwaar loosd. Wormstekig en schurftig fruit komt liefst niet in de fruitbewaarplaats terecht. Voeden we hier eveneens aan toe dat fruit te gepssten tijde moet geplukt wor den, iets waarmee thans neg mr.ar al te weinig rekening gehouden wordt. Zoo als ik hoogsr reeds zegde verrimpelt en verrot te vroeg of te onrijp geplukt fruit te gemakkelijk, het verliest daarbij zijn fijnen kenmerkenden smaak. Anderzijds is het bewaarvermogen van te rijp ge oogst fruit slechts van korten duur. Ge kwetste vruchten hoaren niet thuis in de bewaarplaats. Voortbrenging van zaalzaden der geteelde planten. Het besluit van 10 Oktober bepaalt: Art. 1. Ia de streken, welke hij als geschikt aanziet voor de teelt van ge- i keurde zaaizaden en poters, neg de Algemecne Keuringsdienst van land en tuinbouwzaden de teelt verbieden en gebeurlijk de vernietiging opleggen van de planten waarvan de nabijheid een gevaar uitmaakt voor het behoud van den'sezondheidstoestacd en de zuiver heid der aan zijn toezicht onderworpen variëteiten. Art. 2. De Algemeene keuringsdienst van land- en tuinbouwzaden en poot- goed mag de teelt van de aan zijn toe zicht onderworpen zaaddragers toelaten buiten destreken voorzien bij art 1, op voorwaarde dat alleen aan de voort brengers van zaaizaden of van. pootgoed de bijzondere maatregelen opgelegd worden, welke vereischt zijn om den gezondheidstoestand en de zuiverheid van de gecontroleerde zaaizaden en poters te verzekeren. Art. 3. De Algemeene Keuringsdienst van land- en tuinbouwzaden en poot goed meldt aan de burgemeesters der betrokken gemeenteD, naam en adres der (kweekers, waarvan de teelten aan zijn toezicht zijn onderworpen en dienen bestemd. Hij duidt bun tevens de te tref fen maatregelen asn om deze teelten te beschermen. In magazijn beschikbaar PETK JS-ROGGE van Duitsch- land. Veredeling. TA1IWE Scandia en Hybri de de Bersée, twee prachtige soorten. WINTERGERST. Alk» beschikbaar in magazijn. VERWACHT begin der week SMPERIAL-TARWE. Plantaardappelen van den oogst 1941. Het besluit van 25 September (Staats blad 28 September) bepaalt desomtrent o.a. wat volgt Art. 1Onverminderd de voorafne mingen toegestaan bij het besluit van 5 Juli 1941, betreffende de benuttiging van den oogst der niet vroege aardap pelen, wordt van den oogst der inland- sche aardappelen welke ingeschreven zijn bij den Algemeenen Keuringsdienst van land-, tuinbouwzaden en plantgoed (A.K.D.), aan de hoofdgroepeering Aardappelen van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatic, een door dta A.K.D. aangeduide hoeveel heid voorbehouden. Hetzelfd-* geldt voor den oogst van alle verbouwingen waar van gedoemde dienst goede plantaard- appeler meent te kunnen verwachten. Ia bedoelde twee gevallen krjjgt de voortbrenger van den A.K.D., volgens het geval, een iaschrijvingsbiljet of eea verklaring van behoud, waarop inzon- derlijk de voorbehouden hoeveelheid is aangeduid voor de levering van plant aardappelen. Deze stukken worden door den bet rokken voortbrenger voorgelegd aan he. gemeentebestuur en bij zijn in- dividueele kaart gevoegd. Art- 2. De verkoop en het vervoer van voorbehouden iulandsche plant- aardeppslea evenels van ingevoerde plantaardappelen moeten uitsluitend ge schieden door tusschenkomst van han delaars aangesteld door de hoofdgroe peering Aardappelen. De veredelings- statiocs en de gespecialiseerde voort brengers in de voortbrengst van plant aardappelen kunnen als invoerders aan gesteld worden. Art. 3. De voortbrengers mogen aard appelen verkocpea aan en ruilen met personen uit hun gemeente of uit een aangrenzende gemeente. In dit geval levert de burgemeester der gemeente wear de productiezetel gelegen is een machtigiag tet levering en vervoer of Overeenkomstig het officieel model. Voortbrengersrantsoenen voor de In Duitschland krijgsgevangen zonen van landbouwers. Wat een rondschrijven van 6 Okto ber 1941 van bet ministerie