De Herschattingen van den Oogst. De Landbouw in het Generaal-Gouvernement. Arbeid adelt* ZITDAG Voor en door de Landbouwers Landbouwweekblad Het Bewaren van Fruit. Orgaan der Landhonwersvereenigiiig Redt O Zelve© ZONDAG 16 NOV. 1941. Prijs 50 centiem 24ste JAARGANG Nr i 185 Abonnementsprijs 20 £sr. 'a jaara. Men schrijft in op ons Bureel es op alle postkantoren. Het overnemen vaa artikelen Bonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestaarde? en verantwoordelijks Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie e Zeebergkaai» 4, Aalst-. D* medtwerkers sgn verantwoordelgk voor boerse bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Voor plichtbewuste boeren een onverdiende straf Onze lezers weten dat wij in menige bijdrage onze landbouwers met den meesten nadruk hebben gewezen op hunne nationalen en socialen plicht al hunne krachten in te spannen om de volksvoeding te verzekeren. Wij hebben woeker en sluikhandel in de huidige be narde omstandigheden als een erge mis daad gebrandmerkt, onverschillig door wie zij ook worden gepleegd en hebben onze leden aangezet gewetensvol te vol doen aan de leveringsplicht voor zoo verre deze redelijk is en de levensbelan gen oazer landbouwers eerbiedigt. Wij weten dat er wel boeren zij a die eigenbaat en gewinzucht stellen boven hunnen volkschen plicht en boven de strenge voorschriften der naastenliefde, doch anderzijds teekenen wij krachtdadig verzet aan tegen de voorstelling welke de algemeenheid onzer landbouwers op ecnze'fden kam scheert met deze plicht vergelen minderheid. Wij kunnen be vestigen dat een groote meerderheid on zer landbouwers begaan is met het lot hunner volksgenooten en hare plicht van bevoorrading der natie gewetensvol na komt. Het is de verdediging der rechten van deze laatsten welke wij hier opne men. De opbrengst van den oogst van broodgraan en aardappelen werd in eersten aanleg ge laan door de plaatse lijke schattingscommissies. De meeste dezer commissies hebben hunne taak gewetensvol uitgevoerd, en hebben bij de raming rekening gehou den met de ware opbrengsten van elk perceel. Andere schattingscommissies integendeel hebben er maar op los geraamd, zonder veel zin voor nauw keurigheid 1 Dat de schattingen welke klaarblijkelijk onvoldoende bleken worden herzien, wordt geboden door de rechtvaardigheid en de billijkheid om iedereen cp gelijken voet te stel len. Doch wij kunnen niet akkoord gaan met de wijze waarop de herschat- ting der productie van overheidswege werd doorgevoerd, omdat zij juist ten nadeele uitvalt van de rechtzinnige boe ren en van de eerlijke schattingscommis sies. Immers de verhooging wordt pro- centsgewijzc toegepast op de algeheel heid der door de plaatselijke commissies geschatte voortbrengst. Dergelijke me thode nu heeft voor gevolgdat de land bouwers die bij de raming door de schatters nauwkeurige aangifte deden door de herschatting te hoog worden aangeslagen en blootgesteld zijn aan zware tuchtmaatregelen, terwijl hunne weinig nauwgezette bedrijfsgenooten er zelf na de herschatting nog ruim baat bij vinden. Dat zulks tot misnoegdheid leidt en terecht konden wij onlangs vaststellen bij een bezoek aan den burgemeester der gemeente B, in het Kanton Anderlecht- bij Brussel. Deze is een man werkelijk bezield met den geest van volkssolidariteit en die zulks voortdurend daadwerkelijk be toont. Hij geniet het vertrouwen der landbouwers en zetelde als vertrou wensman der corporatie in de gemeen telijke schattingscommissie. Hij had van de landbouwers zijner gemeente gedaan gekregen dat zij zich akkoord verklaar den met een nauwkeurige raming der productie van hunnen oogst, onder toe zegging dat zij aldus zouden