V erzekeringen* Jeugdfront R.LLZ* De winterbeproeiingen der Fruitboomen* LANDBOUWERS, DE KOORNBLOEM - 5 Januari 1947 Toepassing der maatschap pelijke zekerheid op de landbouwbedrijven. (Vervolg van le bladz.) 7) de landbouwers, die de uitbating van hun onderneming aan derden overlaten en zelf dienst nemen bij een anderen landbouwer. Verplichtingen en pleegvormen opgelegd aan de onderworpen werkgevers. 1) Zij zijn verplicht zich vóór 1 Ja nuari 1947 aan te melden bij den Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid, Koninklijke Prinsstraat, 102, Brussel. Indien zulks nog niet is geschied op het tijdstip, dat zij dit blad ontvahgen, gelieven zij dadelijk deze aanmelding te doen bij middel van volgend brief je Ik ondergeteekende (naam, voor naam en juist adres) heb de eer mij door dezen, ingevolge de bepalingen van het besluit van den Regent in dato 5 November 1946, aan te melden bij uwe instelling. Ik bezig in mijn landbouwbedrijf volgende bestendige werknemers knechtenmeiden (aantal). Voor de gezinsvergoedingen van mijn personeel ben ik aangesloten bij de Compensatiekas of Verrekenkas (naam en adres dezer kas) onder nr.. Voor de uitvoering van de verplich tingen voortspruitende uit de toepas sing van het besluit van den Regent voormeld, sluit ik mij aan bij (bena ming en adres van het sociaal secre tariaat). Hoogachtend. 2) Indien de landbouwer-werkge ver voor zijn personeel nog niet aan gesloten is bij een compensatie- of verrekenkas voor gezinsvergoedin gen, moet hij dit ten spoedigste doen; 3) Bij iedere loonuitkeering moet de werkgever op het loon van zijn ar- beidspersoneel afhouden 7,5 t. h., te berekenen op een forfaitaire bezoldi ging, welke zal worden bepaald door de ministers van Arbeid en Land bouw, op advies van het Nationaal Paritair Landbouwcomité. De werk gever moet er zijn eigen bijdrage bij voegen, bepaald op 12,5 t. h., bere kend op zelfde forfaitaire bezoldiging en de totale bijdrage, zijnde 20 °/o, op 30 Juni en 31 December van ieder jaar storten aan den Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid. Op de zelfde data moet de werkgever de aangifte-staten volgens de vastge stelde formulieren invullen en zenden aan den Rijksdienst. Bedoelde totale bijdrage van 20 t.h. omvatde bijdragen voor de verre kenkas voor gezinsvergoedingen van het personeel, voor ziekte, werkon bekwaamheid en werkloosheid der werknemers. De bezoldiging voor het betaald verlof, het loon voor de wettelijke feestdagen, de helft der waarde van de pensioenzegels, gebeurlijk de pre- arbeidson gevallenverzeke- ring dienen nog buitenaf door den werkgever betaald. Dit is natuurlijk ook het geval voor de bijdrage te be talen aan de Onderlinge Kas voor Gezinsvergoedingen voor de gezins toelagen van den werkgever zelf. Voor de bedienden geldt een bij zondere regeling. Deze is enkel in het landbouwbedrijf van toepassing op de bezoldigde bedrijfsleiders. Daar dergelijke werknemers in onze land bouwondernemingen zeer zeldzaam zijn, zullen wij hierover niet uitwei den. Op fiskaal gebied is er nog de af houding door den werkgever van de verschuldigde belasting op het loon van zijn werknemers en de storting dezer belasting aan den ontvanger der belastingen. 4) Buitendien moet de werkgever, zooals voorheen, de pensioenzegels MAANDELIJKS plakken voor alle arbeiders en arbeidsters in zijn dienst, met inbegrip van deze die alleen huis houdelijke bezigheden verrichten. 