Karresmeer Voor do Huisvrouw Practische wenken over oordeelkundige bemesting. Levering van eieren en aflevering van hoendervoeders» DE KOORNBLOEM - 5 Januari 1947 3 De Winterbesproeiingen der fruitboomen. (Vervolg van 2de bladzijde), doch zeker vóór dat de boomen in groei komen, zal het voordeelig zijn eene besproeiing te doen met oplos baar carbolineum, of met een ander winterproduct, zooals de organische kleurstoffen, formol, koper- of ijzer sulfaten, polysulfuren. De carboli neum wordt gebruikt in een verhou ding van 8 tot 10 "/o voor het be sproeien van appelaars en perelaars voor kerselaars en pruimelaars en ook voor jonge boompjes zal men de oplossing op 5 tot 7 brengen. Deze bespuitingen zullen de beste uitslagen geven, wanneer zij bij kalm weder worden uitgevoerd. Men sproeie nooit bij vorst of regen. Het tijdstip voor de winterbespuiting hangt af van het weder, het gebruikte produkt en van de te besproeien fruit- soort en variëteit. Men zal best de bespoeiingen uitvoeren in de volgen de orde bessenstruiken, frambozen, perzikboomen, pruimeboomen, pere laars, kerselaars en appelboomen. Met welk doel voeren we deze be sproeiingen uit Vooreerst stellen we ons ten doel door eene goede bespui ting de twijgen, de takken en de stam men te zuiveren van mossen en wie ren en zoodoende eene heele reeks schuilplaatsen van overwinterende in- sekten en van zwamsporen te vernie tigen. De winterbespuiting zal doodend inwerken op de eieren van bladluizen, bladvlooien, wintervlinder, roode spin, wantsen, bladrollers, bastaard- satijnvlinder, enz. Zij is eveneens een zeer doeltreffend middel tegen den appelbloesemkever en heeft een niet te onderschatten werking tegen de appelmade. Tenslotte is deze bespuiting een doeltreffend middel tegen de zwam- ziekten als monilia, gomziekte, krul- ziekte bij perzik, schurft en meeldauw, dank zij hare nevenprodukten, die zich uitstrekken over al de besproeide deelen van den boom, maar ook op heel de omgeving, de graszoden, de doode bladeren, de hagen, enz. Gezien deze menigvuldige voor- deelen zal geen enkele fruitkweeker nalaten een flinke bespuiting te geven in den loop van dezen Winter. Voor de gebruiksaanwijzing dezer verschil lende produkten zal men zich wenden tot onze verkoopafdeeling van ont- smettingsstoffen. Alle ontsmettings- stoffen voor de winterbesproeiing der fruitboomen zijn in onze magazijnen te verkrijgen. paneermeel. In heet frituurvet goud geel kleuren. Aanmerking nooit melk bij de puree voegen. Het frituurvet moet zuiver en heet zijn. Chocola demoes. 100 gram suiker, 100 gram boter, 4 latten chocolade, 4 eiers. De boter tot room roeren, de sui ker bijvoegen, vervolgens één voor één de eierdooiers. De chocolade in een weinig koffie smelten (2 eetlepels koffie voor 4 latten chocolade) bij voegen, en op 't laatst voorzichtig het stijfgeklopt eiwit onderroeren. In gla zen kom gieten, koel bewaren tot op 't oogenblik van opdienen. SPIJSLIJST Tomatensoep Schelpen met garnalen Varkensgebraad Schorseneeren met zure eiersaus Aardappelcroquetten Chocolademoes. Tomatensoep. Aardappelen, selder, porei en ajuin reinigen; in stukjes snijden, en even in de boter laten stoven vervolgens de noodige hoeveelheid water bijvoe gen, peper, zout, toedekken, laten koken tot alles gaar is, door passe- vite steken, terug aan den kook bren gen, de ingemaakte tomatenpuree mengen met warm water en dan bij de soep voegen. De soep nog lang en zachtjes laten koken. Kan opgediend worden met kleine vleeschballekens of geroosterde broodkorstjes. Men kan de soepen verfijnen met een wei