m I a a a a s Afwatering der natte gronden De Fransche Landbouw op een keerpunt Aankoop van Granen Arbeid ad Landbouwweekblad Voor en c oor de Landbouwers 1 m |g dringend geboden. Abonnementsprijs De Koornbloem Bureelen en Maga~ zijnen gesloten* Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt 11 Zeiven M ZONDAG |21 "DEC 1941 Prijs 50 centiem 24ste JAARGANG Nr 1190 Abonnementsprijs 20 fr. 's jaara. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen Bestaarde* en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. .onder .«d-idto, de» bron e.reel eo Redactie, Zeebergkeri, i, Ariel, is streng verboden. telefoon 267. De medewerkers s|a verantwoordelijk voor hannc bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. §j ©5 1 If Schamel Koningskindekijn, G'hebt geen bed van kant... En geen dons in bont satijn, Strooi steekt aan den rand Geen paleis, geen troon, geen haard Arme Vrouwe die U baart Godes Kind op aard. Hulploos brooze Dutsekijn Dragend op Uw hand Wereldvrede... zie venijn Stoke oorlogsbrand 't Is een kamp om goed of kwaad Tusschen ras en volk, het gaat Tusschen liefde en haat. Zwijgend, sprekend Kindekijn, Broos is onze wil. Naast Uw harde beddekijn Worden wij zoo stil... Stumpers schreien aan Uw voet. Schuiven mee met d'herdersstoet Simplen van gemoed. Breng, o Kerstekindekijn 't Licht in dezen nacht... Weg moet 's werelds valsche schijn Voor Uw armoêpracht Dan, aiover land en zee Galmt weer 't lied der englensteê Op de aarde vrêe NELE. Een hoofdfactor tot verhooging der Landbouwvoortbrengst. Vóór 10 Mei 1940, voerden onze Belgische regeerders overwegend een xijverheidspolitiek. In de staatszorgen bekleedde de landbouw slechts een on dergeschikte plaats, zooals duidelijk blijkt uit de magere toelagen welke hem op de staatsbegrooting werden toege meten. Onze regeerders meenden dat vermits het gemakkelijk was uit het buitenland de levensmiddelen te betrek ken aan voordeeliger prijzen dan deze der inlandsche landbouwproducten, het niet noodig was een collectieve inspan ning te doen teneinde onzen landbouw zooveel mogelijk te doen opbrengen voor de zelfvoorziening van ons land. Deze kortzichtige economische poli tiek afgestemd op vrijhandel werd tot het laatste doorgedreven, alhoewel de gebeurtenissen uitwezen dat het stelsel van den vrijhandel had uitgediend en de 'meerderheid der groote landen zich meer c n meer inspanden voor de invoering eener strenge autarchie, of anders ge zegd van een economisch stelsel er toe strekkende met eigene productiemidde len in hunne behoeften te voorzien. Deze verkeerde economische politiek •o azer vooroorlogsche regeeriagen was oorzaak der onbeduidende maatregelen t t valorisatie onzer landbouwproduk- ten, van onvoldoende maatregelen der 'Openbare besturen tot bevordering van ontginningen der woeste gronden op proote schaal en van het droogleggen der natte gronden. De dienst van het Ministerie van Lindbouw welke laatst genoemde aan- g degenheid in zijne bevoegdheid had beschikte niet over de vereischte midde len om de afwateringswerken aan natte gronden op een uitgebreid plan te steu nen en te doen uitvoeren. Het scherp gebrek aan voedingswaren waaronder thans onze bevolking zoo ge weldig lijdt, is hét treurig gevolg der kortzichtige landbouwpolitiek gevolgd door onze vóóroorlogsche regeeringen. Nochtans biedt de drooglegging der natte gronden een pirimordiaal belang voor de opvoering der landbouwpro ductie In een nota welke ons desbetref fende werd gestuurd door de Nationale Maatschappij van den Kleinen Land eigendom lezen wij wat volgt "Volgens een schatting van den Landelijken Waterdienst zijn er in Bel gië ongeveer 500.000 ha. natte gronden, de helft dezer