Het Treurspel der Eetaardappelen. Zomertarwe De Verdeeling van de Stikstof meststoffen. Samengestelde Meststoffen Potasch en Phosphoorzuur DE WANMOLEN ZAKKEN IDEGEM PAMEL Het zelf looien der Konijnenvellen Vergeet niet j Het slachten van Zwijnen. Klemveeteelt* *mmmmm mm Tallooze brieven van bedanking en waardeering kwamen ons van vele zijden toe, naar aanleiding van bedoeld artikel verleden week in ons blad ver schenen. We kunnen niet nalaten het schrijven over te drukken van ons lid L. Van den Broeck te Zellik. Het is vooral nuttig aan te stippen dat genoemde landbouwer na alle af- houdingea nog ruim 16.000 kg. aardap pelen per hectare ter beschikking stelde der bevolking, terwijl hij met veel min der zou voldaan hebben aan zijnen leve ringsplicht. Welke ontgoocheling voor zulke boe ren te zien dat anderen niets doen, en dat hierdoor honger en ellende heerscht bij de bevolking. Het wekt hartzeer en verontwaardi ging bij alle plichtbewuste landbouwers. Hier volgt bedoeld schrijven Zellik, den 14-12-41. Geachte Heer Bestuurder, Na lezing van Uw artikel in De Koornbloem over de zoo treurige aard appelkwestie, kan ik niet nalaten U eenige regels te schrijven. Eerst en vooral moet ik U danken om uwen strijd ten voordeele onzer Vlaamsche boeren. Ik deel ten zeerste Uwe zienswijze ten overstaan der re gelingen inzake aardappelleveringen en waardeer ten volle Uwe meening. Ik wist ook wel dat er iets niet in den haak was en dat er wanverhoudingen bestonden in de behandelingen der Waalsche provincies ten overstaan der Vlaamsche. Regelmatig hebt U ons op de hoogte gehouden in uw blad door Uwe zoo ge paste en helderziende opmerkingen. Maar nu ge deze cijfers en verhoudin gen vandaag bekend maakt, ben ik als het ware uit mijn lood geslagen en ik sta er paf van. Hoe is het Gods moge lijk 1 Ik onderstreep ten zeerste uwe opmerking dat dit ten Hemel om wraak roept 1 Dat zou moeten radikaal uit en amen zijn. Ik word het beu, want ze tergen ons. Morten we toch tot daden van ver zet overgaan Ja, het zou moeten in het ware daglicht gesteld worden, zoodat de arme sukkels en misbedeelden van stad en buiten weten, wien den steen te werpen. Dat ik reden heb om misnoegd te zijn, Heer Bestuurder, zult U verstaan, als U weet wat ik heb geleverd. Ik had 48 aren aardappelen geteeld, waarvan ik na voorafneming voor rant soeneering van mijn huishouden van 4 personen, voor beplanting of ruilleve- ring voor 64 aren en de toegekende ten honderd afval van de opbrengst, nog 7570 kg. geleverd heb, plus diegene welke we dagelijks als aalmoes aan de deur geven. Ik heb me ook nog ter be schikking gesteld bij mijn kameraad den heer, Burgemeester van Zellik, om nog iets af te staan voor de hoogst noodlij denden, zoodat ik meer dan 16 000 kg. per hectare heb geleverd. Nu moet U weten dat volgens schat tingen de mij opgelegde levering slechts 5830 kgr. bedroeg en toch heb ik er ruim 8000 kgr. afgestaan 1 Maar wat kan het helpen als onze broeders in Wallonië weinig of niets afgeven Ik moet besluiten dat we ons niet langer mogen laten met de voeten tre den. Mijn besluit staat vast We moe ten erop los 1 Ik hoop, Heer Bestuurder, steeds op uwen steun te kunnen rekenen. Met hoogachting en verkleefde groe ten. L. Van den Broeck, Kerkstraat, 197, Zellik. Vele landbouwers staan nog wan trouwig tegenover de Zomertarwe, om' dat het meer gebeurde dal ze minder opbrengst gaf. Op 't oogenblik zijn er verscheidene goede soorten die minstens evenveel opbrengen als de Wintertarwe en tot begin Maart mogen gezaaid worden. Verleden jaar gaf Jubilé en Benoit, welke gezaaid waren einde Februari- begin Maart, tot 4000 kg. per