DE WANMOLEN ZAKKEN Koolstengels. Zaaierwten AARDAPPELEN Verordening^ en Reglementeeringen ZAAIGRANEN Leveringen TERUG OPGELET! Aflevering Plantgoed. Soorten. Koefenzegels voor November Statie Aalst Statie Lede Statie Sint Genesius-Rode Statie Aalst Statie Groot-Bijgaarden verkiezen dan betonnen vloeren deze laatste zijn doorgaans te droog. Verder wordt de binnenruimte inge richt zooels bij de kamers, Het zijn doorgaans kweekers die over een belangrijke boeveelheid fruit be schikken, welke maar in 't bezit rijn eener eigenlijke fruitbewaarplaats. Deze is dan ook specia-al ingericht, wat als volgt kan opgevat werden. Een goede fruitbewaarplaats is bij voorkeur langs den noorderkant van hst gebouwen complex gelegen, omdat juist daar de schommelingen van d; buitentemp*ra- tuur gering zijn. Buitendien zal deze noordelijke richting ligging gepaard gaan met dikke muren, waarin hoogge plaatste vensters zijn aangebracht. Ver der wordt gezorgd voor een water dichten vloer en een goede beze'tlng der muren. Om de luchtverversching te ver zekeren zu'len een voldoende aantal luchtgaten en vensters niet ontbreken. Tenslotte dient ds zoldering giïsoleerd te zijn, door er een laag turf cf vlas- leemen op aan te brengen. Daarnaast bestaan nog andere be waarplaatsen zekere handelaars be schikken over een koelkamer. Deze bewaring vergt natuurlijk kapitaal aan inrichtingskosten. Zolders zijn minder goed geschikt en worden liefst buiten beschouwing ge laten. Verder zal het bewaren van dichtbij worden nagegaan. Regelmatig zal men de vruchten nazien, om de slechte of verdachte te verwijderen. Men vermijde wel het fruit op al te dikke lagen te leggenbij prachtfruit volstaat zelfs een enkele laag. De appels rusten met 't steeltje omlaag, da peren integendeel met 't steelij» omhoog. Maximumprijzen voor peul vruchten. Het besluit van 22 Oktober— Staats blad 25 Oktober stelt els volgt de msximaprijzen vast te betalen aan de voortbrengers door de aangestelde ban delaren. Deze prijzen dienen verstaan franco magazijn van de aangestelde han delaren, zakken te leveren door deze laatsten. Ter vergelijking geven wij in de tweede kolom de prijzen te betalen door de verbruikers. is een behoorlijke verdeelirg te verze- deren zich cp rondreis in Zweden 300 250 370 570 350 320 225 225 520 450 640 950 620 550 Groene roede erwten Gele ronde erwten Witte prinsesseboonen Groene Bruine, gele Schokkers (vierk. erwt.) Tuin- en voederboonen Paardenboonen Deze prijien gelden vcor koopwaar beantwoordend aan de hiernavo'gende eischen Gezonde, droge, rruklooze waar van gemiddelde goede kwa'iteit van hst jaar, bovendien vrij van stroo en zand. Wat de io dï, groene en gele erwten betreft, alsmede de witte princesseboo- nen flagecltts de groene priccesse- boonen flageolets de bruine en gele princesseboonen mag het gedulde per centage afval (gebroken of beschadigde erwttn inbegrepen) tot 5 t. h. bedragen. Voor de schokkers (vierkante erwten) mag het percentage afval tot 8 t. h. be dragen. Erwten, princesseboonen en flageo lets en gewone princesseboonen met 11 tot 15 t. h. afval, moeten met 15 frank per 100 kg. in prijs verlaagd worden. Erwten, princessrboosen "flageolets,, en gewone priacessibsonen met 21 tot 25 t.h. afval moeten met 35 f ank per 100 kg. in prijs verlaagd wor e« Wat de booneu kerea met ren geringer aantal lu3schen personen. Reglementeering van den privaatbouw. In gevolge besluit van 15 Oktober 11, i3 alle privaatbouw, zoowel nieuwbouw als wederopbouw cf veranderiBgen aan bestaande gebouwen, welke in totaal een bedrag vin 20.0C0 fr. overtreft, onderworpen aan een voorafgaande machtiging verlredd 1) door den Commissaris generaal, in gemeen overleg met den Szkretaris- generaal van bet Ministerie van Lard- bouw ea Voedsel voorziening of hun gemachtigden, voor wat betreft gebou wen in gebruik genomen door landbou w- ondsrntmingen en door ondernemingen behoorend tct de voedingsnijverheid en den voedipgshandel. 