De verplichte Teeltregeling ¥©©r 1941-1942. De Landbouworganisatie in Frankrijk Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor m oor de Landbouwers Orgaan der Landbonwersverceniging Redt 11 Zelve® ZONDAG 9 [NOV.[Ji941. 50 ggati&e* 23at* jAAK#A&* Ut 1184 Abonnementsprij*! 20 St. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel sa op alle postkantoren. Hei overnemen van artikelen son der aanduiding der bron ia streng verboden. Bestaarde? en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaaij 4, Aaki. De anedewerkera 'rijn verantwoordelijk voor hunne bijdrage??.* Aankondigingen volgens akkoord* De afbakening der Landbouwstreken. Ia oks hoofdartikel van 5 Oktober 1.1. hebben wij een uiteenzetting gegeven der bepalingen van het beiluit van 15 September 1.1.. waardoor voor bepaalde laadbouwprodukten (broodgraan, aard' appelen, sulkerbeetsn, peulvruchten, gerst, vlas) de verplichte teelt wordt in gevoerd voor den volgenden ooqst. In ons weekoverzicht van 2 Novem ber 1.1. hebben wij een toelichting gege ven van het besluit van 18 Oktober 1.1., waarbij voor de kleine landbouwbedi(j- ven, n.l. van min dan 5 ha en van 5 tot 10 ha, de voorgeschreven veiligheids marge óm bij onvoldoende opbrengst niet te worden gestraft, verminderd wordt van 15 t.h. onderscheidelijk tot 5 en 10 t. h. der vastgestelde oppervlakte volgens de normale gemiddelde op brengst per hectaar. De verordening nr 22/41 der Natio nale Landbouw- en Voedingscorporatie in dato 22 Oktober, Staatsblad 29 Ok tober 1941, behelst de indeeling of af bakening der verschillende landbouw streken. Deze indeeling is van belang ons uit te maken welke gemiddelde normale opbrengst dient toegepast op de voor geschreven teelten, ingevolge artikel 2 ven het besluit van 15 September 1.1. en diensvolgens ook welke oppervlakte dient beteeld om, op basis van die ge middelde aormale opbrengst, de ver plichte minima-opbrengst te behalen. Hieronder laten wij het gedeelte van bedoelde verordening volgen houdende afbakening der landbouwstreken waarin de landbouwbedrijven der meesten on zer leden gevestigd zijn. Art. 1 van de verordening voorziet de hierna volgende landbouwstreken 1. De Duinen; 2 de Polders; de Kempen 4. de Zandstreek 5. deZand- leemstreek 6. de Leemstreek 7. de Condrcz de Fague en de Famenne 9. de Weidestreek 10. de Ardennen 11. de Mergelstreek. 1) De Duinen. Deze streek omvat de gemeenten ge legen in West-Vlaanderen langsheen de zee. 2) De Polders. Ze omvatten een gedeelte der provin cie West-Vlaanderen en in de provincie Oost-Vlaanderen Benoorden Eekloo De Polderdijken en graaf Sint Jans- dijk. WaaslandVan de Hollandsche grens af de scheidingslijn Meerdonk-De Klinge tot Watergang daarna de schei dingslijn De Klinge-Sint Gillis-Waas, de grens van den Konings-Kieldrecht- polder tot de scheidingslijn Meerdonk- Vrasene de grens volgen tot Saliegem; daar de beek volgen naar Verrebroek. De weg nemen op Kleinwiel, van Klein- wiel de grens tusschen Verrebroek en Vrasene tot de baan die de twee ge meenten verbindt die baan naar Vra sene tot Polderzicht, vandaar de baan op Vliegenstal, op Lturshoek, op Briel en Kaleshoek daar den verdedigings- dijk nemen tot fort van Kruibeke op de Schelde. 3) De Kempen. Deze omvat beoevens een gedeelte der provincie Antwerpen In de provincie Brabantgrens der provincie Antwerpen, provinciale steen weg tot Hofstade, weg Hofstade- Hever, weg Boortmeerbeek, recht naar boven tot de provinciegrens provinciegrens tot de Dijlede Dijle tot Werchter de Demer tot Aarschot, provinciale baan tot Diestde grens van Diest, noord waarts tot den Demerde Demer tot aan de grens van Limburg. Ook een gedeelte van Limburg is in deze streek begrepen. 