De Verdeeling van de Stikstof meststoffen. Samengestelde Meststoffen Potasch en Phosphoorzuur DE WANMOLEN Aankoop van Granen Zomertarwe IDEGEM Bericht van de N» V» De Koornbloem» De verwarring in onze Bevoorrading Vraagbord Enkel een verstandige, duidelijke en practische ordening, waaraan dan streng de Hand dient gehouden, kan redding brengen. Het loopt geweldig mack met onze bevoorrading. Het aardappelschandaal is er een afdoende bewijs van. Onze zienswijze over de oorzaken van dezen erbarmelijken toestand voor de min be- goeden onzer bevolking hebben wij vrij en vrank gezegd in de twee bijdragen verschenen in ons nummer van 14 De cember 1.1. Wij kceren hierop dan ook niet terug. Doch afbreken volstaat niet. er dient ook opgebouwd. Wij willen hier dan ook, voor de zooveelste maal, onze zienswijze meedeelen over de groote princiepen welke als grondslag moeten dienen der inrichting onzer voedsel- voorziening.Hierbij gaan wij uit van het standpunt dat wij door den oorlog in hoofdzaak zijn aangewezen op de voort- brengst van onzen eigen landbouw 1 Bij de bevoorrading onzer bevolking komen drie factoren in aanmerking 1) de voortbrengst der onmisbare le vensmiddelen 2) de levering door den voortbrenger aan de volksgemeenschap 3) de verdeeling tusschen de verbruikers. I) De voortbrengst der onmisbare levensmiddelen. C Het is/de zoo treffend in bepaalde landen zooals Duitschland, Nederland en Italië genaamden voortbrengstslag gevoerd onder het motto Ons Land moet zich zelf voeden En hier moet het ons uit de penTerwijl in deze lan den en onder meer in Nederland (zie desomtrent de werking der Commissie Posthuma waarover wij in ons blad reeds meermaals schreven) door de ver antwoordelijke openbare besturen voort durend beroep werd gedaan op de men- schen der praktijk nl.: de leiders der bestaande landbouwersvereenigingen, en tal van vakmenschen uit landbouw- en handelsmiddens, voor de opvoering der landbouwvoortbrengst en hare aan passing aan de huidige behoeften der bevolking, werden hier de verordenin gen te dikwijls uitgevaardigd door ambtenaren of jong aangestelden in de landbouwcorporatie die misschien wel de theorie, doch niet de practische on dervinding als leerschool hebben door gemaakt. Mooie plannen maken kan iedereen, maar de gewenschte practische uitsla gen bereiken in den kortst mogelijken tijd blijft de hoofdverdachte in de be narde tijden welke wij doormaken. .Verordeningen tot richting der voort brengster), moeten klaar, duidelijk en zoo eenvoudig mogelijk zijn. Zij mogen niet voortdurend gewijzigd worden en moeten rekening houden met de moge lijkheden en de structuur onzer land- bouwuitbatingen, anders stichten zij verwarring en ontmoediging bij de land bouwers. Men bekomt van deze laatsten heel wat meer door de tijdige toezegging van loonende prijzen, het toekennen van premies voor uitbreiding der teelten welke vereischc zijn voor de bevolking, in een woord door aanmoediging van de boeren welke hen met volle kracht doet meewerken aan het beoogde doel. Dit alles zal meer teweeg brengen dan de strakke verordeningen welke ziek zijn aan theoretische bespiegelingen en zel den blijken geven van practische uit voerbaarheid. Het verplichte teeltplan 1941-42 dat wij hier hebben uiteengezet, heeft na de wijzigingen welke wij en andere land bouw vereenigingen met aandrang heb ben bepleit voor de landbouwbedrijven, op redelijke wijze de minima-oppervlakte bepaald welke dieat besteed aan de on misbare teelten voor de volksbehoeften. Voorafgaandelijke samenwerking en overleg met menschen der praktijk hadde wellicht toegelaten van mee taf een vol ledig en doelmatig teeltplan uit te vaar digen en nuttelooze ontstemming bij de landbouwers te voorkomen. Een tweede punt, en wij hadden