hectare. Deze tarwesoorten kunnen bij be hoorlijk weder heel den Winter door en tot begin Maart worden gezaaid. Beste soorten Zomertarwe zijn in magazijn beschikbaar. Landbouwers welke voorde Lente zomertarwe verlangen, moeten dezelve NU AFHA LEN, daar de zaaigranen be schikbaar zijn. De mannen van tijd genoeg wor den hierbij aan maand niet te talmen. (Vervolg) In onze vorige bijdrage hebben we gezien hoe de konijnenvellen, door mid del van het aluinbad, bereid worden voor het gebruik. Er blijft ons nu nog te spreken over de eindbewerking, bestaande in het drogen, het rekken en het lustreeren (glanzend maken der pels). 1) Het drogen Nadat de vellen ge durende eene week in het aluinbad ver toefd hebben, en eiken dag duchtig ge kneed en uitgetrokken werden, zooals in onze vorige bijdrage werd uitgelegd, worden ze uit het aluinbad genomen en in een droge plaats opgehangen. De beste plaats is deze onder een open af dak, alwaar de vellen door de frissche luchtstroomen in den besten toestand langzaam gedroogd worden. Wij zullen er zorg voor dragen dat ze worden op gehangen de kopzijde omhoog en volle dig opengeplooid, aan een zinken draad, bij middel van een paar haakjes of nog beter met twee droogspelden. 2) Het rekken heeft voor doel de vellen zachter te maken. Na een week te drogen gehangen te hebben zullen de j vellen reeds bijna volledig gedroogd zijn. Wij zeggen bijna volledig, daar ze niet volkomen gedroogd mogen zijn om goed gerokken te kunnen worden. Van zoo- I haast ze zich in dezen toestand bevinden worden ze eiken dag duchtig tusschen de handen geknepen en stevig uitgerok- ken in alle richtingen. Om het vel nog dunner te maken, dus nog malscher voor het gebruik, mag men hetzelve met zorg bewerken, met een bot mes, in alle rich- tingen. Om deze bewerking, welke haar nut heeft, gemakkelijk te maken, wordt het vel opengespreid op den zijkant van een emmerzoodoende wordt het gelijk matig op alle plaatsen afgeschaafd. Daarna wordt het met een puimsteen schoon glad gestreken. 3) Het lustreeren maakt de eind bewerking uit, en bestaat vooreerst in het met plaaster instrijken der vellen en ze alzoo nogmaals duchtig met de bloote hand te wrijven, waardoor de laatste vetplekken gereinigd worden. Dan wor den ze uitgeklopt cm de plaaster te ver wijderen, en nog eens uitgeborsteld bij middel van droog zaagmeel. Nu worden de vellen schoon gelijk- gekamd in de richting van het haar en grlustreerd bij middel van een floeren of zijden lap. Beste lezers, nu zijn uw vellen geschikt voor alle gebruik in de familie. Voor halskragen der kinderen komen ze won derwel van pas, doch voor meer feeste lijke dracht kunnen ze, met weinig moeite door moeder de vrouw worden aange past een weinig voering voortkomend van afgedragen mantels, wat vulsel in dien noodig, de vereischte vellen, en zij zal er de schoonste parementen mede maken voor den zondagschen mantel van haar en der dochters, en ook de mooiste hoofddeksels zooals we die tegenwoordig in de steden uitgestald zien in de modewinkels, aan ongelooflijk hooge prijzen. Schrijver dezes zag verleden winter in een onzer grootsteden zoogenaamde toques te koop gesteld aan prijzen welke onze beurs niet toeliet te besteden. Na het model eens goed opgenomen te hebbrn ging hij eens snuffelen in zijne verzameling vellen (zelf gelooid). Daar- tusschen vond hij nog enkele blauwe Beversche vellen waarvan een paar, voor enkele franks, door de modiste van zijn dorp werden omgetooverd in de schoonste toque welke we ons maar kunnen indenken. Met een derde soort gelijk vel werden de noodige passemen ten op den wintermantel der vrouw aangebracht, waardoor