PLANTGOED Eetaardappelen in ruil. Vrijstelling van Ruillevering DE WANMOLEN Zomertarwe t Landbouwers, Verordeningen en Reglementeeringen Meststoffen Bons voor Abonnementsprijs De Koornbloem Vergeet niet 2 'jmitMeta/^irnrtiiw «■ssemimmamm Onder de opgeleide vormen plant men de rechtstaande snoeren langsheen een muur of het vrijstaand spalier op 50 cm. waaiervorm tegen een muur op 4 6 m. enkele palmetten op gemiddeld 4 meter en enkele vlakliggeede snoeren op 2.50 tot 3 meter. Voor alle andere vormen met rechtopgaande gesteltakken verme nigvuldigt men den afstand tusschen de gesteltakken met het aantal dezer om de juiste plantafstaod te hebben b.v.b. met een afstand vau 30 cm. tusschen de gesteltakken plant men de U-vorm op 60 cm.een verrierpalmet met 4 gestel takken op 1,20 m. enz. Behandeling van de jonge boomen bij ontvangst. Boomen welke men thuis krijgt, ver gen bij hun aankomst ook eenige zorgen. Indien men niet onmiddellijk kan plan ten, wordt elke boom afzonderlijk inge legd De wortelen zijn daardoor tegen uitdrogen en bevriezen b -scbut. Boomen welks toekomen met erg uitgedroogde wortels zal men eenigen tijd in een gracht inlegeren. Aan te raden is het eveneens boomen die zeer van de droog te geleden hebben, gedurende een acht tal dagen in vochtige aarde in te graven. Boomen welke in bevroren toestand thuis gebracht worden, brengt men niet rechtstreeksch in een verwarmde plaats, doch men laat ze een tijdje lang, in een koele, vorstvrije plaats waar ze her haalde malen met koud water worden besprenkeld. Eens dat ze bun normalen toestand hebben hernomen, gaat men over tot uitpakken en inleggen. De voorraadsbemesting. Van het allergrootste belang is het bij de planting een flinke voorraad meststoffen toe te dienen, welke den boom voort durend ten goede zal komen. Vóór de planting, ter gelegenheid van de grond bewerking is het gemakkelijk gansch de bouwlaag van meststoffen te voorzien. Later is dit omwille van de wortels en soms de graszoden minder mogelijk. Daarbij wordt alsdan het toegediende voedsel grooteadeels door de onder- vrucht, hetzij gras of andere gewassen opgenomen. We geven hier de voorkeur aan traagwerkeode meststoffen en mo gen gerust per Ha. gebruiken 3000 kg kaïniet en 3000 kg. metaalslakken. Daar bij voegen we 100 300C kg? kalk al naar gelang den kalktoestand van den grond en de kalkbehoefte va« de ge kweekte soorten. Stikstof hoeft men niet als voorraad te geven maar wel bij de jaarlijksche bemesting. Deze dosis schei kundige meststoffen wordt aangevuld door een rijke organische bemesting. Hiervoor kan stalmest worden aange wend in een verhouding van 60.000 kg. per Ha. Indien men niet overgaat tot een be mesting van d« gansche oppervlakte, dan kan aten evenwel de putten afzon derlijk bemesten. Iedere put ontvangt alzco 1,2 kg. mstaalslakken, 900 gram. kaïniet en een kleinen kruiwagen goed geteerden stalmest. Men zorge er wel voor de scheikundig* m«ststoff;n wel te vermengen met den uitgehaalden grond en den stalmest niet onmiddellijk op de wortels te brengen, doch hiervan te scheiden door een laagje aarde. Aanvullende werken. In de eer ste jaren hebben hoogstammige boomen volstrekt een steunstok noodig. Het zijn stevige stokken die tot san de kroon reiken. Deze worden na het planten cf beter nog bij het openen van den put, in den grond geklopt langs den kant van den overheerscheoden wind, dus aan de westerrijde van den boom. Aldus wordt bij winderig weder de boem van den staak min of meer weggetrokken en is er geen wrijving mogelijk. Bij het aanbin den bedisnt men zich van stevige stroo- banden of oude fietsbanden waaruit de ijzerdraad werd verwijderd Ia den vorm van een 8 worden deze bindsels rondom stam en staak bevestigd, derwijze dat de stam ongehinderd kan medezakken bij een gebeurlijk zakken van den