ZAKKEN AARDAPPELEN ZAKKEN Van ons Jeugdfront Levering van Granen. VE EMAR KT Vraagbord toebehoorende aan de S. M. Redt U Zeiven. Redt U Zeiven is en blijft eige naar dezer zakken. Duizende Zakken TERUG jBons voor Staalslakken, Bureelen en Maga- zijnen gesloten* Men neme goede nota Valsche geruchten. Aflevering Plantgoed. Soorten. ESPLANADEPLEIN OPGELET Som wordt de vrucht niet buiten geworpen en verwatert het kalf in de baarmoeder. Wtit is er tegen deze ziekte te doen 1. De roede ven den stier wasschen en spoelen alle dagen of twee dagen naar gelang het aantal koeien die ter dekkiog komen. Deze spoeling gebeurt best 's avonds met lauw water waarin een ontsmettingsstof is opgelost o m. entozo i-lyaol (bij den veearts te ver krijgen). 2. Bij de koeien gaat dit moeilijker 't is best de veearts te raadplegen zoo dra men iets abnormaal ziet. De leerrijke voordracht van deD heer Van den Berghe. Veeartsecijkundig- Opziener, werd door alle aanwezigen met gespannen aandacht gevolgd en genoot veel bijval. Achteraf deelt de Sekretaris ter her innering aan de leden, de verplichtingen en de voordeelen mee A. Verplichtingen. 1) het jaarlijks onderzoek van aide dieren, hierdoor heeft de landbouwer een overzicht van den gezondheids toestand van het vee. Zondra bij dit weet gaat bij over tot de afzondering de zuivere bij de zuivere, de besmette bij de besmette, de verdachte bijeen alsook de kalveren 2) elk dier met uiterlijke teekens van open tuberculose (a magere, schijnbaar ondervoede dieren met glansloos, recht staand haarb) dieren met versnelde ademhalingc) dieren die hoesten d) dieren die lijden aan langdurige klier gezwellen) bekend maken aan den vee arts, die den inspecteur zal verwittigen en het dier schatten. Dieren die lijden aan open tuberculose moet men zoodra mogelijk afzetten. Dieren met gesloten tuberculose mo gen dcorgehouden worden, alhoewel het geraadzaam is deze bij gelegenheid af te zetten 3) elk aangekocht dier te laten onder zoeken 4) hyg'ënisch onderhouden der stal'en, zorgen vooral voor lucht en licht (ruime vensters) 5) speciale zorgen aan de kweek- kalvers't is de toekomst van onze stallen. De bijdrage per dier is verdubbeld en bedraagt nu 2 fr. B. Voordeelen. 1) bij dieren met open tuberculose worden volgende toelagen gegeven a) gewone open tuberculose 25 van dc geschatte waarde b)u.? ^tuberculose 25 als het vleesch wordt goedgekeurd en 75 o indien het wordt igekeurd. Om recht te hebben op een vergoe ding moet het dier levend onderzocht en geschar zijn door den veeartsenijkundi- gen inspecteur. 2) vergoeding van 20 fr. bij onderzoek van eet aangekocht dier 3) 44 vermindering in kgr. vleesch voor de leden die een diploma bezitten van eert zuiveren stal. Dit wordt enkel en alleen gegeven aan de leden wier dieren l maal achtereen zuiver zijn. De eere-voorzitter dankt de aan wezige leden voor hun opkomst en dankt vooral Heer Van den Berghe voor zijn interessante voordracht en om zoo bereidwillig naar Aalst te komen. Hij looft den ieverigen Sekretaris, de spil van de vereenigirsg, voorrija werk. Om te sluiten feliciteert Heer Ceudron Mr De Geyter voor zijn diploma van zuiveren stal, die de eerste is in ons ver bond en horpt dat weldra vele zulke diploma's zullen afgeleverd worden. De vergadering werd gesloten met enkele practische inlichtingen aan de leden. STAD AALST Groote vermaarde Sint Martens Jaarmarkt op Dinsdag 11 November 1941. De volgende onderscheidingen zullen toegekend worden 1. Schoonste be kalfde