Sint Elooi Van ons jeugdfront PLANTGOED Eetaardappelen in ruil. DE WANMOLEN Zomertarwe Onze Patroonsdag ZITDAG t Verordeningen en Reglementeeringen BERICHTEN Bureelen en Maga zijnen gesloten Vraagbord Behandeling der Konijnenvellen Landbouwers, Klein veeteelt. 'owr ww.i drukke men vooral niet te vast aan. In sommige natte gronden zien we soms wel het planten op heuveltjes toe passen. Hiertoe vormt men heuvels van 30 tot 40 cm., door 't opstapelen van eenige steken grond op de groodopper- vlakte. Ik zie hierin geen b'ijvend voor deel. Bij de verdere ontwikkeling van den boom komen de wortels toch in de natte grondlagen terecht. Bovendien komen sommige wortels wel eens bloot te liggen, indien de heuvels niet goed worden onderhouden. De eerste jaren staan de aldus ge plante boo men tamelijk los en waaien gemakkelijk scheef. Veel beter ware het, gronden met een te hoogen waterstand te draineeren ofwel se op verhevea bed den te leggen. In weilanden worden de graszoden omgekeerd, op hun oorspron- ke'ijke plaats weergelegd. Het zou noch tans veel beter zijn de groadoppervlakte rondom de boomen gedurende een 5 tal jaren om te spitten. In een wel uitgevoerde planting mos ten de rijen fruitboomen lanen vormen in alle richtingen. De planting geschiedt in 't vierkant, in rechthoek of in 't ver band. Het planten in 't verband heeft dit voordeel dat de boomen in alle richtin gen over een gelijkmatiger v«rdeelde ruimte beschikken. Van den anderen kant, indien de rijen nogal kort vallen komt er alle 2 rijen een boom minder te staan. (Wordt voortgezet). AALST Op Maandag 1 December te 9 uur zal de jaarlijkscbe H. Mis worden opge dragen aan het altaar van St Eligius ia de Sint Martieuskerk. Alle Redt U Zeivers en hunne fami lieleden worden vriendelijk verzocht tegenwoordig te zijn. POLLARE. Op Maandag 1 December, te 9 30 u. zal de jaarlijksche H. Mis ter eere van St Eloi opgedragen worden. Alle Redt U Zeivers worden vriende lijk verzocht tegenwoordig te zijn. Ter gelegenheid van Sint Elooi zullen onze bureelen en magazij nen gesloten blijven op Maandag 1 December. Vandaag Zondag 30 Novsmber. te 5,30 uur «Upt, in ons lokaal DeKoorn- bloem, Groote Markt, Aalst, zeer ge- zelligen Ontspanningsavond (Cabaret) Het gezelschap Duo Scheppers uit Antwerpen, Bertos uit Deadermoada en Mr X.komieker «t«pdaas*r, zullen ons iets puiks laten zien en hooren. De leden die ao® geen lidkaart 1942 hebben, doen best cr zich onmiddellijk een aaa te schaffen. Slechts op vertoon der peseconlijke lidkaart mag men koste loos binnen. Kom op tijd, want aan volk zal h«t niet ontbreken, Lidkaarten zijn tebckomtn by de vol gende bestuursleden Albert Van den Broeck, voorzitter, Daal 112, Tsralfeae. Aloïi Van den Berghe, ondervoorzit ter, Boschveld, Aalst. Frans Scheerlinck, secretaris, Rijger- straat, Moorsel. Marcel De Smet, Langestraat, Welle. Charles Caudron, Hofstede. Kam. Psuwels, Moleastr., Hsfstade. Henri De Neve, Driehoek, Kerkskin. C. Neckebroek, Maal, Niauwerkerken. Karei De Vulder, Drirs, Gijsegsm. Jan Van Nuffel, Oostdorp, Mere. Fr. De Poorter, Langestraat, Hekelgem. De Hauwere Fr.. L. Breedestr. Lcbbeke Osc. Van Driessche, Marcel De Swaef, Steenweg, Erpe. Maurice Beygaert, Lindestraat, Aalst. Cherreté, Arbeidstraat, Aalst. Op het bureel Zeeb?rgkaai en in het lokaal Groote Markt. De prijs der lidkaart is vastgesteld op 7,50 fr. