Zomertarwe ZAKKEN Sint Elooi Van ons Jeugdfront Zaaierwten DE WANMOLEN t ZITDAG Het bewaren van Groenvoer in silo's Aflevering Plantgoed. toebehoorende aan de S. M. Redt U Zeiven. Redt U Zeiven is naar dezer zakken. Duizende Zakken Soorten. Onze Patroonsdag en blijft eige- Vraagbord SILO'S Kleinveeteelt* kweekers, hadden daar voordeel bij aan gezien de prijzen meestal zoo laag vielen dat de kweek verlies liet Ik heb dus dit jaar van hier en daar wat planters van eerstelingen kunnen bemachtigen om 19 aren te kunnen plan ten; in plaats van de noodige planters te mogen afhouden om mijne beplanting op het vroegere peil te brengen, het geen maar logisch zou zijn, heb ik juist voor 19 aren mogen behouden. Daar het hier meestal kleine bedrijven zijn, en wij aan intensieve teelt motten doen, weet ik niet hoe ons in stand te houden. Nu moeten we eetaardappelen in ruil geven om planters te kunnen krijgen. Waar ze vandaan gehaald Alles heb- ben we dit jaar moeten bijeenscharrelen om toch wat eetaardappelen te kunnen verbouwen en de uitslag Zeer bedroe vend al de oude Roode Star die ge plant is, wa3 totaal mislukt, de meeste hebben nog geen 50 kilo per are opge bracht. En dan zijn er nog bevoegde menschen van de schattingscommissie die dat product in de tweede categorie gerangschikt hebben. Nu is het nog ver beterd, die lekkere knollen zijn nog met 20 procent gegroeid na den oogst 1 Een wonder, niet waar. Heer Be stuurder, als het zoo voort gaat, dan vraag ik me af waar gaan we heen Zoodus, achtbare Heer Bestuurder, ben ik zoo vrij U te vragen, kan er voor die kleine bedrijven niets gedaan wor den. zou het niet mogelijk zijn zich de noodige planters aan te scheffen zonder ruiling, aangezien er uitbreiding dient gegeven aan de cultuur.* Wij bevinden ons hier meestal in een abnormalen toestand door de water schade van verleden jaar. Zou er in dien zin niets kunnen gedaan worden Maar 't is misschien verwaande taal dat ik spreek een boer, 't zij groote of kleine, heeft toch van alles genoeg, niet waar Maar de werkelijkheid is soms heel an ders, soms bitter voor de kleine bedrij ven, bizonder ten huidige dage als men moet leven op eigen bodem en van eigen voortbrengst. Ik durf hopen, achtbare Heer Bestuur der, van uwe goedheid geen misbruik te hebbf n gemaakt, en ben bijna zeker dat, indien mogelijk, U onze zaak ter harte zult nemen. Betrouwende op Uwe welwillend heid, bied ik U mijne nederige groeten aan. Met achting. DE KEYSER MARTIN, Boschstraat, 22, Castel- Moerzeke, zstten we op onzen silo, welke door- gaans een meter hoog is, een verhoog- Istuk van een meter zoodoende verdub belen we den inhoud. Wanneer we met het stapelen geko men zijn tot ongeveer 30 cm. van den bovenrand, zullen we den silo dekken met een zeil waarop een laag grond wordt aangebracht. Om het inzijpelen van het regenwater te beletten dekken we dan alles nog eens met een strookap of met zakken af. Na enkele dagen zullen we bemerken dat de laag eenlgszins gezakt is door hare eigene drukking. Men kan dan eventueel bijvullen indien men over groenvoer beschikt, Gebruik. We kunnen r.u in den winter en daarna den inhoud van onzen silo gebruiken, weer zooals onzen oplegpot, laag voor laag, er enkel voor zorgende dat wat in den silo blijft terug afgedekt wordt zoo als boven is gezegd. Het is aan te raden wat gemalen krijt in het alzoo afgeno men groenvoer te strooien. En tot besluit raden we onze klein- veekweekers ernstig aan om zulk een silo per dier aan te leggen. De kosten zijn betrekkelijk zeer gering, en het nut ervan is onbetwistbaar. Iadien we roo handelen hebben we voor de bevoorrading onzer kleine - melkdieren niets te vreezen gedurende meestal n t deE Z* 2ulIeD beschik- Z dl /T u ken over de2elfde P,antei! a!s in <Jen vorm ts de beste omdat de stapeling van ZOffier huane me]k ifte 2al er bijgevo]g het voer gelijkmatiger kan geschieden. f niets door verminderen noch in hoeveel- De silos worden geplaatst op het droog- heid noch lo hoedanigheid, ste gedeelte van den grond. j Kunnen we nu nog bij dit in onze eigen huishouding hebben we