hier mede misschien beter begonnen, daar een nauwkeurige statistiek betreffende onzen landbouw de basis vormt vau elke doelmatige landbouwreglementeering, is de inrichting der landbouwtelliogec. Wij geven het grif toe onze vóór- oorlogsche regeeringen zijn totaal in gebreke gebleven bij het verzamelen van nauwkeurige gegevens betreffende de inrichting en de samenstelling van onze landbouwbedrijven. Deze niet te verontschuldigen kortzichtigheid heeft de taak geweldig bemoeilijkt van de overheden die thans de leiding hebben der landbouwproduktie en der volks voeding. Doch het komt ons voor, dat, binnen een tijdspanne van 3 maanden, deze tellingen morsten in orde zijn, in dien zij ten minste degelijk werden in gericht en uitgevoerd. Nochtans zien wij na 20 maanden nog de eene op de andere volgen. Men vergeet hierbij dat onze land bouwers weinig sympathiek staan tegen deze herhaalde formaliteiten, omdat zij hunne handen vol hebben met anderen arbeid op hun bedrijf. Eén telling, wanneer zij volgens con- bij de uitoefening van hunne taak. Men kenne hun een behoorlijke bezoldiging toe, doch trede ook uiterst op tegen hen indien zij aan hunne plichten te kort ko men. Trouwens bij de opsporing en beteu geling van den woekerhandel, houdt men doorgaans te veel het oog gericht op de landbouwers. Wij verwijzen de heeren toezichters naar de talrijke spijs huizen in de groote steden waar zonder zegeltjes tegen hooge prijzen weelde Men tredV hardhandig op'tegen" diëgë- I fetmale°wordea °P3edle°d aan °or- Ai* Of ««„oll-Hi™ logswockeraars en nieuwe bonzen, naar crete en volledige onderrichtingen door bevoegde en vertrouwbare menschen wordt uitgevoerd, zou moeten vo'staan. nen die valsche of onvolledige aangiften doen met bedriegelijk inzicht, doch men - make het de "n.Hn* on Pasteibakkerijen en eetwarenwinkels de woekerprijzen gevraagd in bepaalde ernstige en plichtbewuste landbouwers niet voortdurend lastig met onzer 9foote ^n, raar deze geeischt herhaalde bestuurlijke formaliteiten. voor sch°*°« kleergoed naar de zwarte markt op groote schaal ultge bestuurlijk Waartoe dient anders het toezicht op de aangiften van de telling Indien de kadastrale bescheiden met voldoende nauwkeurigheid zijn opgemaakt, moet het toezicht toch kunnen bepalen welke oppervlakte elke landbouwuitbating be slaat en de onnauwkeurige aangiften recht zetten. Hetzelfde kan gezegd betreffende de telling van den veestapel. Eens dat de eerste of aanvankelijke telling nauwkeu rig en volledig werd uitgevoerd, moet het toch mogelijk zijn, vermits alle wij zigingen dienen aangegeven, de samen stelling van den veestapel te volgen zonder hierop een ernstig toezicht na tuurlijk uit te sluiten. II) De levering door den voortbrenger. Benevens de telling waarover wij zoo juist spraken is een nauwkeurig en ge wetensvolle schatting der voortbrengst een overwegende factor. Tot heden had den deze schattingen plaats door plaat selijke onbezoldigde kommissies. De on dervinding heeft bewezen dat over het algemeen dit stelsel geen voldoening heeft geschonken. In talrijke gemeenten geschiedde de schatting niet op ernstige wijze, wat voor gevolg had dat door de arrondis sementscommissies en de hoogere over heid de schattingen forfaitair werden verhoogd. Wij hebben hier in een vori ge bijdrage verzet aangeteekend tegen deze forfaitaire verhooging, welke een straf uitmaakt door de plichtbewuste landbouwers. Naar onze meening dient ds oplossing gezocht in de aanstelling van betrouwbare schatters op de hoogte der landbouwvoortbrengst en ontrokken aan plaatselijke invloeden. Men geve deze schatters een behoorlijk loon voor hunnen arbeid, doch men stelle hen ook, en zulks op strenge wijze ver antwoordelijk voor hun werk. Hunne taak is immers een