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 7 Dec. van 10 tot 12 u. in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. In een voorgaand artikel, handelend over het slachten der konijnen, hebben we gezien hoe het vel van het geslacht konijn mofsgewijze werd afgetrokken. Buiten het smakelijk konijnenvleesch beschikken we dus ook nog over zijn vel dat thans eene hoog* handelswaarde heeft indien het maar eenigzins zorgzaam behandeld wordt. Hetzelve mag niet worden doorgesneden doch in zijn ge heel gedroogd worden, de pels naar binnen gekeerd. Men zal er zorg voor dragen het van alle nog aanklevende vetdeelijes en vleeschresten te ontdoen. Het drogen gebeurt op een vork, best te vergelijken aan een toespeld waarvan de twee uiteinden op een punt uitloopen. Een oude bedressort in zijn volle lengte ontplooiden ingekort tot op 1,50 m. komt er best voor tepas. Ia het midden plooit men hem in den noodigen spiraal vorm zooals de speld aanduidt. De ringvorm wordt in het vel ge schoven op zulke wijze dat de twee uit einden het vel goed opengespannen houden, zonder overdrijving nochtans ten einde te voorkomen dat het achter einde den vorm der vork zoude blijven brhoud n na het drogen. De vellen alzoo bereid, worden met den kop omhoog, in een goed ver'uchte droic plaats opgehangen, bulten het bereik van regen of zonnestralen, en h:og genoeg opdat er geen honden, katten of knaagdieren kunnen aan komen. Ten einde te voorkomen dat insekten of ander ongedierte da psls zouden be schadigen, bestrooie men ze in- en u't- wendig met insektweerende produkten, in den handel te bekomen, of ook nog eenvoudig met naphtelioepoeder bij zonder de oogholten en den staart wor den duchtig ingewreven. Wanneer de vellen volledig gedroogd zijn wordt de vork er uit getrokken, en rolt men ze in oud dagbladpapier. Dit laatste, wegens den drukinkt welke het bevat, is een uitstekend bewaarmiddel tegen mot en alle ander ongedierte. De vellen alzoo verpakt en in bushels ge- bond ea, kunnen zeer lang bewaard worden om te dienen tot alle gebruik, na ze te hebben gelooid, wat de eindbe werking daatstelt, doch waardoor we tevens ook een bijzonder zachte pels bekomen, welke niet moet onderdoen voor al de ronkende namsn van pelsen welke we soms te hooren krijgen, maar walks niet anders zijn dan kopijwasa cf kattenvellen. Van zieke konijnen zullen we noch tans geen schoons vellen mogen ver wachten daar de huidkleur, eens het vel gedroogd, cr nooit fdsch kan uitzien vellen welke niet goed gedroogd zijn zullen vroeg doer mot ess wormen wor den aangetast welke de haren soms tot op de huid doorvreten. Ook is het aangeraden, gedurende het crogen, de spanning der vork na "e zien, daar deze op alle plaatsen gelijkvormig moet zijn, zooniet zal h*t vel, eens ont plooid, geen regelmatigen vorm meer beiitten. Sommigen zouten hun vellen wanneer ze te drogen wssrden gehangen. Zulks is volkomen verkeerd vermits ze daardoor de handelswaarde fel verminderen. Wij raden onze lezers aas, die hua vellen niet bestemmen tot persooalijk gebruik, dezelve niet te verkoopen aan rondleurders welke er den prijs niet voor geven welke er redelijkerwijze mag van verwacht worden. Zij doen best ze te bewaren tot ze er twaalf «f vier en twintig bijeen hebben, en ze dan te verkoopen door bemidde ling van een Centrale voor verkoop van vellen. Deze wijze van handelen brengt den vollen prijs op voor goede produk ten. De vellen van raskouynen leveren al tijd den hoogsten prijs op, namelijk b.v. de Blauwe Beversche of de Witte van Dendermotsde, die voldoende in onze Vlaamscbe gewesten verspreid zijn. We zullen dus bij voorkeur die konijaen op- kweeken boven de vele geplekte en veelkleurige zonder ras, welke overal te koop worden aangeboden, en waarvan de jongen thans reeds even duur kosten als die der goede rassen. Wanneer we dan nog gerust mogen aannemen dat de twee voornoemde soorten (er zijn er ook nog andere) schoone en zware slachtbeest geven (vier kilo is geen uitzondering), en daar- erboven eene pels van