vaa Land bouw en Voedselvoorziening blijktDe j producent van het broodgraan is er toe gemachtigd op zijn oogst het rantsoen graan vooraf te nemen dat hij normaal zou voorbehouden hebben aan het nu in Duitschlaad krijgsgevangen lid van z(jn gezin. De producent blijft voor de vooraf- neming verantwoordelijk tegenover de hoofdgroepeering Graangewassen en Veevoeders De eerste helft ervan moet hij aan gezegde hoofdgroepeering afliveren, ingeval de gevangene niet binnen zes maanden is teruggekeerd, de andere helft ingeval hij niet vrijgelaten wordt gedurende het volgend halfjaar. k Bij zijn terugkomst, mag de gevange ne de bijrantsoenen van producent en deze van uit krijgsgevangenschap terug gekeerde, voorzien bij besluit van 29 Augustus 1940, niet samen genieten. De voor graangewassen voorziene moge lijkheid kan niet ingeroepen worden voor de andere producten, inzonderheid de aardappelen. Beslaglegging op de nlet-vreege aardappelen In Oost- en West-Vlaanderen. Bij uitvoeringsverordening sum. 3/41 der hoofdgroepeering aardappe'en van 14 Oktober 1941, wordt op 31 Oktober 1941, in alle gemeenten der provinciën Oost- en West-Vlaanderen, beslag ge legd op het beschikbaar saldo van aar dappelen. Vanaf 21 Oktob 1941 wordt het aan de gemeentebes ;uren dezer pro vinciën verboden machtigingen tot leve ring en vervoer van aardappelen te aan- vaarden, bij uitzondering nochtans van 1 die welke hun zouden aangeboden wor den door personen die met landbouwers een contract aardappelteelt hebben af- - gesloten, onder voorwaarde echter dat van dit contract melding werd gemaakt j op dc aangifte-formule bij de tclüng van 15 Mei 1941. Op 21 Oktober 1941 zul- f len de gemeentebesturen de individueels rekening van ieder der voortbrengers hunner gemeente afsluiten en voor den 25 Oktober 1941, ten laatste aan de hoofdgroepeering aardappelen, Henri Mausstraat, 37-39, te Biussel, het be- j drag van het beschikbaar saldo der ge meente mecdeelen. 1 De centrale aardappelen zal aan de betrekken gemeentebesturen de leve ringsbevelen overhandigen, voorzien door het besluit van 5 Juli 1941 en slaande op het vastgesteld beschikbaar j saldo. De gemeentebesturen die getroffen werden door een van de controle uit gaand leveringsbevel zullen aan de voortbrengers hunner gemeente indivi- dueele leveringsbeveleu overhandigen, overeenkomstig de bepalingen van art. 14 van voormeld besluit van 5 Juli 1941. De gemeentebesturen en de produ centen zijn ertoe gehouden zich nauw keurig te schikken naar de aanwijzingen en onderrichtingen die hun door de cen trale Aardappelen of door haar afgevaardigden zullen gegeven worden. Het teeltplan 1941-1942 Verzachting voor de kleine bedrijven. Het besluit van 18 Oktober 1941 Staatsblad 22 Oktober behelst een betere aanpassing van het teeltplan voor de kleine landbouwbedrijven en komt aldus voor een deel tegemoet aan de wenschen welke wij hebben uiteengezet in ons hoofdartikel van 12 Oktober. Dc zekerheidsmarge dit is de op pervlakte welke de landbouwer meer moet bezaaien of beplanten dan deze om de vastgestelde minima-opbrengst te bereiken, cm niet gestraft te worden voor het geval hij de verplichte mini mum producten niet behaalt wordt voor de kleine bedrijven verminderd tot 5 °/o voor de landbouwbedrijven vr.n min dan 5 ha tot 10 t. h. voor de land bouwbedrijven vanaf 5 tot 10 ha., voor de grootere bedrijven b'ijft de zeker heidsmarge bepaald op 15 t. h. Door dezen fmaatregel wordt een grootere oppervlakte van bet bedrijf be schikbaar gelaten voor de veehouding, bijzonderste bestanddeel der kleine land bouwbedrijven. Hetzelfde besluit bepaalt insgelijks dat de landbouwers het zaaigraan en het plantgoed dat zij noodig hebben om meer graas en aardappelen te verbou wen in uitvoericg der bepalingen van het teeltplan, op hunnen oogst mogen voorafaemen. D; leider der Nationale Landbouw en Voedingscorporatie kan andere land» j