gespaard b'ijven van de herziening der uitge brachte schattingen en al de bezwaren daaraan verbonden. De tarwe werd aldus door de plaatse lijke schattingscommissie geraamd op 2900 kg" per hectaar wat voorzeker niet als te laag kan worden beoordeeld. In de naburige gemeante S. werd d« produc tie merkelijk lager geschat. Thans is de eenvormige procentsgewijze verhoo ging bij de herschatticg gekomen. Het gevolg is, zoo deelde de Burgemeester in kwestie mij mede. dat de boeren uit S. er goedkoop van afkomen, terwijl dere mijner gemeente te hoog zijn aangesla gen en het slachtoffer zija hunner eer lijkheid. Het gevolg is nog dat de land bouwers mijner gemeente tegen mij wre velig zijn, wegens den raad tot nako ming hunner plichten van volksverbon* heid, welke ik hun bij de schatting gaf. De Burgemeester voegde er ontstemd bij het toegepaste stelsel van herschat ting is een premie voor den kwaden trouw der plichtvergeten landbouwers en een aansporing aan de plichtbewus- ten om in de toekomst minder kieskeu rig te zijn. Ik zal dan ook formeel wei geren de cijfers der herschatting te doen nakomen. Alles ingezien heeft onze burgemees ter ten volle gelijk. De eenvormige procentsgewijze ver- hcoging bij de herschattiag is onredelijk. Deeenige logische oplossing ware geweestde plaatselijke schattingscorn- I missies samen te stellen uit bevoegde en betrouwbare menschen op de hoogte der productie der landbouwstreek De- i ze schatters dienen betaald voor i bun werk, maar dienen vooral op voorhand voor hun verantwoorde lijkheid gesteld en met zware straf fen bedacht indien blijkt dat de ramingen niet gewetensvol zijn ge beurd. Zulks is niet geschied en het is te be- j treuren, daar het een herschatting had gemaakt. Doch gedane zaken hebben geen keer. Keeren wij dus terug tot de herschattiag. Deze zou heel wat logi scher zijn en minder aanstoot geven tegen het rechtvaardigheidsgevoel, in dien men alsvolgt te werk ging In plaats van de algemeene prccents- gewijze verhoogiag neme men als basis voor de herschatting de productiecijfers geraamd door de ernstig werkende plaatselijke schattingscommissies in elk laedbouwgewest, en men passé de ver hooging enkel toe op die gemeenten of deelen van gemeenten, waar de opbrengst uitgewezen door de eerste schatting werkelijk onvoldoende is. Eventueel houde men rekening met de oorzaken die in bepaalde gemeenten de opbrengst ongunstig hebben beïn vloed. Indien bepaalde landbouwers zich met de cijfers der aldus uitgevoerde herschatting niet kunnen vereenigen, dan moet hun gelegenheid verschaft worden door afdoende bewijzen hunne werkelijke productie aan te toonen. Het stelsel dat wij voorstaan biedt ten minste het voordeel de voortbrengers j die rechtzinnig hunne aangifte deden niet nutteloos te ontstemmen. Wij ver wachten dat de bevoegde overheid zon der dralen maatregelen zal treffen om den hier aangeklaagden ongezonden toe- stand te verhelpen. Het algemeen belang vergt dat het vertrouwen der boeren die hun plicht nakomen niet geschokt wor den. Om te sluiten nog eenige practische wenken aan de boeren waarvan de oogst te hoog werd geschat Zij doen best een schrij ven te richten aan het Ministerie van Landbouw en bevoorrading, Middaglijnstraat, 10 te Brussel. Hierin zullen zij meedeelen dat hunne voortbrengst tarwe, rogge, aardappelen aanvankelijk door de plaatselijke schat tingscommissie geraamd werd op x zak- i ken per ha.dat deze voortbrengst bij de herschatting verhoogd werd met een bepaald procent en dat hunne werkelijke voortbrengst J zakken beloopt, zoodat zij in de onmogelijkheid verkeeren het gevraagde te leveren. Wij geven den raad een dubbel van dit schrijven te behouden het kan van nutte