der belangrijkste bij de bevoorrading der bevolking en tevens bij de vaststelling der noodwendigheden onzer landbouwbedrijven. De burgemeesters en plaatselijke over heden moeten hunne volle en toegewijde medewerking leveren bij de uitvoering van het voorafgaande bestuurlijk werk en van de voorgeschreven leveringen opgelegd op basis van ernstige schattin gen. Het is onverklaarbaar dat den heer De Winter, Sicretaris van Landbouw en Voedselvoorziening, in een geschre ven antwoord aan het weekblad "Cas- sandre» dat de leiders der bevoorrading hardhandig had aangepakt te hooren verklaren, dat sommige gemeenten zelfs nieteensde induvidueele steekkaarten der landbouwers hebben opgemaakt, dat in andere gemeenten de burgemeester zich mede schuldig maakt aan de opzet telijke sabotage van de aardappslver— j strekking, dat niettegenstaande de wer king van de toezieners, de Rijkwacht en de politie, de provincie Luxemburg op 10 December 1. 1. nog maar 5000 ton, dus slechts 1/6 van wat zij opbrengen moest had geleverd en voor de provincie Namen de toestanden nauwelijks iets op buit in de bars en verdachte herbergen onzer groote steden en in de jodenbuur- ten te Antwerpen en te Brussel. Ook bij de fabrikanten van nieuwe artikelen en surrogaten dient een kijkje gedaan. Wij zijn akkoord met den strijd tegen den woekerhandel, omdat hij in de hui dige omstandigheden een misdaad is tegenover de Volksgemeenschap, doch eischen dat hij niet alleen in den sektor van den landbouw doch op het algemeen front van alle bedrijven met even veel beslistheid worde doorgevoerd. O ver de verdeeling tusschen de ver bruikers spreken we in onze volgende bijdrage. (Wordt voortgezet). Geachte Heer Bestuurder, In meen de vrijheid te hebben U te vragen mij eenigen uitleg te willen geven over het kweeken van erwten zonder rijs. Hoeveel zaad heeft men noodig per Ha Hoeveel is de gemiddelde op brengst pet Ha Met de meeste achting. V, A., Schoonaarde. ANTWOORD 1. Men zaaie van goed gesorteerde erwten 150 tot 180 kg. per hectare. 2. De opbrengst is zeer uiteenloopend volgens grond eu seizoen. Men schat de groen geplukte erwten met de peulen van 8.000 tot 10.000 kg. per hectare. Van drooge erwten kan m;n van 2.000 tot 3.500 kg. per hectare dorschen. Het gaat hier over de veel opbren gende soorten Unica en Mansholt. Unica is de beste soort. I beter waren. Wij vragen ons af waar de autoriteit schuilt indien er tegen deze burgemee sters-saboteurs der Volksgezondheid, niet afdoende wordt opgetreden. Indien ontzetting uit hun ambt niet volstaat om hun tot betere gevoelens te brengen, voorzien de huidige besluiten toch straf fen welke harder zullen gevoelen. Waar om past men ze op hen niet toe Wat de onwil der Waalsche boeren betreft om in de voedselvoorziening van hun eigen volk te voorzien, blijft er voor onze Vlaamsche voortbrengers maar een uitweg te eischen dat hunne voort brengst uitsluitend worde voorbehouden voor de behoeften der Vlaamsche ver bruikers De Vlamingen willen niet lan ger uitgezogen worden ten voordeele van het onwillige Wallonië. Wat nu het toezicht betreft op de uitvoering der leveringsplicht vragen wij dat men enkel optrede bij die voort brengers die de verplichte leveringen niet hebben uitgevoerd. Men trede even 1 streng op in gansch het land, dus zoo- wel in Wallonië als in Vlaanderen en bij de bestraffing der schuldigen wezen as zien de straffen overal dezelfde. Deze ge- telling I dragslijn wordt gevergd door de strikte rechtvaardigheid zoowel als door stren ge plicht tegenover de bevolking. Wat de agenten der toezichtsdiensten betreft eische men van hen bevoegdheid of kennis van het bedrijf waarover zij toezicht moeten uitoefenen, strenge on partijdigheid en onkrenkbare eerlijkheid Mijnheer de