2) door den Commissaris-generaal voor 's lands heropbouw in gemeen overleg met den Srkre'aris- generaal van hst Ministerie van Economische Zaken, of hun gemachtigden voor wat betreft gebouwen in gebruik genomen door nijverheids- en handelsondernemingen met uits'uiting van deze voorzien onderl. 3) door den Commissaris-generaal voor's lat d) wederopbouw cf zijn ge machtigde voor wat betreft de overige gebouwen. Deze machtiging ;'s Diet vereischt voor werken tot instandhouding of onder houd. Voor alle bouwvergunningen welke afgeleverd worden cf zullen worden, zoowel door de centrale diensten van den Staat als door de provirciale of ge meentelijke overheden, is vóór den aan vang der werken, de aanvullende mach tiging voorzien bij onderhavig bss'uit, vereischt. Uitzondering wordt gemaakt voor de werken die cp den dag van de bekend making van onderhavig besluit reeds werden aangevangen. Verlenging van den termijn voor het indienen der aan vragen voor vergoeding van oorlogsschade. Het besluit van 22 Oktober 1941, staatsblad van 30 Oktober, verlengt den termijn van 31 December 1941 tot 30 Juni 1942, voor het indienen der aanvragen van vergoeding voor oor- logsschade welke aangebracht werd vóór 30 Juni 1942. Aanvragen welke betrekking hebben op oorlogsschade welke toegebracht 4 werd na 30 Juni 1941, moeten ingediend j worden bionen één jaar te rekenen van den datum der beschadiging. De commissies mogen, bij met rede nen omkleede beslissing, verlenging van deze termijnen en ontheffing van het op- geloopen verval toestaan. I Kanunnik Charrue werd tot Bis schop van Namen benoemd, en trad verleden Zondag in dienst. De plechtige wijding zal oo 8 Decembrr plaats heb ben ino'e Kathedraal te Namen. Te Gembloers heeft men verschil lende gevallen van typhus vastgesteld. Onmiddellijk werden alle mogelijke maatregelen getroffen cm deze besmette lijke ziekte tegen te gaan. Koning-Keizer Victor Emmanuél III van Italië heeft een dezer dagen zijn 72e verjaardag gevierd. Van heden af mag geen enkele zak buiten de hoofdmagazijnen worden gegeven. Alle goederen worden LOS verkocht, of in zakken van de koopers. Dit geldt voor plantaardappe len, melkmelen, meststoffen enz. Magazijniers moeten dus voor zien zijn van zakken voor het af halen van planters, koemeel enz. zooniet worden de waren los op wagens uitgegoten. Vele magazijniers zijn nog in bezit van zakken. We doen een dringend beroep om dezelve onmiddellijk terug te zenden. I en betreft mag het gedulde percentage af val (gebroken of beschadigde boonen en paardenboonen inbegrepen) 10 t. h. be dragen. Bcoien of paardenbooaen met 11 tot 15 t h. afval moeten met 7 frank per 100 kg. verlaagd worden. Boonen cf paardenboonen met 16 tot 20 t. h. efval moeten met 15 frank per 100 kg. verlaagd worden. Boonrn of paardenboonen met 21 tot 25 t.h. afval moeten met 22 frank per 100 kg. verlaagd worden. Van alle peulvruchten met meer dan 25 t.h. afval meet er een monster aan de hoof Jgroepeering Graangewassen en Veevoeders Dienst Peulvruchten door den aangestelden handelaar voor advies ingezonden worden, Hun prijs zal op voorstel van voornoemde hoefd- groepeering door den Commiisaris voor prijien en Iconen vastgesteld worden.» Wat opvalt is het zware verschil tus- schen de mix'mumprijs toegekend aan den voortbrenger en dec prijs te betalen door den verbruiker. - Dit aanzienlijk verschil is naar onze meening economisch en sociaal niet te verantwoorden. Het komt ten goede aan de verschillende tusschenpersonen aan gestelde handelaars, centraliseerde han delaars, grossiers en kleinhandelaars. Wij stellen de vraag of het niet mogelijk Perso nen welke verlangen een Kerst pakket aan onze krijgsgevangenen in Duitschland te zenden, worden eraan herinnerd dat de verzendingen vanaf 25 November zullen stopgezet worden om toe te laten de pakketten te sorteeren en naar Duitschland te zenden. Vanaf 22 December mogen de pakketten opaieuw afgegeven worden aan de Roode Kruis- afdeelirgen, De Fransche Minister van Oorlog welke zich per vliegtuig van Afrika naar zijn vaderland begaf, is