groote waarde, dan zouden we dienen te besluiten om in onze konijnenstallen geen andere ge- meene soorten meer te dulden. Kunnen we allen daartoe komen dan zullen we onze vroegere reputatie van j- de beste konijnenkweekers te zijn, terug verworven hebben. s Zandbergen 17-11-41. Geachte Redaktie, Mag ik beleefd om een inlichting vra- Op licht gemengde zandgrond won ik tot hiertoe haver. Met het oog op de voeding van een talrijk gezin zou ik er graag zomertarwe op verbouwen, in den tijd die wij beleven zou tarwe mij heel wat nuttiger zijn dan haver. Als Uoordeelt dat ik die vrucht er kan op winnen, zou U mij verplichten met mij te doen kennen De soort tarwe die ik zou zaaien De zaaitijd De soort bemesting toe te dienen, met opgave van tijdstip wanneer bemest moet worden. D. V. ANTWOORD. Voor uw grond zullende tarwesoorten Becoit en Jubilé het best passen, te zaaien vanaf heden tot einde Februari begin Maart Als bemesting kunt U vóór het zaaien stalmest geven en bij gebreke per hectare 10C0 a 1200 kg. ha vervette strooien. Ninove, 19-11-1941 Mijnheer de Bestuurder, lk ben in bezit van een kalf van 7 maanden oud op een bedrijf van een koe; ik ben ook gedwongen van te zorgen dat ik tegen Kerstmis over eene som van 1000 fr. beschik om mijn pachten te be talen. Tevens ben ik ook aangewezen om 137 kilo vleesch te leveren tegen Maart 1942 Men wil mij wijs maken dat ik mijn rund verkoopen mag aan een er kenden handelaar in vee en dat ik van de levering zal ontslagen zijn met de herziening van 15 December aanstaande en voor dien tijd mijn beestje vrij mag verkoopen. Wil U zoo goed zijn, Heer Bestuur der. mij daarover iets te laten weten,wat ik zou moeten doen om best te doen en geen moeilijkheden op mijn hals te ha len. Gelief me dit alles te laten weten langs het weekblad De Koornbloem. ANTWOORD. Deze vraag hadt U beter gesteld aan de NLV.C Met de huidige reglementeering aangaande de veelevering kan niemand U beletten nu een rund te verkoopen in den vrijen handel, nochtans zult U dan in Maart 1942 moeten zorgen dat U 137 kg. vleesch levert ofwel dat een andere land bouwer die kilos voor LI wil leveren, door eea teveel levering van zijnen twege. Wat het nieuwe leveri-giplan Ha 15 December aanstaande brengen zal, is ons nog onbekend. Nochtans mogen we verhopen dat mindere eischen zullen ge steld worden aan de kleine boeren. Io uw geval zou ik de regeling van 15 December a s afwachten alvorens het rund te vetkooptn. De afleveringen gaan traag. De laatste H dagen kwamen geen planters binnen en konden we dus niet verder afleveren. De afdeelingen worden tijdig verwittigd wanneer de planters verdeeld worden. Naar het schijnt mogen we ons nog vóór den Winter aan groote zendingen verwachten. Van verschillende zijden vraagt men nog om eetaardappelen te mogen leveren. We besloten dan ook deze week de volgende ladingen te doen: Te Aalst, Statie, Op Donderdag 4 December, voor al de omliggende gemeenten. Te Erwetegem, Statie, Op Woensdag 3 December, voor al de omliggende gemeenten. leest en verspreidt UW BLAD De Amerikaansche stad Miami telde voor het jaar 1940 de megste echt scheidingen. Er werden namelijk 4.417 paerij ïs gescheiden, terwijl in 1939 dit getal slechts 3.335 bedroeg. Dan volgt de stad Reno waar in 1940 2.314 echtscheidingen werden uitge sproken. De Landbouw- en Voedingskor- poratie heeft de prijs van gerookte sprot vastgesteld. Deze zal 28 fr. de kilo worden verkocht. Lichte wijzigingen kunnen zich voordoen, dit volgens de vervoerkosten. Voortaan zal men in Duitschland nog slechts vier soorten naaimachienen mogen maken. Het vroegere aantal modellen bedroeg dertien. Twee dezer vier soorten machlenen zullen uitgevoerd worden. De