gronden zou d >or onder- aardsche buizen moeten gedraineerd worden, de andere helft zou door open grachten moeten drooggelegd worden. De aldus verkregen verbetering van die gronden zou 30 tot 50 bedragen. De op deze 500.000 ha. uitgevoerde drooglegging zou dus gelijk staan met de uitbating van 115 a 225.000 hectaren goede nieuwe gronden. Het overtollig water dat uitgestrekte oppervlakten onzer gronden teistert is te wijten aan menigvuldige oorzaken. Vermelden wij enkelhet te hooge peil van het water wegens het ophouden door de watermolens, het aanleggen van sommige kunstwerken zooals ijzeren wegen bepaalde kanalen met te hoog waterpeil, de onvoldoende ruiming van grachten en waterloopen. Dit overtollige water brengt enorme schade aan de opbrengst van den grond. De vruchtbaarheid van den grond hangt immers in hoofdzaak af van zijne be hoorlijke structuur, van zijne geschikt heid om de voor de planten bestemde voedingsstoffen vast te zetten en van zijne biologische samenstelling namelijk de humusvorming van microbenleven. Overtollige vochtigheid nu, oefent de volgende nadeelige gevolgen uit op die verschillende factoren der vruchtbaar heid van den grond. De kneedbaarheid der bestanddeelen van den grond wordt bepaald door hun nen waterinhoud. Zoodra zij te veel wa ter inhouden, gaan de lichamen waaruit de grond is samengesteld uiteenvloeien. Te veel water belet de kruimel vorming welke aan de basis ligt eener goede structuur van den grond welke de plan ten noodig hebben. In een ratten grond is de maximum vochtigheidsgraad bijna altijd bereikt; elke nieuwe toevoer zal dus in den on dergrond met het overtollige water te zelfdertijd de voedingsstoffen meesleuren welke den tijd niet gehad hebben zich vast te zetten. Dit is vooral het geval met de stikstof waaraan de planten zulke groote behoefte hebben. Overdreven vochtigheid verwekt ver zuring van den grond. Deze verzuring werkt hinderend voor den groei der planten en voor de vlugge ontbinding van de plantenresten en andere organi sche stoffen. Anderzijds belet deze ver zuring een goede ontwikkeling van de De uitslagen van den Oogst van 1941. De Fransche minister van Economie en Geldwezen, de heer Bouthillier, ver klaarde onlangs uitdrukkelijk, dat de verzorging der Fransche bevolking met levensmiddelen verzekerd was. Dit moet voor het Fransche volk een groote opluchting zijn geweest, want deze ver klaring stond gelijk met het aankondi gen van een buitengewone verbetering in den toestand. Een jaar geleden im mers was het ten zeerste twijfelachtig of de toenmaals voor het eerst vastgestel- micro-organismen in de grönd'en.' Aldm j 'p3 bn zal een te groote vochtigheid de humus- bU Ven< En inLd«^aad °P 1 APril i1941 moest men werkelijk overgaan tot vorming tegenwerken en een nitrificatie in den weg staan; 't is te zeggen de om zetting van den ammoniak in door de planten opneembare stikstof. De landbouwers weten dat door toe voer van kalk de verzuring van den grond, ten minste gedeeltelijk kan ver holpen worden. Indien nochtans een overtollige vochtigheid blijft voortbe staan, zal de toediening van kalk hare uitwerking missen. De regeling van het waterregiem der gronden is in de huidige omstandighe den, waar onze bevolking bijna uitslui tend is aangewezen op de voortbrengst van onzen landbouw, een algemeen be lang in de volle beteekenis des woords. Voor onzen landbouw is hij tevens van het allesgrootste nut. Waar men vóór den oorlog er niet aan dacht de werkloozen te bezigen voor de ontginning van woeste gronden en de ontwatering van natte gronden, heeft de Vrijwillige Arbeidsdienst zoo als wij hier in een vorige bijdrage mee deelden, beide zeer nuttige werken in zijn