Den laatsten tijd is er, bijzonderlijk bij onze Noorderburen veel werk ge maakt van het bewaren van groenvoer als wintervoeder voor het vee. Voorheen kregen de dieren, geduren de den winter enkel ingekuilde wortel gewassen (beeten, rapen, enz.) Thans is de verzorging reeds zooverre gevorderd dat het ook mogelijk is ze groenvoer te verstrekken dat zich om zoo te zeggen in verschen toestand bevindt, en zulks ge durende gansch den winter zonder on derbreking, door het bewaren van groen voer in silo's. Dit artikel is bijzonder gewijd aan onze kleinveekweekers, daar het hun, I. mits weinig kosten, ook mogelijk is groenvoer te bewaren ter voeding hun- ner geiten, melkschapen, enz., gedurende den winter, en wel namelijk door het I aanleggen van een silo op bescheiden schaal. Uit wat bestaat een silo Uit een soort kuip, van respectabelen inhoud voor het grootvee, zooals ze in Holland in gebruik zijn ze worden ge bouwd uit steen, soms in hout. dnrVi I Vele landbouwers staan nog wan trouwig tegenover de Zomertarwe, om" dat het meer gebeurde dat ze minder opbrengst gaf. Op 't oogenb'ik zijn er verscheidene goede soorten die minstens evenveel opbrengen als de Wintertarwe en tot begin Maart mogen gezaaid worden. Verleden j^ar gaf Jubi'é en Benoit, welke gezaaid waren einde Februari- begin Maart, tot 4000 kg. per hectare. Chanteclair en Berséï zijn eveneens zeer goede soorten. Al deze tarwesoorten kunnen bij be hoorlijk weder heerden Winter door en tot begin Maart worden gezaaid. Beste soorten Zomertarwe zijn in magazijn beschikbaar, het beste voorbeeld van een silo aan den gewonen oplegpot waarin we onze snijboonen voor den ganschen winter bewaren. Welnu de silo voor onze klein veekweekers zal zoowat hetzelfde zijn, doch wat grooter natuurlijk. Als ideaal model daarvoor wordt aangeprezen de ronde cementkuipen, met bodem, zooals ze in onze streken gebruikt worden om de regenputten aan te leggen. Is voor sommige kweekers die enkele kuip te klein, niets belet hun de bijpassende ce- mentring of verhoog op te plaatsen, zoo dat de inhoud van hun silo verdubbeld. Welk groenvoer kunnen alzoo opstapelen In algemeenen zin gesproken kan'alle groenvoer ges'aprld worden gras, kla ver, maïs (paardentant), de bladeren van rapen, kooien, beeten, enz. Hoe gaan we nu te werk Heel eenvoudig zooals we dotn bij het inleggen van oaze snijboonen zooals we reeds zegden. De betonnen kuip zu'len we dus eerst ingraven zoodat haar boverkant onge veer 25 cm. boven den grond uitkomt. Er op letten dat de bodem waarop de kuip rust goed effen is om barsten te voorkomen. De binnenkant bestrijke men met een laag scheepsteer om roest te voorkomen. Bij betrokken weder en bij voorkeur zookort mogelijk na eiken oogst van groenvoer, zullen we onze silo vullen in gelijke lagen ter dikte van ongeveer 25 cm. er voor zorg dragende van e'ke laag duchtig aan te dammen te dien einde gaan we er op staan en dammen elke laag groenvoer duchtig met de klompen aan. Tusschen de lagen groenvoer strooien we van een tot twee Lkilo ge woon zout. Hebben we verschil,eade dieren, dan Het gebeurt meermaals dat personen in het bezit blijven van onze zakken, onder voorwendsel dat ze deze destijds BETAALD hebben. We moeten aan deze lieden doen opmerken dat Redt U Zei ven geen enkele zak heeft VERKOCHT, noch gemerkte, noch ongemerkte. Weliswaar hebben we in vele gevallen eene BORGSOM geëischt voor het bruikleen, maar nooit werd een zak verkocht. Het wordt bij deze ter kennis gebracht van de belanghebben den dat alle zakken met ons merk, zonder merk, bloembalen, zemel balen, huurzakken enz., welke destijds door ons werden afgeleverd, onmiddellijk dienen teruggegeven en in geen geval eigendom zijn van derde personen. De betaalde borgsom wordt bij teruggave der zakken weer betaald. We rekenen op den goeden wil van al onze leden en klanten en hopen binnen kort enkele welke tot hiertoe niet werden weergebracht, te mogen ontvangen. De afleveringen zijn aan den gang voor Bintjes uit Holland, Ackersegen, Erdgold, Voran en Osbote, uit Duitschland en wel in de volgende voorwaarden 1De zaakvoerders zullen de planters afhalen voor deze die eetaardappelen hebben geleverd en deze enkel bestellen tegen afgifte van het gele briefken, waarop hun hoeveelheid afgeleverde eetaardappelen aangeteekend staat. 