zijn, indien de landbouwer later verontrust wordt door de toezicht- diensten ofwel bedreigd wordt met be stuurlijke of tuchtstraffen. Vervolg van 2 November 1,1, Alvorens het fruit in de eigenlijke be waarplaats te bergen, zal men het eerst een 14 tal dagen laten uitzweeten in een wel verluchte, frissche p'aats. Een han- gaar of schuur zou hiervoor uitstekend dienst doen. Bij eenzelfde temperatuur rijpt geplukt fruit meer, daa waaneer het aan den boom hangt. Het zou dus uit den booze zijn het uitzweeten te laten gebeuren in een warme ruimte. Een grondige sorteering zal altoos het binnenbrengen vooraf gaan. De kleine en reeds in rijpheid gevorderde vruch ten, het beschadigd of gekneusd fruit, alsook datgene dat door schurft is aan getast komt niet in de bewaarplaats binnen, doch wordt eerst verbruikt. Het i3 meermalen opgevallen dat kleine en middelmatige vruchten minder spoedig vatbaar zija voor het verrottings proces dan grootere. Indien men dus deze laatste ofzonderlijk plaatst en eerst verbruikt, dan voorkomt men grooten- deels dat rottende vruchten de andere aansteken. Ten slotte meen ik nog te moeten wijzen op een flinke reiniging van de plaats waar het fruit ter bewaring wordt gelegd. Dit is van groot belang aange zien de vruchten een tijd lang ter plaatse blijven. Daartoe worden de muren gewit. De rekken en leggers krijgen een warme wassching met een sodaoplossing, om daarna alles te ontsmetten dcor een handvol solfer te branden. De bewaarplaats. Alle plaatsen op voorwaarde dat ze noch te droog, noch te vochtig, noch te warm, noch te koud zijn en waar tevens een voldoende luchtverversching ver zekerd is, kunnen voor fruitbewaring in aanmerking komen. Hiermee bedoelen we vooralkamers, kelders en ae eigen lijke fruitbewaarplaatsen. Een gewone huiskamer of ander ver trek van het gebouw kunnen gebezigd worden, vooral als ze naar't Noorden zijn gericht, omdat daar het gevaar voor temperatuurschommelingen tot zijn mi nimum wordt herleid. De muren moeten voldoende dik zijn en de vensters van luiken voorzien. Om sterke en plotse linge veranderingen van temperatuur te vermijden, is het aan te raden een dub bele deur aan te brengen, derwijze dat men de buitendeur sluiten kan, alvorens de binnendeur te openen. Er mogen hier geen vreemde produkten voorhanden zijn, die een slecht riekenden geur ver wekken. Langsheen de muren brengt men rekken aan ter breedte van 60-70 cm. en met 30-40 cm. tusschenruimte. Aan den voorkant van de rekken wor den latjes ter hoogte van 3 tot 4 cm. be vestigd, om het gebeurlijk afrollen der vruchten te voorkomen. Indien de plaats ruim genoeg is, kan men in 't midden nog een gestel met leggers aanbrengen, met dien verstande echter dat er vol doende ruimt* blijft bestaan, om onge hinderd te kunnen rondgaan wat het nazicht van het fruit mogelijk maakt. Bij gebrek aan rekken of leggers, kan men zijn toevlucht nemen tot pootjesbakjes of gebruikte gistkasjes, waarin een of twee lagen vruchten komen te liggen. Alhoewel de kelders over 't algemeen tamelijk goed geschikt zijn, past de eene toch beter dan de a&dere. Dit hangt natuurlijk af van de ligging, diepte, aard van de muren, deuren en vensters enz. In tamelijk warme kelders kan men "s nachts de luchtvensters openen, ter wijl deze overdag gesloten blijven om de desgevallend warme buitenlucht, niet te laten binnendringen, ^^anneer de bui tentemperatuur lager is dan binnen, dient er volstrekt gelucht. Vochtige kelders waar het vochtgehalte da 90° over schrijdt worden liefst geweerd in der gelijke vochtige ruimten rotten de vruchten al te gemakkelijk. Al zijn droge kelders minder nadeelig, toch zullen er de vruchten gaan rimpelen en veel in gewicht