graanoogst van Frankrijk was in 1941 57 hooger dan het vorig jaar. Desondanks blijft hij weinig boven het normale peil, zoodat België rich niet zal mogen verwachten aan graanleveringen uit Frankrijk. In de nabijheid ran Kapelle aan den Yssel (Holland) kwam een autobus in het water terecht. De wagen vervoerde 30 reizigers, en 15 van de inzittenden waaronder de chauffeur en verscheidene kinderen zijn bij dit vreeselijk ongeluk verdronken. In het Drouot-Hotel te Parijs werd onlangs een boek verkocht aan den eerbiedwaardigen prijs van 152.010 fr. Het was de geschiedenis van het hu welijk van Keizer Maximiliaan I met de dochter van Karei de Stoute. Het boek werd in 1517 te Neurenberg gedrukt op fijn perkament, versierd met houtgravu ren en mooie letters. Te Pittem werden drie gezusters, de 72, 68 en 65 jarige juffrouwen Deur- waerder dood in hunne woning aange troffen. Een onmiddellijk ontboden ge neesheer veronderstelde hier te doen te hebben met een vergiftiging. Het par ket is ter plaats afgestapt en zal klaarte in de zaak trachten te brengen. Het Observatorium te Ukkel heeft Dinsdag avond een hevige aardbeving opgeteekend, waarvan het centrum zich ia de nabijheid der Azoren bevindt. De Argentijnsche politie is er in gelukt den beruchten bardiet Tata Mi- no onschadelijk te maken. Na hem wekenlang te hebben achter volgd in de streek waar hij zich schuil hield, werd de bandiet neergeschoten. Hij had niet minder dan dertien misda den op zijn geweten, waaronder moor den, roofovervallen enz. Een vereerend bezoek. Op uit- noodiging van het Aaistersch Comité voor hrt Herstel der Leuveesche Uni versiteitsbibliotheek, van den Vlaam- schen Toeristenbond en van hetDavids- fonds, komt Mgr H VanWaeyenbergh rector magnificus der Leuveasche Uni versiteit op Zondag 7 December, te elf uur, spreken in de feestzaal van het stadhuis, te Aalst. Geen enkel intellec tueel uit het Aalstersche mag nalaten den hooggewaardeerden redenaar teko- me* aanhooren. De stad Parijs werd met eene geld boete van 1 miljoen frank gestraft, we gens aanslagen welke werden gepleegd op ge bouwen der Duitsche Weermacht. Inde straten waar deze aanslagen plaats hadden, zullen de openbare instellingen hunne deuren te 17 uur moeten sluiten, dit gedurende vier dagen. Een vrij ernstige trambotsing heeft zich voorgedaan te Geack. 's Morgens, rond 9 uur, is plotseling een tramrijtuig, dat in volle snelheid reed, tot ontspo ring gekomen. Zestien personen werden hierbij gekwetst. Ter gelegenheid van het Kerstfeest werden ruim 200.000 pakketten aan onze krijgsgevangenen in Duitschland ge stuurd. 60 030 gebreide voorwerpen, 35.000 appelen evena's talrijke andere eetwa ren werden in de pakketten gestopt en zullen onze krijgsgevangenen blij ver rassen. Aan de Belgisch-Fransche grens werden 3 werklieden aangehouden, wel ke regelmatig brood smokkelden naar ons laad Ze speelden het klaar op kor ten tijd 470 kg. brood in ons land bin nen te smokkelen. De beruchte Amerikaansche ko ning der onderwereld Al Capone is weer op vrije voeten festeld. Na enke len tijd te zija ppg<"slo*e>9, ka* bij we?r zijn troon bestijgen middeü de bandieten en schurken van de onderwereld. Deze invrijheidstelling h<*eft zeer veel opzie gebaard en de bswoaers van New-York zullen dit feit zeker niet toejuiche®. Men meldt ons uit Lede ket overlijden in den ouderdom van 73 jaar van den Heer Victor ROELANDT Aannemer. Ridder in de Leopoldsorde. We bieden aan de geachte Familie onze oprechte deelneming. Vele landbouwers staan nog wan trouwig tegenover de Zomertarwe, om dat het meer gebeurde dat ze minder opbrengst gaf. Op 't oogenblik zijn er verscheidene goede soorten die minstens evenveel opbrengen