Vaars tot 2 tanden i Eerste prijs, Gouden Eeremetaal. Tweede Zilveren Derde Bronzen 2 Schoonste bekalfde Vaars boven de 2 tot 4 tanden Eerste prijs, Gouden Eeremetaal. Tweede Zilveren Derde Bronzen 3. Hoornvee bekalfd of onbekalfd boven de 4 en tot 6 tanden. Eerste prijs. Gouden Eeremetaal. Tweede Zilveren Derde Bronzen Prijskamp voor Varkens Schoonste lot minstens 6. Eerste prijs, Gouden Eeremetaal. Tweede Zilveren Derde Bronzen VOORWAARDEN De prijskamp begint te 10 uur. Er zal alle hulp aan koopers en verkoopers verleend worden. Het vee ter markt ge bracht is vrij van plaatsgeld. Denzelfden dag Tentoonstelling van Landbouwmachienen op het Esplanadeplein. Keuringen enPrijskampen voor hengsten van het Belgisch Trekras. De keuringen en prijskampen zullen plaats hebben telkens te 9.30 uur te Aalst, Vrijdag 14 November, Espla nadeplein. Oudenaarde, Zaterdag 15 November. Groote Markt. Gent, Maandag 17 November,Slacht huisstraat. VRAAG. Wat gebeurt er met een boer die niet heeft gelogen bij de opga- ve van zijn land? Wiens aardappelen goed geschat werden Die alles heeft geleverd tot den laatsten kilo, die dus 100 o zijn plicht heeft gedaan D. D. ANTWOORD. Naar we met spijt vernemen zal dezen boer, evenals den grootsten zondaar, een tiental con troleurs op zijn hof krijgen om alles af te zoeken en te zien of er uit den citroen nog wat uit te persen is. Wij noemen het een schande, maar kunnen het niet verhelpen. C. V. D. B. Haeltert. Alle aanvragen, zoowel van meststof fen, als van planters, zaaigranen enz. moeten langs de zaakvoerders gebeuren. Van heden af mag geen enkele zak buiten de hoofdmagazijnen worden gegeven. Alle goederen worden LOS verkocht, of in zakken van de koopers. Dit geldt voor plantaardappe len, melkmelen, meststoffen enz. Magazijniers moeten dus voor zien zijn van zakken voor het af halen van planters, koemeel enz. zooniet worden de waren los op wagens uitgegoten. Het gebeurt meermaals dat personen in het bezit blijven van onze zakken, onder voorwendsel dat ze deze destijds BETAALD hebben. We moeten aan deze lieden doen opmerken dat Redt U Zei ven geen enkele zak heeft VERKOCHT, noch gemerkte, noch ongemerkte. Weliswaar hebben we in vele gevallen eene BORGSOM geëischt voor het bruikleen, maar nooit werd een zak verkocht. Het wordt bij deze ter kennis gebracht van de belanghebben den dat alle zakken met ons merk, zonder merk, bloembalen, zemel balen, buurzakken enz., welke destijds door ons werden afgeleverd, onmiddellijk dienen teruggegeven en in geen geval eigendom zijn van derde personen. De betaalde borgsom wordt bij teruggave der zakken weer betaald. We rekenen op den goeden wil van al onze leden en klanten en hopen binnen kort enkele welke tot hiertoe niet werden weergebracht, te mogen ontvangen geen granen worden. Ze moet er tevens op wijzen dat, in geval van levering, iedereen moet voor zien zijn van het bewijs dat hem bij den aankoop door de Maatschappij afgele verd werd en dat dient als wettig ver- voerbewijs- Bevel van Burgemeester of dergelijke, kan als wettig vervoerbewijs niet gebruikt worden. Vele Burgemeesters kregen opdracht bij de landbouwers aan te dringen voor spoedige levering. De landbouwers kunnen hunne te l leveren granen gereed maken en van af j Vrijdag 14 November alle dagen leveren in onze Magazijnen, Zeebergkaai, nr 1. Zoodoende zal alles tijdig in orde komen. De Koornbloem N.V. !Vele personen bezitten nog bons voor scories of staalslakken. Andere kregen er nog de laatste