putgzond. Daardoor vormen boom en steunstok een stevig gestel, en is het gevaar voor het heen en weer waaien en het losruk ken der wortels volkomen uitgesloten Een laatste wtrkje van belang is het afdekken van den grond rond de pasge- plante boomtn. Het vrijwaart den grond tegen het uitdrogen in de Lente en voorkomt het te diep indringen van den vorst in den pas losgemaakten grond «ij dens den Winter. Het gebruikte deksel kan bestaan uit stalmest, bladeren of iets dergelijks, waarvan men een tamelijk dikke laag vormt van minstens 1 m2 op pervlakte rond den voet van den boom. Alhoewel stalmest nogal kostelijk is en moeilijk om vladen is hij tcch te verkie zen boven alle ander dekmateriaal. Het eenige nadeel dat van het dekmateriaal kan aangehaald worden is dat de stijging van de groadtempsratuu? tijdens de len te maanden vertraagd wordt. Dit nadeel blijft echter klein wanneer we daar te genover het groot voordeel beschouwen namelijk het uidrogeu van den grond beletten, want waar niet gedekt wordt gaan menige boomen door verdroging verloren. leest en verspreidt UW B L A D i den nieuwen eigenaar overgedragen. De strookjes der kaart moeten nauw keurig worden ingevuld door den eige naar van het dier, welke ondermeer ver- j autwoordeiijk is voor de eenzelvigheid Een doorloopende Inventaris j van din nlcuwen verkrijger. Bij de aangifte der wijziging, in geval van overdracht, moeten de strook jee der van den varkensstapel. Het besluit van 15 November 1.1, (Staatsblad van 29 November) heeft een doorloopenden inventaris voor den var kensstapel ingevoerd, zooals deze reeds bestaat voor het rundvee. Ziehier de bij zonderste bepalingen van dit besluit Te beginners van 1 December 1941, wordt door de zorgen der Nationale Landbouw en Voedingscorporatie, een doorloopende inventaris gehouden van den varkensstapel. Te vervullen pleegvormen. Elke houder van ééa of meer varkens is verplicht vóór 10 December 1941, op hem ter beschikking gestelde formulieren aangifte te doea van zijn varkens bij den plaatselijken sekretaris der Nationale Landbouw en Vosdingscorporatie. De varkenshouder die vóór 15 De cember 1941 geen formulieren ter invul ling ontving, is gehouden op dien dag, uit ei jen beweging zijn aangifte te doen bij den plaatselijken sekretaris der Na tionale Landbouw en Voedingscorpora tie. De personen niet houder van een var ken op 1 December 1941 en die zich la ter éèn of meer varkens aanschaffen, zijn gehouden dezelfde formaliteiten te ver vullen binnen de drie dagen der aan schaffing. Het merken van de varkens. Met het doel hun eenzelvigheid vast te stellen, zullen al de varkens, door de zorgen der Nationale Landbouw en Voedingscorporatie en door haar aange- personen gemerkt worden. De varkens houders zijn verplicht hunne dieren te la ten merken en de biervoor aangeduide personen behulpzaam te zijn. In geval van verlies van het oormerk is de houder verp'icht daarvan den p'aatselijken secretaris der Nationale Landbouw en Voedingscorporaiie bin nen de drie dagen op de hoogte te bren gen. De plaatselijke secretarissen der Na tionale Landbouw en Vosdingscorpora tie en de door haar aangeduide merkers zijn voorzien van ambteHjken aanttel- lingsbrief der N L.V C. Op vertoon hiervan zijn zij er toe gemachtigd de weiden, gebouwen, stallen, wagenhui zen en over het algemeen alle plaatsn waar de dieren zich kunnen bevinden te betreden, teneinde de nauwkeurigheid der verklaringen na te gaan. Een kweekvergunning vereischt. Er wordt een kweekvergunning vereischt om varkens te kwecken. Deze vergunning is persoonlijk en voor geen overdracht vatbaar. Personen die, bij het van kracht worden van dit brsluit één of meer varkens kweeken moeten de vergunning aanvreg jn vóór 20 Decem ber 1941. Personen die, na dien datum, met het kweeken van één of meer var kens aanvangen moeten