verliezen, hetgeen in ruime mate te verhelpen is door den bodem te be sproeien met water of vochtig zaagmeel uit te strooien. Kelders met een bodem uit baksteen of plavaaien zija veeleer te (Zie vervolg 2' bladzijde). Wat in andere landen wordt gedaan. Wat na twee jaar werd bereikt en wat de toekomst biedt. Het Generaal-Gouvernement, zooals men het voormalige Polen thans noemt, is geen Rijksgouw zooals bijvoorbeeld de Warthegouw en andere gebieden, die na de nederlaag van Polen, bij het Groot Duitsche rijk werden ingedeeld. Het Ge neraal-Gouvernement is rijksland of be ter nog Duitsch belangengebied. Dit wil zeggen, dat de Duitsche leiding waaron der het Generaal- Gouvernement ge plaatst werd, zich tot taak heeft gesteld de Poolsche bevolking arbeid en brood te verschaffen en hare belangen te be hartigen, doch tevens dat zij de econo mische en politieke structuur van het gansche land richt naar de behoeften van het Groot-Duitsche Rijk. In zija eerste grenzen omvatte het Ge neraal-Gouvernement een ruimte van ongeveer 100.000 kwadraatkilometer volgens raming schommelde de bevol king tusschen de 12 en de 14 millioen zielen, waarvan 2 millioen joden en 800 000 Oekrainers. Op 1 Augustus van dit jaar echter werd ook het gebied ten Oosten van de San als district Galicië bij het Generaal-Gouvernement inge deeld, waardoor de bevolking met 5 mil lioen zielen is gestegen en ook de op pervlakte merkelijk werd uitgebreid. slechts 25 fabrieken, waar nauwelijks 1000 arbeiders te werk werden gesteld. Na de overname van het bewind werden uit deze 25 fabrieken de 9 beste uitge kozen, waar thans, volgens een fabrica- tieprogramma, eenvoudigere landbouw machines en gereedschappen worden ge maakt. Bovendien werden uit het Rijk 900 groote machines en tienduizenden kleinere machines en gereedschappen in gevoerd. Ook op het gebied van veeteelt lag het terrein zoo goed als braak. Op bevel van de Poolsche regeering waren kort voor het uitbreken van den oorlog de waardevolste fokdieren, bijzonder uit de staatsstoeterljen, naar het Oosten gedre ven, waar zij in de handen van de Sow- jets vielen. Van 1 April 1940 tot 30 Sep- j tember 1941 werden 150 hengsten, 9569 kalveren, 132.430 zwijnen, 20.615 scha- i pen en 6 000 hanen ingevoerd. De drie bijzonderste stoeterijen van het Gene- raai-Gouvernement beschikken thans weer over 6.000 hengsten. Verder werden maatregelen genomen voor behoorlijke watervoorziening en door indijking aan de Weichsel alleen zullen in het komende jaar 200.000 hec- «iiuc uicrimiij*. wciu uuycurciu. i taar vruchtbare landerijen ter beschik- Na de nederlaag van Polen zorgde ^ing van ^en landbouw worden gesteld, een Duitsche Militarverwaltung er voor *s npc slechts een begin. Geweldi- in den kortst mcgelijken tijd orde en rust in de voormalige Poolsche gebieden te herstellen. Dit was het werk van enkele maanden, want op 26 Oktober 1939 werd het militair beheer reeds door een burgerlijk bestuur vervangen. Rijks minister dr Frank werd door den Führer tot generaal gouverneur benoemd en j onder zijn krachtige leiding werd de grootsche taak van wederopbouw aan gevat. Sinsdien zijn twee jaar verloopen. En deze verjaardag ging gepast gepaard met allerhande plechtigheden. In een groote rede te Krakau uitgesproken stel de de generaal-gouverneur vast, dat in den loop van twee j aren een groote ver steviging van de leiding en het beheer van de staatsorganisatie van dit Duitsche belangengebied was bereikt geworden. In plaats van een voor twee jaar volledig ledig gebied is heden in het geheele Ge neraal-Gouvernement een opdrijving van ge oppervlakten kunnen en zullen nog ontgonnen worden. Trouwens, om werkelijk het begon nen werk