4) De Zandstreek. Deze omvat benevens een gedeelte der provincie West-Vlaanderen In Oost- Vlaanderen gemeenteweg Vichte-Wcrtegem tot asn he? kruispunt gemeenteweg Waregem-Wortegem deze tot op samenkomen met de Staats- baan Wortegem Kruishoutem deze tot op het samenkomen met de Staatsbaan Kruishoutem-Lozer Ouwegem deze laatste tot op het snijpunt met de Staats baan Oudenaarde Gent (Peerdebus) deze baan tot op de grens der gemeente Mullem die grens alsmede de grens der gemeente Zingem tot aan de Schelde. De Schelde tot Gavere-brug, van Ga vere-brug, de steenweg van Gavere- Vurste-dorp tot op steenweg Makegem- Lange dreef.Vervolgens weg van Lange dreef tot op het kruispunt Hundelgem- sche steenweg, ter hoogte van Munte van Munte-dorp de steenweg naar de beek. De beek volgen tot aan het kruis punt van den spoorweg Gent-Brussel, ter hoogte van Melle- Maelewijk. De spoorweg Melle-Dendermonde tot sta tion Kwatrecht. Groote baan Gent-Aalst volgen tot kruising met grens Massemen- Wetteren dis grens over Maalbroek, die grens over Serskamp-Smetlede Wanzele- Serskamp, SerskampWichelen tot Elsburg. Weg Elsburg op Wichelen- Ledeweg Wichelen-Lede in de rich ting Lede tot Helde den weg op naar gemeentegrens'ijn Wichelen- Schoonaar- de over Rimeir, langs grenslijn naar Langestraat. De Langestraat tot weg Schoonaarde-Gijzegem. Dan richting Schoonaarde tot kruispunt baan Hoeks- ken- Opstaldries. Vanuit kruispunt Opstaldries de weg naar den grooten steenweg Gent-Den dermonde. Deze steenweg tot op zijn samenkomst met den steenweg Aalst- Dendermocde. De grens Dendermonde- Appels tot aan den Dender. Deze tot aan den weg die den Dender met het cen trum van Denderbelle verbindt. Alsdan over centrum Denderbelle de weg naar 't Hoeksken. Van hieruit de gemeente- grenslijn tot Royem. Van hieruit de kronkelbaan volgen die over Klein-Gent op de baan Dendermonde-Brussel tegen over de Minnestraat uitkomt. Deze straat tot aan de kapel Het Kruis van deze kapel naar het station M Heizijde» de spoorweg tot aan de grens der provincie Brabant In Brabant station Heizijde, spoor weg Opwijk- Londerzeel, spoorweg Londerzeel - Kapelle-op- den- Bosch tot aan de grens der provincie Antwerpen. In Antwerpen spoorweg Kapelle- op-den-Bosch tot Mechelen. station. 5) De Zandleemstreek. Deze omvat benevens een gedeelte der provinciën West-Vlaanderen, Hene gouwen en Limburg In Oost- Vlaanderengemeenteweg Eicanafïlss-Arrois-Amougies- Rossignies tot op de Klijke te Ronsx, waar de lijn samenvalt met de provinciale baan Berchem Ronse, deze laatste tot Ronse. Dan de Staatsbaan Ronse-Elzele tot op de grens Henegouwen. De baan van Zalardinge naar Over- boelare naar Galmaarden. In Brabant: Baan Moerbeke-Gal- maarden, baan Galmaarden-Vollezele (Spieringen) naar Oetingenvandaar buurtspoorweg tot Leerbeek, staats- steenweg van Leerbeek tot Halvan Hal uit de loop van het Kanaal naar Ronquières tot aan de grens der provin cie, verder het grootste gedeelte van Waalsch Brabantde grens westwaarts van Tourinnes-la-Grosse en dan de gren3 van het Arrondissement oost waarts tot den weg naar Bierbeek deze weg tot weg naar Korbeek-Loo. Deze weg tot spoorweg Leuven-Thienen. Deze spoorweg oostwaarts tot station Roosbeek. Van hieruit oostwaarts de staatsbaan tot Tienen. Van Tienen uit de weg naar Sint Margriete-Houtem, dan weg naar Oplinter, van daaruit weg naar Wommersom, de weg Wom- mersom-Melkwezer- Heienbosch. Ver volgens Helenbosch-Zcutleeuw, voorts weg Zoutleeuw, grensprovincie