werkprogramma een eereplaats voorbehouden. Doch ook het privaat initiatief mag niet achterwege blijven. De vraag wordt dan ook gesteld, hoe zullen de vrij aanzienlijke kosten der drooglegging van natte gronden bestre den worden Deze kosten van draineering bedra gen doorgaans van 6000 tot 7000 frank per hectaar. Wanneer de natte gronden met kreupelhout begroeid zijn, brengt de ontstomping nog bijkomende uitga ven mee die 10 000 fr. per ha. bedragen. Om deze kosten te verlichten verleent het Ministerie van Landbouw een toela ge van 25 van het bedrag der kosten, op voorwaarde dat de draineeringswer ken worden uitgevoerd volgens de on derrichtingen van den bevoegden dienst. Deze levert bovendien gratis de plannen af tot uitvoering der draineeringswerken. Voor alle vereischte inlichtingen gelie ven de belanghebbende landbouwers zich te wenden tot den Landelijken Wa terdienst, Ministerie van Landbouw, Wetstraat 32, Brussel. De landbouwers die niet over de vereischte geldmiddelen beschikken voor het uitvoeren der draineeringswerken kunnen leeningen op langen termijn be komen, tegen den zeer gunstigen interest van 2,50 o bij de Nationale Maat schappij voor den Kleinen Landeigen dom, Steenweg op Charleroi, 26. Brus sel. Deze maatschappij verstrekt hun op aanvraag alle nuttige inlichtingen be treffende deze leeningen. voor voor het jaar 1942. Tengevolge van de vele prijs verhoo gingen, zijn we verplicht de prijs van ons blad te brengen op 24 fr. per jaar. We hopen dat geen enkel lezer zal nalaten het jaarabonnement te vernieu wen. een vermindering der rantsoenen. Groot was tevens de vrees, dat de voorhanden zijnde voorraden niet toereikend zouden zijn tot het binnenhalen van den nieu- Iwen oogst. Voor de tweede maal sedert Frank- rijks nederlaag werd de oogst binnen- l gehaald en de Fransche overheden be- schikken thans over talrijke gegevens, j die een beoordeeling van den toestand mogelijk maken. Deze is veel beter dan I dit een jaar geleden het geval was.Toen deden zich tekorten aan vleesch, vet, suiker en aardappelen voor thans wor- I den de voorgeschreven rantsoenen re gelmatig bedeeld behalve voor wat j het vleesch betreft. j Zal de oorlog voor den Franschen landbouw een keerpunt beteekenen Alle voorteekenen wijzen er op. Onze lezers weten hoe in den loop der laatste jaren voor den oorlog de Franscheland- bouw steeds minder en minder zijn op- dracht vervulde. Tengevolge van de be- I trekkelijk geringe afzetmogelijkheden onder de 42 millioen Franschen, loonde I het steeds minder de moeite den rijken bodem te bewerken. En het kwam zoo- i ver, dat Frankrijk, het bij uitstek land- bouwland, niet meer in de verzorging i van de eigen behoeften aan levensmid- f delen kon voorzien. Alléén tarwe en I wijn waren vóór den oorlog in meer dan voldoende hoeveelheden voorhanden, zoodat millioenen kg. en hectoliters geen afnemers vonden. De staat stelde alles in het werk deze hoeveelheden af te ne men of voor veevoeder te doen bestem men, hetgeen er echter niet toe bijdroeg om den ijver der landbouwers aan te vuren. Dan kwam de oorlog over het land met zijn nasleep van verwoestingen. Uitgestrekte gebieden, juist de best be bouwde, lagen verlaten en braak het vee liep verloren langs de wegen de oogst scheen verloren. De Duitsche mi litaire overheden grepen in en het mag een wonder heeten, dat de oogst nog grootendeels gered werd. Daarna kwam het er echter op aan, het land opnieuw te bewerken, hetgeen gezien de bevol king op de vlucht was gegaan, geen klein bier was. In het bezette gebied al leen waren er naar raming 600.000 ar beidskrachten te kortin het onbezette gebied deed dit tekort zich minder ern stig gevoelen, dank zij de toestroom