5) Hij moet DRIEMAANDE LIJKS de aangiftestaten voor de Ver rekenkas voor gezinsvergoedingen in vullen en inzenden, de ziektebons op maken en overhandigen aan zijn per soneel, in voorkomend geval de loon- staten voor de verzekeringsmaat schappij tegen arbeidsongevallen op stellen en overmaken. 6) Hij moet JAARLIJKS de verlof- bezoldiging aan zijn personeel uitbe talen, voor ieder van hen de kaart Maatschappelijke Zekerheid opstel len en afleveren, de loonfiches en den samenvattenden staat voor geheel het personeel opstellen, ten behoeve van den ontvanger der belastingen en aan dezen laatste de afgehouden belastin gen op de loonen betalen. 7) Hij moet de pensioenkaarten van al zijne arbeiders (arbeidsters) vóór den 25" der maand, volgende op de verjaarmaand van elk hunner, over maken aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas, te Brussel. 8) Indien een onderwprpen werk nemer (werkneemster) onvrijwillig werkloos wordt, moet de werkgever hem een werkloosheidsbewijs afle- Het oploopcn van de herkauwers. (Vervolg van 1ste bladzijde) riet (javel-water) 10°/o veren. Voorgaande toont aan dat onze landbouwers-werkgevers een massa verplichtingen en pleegvormen te ver vullen hebben. Deze dienen behoor lijk en tijdig vervuld op straf van zware sancties. Nadere inlichtingen worden ook gaarne verstrekt door onzen rechts kundige op zijn zitdagen. ('t Vervolgt) V erze- mie voor Een afgevaardigde van de keringsmaatschappijNOORDST AR- BOERHAAVE is alle le en 3' zater dagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te ver strekken inzake verzekeringen Brand- Ongevallen-Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. maar waar van men niet te veel mag verwachten. In elk geval let op niets toe te dienen dat een reuk aan het vleesch kan ge ven, bv. ether, petroleum, ammoniak. 4) 't zij door een uitweg te ver schaffen aan de gassen ofwel met de maagsonde, 't zij door maagpunctie. Bij voorkeur zal men het dier «ste ken», 't is het heldhaftig middel dat ons echter veel onaangename verras singen, eigen aan het gebruik der maagsonde spaart. De daarvoor aangewezen plaats is de linkerflank en wel 8 cm. vóór de heup en iets naar beneden toe, te midden van den driehoek begrensd door de laatste rib, de heup, en de dwarsuitsteeksels der lendenwervels. Men gebruikt een «priem» van 15 tot 20 cm. lang en 8 tot 10 mm. doorme ter. Als men er nog de gelegenheid toe heeft, knipt men eerst met een schaar het haar af, ontsmet de plaats, maakt men een insnede juist door het vel met een zeer snijdend mesje (bv. scheermes), en dan plaatst men de priem zoodanig dat hij met de punt gericht is naar de rechter elleboog en met een krachtige slag gebeurt dan de maagpunctie. Men houdt met de lin kerhand het buisje met het plaatje zoo diep mogelijk en trekt met de rechter hand de priem uit het hulsel. (Oppas sen de dieren verweren zich heftig met den achterpoot). Men laat het gas langzaam uit de maag ontsnappen. Met een koord maakt men dan het buisje vast rond den buik van het dier en men verwijdert het eerst maar wanneer het dier begint te herkauwen t.t.z. eenige uren nadien en soms na één of twee dagen. Binst dien tijd geen voedsel toedienen Ingeval van nood en wanneer men over geen priem beschikt mag men gerust de punctie doen met een scherp mes; in de wonde steekt men dan een aange scherpte buis van vlierboom of een dubbel gevouwen wijnen wisch. Maagsonden echter zijn gevaarlijke instrumenten, terwijl maagpriemen steeds redding brengen. Wanneer het nu toch gebeurt dat een dier barst, dus eigenlijk verstikt, 't zij dat men niet heeft