richting Wilderen. De landbouwuitbating wordt geacht te behooren tot de streek waar haar zetel gevestigd is. Algemeeoe Vergadering Wat in andere landen wordt gedaan. vsn het Verbond voor Rundertubereu- losebestrijding Eendracht op 23 Oktober, te Aalst De voorzitter Mr Kieckens dankt de aanwezigen voor hun talrijke opkomst en verleent het woord aan den secre taris, voor de lezing van het verslag over het afgeloopen jaar en waarvan we hier een korte weergave laten vol gen Ons verbond amper een jaar gesticht telt reeds 132 leden, 't is het sterkste van onze provincie. Gedurende het tijdperk November 1940-Juni 1941 werden er 17 dieren aangekocht en onderzocht, de tubercu- lineering gaf als uitslag 12 negatief en 5 positief (-]-) (dus terug naar ver- kooper). Sedert 39 Juni tot beden werden er reeds 12 dieren aangekocht, onderzocht en allen goed bevonden. Van Novem ber 1940 tot Juli 1941 werden er 6 die ren geslacht met open tuberculoseaan 6 landbouwers werd een toelage ver leent van 25 °/0van de geschatte waarde. Deze 6 landbouwers ontvingen res pectievelijk van het verbond 750 fr., 1000 fr.. 8C0 fr., 1000 fr., 750 fr. en 800 fr. of te zamen 5.1C0 fr. De ontvangsten gedurende het dienst jaar 1940 41 beliepen 3.364 fr., de uit gaven 1.317,95 fr., er blijft dus 2.056,05 fr. in kas. Het verslag werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter dankt de secretaris voor zijn geleverd werk en hoopt dat hij inde toekomst zoo zal voortdoen. Daarna overhandigt de voorzitter het diploma van een zuiveren stal aan den zoon van Wed. De Geyter van Erem- bodegem en wenscht hem geluk. Heer Van den Berg he, veeartsenij- kundig inspecteur te Gent, fllfciteert op zijn beurt De Geyter en zegt dat hij zich geen moeite ontziet om zijn stal te ver beteren. Hier hebben wc een landbouwer,gaat spreker verder, die doet aan veeverbe tering en meikopbrengsthet is de beste en eenige manier om gezonde beesten te hebben met zijn eigen dieren te kwee ken. Landbouwers die enkel en alleen vaarzen koopen in den handel en niet kweeken, zullen er nooit toe komen tu- berculoosvrije dieren te bezitten. Melkboeren moeten zich toeleggen - op eigen kweek, hun kweckkalvers goed verzorgen, want ze zijn de toekomst van hun bedrijf. Zeker heeft een kweeker met allerlei j ziekten te kampen, onder meer het ver- j werpen, dit gebeurt toevallig of is be smettelijk. Hier begint Heer Van den Berghe met het onderwerp van zijn voordrachtHet verwerpen door tri- chomonaden besmetting Het verwerpen speelt op het bedrijf een groote rol, de schade door deze ziekte veroorzaakt bestaat uit a) Verlies der jonge kalverenb) Zeer verminderde opbrengst van melk. 't Is een ware ramp op de hoeve waar zich het verwerpen menigvuldig voordoet. Vroeger sprak men alleen van het besmettelijk verwerpen, nu sedert enkele jaren hebben we ook het verwerpen be- statigd door trichomonaden. Hoe komt de ziekte binnen Sommi gen dachten dat de stier de oorzaak was, maar dit kwam alleen voor door het aankoopen van drachtige vaarzen of koelen die de besmetting in den stal brachten. Nochtans voor enkele jaren waren er gevallen van besmette stallen waar de stier een rol speelde. Reeds in 1932 werd de ziekte in de omstreken van Luik bestatigd, maar al les bepaalde zich tot enkele bedrijven. Later echter, in 1937 en 1938 waren er meerdere gevallen, dan heeft men be ginnen te zoeken en gevonden dat de oorzaak van deze ziekte te wijten was aan een woekerdiertje dat leeft in de schede van de koe en de roede van den stier. Bij een nader onderzoek werd reeds in 1937 vastgesteld dat er