de vergunning op voorhand aanvragen. Bij overdracht door erfenis, moet de erfgenaam, indien hij geen vergunning bezit deze aanvragen binnen de maand van het sterfgeval. De kweek vergunningen dienen te worden aangevraagd bij den plaatselij ken secretaris der N L.V.C. Onmiddellijke aangifte van elke wijziging. E'ke wijziging aan den varkensstapzl zooals geboorte, sterfte, slachting, ver koop, aankoop, ruil, overdracht enz. dient nauwkeurig ts worden aangage ven bij den plaatselijken secretaris der N.L.V.C of bij den daartoe door hem aangewezen persoon. Deze aangifte moet gerchieden bin nen de drie dagen na den dag *der ge boorte, slachting of sterfte vaa het dier. Iu geval van verkoop, aankoop, ruil of overdracht, moet de aangifte geschieden binnen gezegden termijn, zoo door den oorspronkelijken bezitter als door den verkrijger van het dier. Van elke aangifte ontvangt de be langhebbende persoon een bewijs dat hij zorgvuldig dient te bewaren. In geval van sterfte moet, zoo het vleesch ongeschikt is voor het gebruik, het bewijs van afhaling van het vilbe- luik, alsook het oormerk bij den plaat selijken sekretaris der N L V.C. ingele verd worden. De dieren zooals biggen die door het vilbelulk niet worden afgehaald, moeten worden vernietigd en begraven door den eigenaar, in aanwezigheid van den veldwachter of van een afgevaardigde der gemeeutelijke politie. Bij huisslachting dient de gemeente lijke toelating te worden voorgelegd en het oormerk te worden afgeleverd bij den plaatselijken sekretaris der N. L. V. C. Voor elk aangegeven varken ont vangt de varkenshouder een kaart afge leverd door den plaatselijken sekretaris der N.L.V.C. tegen betaling van 1 fr. Deze kaart moet het dier vergezellen bij elk vervoer op den openbaren weg en hiervoor is zoowel de eigenaar als de vervoerder verantwoordelijk, In geval van overdracht van het dier wordt de kaart samen met het dier aan varkenskaart worden afgeleverd door den belanghebbende aan den plaatselij ken sekretaris der N.L V.C. In geval van sterfte of slachting wordt de kaart zelf aan den plaatselijke^ sekre taris der N.L.V.C overhandigd, samen met het bewijs van affealing door het vil- beluik of de gemeentelijke toelating tot slachten. Zeer stFenge strafbepalingen zijn voorzien tegen de inbreuken op het be sluit. Opelsching van haver. Ingevolge omzendbrief der hoefd- greepeering "Graangewassen en Vee voeders,, aan de burgemeesters in dato 24 November 1.1. moeten de gemeente besturen onmiddellijk aan de haver- voortbreagers een induvidueel leverings bevel uitreiken houdende verplichting tot levering van de hoeveelheden haver, welke zij verschuldigd zijn, volgens de aanduidingen der induviduecle steek kaarten waarop de laatste opgelegde verhoogingen werden aangebracht. Elke landbouwer die volgens zijn induvidueele steekkaart eene hoeveelheid van 1000 kgr. of minder te leveren heeft, moet ze vóór 15 December 1941 totaal leveren. Elke landbouwer die tot heden geen haver geleverd heeft en dus in gebreke is gebleven ten opzichte der verplichte levering bij voorrang moet, vóór 15 De cember 1941, de totale hoeveelheid le veren volgens zijn induvidueele steek kaart. Elke landbouwer die bij het uitvaar digen van dit bevel, reeds haver gele verd heeft, moet het saldo van het to taal dat bij volgens zijn induvidueele steekkaart verschuldigd is alsvolgt leve ren 50 t, h. vóór 15 December 1941. 