2. Alle planters worden LOS geleverd, behalve een paar hol- landsche soorten welke verkocht worden (zakken inbegrepen) en niet teruggenomen. De Zaakvoerders moeten zakken eischen van de aanvragers voor de losse soorten en deze medenemen naar de hoofdmagazijnen. Het zal ook gebeuren dat wagons rechtstreeks naar sommige stations worden verzonden, waar de landbouwers de planters aan de wagons kunnen afhalen in hun zakken. alzoo in den besten toestand bewaard groenvoer ook nog peeën, beeten, aardappelschil len en hooi geven (en welke vooruitzien de kweeker zou zulk niet kunnen dan zullen we op onze beide ooren de win ternachten mogen doorbrengen. Onze dieren zullen buitengewoon gezond blij ven en, gelijk we reeds zegden, ons hun goede melk blijven geven. AALST Op Maandag 1 December te 9 uur zal de jaarlijksche H. Mis worden opge dragen aan den altaar van St Eiigius in de Siot Martieuskerk. Alle Redt U Zeivers en hunne huis- geaooten worden vriendelijk verzocht tegenwoordig te zijn. Op Zondag 30 November a. s om 5 uur, wordt er een zeer gezelligen Ontspanningsavond (Cabaret) ingericht, waarop alle leden vriendelijk worden uitgenoodigd, in ons lokaal "De Koornbloem,, Groote Markt, Aalst. Enkel leden voorzien van hunne lid- kaart 1942 zullen kosteloos toegelaten worden. Niet leden worden streng ge weigerd. Lidkaarten zijn te bekomen bij de volgende bestuursleden Albert Van den Broeck, voorzitter, Daal 112, Teraifene. Alois Van den Berghe, ondervoorzit ter, Boschveld, Aalst. Frans Scheerlinck, secretaris, Rijger- straat, Moorse!. Marcel De Smet, Lsngestraat, Welle. Charles Caudron, Hofstade. Kam. Pauwels, Molenstr., Hofstade. Henri De Neve, Driehoek, Kerksken. C. Neckebroek, Maal, Nieuwerkerken. Karei De Vulder, Dries, Gijsegem. Jan Van Nuffel, Oostdorp, Mere. Fr. De Poorter, Langestraat, Hekelgem. De Hauwere Fr.,L. Breedestr. Lebbeke Osc. Van Driessche, Marcel De Swaef, Steenweg, Erpe. Maurice Beygaert, Lindestraat, Aalst. Cherreté, Arbeidstraat, Aalst. Op het bureel Zeebergkaai en in het lokaal Groote Markt. De prijs der lidkaart is vastgesteld op 7,50 fr. Het zal in sommige gevallen niet mogelijk zijn de gevraagde soorten en hoeveelheden te leveren. Ziehier waarover we beschikken Hollandsche planters Muizen, Krugers, Furore. Duftsche planters Osbote halflaat, Voran halflaat, Acker segen laat, Erdgold laat. Al deze Duitsche soorten werden verleden jaar alhier geplant en gaven groote voldoening. Muizen. Alle aanvragen zullen kunnen voldaan worden. Krugers. Ruim 50 der gevraagde. Zoodat een deel der Ktugers door Duitsche soorten dienen vervangen. Furore. Alle aanvragen krijgen voldoening. Eerstelingen, Alpha, Industrie, Roode Star en Oldenwal- der komen niet en dienen door Duitsche vervangen. Voor Eppegem en de Brabantsche Afdeelingen. In overeenkomst met invoerders uit Brabant zullen we bij machte zijn GOEDE HOEVEELHEID MUIZEN ter beschik king der leden te stellen. De verdeeling zal procentsgewijze gebeuren. Personen welke velderwten begeeren voor de komende Lente, gelieven de zelve zonder wachten aan hunne Zaak voerders te bestellen. Het gaat hier om velderwten zonder rijs. De meeste landbouwers weten dat dit een beste vrucht is welke weinig stikstof noodig heeft en in begin Juli wordt gemasid en op ruiters gedroogd. Men kan de erwten ook green pluk ken en als dusdanig verkoopen. Na erwten kan men repen, wortelen of spinazie zaaien. Men kan ook porei planten. Het is ook mogelijk de wortelen in de erwten te zaaien, zooals gebeurt met het vlas. Het loont de moeite om die kwestie van dichtbij eens te overzien. Naar onze meening zijn velderwten een BESTE VRUCHT. Al onze visscherssloepen zijn nu op sprotvangst uitgevaren. In het begin der vorige week werden 250.000 kg. sprot aangevoerd, waarvan 60 °/0 ge rookt en de rtst versch verkocht wer den. Prinses Jozefine-Charlotte be vindt zich