nig warme melk of room bij te voe gen, juist vóór 't opdienen. Aanmerking. Zie dat men van begin af voldoende water bij de groenten voegt, de soep verliest haren goeden smaak met water bij te voe gen, nadat ze doorgestoken is. Schelpen met garnalen. Neem groote oesterschelpen ofwel vuurvaste potjes. De garnalen pellen, vervolgens boter smelten, bloem on dermengen, aanlengen met kokende melk, goed roeren en laten koken tot men een schoon gebonden saus be komt, een eierdooier en de gepelde garnalen ondermengen. Nu proeven en smaak afwerken. Vul de schelpen, bestrooi met paneermeel of geraspte beschuit. In oven lichtjes laten brui nen; moeten warm opgediend worden. V arkensgebraad. Het vleesch inwrijven met peper en zout, boter bruinen, het vleesch langs alle zijden schoon bruin korsten, dek sel op kastrol leggen en laten braden tot het gaar is. Het vet afscheppen, het vleesch er uit nemen saus af werken met er wat kokend water bij te voegen, binden met een weinig bloem in koud water gebroken, een eetlepel azijn of citroensap. Schorseneeren met zure eiersaus. Nadat ze gespoeld en geschreept zijn, in reepjes snijden, koken in wa ter met zout, en een weinig boter (1/4 van een koffielepel), hierdoor blij ven ze schoon wit. Als ze gaar zijn, het water afgieten. Saus een eetlepel boter en een eetlepel bloem samen mengen, aan lengen met kokende melk, de saus mag schoon gebonden zijn, niet te dik (roomachtig), peper, zout en eier dooier onderroeren. Vervolgens de schorseneeren mengen en een weinig citroensap. Aardappelcroquetten. De aardappelen koken op gewone wijze, als ze gaar zijn afgieten, droog opschudden, door passe-vite steken. Op den zijkant van 't vuur mengen met wat boter, peper, zout, 1 of 2 eiers per kilo aardappels bollekens vor men, even door geklopte eierdooi ers (1 dooier mengen met 1 tas koud water) de bollekens hierdoor trekken, vervolgens door geraspte beschuit of (Zie vervolg onderaan 1de kolom.) Wat verstaat men door een oor deelkundige of doelmatige bemesting? Daardoor verstaat men zulke bemes ting, die onder oogpunt van hoeveel heid, keus en samenstelling aan al de voedingseischen van grond en plant volledig beantwoordt. De volledige bemesting weze dus de regel, in de practijk gebeurt het echter gaandeweg verkeerd. Hierbij bedoelen we dat de scheikundige be mesting doorgaans al te eenzijdig is 't is te zeggen men vergenoegt zich maar al te vaak met de stikstofmesten alleen, of de stikstof- en fosfoorzuur- houdende meststoffen te gebruiken. Zij verkeeren dan in de meening dat zij een volledige bemesting toepassen. Zij denken niet eens dat de planten, in een gewone vruchtafwisseling, voor elke honderd deelen fosfoorzuur, twee tot drie honderd deelen potasch noo- dig hebben, om zich volledig te kun nen ontwikkelen. De uitslag is na tuurlijk een mindere opbrengst en een groote verspilling van meststoffen. Gelukkiglijk beginnen dezen die zoo redeneeren zeldzaam te worden. Anderen passen ruwe potaschzou- ten toe, in een verhouding tot twee maal minder dan de gebruikte dosis superfosfaat, ijzerslakken of supra. Deze doenwijze is zoo verkeerd als 't kan zijn en druischt regelmatig in te gen de vermeerdering van opbrengst; zij moet volstrekt afgekeurd worden. Wil men van iedere teelt een dege lijke opbrengst verwachten, dan be mest men altijd volledig d.w.z. dan maakt men gebruik van stikstof-fos- foorzuur- en potaschmeststoffen. De keus der meststof. De landbouwer die zijn bemestings- formulen vastgesteld heeft en die nu voor den aankoop van zijn meststof fen staat, moet een belangrijke keus