Bestuurder, Daar ik nog over een kleine hoeveel heid metaalslakken en kloorpotasch be schik, neem ik de vrijheid U te vragen wanneer ik dit best zou kunnen uit strooien. Ik heb al een partij land diep geploegd, voor beeten en aardappelen. Ook heb ik nog 1 Ha. weide omge ploegd, die ik gaarne zou ten nutte brengen voor aardappelenwelke vetten zou ik daarvoor ft best bezigen en wan neer V. T. Denderhautem. ANTWOORD. Metaalslakken worden best in den Winter gestrooid of vroeg in de Lente. Potach mag ook ter zei vertijd worden gegeven. Voor uw aardappelen past best de aerdappelvette of zoo u genoeg staal- slakken en potasch hebt gegeven een aanvulling met stikstof. De hoeveelheid kunnen we ni«t be palen gezien we niet weten of de weide mager of vet ligt en wat ze de laatste ja ren kreeg. Stikstof geeft u liefst enkele dagen voor het planten en zaaien. VRAAG. Als bijzonderste huur der van een partij land, hebben we aan drie onderhuurders opzeg gegeven, twee jaar op voorhand volgens het hier de gewoonte is, dit tn de maand November 1939. De opzeg werd gedaan per aan- geteekende brief, een zelf door deur waarder. Mogen we nu, zelf met de oor log dit land gebruiken op einde Novem ber 1941. P. V. ANTWOORD. Het besluit van 26 November 1940, waarbij, behoudens de voorziene uitzonderingen, de op 28 November 1940 loopende pachten wor den verlengd tot twee jaar na het einde van den oorlogsstijd, is niet van toepas sing op de pachten die geldig werden op gezegd vóór 10 Mei 1940. Vermits u reeds in November 1939 per aangeteekenden brief en per deur waarder, opzegging hebt gegeven aan uwe onderhuurders, moeten dezen laat sten het land verlaten op den vervaldag der pacht in 1941. Enkel wanneer het een eerste inge bruikneming betreft, of anders gezegd wanneer uwe onderhuurders voor de eerste maal het land in pacht hebben ge- nomea. hebben zij volgens artikel 6 pa ragraaf 2 der pachtwet van 7 Maart 1929, recht op een pachtduur van negen jaar, met dien verstande evenwel dat de onderverhuring in elk geval een einde moet nemen op hetzelfde tijdstip als de voorname pacht, dus uw eigen pacht- contract. Tegen afgifete van de noodige zegels worden deze meststoffen door onze magazijniers verdeeld, Ingevolge de beslissing van de Korporatle mag heden Hoogstens 1/3 worden geleverd. De rest zal in januari en Maart worden gegeven, naarmate de behoeften en voorraden. Verscheidene onzer zaakvoerders die zich in regel hebben ge steld met de bons der reeds afgeleverde graanvetten, hebben al een deel stikstof gekregen. De achterblijvers gelieven dit ten spoedigste te doen. Volgende meststoffen zijn in magazijn en kunnen bekomen wor den Cyanamide 17 Ammoniaksulfaat 20 Ammoniak-nitraat 20 Calciammon 20 Van alle kanten komen de vragen naar onze gekende samen stellingen. Deze zullen eerst na Nieuwjaar worden geleverd en in vol doende hoeveelheden. De verdeeling van potasch en metaalslakken zal in Januari plaats hebben. Van zoodra de zegels voor metaalslakken worden uitgedeeld, moeten deze seffens aan de zaakvoerders worden gegeven. Onmiddellijk daarop volgt de verdeeling. We vragen aan al onze leden de zegels voor metaalslakken zonder uitzondering af te geven. We waarborgen een spoedige en verzekerde bestelling. De leden gelieven de onderrichtingen goed te volgen. De zaakvoerders laten niet na de bons bij u De Koornbloem af te geven welke hen door de leden worden ter hand gesteld. i In de Bulgaarsche hoofdstad Sofia had de overheid een onderzoek inge richt om na te gaan hoe het met de tan den der schoolgaande kinderen gesteld was. Men kwam tot de verbazende vast stelling dat slechts 3 kinderen op 100 een volledig gaaf gebit bezaten. Onmid dellijk hebben alle Soflaansche tandart sen zich bereid verklaard elk 10 kinder- tanden