voor het oogenbiik in Italië, waar zij te gast is bij hare tante Prinses Marie-José van Piécnont. Een handelaar van Quiewiechain werd gestraft met eene geldboete van 2 1/2 miljoen frank, om een bedrag van 208 000 fr. over de Belgisch- Fransche grens te hebben gesmokkeld. Binnen korten tijd zal weer een be- deeling van magere kaas gedaan worden ia de steden van meer dan 10.000 inwo ners. Er zal 50 gram kaas per persoon worden gegeven. Eerstdaags zal in ons laad een vol ledig herziene catechismus worden uit gegeven. Deze ni?uwe handleiding voor het godsdienstig onderwijs zal in alle scholen van het land g bruikt worden. Op geheimzinnige wijze werd inde gemeente Meerbeke bij Ninove een landbouwer vermoord. Op 500 meter van zijn woonst, verstopt in een boschje, werd hij dood aangetroffen. Onmiddel lijk werden ernstige onderzoekingen in- j gezet en men hoopt weldra de daders achter slot en grendel te zetten. Tot vóór een paar dagen reden alle voertuigen in de Roetneerrche hoofd- stad links. Hier is een einde aan gesteld en nu zal het verkeer in het vervolg rechts geschieden. Dit zal een heelen ommekeer beteekenen voor de wegge bruikers. Kolonel-Generaal ildet, hoofdin specteur van het Duitsche luchtvlootma- teriaal is verongelukt. Tijdens een proef vlucht met een nieuw wapen deed de 46 jarige vlieger een zoo zwaren val, dat hij bij zijne overbrenging naar een ziekenhuis overleed. In een stad van Chineesch Turkes tan heeft men een oud perkament ge vonden, beschreven met chineesche let ters. Na het handschrift te hebben ont cijferd, bleek het te dagteekenen uit het jaar 264. Dit is het oudste beschreven stuk papier dat tot hiertoe werd ontdekt, j Volgens het blad "Handel en Distri butie zou er weldra meer havermout te verkrijgen zijn in de winkels. De Antwerpsche operazanger Edm. De Decker heeft de hoofdrol vertolkt in het stuk Lohengrin dat in de Staats- opera te Straatsburg werd opgevoerd. Een schrijnwerker welke een klein dorpje van Italië bewoonde wa3 plotse ling rijk, want zijn erfoom was overle den en liet hem een half miljoen lira na. Toen de nieuwe rijke na hier en daar een pintje te hebben gepakt in het don ker naar huis ging, viel hij in een 2 1 /2 m. diepe put der rioleeringswerken, en werd dood opgenomen. De arme man droeg het testament van zijn oom bij zich zonder er ook maar iets van geno ten te hebben. Heer Bestuurder, Gelief zoo goed te zijn mij eens te laten weten of gij het plantgoed dat in ruil geleverd is naar Herzele stuurt, of moet er naar Aalst omgekomen worden In afwachting van een spoedig ant woord groet ik U met achting. Oscar De Spiegeleer, Magazijnier, te Ressegem. ANTWOORD. Het plantgoed voor de streek zal in het hoofdmagazijn Herzele of op den wagon aldaar kunnen afgeleverd worden. Het kan ook in Aalst worden afgehaald, telkens met voorafgaandelijkc afspraak. .1 Men meldt ons uit Aalst het over lijden van Mijnheer Jan DE BEUL Echtgenoot van Mevrouw De Rouck. We bieden onze oprechte deelneming aan de getroffen Familie. Men meldt ons uit Aalst het over lijden van Mevrouw Elodia Maria CLINCKAERT Weduwe van Mr Jan Van Vooren. We bieden aan de geachte Familie onze oprechte deelneming. Men meldt ons uit Aalst het over- lijden van Mifnheer Romain-Frederik PODEVIJN Zoon van Mijnheer Ca mie/ en van wijlen Mevrouw Maria De Man. Lid van Redt U Zeiven. We bieden aan de bedroefde familie - onze innige deelneming.' Men meldt ons uit Lede het over lijden Mijnheer Kamiel PYNSAERT Echtgenoot van Mevrouw Leontine Daelman. Lid van Redt U Zeiven. We bieden onze oprechte deelneming aan ds getroffen familie. De landbouwers, die gedurende het jaar 1941 silo s hebben gebouwd en die wenschen in aanmerking te komen voor de staatstozlagen, worden dringend ver zocht hunne aanvraag (indien deze nog niet gedaan is) voor 30 November a. s., aan den Rijkslandbouwkundige der streek over te maken- van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 7 Dec. van 10 tot 12 u. In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. aa WIJ i .K,I-

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2