verongelukt. Het toestel is brandend omlaaggestort boven de streek van Le Vicaa. Alle in zittenden werden verkoold. Op 17 September van dit jaar werden te Doornik twee moorden ge pleegd op onderdanen van de Duitsche Weermacht. Na een langdurig en nauw keurig onderzoek is men er in geslaagd de daders te vereenzelvigen. Het zijn een paar misdadigers die hoofdzakelijk uit eigenbelang de moorden bedreven. Het groote circus "Busch» heeft paardenboonen 2ijne tenten te Brussel opgeslagen. Tal- Rechtstreeksche Aanvragen. Nog dagelijks krijgen we brieven van personen die o»s om plantgoed, zaaigranen, mrststcffen enz. veriozken. We moeten hier nogmaals bekend maken dat b1!c bestellingen door be- middeling der Zaakvoerders moe ten gebeuren. Men kieze een Zaakvoerder waar men wil, maar rebrijve of kom« niet rechtstreeks naar onze hoofdzetel. Hetzelfde voor vele inlichtingen. Het gebeurt dagelijks dat trea ons om inlichticgsn vraagt over tal van aan gelegenheden, welke mssrmsals ia 't laag cb in 't breed in "De Keernbleem,, werden behandeld. De leden gelieven hun blad goed te lezen. Personen die geen lezers lijn moeten dit ten spoedigste worden, ten einde alles te kunnen volgen. Het zal ons in de toekomst onmoge lijk zijn de vele persoonlijk» brieven te beantwoorden, daar de tijd hiervoor ontbreekt. De dienst voor Voedsslafval der Landbouwkorporatie gef toelating aan zekere droogeiijen cm de koolstengels te droogeD, teneinde dezelve tot veevoe der te luaces bewerken. Voor onze streek werd, naar we ver namen, de Mouterij L'Epi d'or Eilandstraat, te Aalst, aangesteld. Genoemde firma koept de stekken van alle koolsoorten, ontdaan van hun wor telen. en betaalt deze tegen 25 fr. de 100 kgr. franco in de mouterij geleverd. Landbouwers of hoveniers die hun koolstekken wenschen te leveren kunnen rechtstreeks in verbinding treden met de firma L'Epi d'or Tel. Aalst. Nr. 59 (Ingezosden. rijke voorstellingen zullen in de eerstko mende dagen voor het publiek ten beste worden gegeven. Tijdens de maand Augustus van dit jisr klom het geboortecijfer in ons land met 4,21 °/0, in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar. Het sterfte- cijfer daalde tijdens hetzelfde tijdverloop met 1,86 °/o. In de maand Augustus werden 5.476 huwelijken gesloten. Bij de Grieksche autobusdienstcn J werd een vrij zonderlinge vervosrprijs i ingevozrd. Bij het instijgen in de auto- bus worden de pasiagiers gewogen, en betalen per kilo Dikkere menschen nemen meer plaats in, zeggen de bus- eigenaars, en moeten vooral in deze tijden meer betelen voor een ritje. In Amerika heeft men een plan ont worpen vco? het bouwen van een tucel onder het Panamakanaal. Deze tucel zou de lengte van een Ecgelsche mijl hebben. Voorloopig denkt men 15 mil- lioen dollar noodig te hebben om dit werk, dat 4 jaar zou duren, uit te voeren. Het beroemde Duitsche kinderkoor de Wiener Sangerknaben zullen in de komende Lente een bezoek brengen aan ons land, en er talrijke uitvoeringen ten beste geven. Voor het oogenblik bevinden de kin- Personen welke veldeiwtea begeeren voor de komende Lente, gelieven de zelve zonder wechten aan hunne Zaak voerders te bestellen. Het gaat hier om vekterwten zonder rijs. De mreste landbouwers weten dat dit een beste vrucht is welke weinig stikstof noodig het ft en in brgia Juli wordt gemaaid en op ruiters gedroogd. Men kan de erwten ook groen pluk ken en als dusdanig verkoopen. Na erwten kan men raprn, wortelen of spinazie zaaien. Men kan ook porei planten. Het is ook mogelijk de wortelen in de erwten te zaaien, zooals gebeurt met bet vlas. Het loont de moeite om die kwestie van dichtbij eens te overzien Naar onze meenirsg zijn velderwten een BESTE VRUCHT. We kunnen met genotgen meedeelen dat we de gekende tarwe i U B I L E beschikbaar hebben. Verders is er nog een kleine hoeveel heid Rogge en Gerst in magazijn. Er blijven nog bier en daar kleinere hoeveelheden te laden. Enkele verbouwers werden met hun aardappelen weergestuurd, omdat ze ofwel te slecht gesorteerd