dagen. Alhoewel de efl;veriagen reeds lang gedaan zijn, ongelukkiglijk op de meest wanordelijke wijze, zullen we nog trach- ten voor de dragers van bons de mest- stoffen te bekomen. i De houders van bons voor scories gelieven onmiddellijk de bons af te geven aan de Zaakvoerders, en dit vóór i 12 NOVEMBER. I De Magazijniers moeten deze aan ons f overmaken ten laatste op 15 November. We kunnen de verzekering niet geven dat het in orde komt. maar zooals ver meld zullen we het onmogelijke doen om de meststoffen te bekomen. Vele magazijniers zijn nog in bezit van zakken. We doen een dringend beroep om dezelve onmiddellijk terug te zenden. Ter gelegenheid van de vermaarde Sint-Martens-Jaarmarkt zullen onze bureelen en magazijnen zoo als alle jaren gesloten zijn op DINSDAG 11 NOVEMBER. Opgelet voor een verloren reis I Op Zondag 30 November a. s., om 5 uur, wordt er een zeer gezelligen Ontspanningsavond ingericht, waarop alle leden vriendelijk worden uitgenoodigd, in ons lokaal "De Koornbloem,, Groote Markt, Aalst. Enkel leden voorzien van hunne lid- kaart 1942 zullen kosteloos toegelaten worden. Niet leden worden streng ge weigerd. Lidkaarten zijn te bekomen bij de volgende bestuursleden Albert Van den Broeck, voorzitter, Daal 112, Teralfene. Aloïs Van den Berghe, ondervoorzit ter. Boschveld, Aalst. Frans Scheerlinck. secretaris, Rijger- straat, Mocrsel. Marcel De Smet, Langestraat, Welle. Charles Caudron, Hofstade. Kam. Pauwels, Molenstr., Hofstade. Henri De Neve, Driehoek, Kerksken. C. Neckebroek, Maal, Nieuwerkerken. Karei De Vulder, Dries. Gijsegem. Jan Van Nuffel, Oostdorp, Mere. Fr. De Poorter, Langestraat, Hekelgem. De Hauwere Fr., L. Breedestr. Lebbeke Osc. Van Driessche, Marcel De Swatf, Steenweg, Erpe. Maurice Beygaert, Lindestraat, Aalst. Op het bureel Zeebergkaai en in het lokaal Groote Markt. De prijs der lidkaart is vastgesteld op 7.50 fr. De N.V. De Koornbloem maakt langs dezen weg aan de belanghebbenden be kend dat op 10-11-12 en 13 Nov. aanvaard Er blijven nog hier en daar kleinere hoeveelheden te laden. Enkele verbouwers werden met hun aardappelen weergestuurd, omdat ze ofwel te slecht gesorteerd ofwel 2iek waren. Anderen waren in de onmogelijkheid op de aangeduide dagen te leveren. Sommige afdeelingen kregen de gelegenheid nog niet, omdat de tijd ontbrak. De wagons op tram in het PAYOTTENLAND werden nog niet geladen uit tijdgebrek. In EPPEGEM en ZELLIK werd slechts een gedeelte geladen. In andere gemeenten werd niet of slechts gedeeltelijk geleverd. Iedereen krijgt nochtans de kans tot ruilen, ook deze die wer den naar huis gezonden, op voorwaarde beter goed aan te voeren. Ziehier wat er beslist werd nopens de hoeveelheden die nog in ruil dienen geleverd 1. In de week van 9 tot 15 November worden tot nader bericht geen aardappelen geladen, tenware de zaakvoerders intusschentijd andere onderrichtingen zouden bekomen. 2. )n de week van 16 tot 22 November zullen al de nog over blijvende hoeveelheden geladen worden op de plaatsen en dagen, welke in ons blad van 16 November zullen worden bekend gemaakt. A) Iedereen krijgt kans tot leveren en krijgt dan ook plantgoed. BJ Al de belanghebbenden welke rog wenschen te ruilen, gelieven vóór 12 November hunne zaakvoerders te verwittigen en de hoeveelheden op te geven. C) De zaakvoerders dienen alle hoeveelheden aan te teekenen zelfs van nieuwe aanvragers en ons ten laatste tegen Vrijdag 14 November in den voormiddag deze hoeveelheden over te maken en tevens voor