van vluchtelingen. Zoo goed en kwaad als 't ging werden de velden bebouwd en bezaaid en langzamerhand werden de toestanden in den landbouw weer nor maal. De oogst van het jaar 1941 werd dan ook onder veel betere voorwaarden binnengebracht dan het jaar te voren en de uitslagen zijn dan ook aanme/kelijk beter. Hieronder geven we enkele cij fers, welke dit ten overvloede bewijzen. Oogst Doorsnee 1940 1941 (in mil. dc.) voord, oorlog de geheele lijn in vergelijking met 1940 waar te nemen. De betrekkelijk gunsti ge graanoogst maakt het mogelijk de toegekende rantsoenen op peil te hou den en, wat beter is, ze ook werkelijk uit te keeren. Een vermeerdering van ""het brood- rantoen, waarmede men de Fransche be volking (evenals hier) lang in blijde ver wachting heeft doen leven, is niet mo gelijk, daar in den loop van de eerste helft van dit jaar de voorraden al te sterk werden aangesproken. Ook aan andere graansoorten ontbreken onge veer 20 millioen dubbel-centenaars. die vroeger van overzee werden ingevoerd. Want de oorlog was ook voor den vee stapel noodlottig en de achteruitgang is inlange nog niet ingehaald. Veestapel Einde Februari fin 1000 stuks) 1938 1941 Rundvee 15.146 14.574 Zwijnen 6.712 4 036 Paarden 2.599 2.136 Schapen 9.793 8.432 Sedert Februari is er een nijpend ge brek aan voedermiddelen, want het uit vallen van 1.4 millioen ton voedergraan en 670.000 ton voederkoeken door de Britsche blokkade, kan onmogelijk door eigen middelen goedgemaakt worden, althans niet onmiddellijk. Al wat Frank rijk in den loop van jaren verzuimd heeft, kan niet van vandaag op morgen ingehaald worden. Maar de mogelijkhe den zijn groot. Men mag niet vergeten, dat tengevolge van de onderscheidelijke bevolkingsdichtheid, de Franschman over eens zooveel vruchtbaar land be schikt als de Duitscher. Wanneer men er zal in gelukken uit den Franschen bo dem zooveel te halen als uit den Duit- schen bodem, dan zou Frankrijk ieder jaar in doorsnee 110 millioen dubbel- centenaars tarwe opleveren,het is te zeg gen bijna het dubbele van den oogst van dit jaar. Daardoor zou Frankrijk niet alleen de eigen verzorging verzeke ren, doch tevens in de mogelijkheid ge steld zijn om aan de andere kontinentale landen het graan te leveren, dat zij vroe ger uit de landen van overzee betrok ken. 1 oekomstmuziek, zal men zeggen. Ja wel, doch deze berekening is meer dan een gebouw in het luchtledige.Waanneer Frankrijk werkelijk wil, dan is de tijd niet ver meer af, dat het over voldoende tarwe en andere graansoorten zal be schikken en Europa met zuidervruchten zal overstroomen. Nog enkele jaren moet de Fransche landbouwer zich in spannen om de binnenlandsche markt te verzorgendaarna, zooals dat in de XIXe eeuw het geval was, kan hij voor Europa arbeiden en zal de Fransche landbouw een nooit gekendenjbloei^te- gemoet gaan. 79 50 LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwjjls kunt U ar raad vinden voor vale gevallen. Tarwe Andere graansoorten Aardappelen Suikerbieten Wijn Uit deze cijfers blijkt het, dat de door snee-oogst van voor den oorlog inlange nog niet werd bereikt, doch anderzijds valt er een merkelijke verbetering over 72 150 90 60 52 80 44 45 70 60 120 70 50 De N. V. De Koornbloem vraagt ons bekend te maken aan de landbouwers, dat zij, gezien den overgrooten aanvoer der laatste dagen en het gebrek aan plaats, verplicht is de aankoopen van granen stop te zetten van af 25 dezer tot 4 Januari a. s. Ter gelegenheid van Kerstdag zullen onze Bureelen en Magazij nen gesloten blijven op 25, 26 en 27 December. De Bureelen en Magazijnen zul len eveneens gesloten zijn op 1, 2 en 3 Januari 1942.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1