50 t. h. vóór 15 Januari 1942. Plet induvidueel leveringsbevel zal in vier exemplaren volgens officieel model opgesteld worden. Indien de voortbrenger geen erkende graanhandelaar aanduidt, zal de burge meester van ambtswege diegene aandui den waarvan de bedrijfszetel het dichtst bij dezen van den voortbrenger gelegen is. Indien de landbouwers weigeren bin nen den vastgestelden termijn aan de erkenden graanhandelaar de voorge schreven levering te doen, moeten de burgemeesters overgaan tot de op- eisching van den geheelen haveroogst van den in gebreke gebleven voortbren ger, met uitzondering der hoeveelheid vooraf te nemen als zaadgoed. Regeling der markt van lijnzaad. Uit het besluit van 20 November 1.1. lichten wij de volgende bepalingen a) de voortbrenger van vlas, die vol gens art. 7 der verordening van 10 Juli 1941, houdende regeling van den ver koop van stroovlas, het vlas groen be werkt of een begin van verwerking doet ondergaan; b) de vlasfabrikant, bedoeld bij de verordening der textiel-centrale van 17 Tuli 1941, betreffende de marktrege- ling van stroovlas, is rekenplichtig voor het voortgebrachte lijnzasd tegenover de groepeericg Zuivel, ^Vetten en Eieren De voortbrenger moet zijn totale op brengst lijnzaad afleveren aan een han delaar in lijnzaad, houder vaneen ver gunning uitgereikt door de hoofdgroe- peering Zuivel, Vetten en Eieren De hoofdgroepeering kan het tijdstip van verkoop en leverisg van lijnzaad vaststellen en, in overeenstemming met het Ministerie van Economische Zeken, de vergunninghoudende handelaars aan duiden waaraan het lijnzaad moet gele verd worden. De voortbrenger van lijnzaad is ver plicht ten laatste den vijfden dag van de maand zijn voorraad lijazaad op het einde van de vorige maand aan de hoofdgroepeering aan fe geven. Hij zal tevens een magazijnboek houden naar model, voorgesch'cven doordï hoofd groepeering. Deze bons kunnen van heden af aan de zaakvoerders worden afgegeven. De nfleveringen van de verschillende meststoffen zullen eerstdaags gebeuren. voor voor het jaar 1942. Tengevolge van de vele prijsverhoo- gingen, zijn we verplicht de prijs van ons blad te brengen op 24 (r. per jaar. We hopen dat geen enkel lezer zal nalaten het jaarabonnement te vernieu wen. De afleveringen gaan traag. De laatste weken kwamen geen planters binnen en konden we dus niet verder afleveren. De afdeelingen worden tijdig verwittigd wanneer de poot- aardappelen verdeeld worden. Naar het schijnt mogen we ons nog vóór den Winter aan groote zendingen verwachten. Binnenkort zullen nieuwe schikkingen worden getroffen om aan de achterblijvers toe te laten nog te kunnen leveren. Bericht aan Landbouwers die in 1942 meer Aardappelen planten dan in 1941, of die om een of ander reden niet bij machte zijn eetaardappelen te leveren. Formulieren tot aanvraag van Vrijstelling van Ruillevering zijn van heden af te verkrijgen bij al de zaakvoerders van Redt U Zeiven. Naam, voornamen, volledig adres en stamnummer der corpo ratie dienen zorgvuldig opgegeven te worden op de formulieren, welke aan de zaakvoerders moeten worden teruggegeven. Op de bureelen te Aalst worden geen formu lieren gegeven noch persoonlijk noch per brief. RijksmaarschalkGoering heeft een lang onderhoud gehad met maarschalk Pétain. De bijeenkomst had plaats te S? FlorenHn-Vergigny, in den specialen trein waarmede Goering naar Frankrijk was gereisd. In Californië werd voor de eerste maal in de geschiedenis een vrouw te rechtgesteld door middel van gas. Zij was leidster van een gangsterbende en werd beschuldigd van moord. Niette genstaande ze moeder van drie kinde ren was, werd haar geoadeverzoek af gewezen, daar ze op de meest brutale wijze de moorden pleegde. In den staat Illinois (Amerika) sprong een 25jsrig parachutist uitzijn vliegtuig toen hij een hoogte van 10.150 meter had bereikt. Slechts 500 meter vóór dat hij den grond bereikte, opende zich zijn valscherm Die mag ook van geluk spreken In Parijs is het voortaan verboden in autos rond te rijden, welke vóór 1925 gebouwd werden Het was een eigen aardig stadsbeeld geworden de oudste en vreemdste autos te zien rondrijden, sl cf niet getrokken door een paard, voort- bïwogen door pedalen of door een of andtre goede vondst. Eerlang