bouwstreken bepalen dan deze voorzien in het besluit van 15 Stptember 1941 en i er de teeltverplichtingen van vaststellen op basis van deze bepaald in dit besluit. Mededeelingen der Nationale Landbouw en Voedingscorporatie. Hulsslachtingen van varkens. Vanaf 10 Oktober 1941, is de buis slachting van varkens weer toegelaten. Zij kunnen gebeuren zooals vroeger. De varkers die ten huize mogen geslacht worden, moeten ten minste gedurende drie maanden door den eigenaar vetge mest geweest zijnen niet minder dan 60 kg/wepen. Karnvergunningen. De geldigheidsduur van de vergun ningen, betreffende de vervaardiging en den>erkoop van boter en de verdeelicg van verbruiksmelk, wordt verlengd tot 31 December 1941. Dit geldt dan ook voorde vergunningen voor boter ver vaardiging op de' hoeve. Deze moesten normaalVerstrijkec op 31 Oktober 1941 en werden thans verlengd tot 31 Decem ber 1941. Deze vergunningen mogen, zooals voorheen ten allen tijde ingetrok ken worden om reden van marktvcr- ordenina 24 vaartuigen onzer kust vloot zul len aan de haringsvangst deelnemen. De vangsten zullen, indien ze in", vreemde havens aankomen onmiddellijk naar ons land worden overgebracht. Uit Littoria meldt men dat Mussolini nan ongeveer 3000 boeren, meestal oud strijders een hofstede heeft gegeven. Deze nieuwe eigenaars hebben bij r a allen medegewerkt aan het droogleggen der Pantijosche moerassen waar nu hunne hoeve gelegen is. Tusschen Hongarije en België is een handelsovereenkomst gesloten welke loopt tot 31 Juli 1943. t Hongarije zal hoofdzakelijk aan ons land levensmid delen en andere voor" de bevoorrading van ons land belangrijke waren zenden. Brlgie zal vooral industrieele produkten leveren, In de Kredietbank te Eekloo boodt zich een dezer dagen'een heerschap aan welke zoogezegd van de brouwerij Kr ger gestuurd was om over een som van 225.C00 fr. te kunnen beschikken. Later ia den namiddag vernam de ontstelde bankbestuurder dat de brouwerij Kiüjer van niets wist. De oplichter is met het ronde sommetje spoorloos verdwenen. Twintig jonge landbouwers uit den omtrek van Mechden, zullen near Duitschland vertrekken voor een koste loos verblijf aldaar. Ze zullen in Westfalen ondergebracht worden. Op 1 5 November zal volgens de aartsbisschoppelijke instructies in alle kerken van ons land een H. Mis worden opgedragen ter gelegenheid van 's Ko- nicgs nazmdag. Er zal geen Te Deum gezongen worden. Door de rantsoeneeringsdiensten van Pamel werd vastgesteld dat een groot aantal valsche broodzegels wer den ingegeven. Men schat dat 20.000 zegels nr 1 vervahcht werden. Twee bakkers der gemeente werden aange houden. Mgr Heylen, de geestelijke welke 43 jaren lang bisschop van Namen was is overleden. Hij was een Vlaming van geboorte en zag op 5 Februari 1856 te Kasterlee het levenslicht. De overleden bisschop was over de geheele wereld bekend als promater der Internationale Kongressen. Dit jaar zal Allerzielen op 3 No vember vallen, daar 2 November een Zendag is. De Liturgie laat niet toe dat een Zondag geheel in het teeken der dooden herdenking staat. De laatste maal dat Allerzielen moest een dag verschoven worden was in 1930. Woensdag 29 Oktober '41 zal in het geheugen blijven ah een der onder weerkundig opzicht grilligste dag sinds langen tijd. Het heeft nemelijk dien dag achter eenvolgens hard geregend, gehageld, ge sneeuwd. Kalmte en wind zelfs storm wisselden elkander af terwijl donder en bliksem, evenals zonneschijn, van de partij waren. De landbouwers weten reeds dat ze bij voorbaat eetaardappe len moeten leveren om plantaardappelen te bekomen. Deze week zullen we met het inschepen of inladen op wagon van ruilaardappe- len beginnen. De boeren wezen er van verwittigd dat ze gezonde geelvlee- zige eetaardappelen, niet gepokt en goed gesorteerd boven de 35 millimeter, moeten leveren, zooniet zullen hun waren door de toezichters worden afgewezen. Teneinde het