het geheel een prettige indruk van goede afwerking bekwam. Voor alledaags gebruik b v. voor den man die zich per rijwiel naar het werk brgeeft is, in den winter, een paar wan ten uit konijnenvel gemaakt, niet te versmeden. Op papier wordt de omvang der hand, met duimling, geteekend (nog al breed genomen) en dan overgebracht op het konijnenvel, langs de binnenzijde, dan met een oud Gilettemesje voorzich tig uitgesneden en de twee deelen sa- mengenaaid. Met zoo'n paar wanten, de pels naar binnen gekeerd, zal onzen wielrijder de duchtigste koude trot- seeren. De vindingrijkheid onzer naaiende huisgenooten zal wel vele andere nuttige toepassingen vinden voor onze vellen. Ze zijn onbetaalbaar in het dagelijksch gebruik. dat alle aanvragen en aan- koopen van waren moeten ge schieden langs een ZAAK VOERDER. De leden welke zich recht streeks wenden tot onze ma gazijnen doen een verloren reis. (Onderstaande werd ons ingezonden door den Persdienst der N. L. V. K. Daar het echter veel te laat kwam (kwe stie van gewoonte) zullen we dat laten volgen wat van belang is voor onze boe ren.) In "Volk en Bodem, van 29 Novem ber 1941 is de tekst verschenen van het besluit betreffende den doorloopenden inventaris van den varkensstappel en welke dienzelfden dag in het Staatsblad werd bekend gemaaktzoodat het be sluit onmiddellijk van kracht is gewor den. Bij middel van plakbrieven hebben de onderscheidene gemeentebesturen er hun inwoners eveneens over ingelicht. In hoofdzaak komt het besluit hierop neer, dat de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie, door het aanleggen van een doorloopenden inventaris van den varkensstapel, ten allen tijde een volledig overzicht van de veranderingen hiervan wil hebben. Tot en met 10 December 1.1. waren de varkenshouders bij middel van formu lieren in de gelegenheid gesteld naar waarheid het aantal varkens op te geven, dat ze op 1 December bezaten, onafge- zien de kategorie. De varkenshouder die vóór 15 December 1941 geen formulie ren ter invulling ontving, is gehouden op dien dag uit eigen beweging aangifte te doen bij den plaatseiijken secretaris der N L V.C. De dieren worden door aangestelde afgevaardigden der N.L.V.C. geoor- ringd. Het is dus vanzelfsprekend dat dezen, die geen varkens bezaten op 1 Decem ber en er zich later aanschaften, ofwel de varkenshouders wier stapel verandert door geboorte of aankoop, sterfte of verkoop, telkens den plaatselijken secre taris der N.L.V.C. hiervan moeten op de hoogte stellen, opdat deze wijzigin gen op hun beurt zouden aangeteekend en gemerkt worden. Dat het de N.L.V.C. ernst is dezen maatregel, die, naast de registratie van den rundveestapel, slechts ingegeven is om de vleeschbevoorrading meer en meer te moraliseeren, straks door te drij ven, getuigt artikel 9 van onderhavig besluit, waarbij de tuchtmaatregelen vastgesteld worden, die ingevolge in breuken zullen getroffen worden. Wij willen op het eerste zicht wel toe geven dat voor een groot deel de var kens vetgemest worden voor eigen ge bruik. De Hoofdgroepeering "Vee Vleesch en Btjprodukten,, heeft de var kenshouders ten andere voor deze ont lasting van de geleide vleeschbedeeling ruimschoots willen vergoeden, en het hun toegekende dagelijksch vleeschrant- soen verdubbeld, waarbij ze de keuze hebben voor 1/10 van de waarde der vleeschrantsoeneeringszegels rund-, kalf, paarden-, geiten- of schapenvleesch aan te koopen. Deze zegels worden slechts afgegeven wanneer de betrokkene ,dit vraagt. Het dubbele rantsoen is alsdan met 1/10 te verminderen. Wat dus in korte woorden wil be duiden Een varkenshouder vraagt toelating om voor eigen gebruik een