gemerkt dat de koe opgeloopen was, 't zij dat vee- artsenijkundige hulp te laat kwam en dat de eigenaars of bijgeroepen gebu- ren met de steekpriem in de hand het dier laten kreveeren, snijdt dan zoo gauw mogelijk de keel over, snijdt de tepels (spenen) af aan hun basis (dicht tegen den uier), zooniet heeft het vleesch een melksmaak; maakt een kleine snede door den buikwand (niet in de darmen of maag steken) en laat het dier zoo vlug mogelijk door een slachter bewerken: het vleesch is wel niet van de beste kwaliteit maar meestal toch zeer bruikbaar en dit maakt uw verliespost weer wat klei-- Op Maandag 6 Januari (Drie Koningen), Groot BAL in het lokaal De Koorn- bloem, Groote Markt, Aalst. Orkest René Carlier. Dus allen op post. Begin te 17,30 uur. Het Bestuur. ner. hebt ge reeds Uw abonnement betaald voor ons ledenblad DE KOORNBLOEM Vanaf Nieuwjaar zal ons blad wekelijksch verschij nen en de abonnementsprijs voor 't jansche jaar bedraagt slechts 50 frank. T A1 11 Een kleine partij L/anaKalK landkalk, in zak ken of in brokken, is in het magazijn beschikbaar. Bestellingen per wagon kunnen onmiddellijk worden uitge voerd. Het is een niet te miskennen feit dat België met zijne 70.000 Ha. fruit teeltzoo weinig vruchten voortbrengt met goede handelswaarde. Niet dat onze vruchten moeten onderdoen in smaak tegenover de uitheemsche. Neen, dat niet, doch hun uiterlijk laat te wenschen over. Een bezoek aan de fruitmarkt en een vluchtigen oogop slag bij sommige fruitwinkels zal er u vanjovertuigen. Hoe spijtig! Zie maar eens hoevele wormstekige en schurft- zieke appelen en peren u er vindt. Zijn deze nu uitgestald samen met het uitheemsche fruit, welk een armzalig uitzicht. En toch durf ik het aan te beweren dat ook onze kweekers fruit kunnen voortbrengen van onberispe lijke hoedanigheid, met aanlokkend uitzicht, 't Is mijns dunkens de eenige oplossing om onze markt te winnen tegenover de vreemden. Er hapert vast en zeker iets aan onze manier van kweeken. Goede verscheidenheden aanplanten, de boomen zorgvuldig opleiden, de gronden vruchtbaar maken en hou den, helpen vast en zeker mee, edoch er is nog meer. We moeten onze aan- plantingen gezond houden, en dit door een doelmatige, ononderbroken bestrijding van ziekten en insekten. Doet het geen pijn aan 't harte te moeten hooren dat er ten huidigen dage nog kweekers gevonden worden die onomwonden verklaren dat de besproeiingen bij onze frliitaanplan- tingen zuiver verloren gelden betee- kent. Geen wonder dan ook als zulke boeren klagen dat hunne boomgaar den niet rendeeren. De strijd tegen de vijanden onzer fruitboomen moet onverpoosd ingezet worden met onze winterbesproeiing. Hiertoe begint men met de boomen te ontdoen van de oude schors, korst mos en mos, die tot schuilplaats die nen van de verschillende insekten, die doorwinteren en voor bewaring van talrijke ziektesporen. Daarop volgt onze besproeiing, waardoor we met rechtstreeks kon- takt talrijke insekten dooden, name lijk: schildluizen, mijten, bloesemke vers en bijzonder de eieren van de bladluizen van appelaar, pruimelaar, stekelbes, enz. We zullen tevens ook nauwkeurig de fruitboomen onder zoeken en met zorg de twijgen, waar op zich rupsenringen of rupsennesten bevinden, verzamelen en verbranden. Elk gedroogd blad dat aan de takken is blijven hangen, dient ook wegge nomen. Dit werk wordt gemakkelijk en snel uitgevoerd meteen rupsenschaar. Tegen het einde van den Winter, (Zie vervolg 3de bladzijde).

De Koornbloem | 1947 | | pagina 2