succesvol voort te zetten, is het noodzakelijk dat er een grondige verandering wordt doorgevoerd in de ordening van de landbouwbedrijven, waarvan er te veel te klein en te ver deeld zijn. Op 20 Mei 1941 werd het programma betreffende de ordening van den bodem uitgevaardigd, dat zich uit strekt over een oppervlakte van 4 mil lioen hectaar. Het was vanzelfsprekend, dat ook af doende maatregelen noodig waren om den afzet van de landbouwproducten te verzekeren en te verbeteren. Ook op dit terrein hebben de Duitsche technici in den loop van twee jaar goede resultaten weten te bereiken, die veelbelovend zijn voor de toekomst. den arbeid en van de arbeidskracht en een verregaande verbetering van den economischen toestand vast te stellen, die de grootste hoop verrechtvaardigd. Ons echter interesseert vooral wat er op landbouwgebied werd verwezenlijkt en aan de hand van een uiteenzetting van den plaatsvervangenden leider van hoofdafdeeling Voedselvoorziening en Landbouw zullen we trachten, daar van de groote trekken uit te stippelen. In vergelijking met het Duitsche rijk had de landbouw van het Generaal- Gouvernement slechts een productie kracht van ongeveer de helft, terwijl de bevolkingsdichtheid per vierkante km. ongeveer dezelfde is ais in Duitschland. Deze toestand vereischte vanzelfspre kend bijzondere maatregelen en in de eerste plaats eeu ingrijpende verande ring in de bezaaiing, daar de landbouw te zeer op het voortbrengen van graan was ingesteld. Zoo werd het gebruik van kunstmest van het eene op het an dere jaar verdubbeld. Reeds voor den oogst van 1940/'41 werden uitgekozen zaaigranen voor het bezaaien van 12.300 hectaar ingevoerd; hetzelfde geschiedde voor 1450 hectaar suiker- en voor 700 hectaar voederbee- ten. Ook werden in den Herfst van 1940 omvangrijke hoeveelheden plantaardap pelen uit Duitschland ingevoerd. Verder maakt de aanbouw van eiwitrijke plan ten groote vorderingen. Ook op het ge bied van groenten- en vruchtenvoort- brenging, in het voormalige Polen schier onbekend, werden initiatieven genomen. Het aantal landbouwmachines was in het vroegere Polen volkomen ontoerei kend. Het aantal tractors bedroeg geen 200 en in het geheele land waren er In vroegere eeuwen hebben wij. Vla mingen. veel bijgebracht om het Oosten te koloniseeren. Hier schijnt andermaal eene groote toekomst ons toe te lachen. In de Warthegouw en Oekraïne zijn de Hollanders volop aan den gang en wor den op dit oogenblik reeds Nederland- sche kolonistensteden gebouwd. In Oekraïne helpen honderden Vlamingen reeds aan het herstel van wegen, spoor weg en steden. Een oneindig gebied strekt zich uit, waar millioenen men schen, maar vooral landbouwers, arbeid en brood kunnen vinden. Zullen de Vlaamsche boeren van de partij zijn. Het verleden is niet dood zoolang de bloedstroom der geslachten, die het be leefd hebben, niet overwonnen is. Het Heden roept weer naar de banen voor eeuwen door onze voorouders betreden. Straks weerklinkt weer de melodie, die reeds eenmaal tot volle luidsterkte aan zwol, toen de Vlamingen voor het eerst hun Oostlandlied aanhieven en zongen s Naar Oostland willen we rijden. Het is niet onmogelijk dat hetzelfde oude lied, dat nog door velen van ons is gekend, in een naaste toekomst, weer over de vruchtbare vlakten van het Oosten zal weerklinken. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 7 Dec. van 10 tot 12 u. In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. TELEFOON 267. Dergelijk stelsel leidt tot de ave- rechtsche moraal dat de goeden bestraft worden en de kwaden be loond. 1) In kamers. 2) In kelders. non s>n vran /ia noU.» I nlr .n aLe

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1