als de Wintertarwe en. tot begin Maart mogen gezaaid worden. Verleden jaar gaf Jubilé en Benoit, welke gezaaid waren einde Februari- bepin Maart, tot 4000 kg. per hectare. Chanteclair en Bersée zijn eveneens zeer goede soorten. Al deze tarwesoorten kunnen bij be hoorlijk weder heel den ^/inter door en tot begin Maart worden gezaaid. Brste soorten Zomertarwe zijn in magazijn beschikbaar. Verplichte aangifte van de frultvoorraden. De verordening nr 7/41 van de hoofd- groepeering "Tulnbouwprodukten,, af gekondigd Ja het Staatsblad van 14 No vember 1.1. verplicht ieder eigenaar of stockeerder Van appels en peren aangifte te doen aas de hoofdgroepsering "Tuin- bouwprodukten. Groenten, Fruit„ van den voorraad dezer produkten welke hij bezat te 24 uu? op 14 November 1.1. Geen aangifte wordt vereischt voor een op de verblijfplaats van den eigenaar opgeslagen hoeveelheid appels of peren, welke in totaal, de 50 kgr. per persoon deel uitmakend van zija gezin niet over schrijdt. De aangifte moet vermelden 1. Naam, voornaam, adres, hoedanig heid van den eigenaar (voortbrenger, handelaar, ba- of verwerker, particulier). 2. Hos veelheid apptka (n« aftrek der toegelaten hoeveelheid hooger vermeld voor de geziatlcdeo) waarvan hij op 14 November te 24 uur eigeaaar was. 3. Zelfde inlichting voor de peren. 4. Iadien deze hoeveelheden niet bij den eigenaar opgeslagen zijn, het nauw keurig adres der stockeeringsplaats. De aangifte moest vóór 17 November 11. ingestuurd worden aan de hoofdgroe- peering "Tuinbouwprodnkten» 4L43, Schildknaapitraat, Brussel. Bevoorrading In stroo. Voor de maasden November en De cember bekomt iedere houder van niet- landbouwpaardeo en," half landbouw- paarden een zekere hoeveelheid stroo, vastgesteld alsvolgt 1. Voor niet-iandbouwpaarden 100 kgr. stroo per paard en per maand. 2. Voor half landbouwpaarden 50 kgr. stroo per paard en per maand. De verdeeling van bovenvermilde rantsoenen zal op de volgende wyze ge beuren Elke rechthebbende bekomt van zijn gemeentebestuur voor deze twee maan den, een hoeveelheid zegels overeen stemmend met het aantal niet-landbouw paarden cf half-landbouwpaarden, vast gesteld volgaas dezelfde priacipes als de ze vastgesteld voor de bedeeling van sa mengesteld voeder. De rechthebbende/zal deze zegels in dienen bij een aangenomen verdeeler van stroo. De lijst dezer handelaars wordt kortelings langs de pers bekend gemaakt. Bij gebrek aan een aangenomen han- dilaar-verdeeler van stroo, kan de recht hebbende zich ook wenden tot een aan genomen verdeeler van veevoeder. De kleinhandelaar van stroo zal deze zegels inleveren aan de hoofdgroepee- ring "Graangewassen en Vee voeders die op haar beurt order geeft aan een erkenden lader in stroo, het overeen stemmend kwantum stroo af te leveren. ons gezonden door de Nationale Land bouw- en Voedingscorporatie t Voedselreserve voor de voortbrengers. Uit een rondschrijven van 22 Octo ber 1.1. van den heer Goeverneur - van Brabant aan de gemeentebesturen Krachtens art. 2 van het besluit van 20 Juni 1941 (Staatsblad van 23-24 dito) mag de voortbrenger van zija brood- graanoogst 150 kgr. per persoon'die op 15 Augustus deel uitmaakt van zijn ge zin, afr.tmen. Uit e: a mededeeling van het Ministe rie var, landbouw en Voedselvoorzie ning vl tit voort dat de personen die het gezin vaa den voortbrenger ver- grooten na 15 Augustus 1941 (pasgebo ren kinderen, knechten enz.) niet mogen genieten van deze afnemingen en dienen brschouwd als personen die onder de sa II !,.SB— i Op het feest zelf zal er aan nie mand nog eene lidkaart afgeleverd worden I i gen Beste groeten, R. S fcWHMUh, ,»s lannKwga—wspwjri

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2