doen. Hij moet de best geschikte en de voordeeligste meststof uitkiezen onder al deze die hem aangeboden worden. Bij de keus moet de land bouwer rekening houden met de vol gende punten 1. De zuurheidsgraad of invloed van de meststof op den grond. Wij vestigen er andermaal de aandacht op, dat de kennis van den zuurheids graad van den grond, als deze van de gekweekte plant van het grootste be lang zijn, om de scheikundige mest stoffen op een doelmatige wijze te kunnen toepassen en alzoo de maxi mumopbrengst bij de verschillende teelten te bekomen. De grond kan ook alkalisch of basisch zijn, dit is het tegenoverge stelde van zuur, ofwel tusschen de twee, noch zuur noch alkalisch en dan noemt men hem neutraal. Inderdaad zijn te zure en te alka lische (kalkachtige) gronden even schadelijk voorde gewassen. De reac tie van den grond heeft een zeer grooten invloed op den wasdom der verschillende teelten. Zoo is een licht- zure bodem gewild door aardappe len, terwijl de vlinderbloemige ge wassen zooals de klavers, erwten, boonen. alsook de beeten beter ge dijen op kalkhoudenden (alkalischen) grondde neutrale bodem is voor de graangewassen (behalve de haver) ge- wenscht. De voordeeligste bodemreactie vol gens den aard der geteelde planten is neutraal, ofwel lichtzuur, ofwel licht- alkalisch. De keus der stikstof-? en fosfoorzuurmesten zal dus grooten- deels afhangen van den zuurheids graad van den grond eenerzijds en de op te nemen zuurheid der geteelde gewassen anderzijds. Onder dit op zicht verdeelt men de meststoffen in drie reeksen 1. Met zure reactie zwavelzuur- ammoniak, chloorammoniak, super fosfaat en de ruwe potaschzouten. 2. Met kalkachtige of alkalische reactiesoda- en kalknitraat, cyana- mide calciammon, ijzerslakken, supra, fertiphos. 3. Met neutrale reactie: ruwe fos faten, chloorpotasch of zwavelzure potasch. Waar de grond dus te zuur is, ge bruikt men bijgevolg alkalische mest stoffen en omgekeerd. Van dit stand punt uit zijn b.v. metaalslakken of su pra op zure gronden boven superfos faat te verkiezen. Dit laatste kan echter gebruikt worden op, kalkrijke of onzuur gebleven gronden. Laten we echter ook niet te veel verwachten van metaalslakken, enz. voor de ontzuring, wel bevatten ze kalk en dragen niet bij om den grond te verzuren, doch van zure gronden onzure maken doen ze evenmin. Hun kalkgehalte wordt bijna heelemaal ge bruikt door de voeding der planten, 't Is dus elk geval noodig kalk toe te dienen, zelfs bij de alkalische mest stoffen, want deze bevatten te weinig kalk om tot de verbetering van den grond te kunnen bijdragen. De landbouwer moet dus bij de keuze zijner meststoffen oordeelkun dig te werk gaan en voorkomen dat de zuurheid van zijn grond zou ver- hoogen of ook dat de bodem zijn goede structuur zou verliezen. (Wordt voortgezet). Ingevolge een beslnit van 20 De cember is de verkoop van inlandsche eieren vrij, maar is het onze hennen- houders onmogelijk zich officieel te bevoorraden in hoendervoeders. Alle machtigingen, welke recht gaven op maïs en samengesteld hoendervoeder, zijn ongeldig verklaard. De minister eischt wel, dat de eieren aan de wet telijk vastgestelde prijs worden ver kocht, doch weigert voeders af te le veren voor de hennen tegen betaal bare prijzen. Het fataal gevolg zal zijn, dat ofwel geen eiers aan officieele prijs zullen te vinden zijn, ofwel dat de kiekens van onze boerderijen zullen verdwijnen. Een nieuwe partij allerbeste karre smeer is aangekomen. Het is verpakt in gansch nieuweTemmers van 10 kg.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 3