varken te slachten. Bij vastselling van den gemeen telijken toezichtsdienst weegt het ge slacht varken 85 kgr. Laat ons nu veron derstellen dat zijn huishouden en inwo nend personeel bestaat uit bvb. 8 perso nen. Hij heeft dui recht om dagelijks 70 gr. X 8 560 gr. van zijn voorraad varkensvleesch af te nemen. Orer een rantsoeneeringsperiode maakt dit dus 560 gr. X 30 16.8 kg. daar waar eenzelfde huishouden van 8 personen, dat geen toelating ontving tot huiislachting, voor dezelfde periode het moet stellen met 35 gr. X 30 8,4 kgr. Intusschen kan eerstgenoemde voort gaan een jonger varken vet te mesten en het na 4 1/2 maand weer te slechten, vermits op dit oogenblik zijn voorraad varkensvleesch'uitgeput is. (16,8 X 4 1/2 85 kgr.) De inwoner der grootere centra daarentegen is steeds afhankelijk van de toebedeelingsmogelijkheden, naargelang den aanvoer van het slachtvee. We zegden dus dat het vetmesten en het huisslachten der varkens langs den eenen kant een ontlasting is voor de ge leide vleeschbedeeling en vanzelfspre kend ook voor de opgelegde slachtvee leveringen der veehouders. I 1 Tegen afgiftte van de noodige zegels worden deze meststoffen door onze magazijniers verdeeld, Ingevolge de beslissing van de Korporatie mag heden hoogstens 1/3 worden geleverd. De rest zal in Januari en Maart worden gegeven, naarmate de behoeften en voorraden. Verscheidene onzer zaakvoerders die zich in regel hebben ge steld met de bons der reeds afgeleverde graanvetten, hebben al een deel stikstof gekregen. De achterblijvers gelieven dit ten spoedigste te doen. Volgende meststoffen zijn in magazijn en kunnen bekomen wor den Cyanamide 17 Ammoniaksulfaat 20 Ammoniak-nitraat 20 Calciammon 20 °/0. Van alle kanten komen de vragen naar onze gekende samen stellingen. Deze zullen eerst na Nieuwjaar worden geleverd en in vol doende hoeveelheden. De verdeeling van potasch en metaalslakken zal in Januari plaats hebben. Van zoodra de zegels voor metaalslakken worden uitgedeeld, moeten deze seffens aan de zaakvoerders worden gegeven. Onmiddellijk daarop volgt de verdeeling. We vragen aan al onze leden de zegels voor metaalslakken zonder uitzondering af te geven. We waarborgen een spoedige en verzekerde bestelling. De leden gelieven de onderrichtingen goed te volgen. De zaakvoerders laten niet na de bons bij u De Koornbloem af te geven welke hen door de leden worden ter hand gesteld. Strenge maatregelen werden voor zien in Frankrijk tegen de Joodsche en Kommunistische elementen welke de schuld dragen van taldjke aanslagen op Duitsche onderdanen gepleegd. Onder andere zullen 100 Joden welke in be trekking stonden met daders van aan slagen terechtgesteld worden. In een filmstudio in onbezet Frank rijk brak brand uit. Een zaal brandde totaal uit, terwijl een gansche fllm in de vlammen opging. De schade zou meer dan 5 millioen frank bedragen. Uit Italië zijn 140 Fransche krijgs gevangenen naar hun haardsteden terug gekeerd. Dit zijn de eerste gevangenen welke de Italiaansche kampen verlaten. De laatste overlevende broer van onzen jong gestorven dichter Albrecht Rodenbach, heeft thans te Roeselare eveneens het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Deze, Hypoliet Rodenbach, bewaarde zorgvuldig talrijke hand schriften van zijn broer, waaronder dat van Gudrun Z. H. de Paus heeft voor het jaar 1942 de opheffing verlengd der wet op het vleeschderven en vasten. De vastenwet is echter niet gewij tigd voor wat Aschwoensdag en Goeden Vrijdag betreft. Zaterdag namiddag werd in de kerk van de HH. Petrus en Paulus te Mechelen een prachtig ivoren kruis beeld ontvreemd. Het heeft een groote historische