gratis te plombeeren. Een onderzoek is nu aan den gang om te weten te komen hoe het mogelijk is, dat de kinderen van S^fia zulke slechte tanden hebben. Dat is zeker een voorbeeld dat zou dienen nagevolgd te worden. In een klein dorpje in Vendés be- j vindt zich op den kerktoren een uur werk, hetwelk noch wijzers, noch cijfer plaat bezit. Het slagwerk geeft echter elk kwartier en elk halfuur de tijd» aan, i zoodat de dorpsbewoners sinds vier eeuwen de juiste tijd hebben, enkel op het kleppen van den kerktoren. Des nachts wisten dieven zich toe gang te verschaffen tot een winkelhuis in Antwerpen. Een groote hoeveelheid kleedingsstoffen werden ontvreemd. Ze j zouden een waarde van 300.000 fr. ver- tegenwoordigen. De Engelsche Eerste Minister Chur chill bevindt zich voor het oogenblik in Amerika, waar besprekingen worden gevoerd tusschen Amerika, Engeland en zijne koloniën, Nederlandsch Indië en Rusland. Op 27 December zijn de eerste vis- scherssloepen vertrokken naar Greve- lingen voor de haringvangst. Men ver wacht dat de vangst zeer rijk zal zijn en dat weldra op onze markten honderd- duizenden kilos haring zullen te koop geboden worden. In Amerika werd onlangs een vrij eigenaardigen wedstrijd gehouden. De bedoeling was vast te stellen wie het snelst honderd meter op de handen kon loopen. De akrobaten werden niet toe gelaten. En toen ging het er op los. De winnaar was een zeventienjarige school jongen welke den afstand aflegde in den recordtijd van 1 minuut 22 seconden. Een Californische bloemenkweeker is er in geslaagd een roos te kweeken welke (ene doorsnede heeft van dertig centimeter. Deze reuzenbloem weegt 200 gram en was te bewonderen op een tentoonstelling. De N. V. De Koornbloem vraagt ons bekend te maken aan de landbouwers, dat zij, gezien den overgrooten aanvoer der laatste dagen en het gebrek aan plaats, verplicht is de aankoopen van granen stop te zetten van af 25 dezer tot 4 Januari a. s. Onze magazijnier Prosper Goossens werd als Burgemeester benoemd. We bieden hem onze beste gelukwenschen. Tengevolge van overvloed van be zigheden heeft hij ons zijn besluit mee gedeeld als Zaakvoerder te worden ont slagen. We moeten met spijt deze be slissing aannemen, hem dankende voor de jarenlange toewijding aan onze Ver- eeniging. We hopen dat wij als voor heen dikke vrienden zullen blijven. Als opvolger werd aangesteld de heer Leopold De Cremer Meerstraat. De leden gelieven zich voor alle be stellingen aldaar te wenden en gelieven nog deze week hunne stikstofzegels bin nen te dragen, gezien de verdeeling van stikstof deze week begint. Vele landbouwers staan nog wan trouwig tegenover de Zomertarwe, om dat het meer gebeurde dat ze minder opbrengst gaf. Op 't oogenblik zijn er verscheidene goede soorten die minstens evenveel opbrengen als de Wintertarwe en tot begin Maart mogen gezaaid worden. Verleden jaar gaf Jubilé en Benoit, welke gezaaid waren einde Februari- begin Maart, tot 4000 kg. per hectare. Deze tarwesoorten kunnen bij be hoorlijk weder heel den Winter door en tot begin Maart worden gezaaid. Beste soorten Zomertarwe zijn In magazijn beschikbaar. Landbouwers welke voorde Lente zomertarwe verlangen, moeten dezelve NU AFHA LEN, daar de zaaigranen be schikbaar zijn. De mannen van tijd genoeg wor den hierbij aangemaand niet te talmen. Bezitters van zegels voor koeien- en paardecmeel worden verzocht deze op 30 December binnen te brengen op onze Bureelen Zeebergkaai. Vermelde zegels mogen ons ook ge zonden worden door de tusschenkomst der Zaakvoerders, waar ze ten laatste op 29 December dienen afgegeven. Alle Zaakvoerders worden verzocht de zegels der leden vóór 30 December rechtstreeks op onze bureelen af te ge ven.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2