ofwel ziek waren. Anderen waren in de onmogelijkheid op de aangeduide dagen te leveren. Sommige afdeelingen kregen de gelegenheid nog niet, omdat de tijd ontbrak. In andere gemeenten werd niet of slechts gedeeltelijk geleverd. Iedereen krijgt nochtans de kans tot ruilen, ook deze die wer den naar buis gezonden, op voorwaarde beter goed aan te voeren. Ziehier wat er beslist werd nopens de hoeveelheden die nog in ruil dienen geleverd Hier volgen de plaatsen en datums dat men nog eetaardappe- len kan leveren in ruil van planters Op Dinsdag 18 November, voor Aalst en omliggende of deze die in andere staties niet kunnen laden. Statie Lede Op Dinsdag 18 November, voor Lede Michiels, Smetlede en Wankele. Op Woensdag 19 November, voor de Wed. Claus en de overige gemeenten als Impe, Vlierzele, Serskamp enz. Statie Herzele Op Donderdag 20 November, voor aide omliggende gemeenten. Statie Ninove Op Donderdag 20 November, voor al de afdeelingen van de Denderstreek en Brabant die eenigszins naar Ninove kunnen komen. Statie Eppegem Op Woensdag 19 November, voor het .Zenneland. voor al de belanghebbenden van Rode, Dworp, Droogenbosch en omliggende. De datum te regelen tusschen zaakvoerder en leden. Op Vrijdag 21 November, voor al de achterblijvers. voor de inschrijvers uit den omtrek. Datum aan te duiden door den magazijnier Van den Broeck. Tramstatie Gooik (Zwart schaap) Op Donderdag 20 November voor Oetingen, Gooik, enz. Ttramstatie Stromheek voor den omtrek. Alles te regelen door zaakvoerder Van Gestel. De efbveringen zijn aan den gang voor Bintjes uit Holland, Ackersegen, Erdgold, Voran en Osbote, uit Duitschland en wel in de volgende voorwaarden 1. De zaakvoerders zullen de planters afhalen voor deze die eetaardappelen hebben geleverd en deze enkel bestellen tegen afgifte van het gele briefken, waarop hun hoeveelheid afgeleverde eetaardappelen aangeteekend staat. 2. Alle planters worden LOS geleverd, behalve een paar hol- landsche soorten welke verkocht worden (zakken inbegrepen) en niet teruggenomen. De Zaakvoerders moeten zakken eischen van de aanvragers voor de losse soorten en deze medenemen naar de hoofdmagazijnen. Het zal ook gebeuren dat wagons rechtstreeks naar sommige stations worden verzonden, waar de landbouwers de planters aan de wagons kunnen afhalen in hun zakken. Het zal in sommige gevallen niet mogelijk zijn de gevraagde soorten en hoeveelheden te leveren. Ziehier waarover we beschikken Hollartdsche planters Muizen, Krugers, Furore. Duitsche planters Osbote halflaat, Voran halflaat, Acker segen laat, Erdgold laat. Al deze Duitsche soorten werden verleden jaar alhier geplant en gaven groote voldoening. Muizen. Alk aanvragen zullen kunnen voldaan worden. Krugers. Ruim 50 der gevraagde. Zoodat een deel der Krugers door Duitsche soorten dienen vervangen. Furore. Alle aanvragen krijgen voldoening. Eerstelingen, Alpha, Industrie, Roode Staren Oidenwal- der komen niet en dienen door Duitsche vervangen. Voor Eppegem en de Brabantsche Afdeelingen. In overeenkomst mei invoerders uit Brabant zullen we bij machte zijn GOEDE HOEVEELHEID MUIZEN ter beschik king der leden te stellen. De verdeeling zal procentsgewijze gebeuren. Keuringen enPrijskampen voer hengsten van het Belgisch Trekras. De keuringen en prijskampen zullen plaats hebben telkens te 9.30 uur te Gent, Maandag 17 November,Slacht huisstraat. Gseraardsbergen, V/oensdag 19 No vember, Statieplaats. Gewestelijke prijskamp te Deinze, op Zaterdag 6 December, te 10 uur, Grco- te Markt. zullen vlug afgeleverd worden. Landbouwers, geeft onmiddellijk uwe melkzeqels aan de Zaakvoerders en U krijgt in den kortsten tijd uwe melen. Het koeienmeel voor Oktober, dat groote vertraging onderging door ge brek aan grondstoffen, werd reeds af geleverd. 3) De eigenlijke fruit- bewaarplaais. Prijs te betalen Prijs te betalen aan voortbrenger door verbruiker man oorin/vee aar.fol (liaerhSSM- 1^ >1 I J X... Dl- 7. per 100 kg. per 100 kg.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2