inladen en inschepen te vergemakkelijken, vragen we aan de landbouwers vooral Muizen en Krugers aan te brengen. Industrie en Alpha, ook Duitsche soorten kunnen aangevoerd worden. Roode of blauwe zullen slechts op bepaalde plaatsen en na overeenkomst mogen geleverd worden. De landbouwers moeten zich zooveel mogelijk houden aan de hen aangeduide dagen van levering. ledereen moet zich voorzien van een wettig vervoerbewijs van de hoeve naar schip of wagon. Deze bewijzen zijn ef te halen bij de zaakvoerders. Hier volgen de schikkingen Levering op station te Erw<gteg6sn. Dinsdag 4 November: voorde inschrijvers van: Erwetc- gem, Steenhuyze, Maria Lierde, Maria Oudcnhove en Godveer- degem en omstreken. Levering op station te Ternat. Woensdag 5 November voor de inschrijvers van Wam- beek, Eyseringen, St. Uiriks Kapelle, Borght Lombeek en omtrek. Levering op station te Grembergen. Donderdag 6 November voor de inschrijvers van Ham- me, Moerzeke Zele en omtrek. Levering op station te Sauvegarde. Dit zal in den loop der week geschieden. De inschrijvers moe ten zich wenden tot onzen zaakvoerder Verhasselt te Londerzeel, en van nu af hun aardappelen gereedmaken. Levering op tramstation van Vilvoorde. Hier zullen insgelijks in den loop der week eetaardappelen worden geladen. Onze zaakvoerder Van Gestei zal hier voor de uitvoering zorgen. De boeren maken dus alles gereed. Op het schip te Zandbergen werd reeds geladen voor de inschrijvers vanZand bergen, Grimmingen, Appelterre, Eychem, Voorde, Nieuwenho- ve, Schendelbeke, Idegem, Deftinge, Smecrhebbe-Vloezege® enz. Deze die niet tijdig konden komen, moeten laden Op het schip te Ninove op Maandag 3 en Dinsdag 4 November. Verders voor de inschrijvers van Ninove, Outer, Nederhasselt, Denderhoutem, Leebeke. Pamel, Meerbeke. Neygem, Denderwindeke, Aspelare, Strijtem, Ophasselt, Pollare, enz. Op het schip te Wieze. Op Maandag 3 November: voor de inschrijvers van: Wieze, Herdersem, Gijsegem, Oudegem, Mespelare, Denderbelle, Ltbbeke, St. Gillis, Hofstade en Baardegem. Payottenland Voor deze die niet naar Ninove kunnen komen zullen we op stoomtram laden in den loop der weck. Verdere bekendmaking zal door de zaakvoerders worden verstrekt. Men make de aardappelen gereed om op het eerste signaal te kunnen iaden. Boeken Voor levering-eetaardappelen dienen door de zaakvoerders na gebruik onmiddellijk teruggebracht. STAD AALST ESPLANADEPLEIN Uwe vraag kan niet worden beant woord daar ze te persoonlijk is en we ons niet met andermans zaken kunnen bemoeien. Antwoord. Het komt op 120 ver meerderd met vervoer en beatellingekcs- ten - zonderlek. Algemeene Jaarlijksche Vergadering voor de leden van den Bond tegen Runder- tuberculosebestrijding te Aaigem in het gewoon lokeallbij^Remond Mons om 10 uur stipt. Inschrijvingen voor nieuwe leden. Uittredende leden worden beleefd ver zocht formulieren en kaarten af te geven. De Secretaris, Jos. Van Boxtael. Op Zondag 2 November, te 10 uur, Belangrijke Bestuursvergadering, in ons lokaal "De-Koomb)oem„ Groote Markt, Aalst. DAGORDE 1) Bespreking aanstaande feest. 2) Uitdeeling der lidkaarten 1942. 3) Allerlei. Het Bestuur. De dienst voor Voedselafval der Landbcuwkorporatie gaf toelating aan zekere droogerijen om de koolstengels te droogen, teneinde dezelve tot veevoe der te kunnen bewerken. Voor onze streek werd, nasr we ver namen. de Mouterij Camu, Eilandstraat te Aalst, aangesteld. Genoemde firma koopt de stekken van alle koolsoorten, ontdaan van hun wor telen. en betaalt deze tegen 25 fr. de 100 kgr. franco ia de mouterij geleverd. Landbouwers of hoveniers die hun i koolstekken wenschen te leveren kunnen f rechtstreeks in verbinding treden met de firma Camu. Tel. Aalst. Nr. 59. (Ingezonden. 8 ('t Vervolgt). Groote vermaarde Sint Martêns Jaarmarkt op Dinsdag 1 T.November 1941. A= T. Haeltert. M. D. Aspelaere.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2