op 100 on derzochte stieren 8 besmet waren. Deze soort mikroob biedt bijna geen weer stand buiten het dier, en weerstaat voor- (Zie vervolg onderaan 4e kolom). Zooals we hier bij een vroegere gele genheid hebben verteld, heeft de Fran- sche landbouw bij de wet van 2 Decem ber 1940 een nieuw, Corporatief statuut gekregen. Deze wet heeft ten doel, eener- zijds eenheid te scheppen en voorts allen, zoowel boeren a's landarbeiders, te groepeeren. Men kan er over van mee- ning verschillen, of deze verandering al dan niet in sterke mate ingrijpt in de bestaande omstandigheden. In het Septembernummer van het orgaan van het Internationale Land bouwkundige Instituut te Rome neemt professor Pirou het standpunt in, dat □iet zoo radicaal wordt ingegrepen als het wel lijkt, daar de laatste vijfden jaar in Frankrijk voorteekenen van een ont wikkeling van. het syadikaat naar de corporatie vielen op te merken. Dit is zeker het geval, indien men uitsluitend de techniek van de organisatie voor oogen houdt, maar anderzijds kan wor den vastgesteld, dat het streven naar eenheid in Frankrijk door een voor dat land geheel nieuwe gedachte wordt be- heerscht. Men wil alle reeds bestaande veree- nigingen in de nieuwe organisatie onder brengen, waarbij de politieke werkzaam heid, welke ook in Frankrijk de agra rische betrekkingen zoo zeer heeft ver troebeld, zal worden gebannen. Zulks wordt noodzakelijk geacht, wil de cor poratie de gemeenschappelijke belangen op sociaal en economisch gebied kunnen behartigen. B ijkens een uittreksel van professor Plrou's publicatie heeft in Frankrijk het organisatiewezen nu eens den vorm van syndikaten. dan weer dien van coöpera tieven aangenomen. Hierbij viel op te merken, dat, terwijl de syndikaten zich veelal bezig hielden met het gezamenlijk inkocpen van bedrijftbenoodigheden, de coöperatieven zich merr bewogen op het gebied van de verwerking en den verkoop van bepaalde landbouwpro- dukten. De coöperatieven konden zich vrij snel ontwikkelen op verschillende ter reinen, behalve die ten aanzien van den verkoop van granen, in het bijzonder tarwe. Deze laatsten vermeerderden zich na 1930 wel snel. maar dit was een gevolg van het feit, dat de overheid deze samenwerkende maatschappijen talrijke reglementen oplegde en haar een feite lijke monopolie verleende voor den tar- weverkoop. Zoodoende kwamen deze coöperatieven neer op bestuurlijke en officieele lichamen. In nijverheid en handel waren de Syn dikaten typische wapenen in den klas senstrijd, wat evenwel niet het geval was op landbouwgebied, daar hier alle al niet aan het licht. Deze diertjes krui pen verder, waardoor alles wordt be smet. Tegenwoordig is men er van over tuigd dat de besmetting gebeurt bij de dekking daardoor is de ziekte een groot gevaar voor de veebonden die een stier bezitten die dienst doet voor al de koeien van den bond. Welke zijn nu de kenteekens van de ziekte 1) bij de stier is de ziekte moeilijk vast te stellen 2) bij de koeien komen er op de schede korreltjes, soms verlaten druppeltjes etter de schede rond de mond van de baarmoeder ontstaat er een ontsteking. Bij deze dieren is de bronst regelmatig. Is eens deze ziekte in de baarmoeder dan vloeit er van tijd tot tijd etter uit de schede 3) eens het dier gedekt, groeit de vrucht, het woekerdier begint zich te ontwikkelen en maakt de vrucht los. Zoo hebben we het verwerpen na 3 tot 3 1/2 maand. In veel gevallen ontsnapt de verwerping aan het oog van den landbouwer en ziet hij pas na 6-7 maand dat het cier niet bekalfd is. (Zie vervolg 2' bladzijde). soorten grondgebruikers