waarde en werd in de 17' eeuw vervaardigd. Het gestolen beeld is ongeveer 40 cm. hoog. De eilandengroep der Filippijnen, waarover nu zooveel wordt gesproken in verband met den Japansch-Ameri- kaanschen oorlog, bestaat uit niet min der dan een zevenduizendtal grootere en kleinere eilanden. Deze behooren al len toe aan Amerika. De lotenleening 1941 was verle den Maandag, dag der sluiting, totaal onderschreven. Deze beliep twee mil liard frank. In Brussel werd een auto gestolen welke een koffertje bevatte waarin zich 500.000 fr. bevond. Een dag later werd de auto weergevonden. De koffer was echter verdwenen. De dief wordt ieve- rig opgezocht. Het Fransche Missiegenootschap in China deelt mede dat in November vier jonge missionarissen werden vermoord door een bende Chineesche roovers. De slachtoffers zijn vier Italiaansche zende lingen. Donderdag heeft de Engelsche her togin van Gloucester het leven geschon ken aan een zoontje. De hertog van Gloucester is de broeder van den koning van Engeland. Een 1 5 jarige dienstknecht, welke op een boerenhoeve te Nukerke werkte, is aldaar jammerlijk om het leven geko men. Op het oogenblik dat de jongeling zware boomstammen hielp opladen, ge raakte hij in de modder vast, viel en kwam onder den zwaren stam terecht welke hij juist optilde. De jongen was op slag dood. Te Brugge heeft zich een ernstige grondinzakking voorgedaan. Boven het gewelf der enkele jaren gebouwde brug gen aan de Bouveriestraat deed zich plotseling een inzakking voor. Geluk- kiglijk werd dit onmiddellijk opgemerkt en werden maatregelen getroffen. Een enkele persoon werd gewond. Van heden af mag geen enkele zak buiten de hoofdmagazijnen worden gegeven. Alle goederen worden LOS verkocht, of in zakken van de koopers. Dit geldt voor plantaardappe len, melkmelen, meststoffen enz. Magazijniers moeten dus voor zien zijn van zakken voor het af halen van planters, koemeel enz. zooniet worden de waren los op wagens uitgegoten. Maandag avond werd te Brussel andermaal een Duitsche onderdaan door een dolksteek gewond. Dank zij de koelbloedigheid van het slachtoffer kon de daderes aangehouden worden. Het is een 33 jarige Russin, welke sinds gerui- men tijd in ons land verbleef. Zij be kende ook den aanslag den 7 December in Brussel te hebben gepleegd. Een Duitsche geleerde welke in Spanje verblijft, heeft een nieuw ge neesmiddel gevonden tot bestrijding van de typhuskoorts Hij zou het nieuwe medicijn getrokken hebben uit zekere Spaansche planten. Volgens berichten uit Japan heeft zich op Formosa een aardbeving voor- gedaan. Tot hiertoe telt men 188 doo- den en ongeveer 160 gekwetsten. Onze magazijnier Prosper Goossens werd als Burgemeester benoemd. We bieden hem onze beste gelukwenschen. Tengevolge van overvloed van be zigheden heeft hij ons zijn besluit mee gedeeld als Zaakvoerder te worden ont slagen. We moeten met spijt deze be slissing aannemen, hem dankende voor de jarenlange toewijding aan onze Ver- eeniging. We hopen dat wij als voor heen dikke vrienden zullen blijven. Als opvolger werd aangesteld de heer Leopold De Cremer Meerstraat. De leden gelieven zich voor alle be stellingen aldaar te wenden en gelieven nog deze week hunne stikstofzegels bin nen te dragen, gezien de verdeeling van stikstof deze week begint. De heer Van der Speeten werd als zaakvoerder ontslagen. Voor Pamel wordt een flinke zaak voerder gevraagd. Persoonlijke aanvragen of per brief aan N. V. De Koornbloem, Zeeberg- kaai, Aalst. De leden gelieven hun bons voor meststoffen en veevoeder vast te hou den tot de aanstelling van een nieuwen zaakvoerder.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2