zal in heel Engeland een wet warden uitgevaardigd waarbij de ver plichte arbeidsdienst voor vrouwen zal ingevoerd worden. De Luiksche beeldhouwer Ray mond Scurée berfc den eersten grooten prijs van Rome gewonnen. Er waren twintig deelnemers Koning Michaël van Roemenië heeft zich samen met zijne moeder naar Iialié begeven. Ze zul'en er enkelen tijd verblijven. In de omgeving der Hongaarsche hoofdstad Budapest bevinden zich 115 warmwater bronnen. De overheden der stad hebben voorgesteld dit warme wa ter te gebruiken voor de verwarming van het stadhuis. De bronnen geven 60 millioen liter heet water per dag, het welk zou volstaan om gansche wijken van Budapest te verwarmen. In de Noorsche havensiad Narvik werden bij het uitbreken van den oor log, de kasien gebombardeerd, waar door talrijke opgestapelde eetwaren in de golven verdwenen. Men had zooveel mogelijk weer opgevischt, masr een groote lading rundvleerch be rond zich nog altijd op den bodem der zee. Een duiker is er nu in gelukt dit kostbaar goedje boven te halen. Het ruudvleesch dat zich meer dan een jaar in het zee water bevond, was zoo versch als kwam het juist uit den pekel. Dinsdag morgen heeft zich te Ha- relbeke een zeer ernstig treinongeluk voorgedaan. Een reizigerstrein botste er met volle geweld op een goederentrein. Hierbij werden twee personen op slag gedood en zeventien reizigers ernstig gekwetst. Het ongeluk zou te wijten zijn aan de mist. Op 10 December richt de Vlaam- sche omroepzender Brussel een groot concert in, waarop werken zullen uitge voerd worden van Nederlandsche toon dichters. Ais dirigent zal optreden den heer P. Reinards van den Nederland- schen omroep te Hilversum. Van Finsche zijde d*e!t men mede, dat alleen in het bisdom Viipuri, dat nu weer door de Finnen werd bezet, 32ker- ken werden vernietigd. Men ontdekte er zelfs dat op een ke khof een dancing was opgericht. Tijdens de Feesten welke te Wee- nen werden gehouden ter gelegenheid van Mozart's dood, hield Rijksminister Dr Goebbels een rede.Talrijke vooraan staande personaliteiten uit de muziek wereld woonden deze plechtigheid bij. Verleden week vertrokken uit Ma drid 403 arbeiders, welke zich naar Duitschland begaven om aldaar te gaan werken, In den loop der week kwamen te Antwerpen enkele honderden gekwet ste krijgsgevangenen uit Duitschland te rug. Ze werden allen ondergebracht in de verschillende ziekenhuizen der stad, waar ze verder worden verpleegd. Een vereerend bezoek. Op uit- noodiging van het Aalstersch Comité voor het Herstel der Leuvensche Uni versiteitsbibliotheek, van den Vlaam- schen Toeristenbond en van hetDavids- fonds, komt Mgr H. VanWaeyenbergh rector magnificus der Leuvensche Uni versiteit, op Zondag 7 December, te elf uur, spreken in de feestzaal van het stadhuis, te Aalst. Geen enkel intellec tueel uit het Aalstersche mag nalaten den hooggewaardeerden redenaar te ko men aanhooren. Vele landbouwers staan nog wan trouwig tegenover de Zomertarwe, om dat het meer gebeurde dat ze minder opbrengst gaf. Op 't oogenblik zijn er verscheidene goede soorten die minstens evenveel opbrengen als de Wintertarwe en tot begin Maart mogen gezaaid worden. Verleden jaar gaf Jubilé en Benoit, welke gezaaid waren einde Februari- begin Maart, tot 4000 kg. per hectare. Deze tarwesoorten kunnen bij be hoorlijk weder heel den Winter door en tot begin Maart worden gezaaid. Beste soorten Zomertarwe zijn In magazijn beschikbaar. Men meldt ons uit Lede het overlijden van Mevrouw Clothilde MOENS weduwe van Mr Alfred Mathys, We bieden onze oprechte deelneming aan de getroffen Familiëa. dat alle aanvragen en aan- koopen van waren moeten ge schieden langs een ZAAK VOERDER. De leden welke zich recht streeks wenden tot onze ma gazijnen doen een verloren reis.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2