hunne leden de bewijzen voor vervoer af te halen. D) Iedereen die nog moet leveren, wordt verzocht de eetaard- appelen gereed op te zakken, om op 't eerste teeken van de zaak voerders gereed te zijn. ET QP bureelen te Aalst worden geen orders aan- vaard. Alles moet langs de zaakvoerders gebeuren. Er wordt naar we vernemen veel gepraat en weinig waarheid gesproken. Vooral personen die vroeger nooit of zeer weinig plantgoed verkochten komen nu aan de boeren vertellen dat zij alles ingeslikt hebben en dat Redt U Zeiven niets kan leveren. Dezen goedkoopen onnoozelaarspraat moet onze leden niet verontrusten. Redt U Zeiven is van nu af verzekerd alle aanvragers te kunnen voldoen. Reeds kwamen 50 wagons in magazijn en ruim 150 wagons zijn onderweg, zoowel Hollandsche als Duitsche planters. i Door tijdgebrek zijn we aan de aflevering nog niet begonnen. Vanaf Woensdag i2 November zullen de afleveringen begin nen voor Bintjes uit Holland, Ackersegen, Erdgold, Voran en Osbote, uit Duitschland en wel in de volgende voorwaarden 1. De zaakvoerders zullen de planters afhalen voor deze die eetaardappelen hebben geleverd en deze enkel bestellen tegen afgifte van het gele briefken, waarop hun hoeveelheid afgeleverde eetaardappelen aangeteekend staat. 2. Alle planters worden LOS geleverd, behalve een paar hol landsche soorten welke verkocht worden (zakken inbegrepen) en niet teruggenomen. De Zaakvoerders moeten zakken eischen van de aanvragers voor de losse soorten en deze medenemen naar de hoofdmagazijnen. Het zal ook gebeuren dat wagons rechtstreeks naar sommige stations worden verzonden, waar de landbouwers de planters aan de wagons kunnen afhalen in hun zakken. Het zal in sommige gevallen niet mogelijk zijn de gevraagde soorten en hoeveelheden te leveren. Ziehier waarover we beschikken Hollandsche planters Muizen, Krugers, Furore. Duitsche planters Osbote halflaat, Voran halflaat, Acker segen laat, Erdgold laat. Al deze Duitsche soorten werden verleden jaar alhier geplant en gaven groote voldoening. Muizen. Alle aanvragen zullen kunnen voldaan worden. Krugers. Ruim 50 der gevraagde. Zoodat een deel der Krugers door Duitsche soorten dienen vervangen. Furore. Alle aanvragen krijgen voldoening. Eerstelingen, Alpha, Industrie, RoodeStaren Oldenwal- der komen niet en dienen door Duitsche vervangen. Antwoorden op vragen die ons gesteld werden. Personen die geen lid zijn van de korporatie. Vele personen die in dit geval zijn, wenschen te ruilen. We hebben de vraag nogmaals gesteld aan de Aardappelcentrale en zie hier het antwoord ...Zooals in onze omzendbrieven uitdrukkelijk werd vermeld, mag er enkel plantgoed worden afgeleverd aan de boeren, leden van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie... Mogen er roode en blauwe aardappelen worden geleverd Ja, doch enkel in Aalst. Deze die enkel deze soorten bezitten kunnen op de aangeduide dagen van lading hunne aardappelen naar Aalst brengen. Personen die meer aardappelen planten als vorige jaren. Deze krijgen voor het nieuw land plantgoed op voorwaarde van ook andere in de plaats te leveren. Deze levering wordt speciaal afgetrokken van de hoeveelheid welke zij aan de bevoorrading moeten afstaan. Indien deze boer nu alles heeft afgeleverd aan de bevoorrading, moet dit geval door den burgemeester overgemaakt worden aan de Aardappelcentrale te Brussel, welke alléén toelating kan geven om plantgoed zonder ruillevering af te geven.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2