zich in dezelfde syndikaten konden vereenigen. Evenwel was hier de wettelijke vorm weinig be- vordelijk voor de verdediging van de moreele en stoffelijke belangen van den landbouw, waarbij vooral het zwaarte punt lag bij hun economische handelin gen. Evenals elders werden ook in Frank rijk aanhangers van de corporatieve ge dachte gevonden, die betoogden, dat de syndikaten en coöperatieven, welke slechts esn gedeelte van den landbouw omvatten, niet namens dezen geheelen bedrijfstak konden handelen en spreken. Daar ondanks den onmiskenbaar uit- gebreiden aanhang van deze gedachte, het gestelde doeléén inrichting te veraf werd geacht, zocht men naar een over eenkomst, n.l. dat de bestaande vormen van de verschillende organisaties zou den dienen voor het oprichten van een lichaam van min of meer corporatieve gedaante. De methode welke daarbij werden toegepast, hadden betrekkelijk een theo retisch karakter, wat kan blijken uit het streven naar instelling van Kamers van Landbouw, die een merkwaardige sa menstelling van de kiesgerechtigde» ver toonden. Kiezers waren namelijk allen, die op eenigerlei wijze met den landbouw haddsn te maken en bovendien de coöpe ratieven en de syndikaten. Deze kamers stelden zich de beharti ging van vele landbouwbelangen ten doel, maar zij gingen verder en wezen ook vertegenwoordigers van den land bouw aan voor de verschillende centrale colleges als de economische nationale raden, e. a. Daarnaast hadden zij het recht om belastingen te heffen en ontvin gen zij 9 "Io van de winsten uit de do- maniale kalimijnen. Het feit, dat tegengesteld opgevatte belangen van verschillende groepen te zamen in een of ander officieel of offi cieus college vertegenwoordigd, de werk zaamheden vaak konden remmen of wel ten doode doemen, onderstreept het ge brek aan een krachtige hoofdleiding, welke in staat was, de verschillende krachten te bundelen en naar een bepaald doel te richten. Dit bezwaar wordt niet opgeheven door het ontegenzeglijk goede dat hier en daar, zooals in Champagne, wat betreft den goeden naam van den wijn, is bereikt. Ü|Het in het kader van hetzelfde streven opgerichte Office du bewoog zich op een veel breeder terrein. Zoowel de re geering als de voortbrengers waren hier in vertegenwoordigd. De bedoeling was de Fransche tarwemarkt te reglementee ren. Of dit bureau aan de gestelde eischen heeft voldaan kan in het midden worden gelaten, maar een feit staat vast, dat hét opgericht in 1936, bij de wet van 17 November 1940 werd vervangen door het cffice des Céréales, dat wel de voortbrengst van en den handel in gra nen regelt, maar de vaststelling der prij zen uitsluitend aan de Fransche regee ring moest overlaten. Zoo zien wij ook in Frankrijk een krachtige poging om tot eenheid en lei ding te komen op het belangrijkste ge bied der volkshuishouding. Het ligt voor de hand, dat elk volk deze vraagstukken zal trachten op te lossen naar de in het betrokken land gegeven omstandig heden en mogelijkheden. Dat geldt voor Frankrijk en dat geldt ook voor ons. Maar in de strekking kan men zich niet vergissen. Oogenschijnlijk sluit de Fransche wet van 2 December 1940 aan bij de be staande, inzooverre zij de oude Kamers van Landbouw ontbindt en deze ver vangt door gewestelijke Kamers van Landbouw. Haar leden zullen evenwel □iet meer worden gekozen, maar be noemd door den minister van Land bouw. In de toekomst zullen zij zich hebben te beperken tot wetenschappe lijke voorlichting en proefnemingen als mede tot in dat kader liggende werk zaamheden. DE TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1