Heel de Wereld rond. DAGKLAPPER. 6 DE KOORNBLOEM - 5 Januari 1947 BINNENLAND. Bij zijn veertigjarig professoraat werd aan prof. L. Th. Lefort, van de Leuvensche Universiteit, een groot- sche hulde gebracht, door binnen- en buitenlandsche geleerden. Prof. Lefort is een wereldvermaardheid op gebied van orientalisme kenner van oude (Egyptische en andere) teksten. Men verwacht dat er op 30 Ju ni of 31 December een nieuwe volks telling in ons land zal plaats grijpen (bevolking, landbouw, industrie en beroepen). De laatste telling dateert van 1929. Dit jaar werden door België in Palestina 880.000 kisten sinaasappe len aangekocht Holland 100.000 kis ten; Groot-Brittanië 6.500.000 kisten, De controleurs van economi sche zaken bezochten 4.256 onderne mingen op één week 300 onderne mingen waren niet in orde van 117 is het onderzoek nog hangend. In de abdij van Ter Kameren te Brussel, waar het cartografisch insti tuut is ondergebracht, brak brand uit, die echter gedeeltelijk kon beperkt worden. Bij een mijnontploffing (land- en zeemijnen) te Jabbeke kwamen 7 per sonen om het leven. Men telt talrijke gekwetsten. Te Buizingen ontstond brand in een café men raamt de schade op een 1 /2 millioem Mgr Coppieters, bisschop van Gent, vierde zijn vijftigjarig priester jubileum. Deze bisschop met het gou den hart, een schrandere geest in een vroolijk gemoed, is steeds een priester geweest voor het volk, een vriend voor allen, een bisschop der verzoe ning. Te Laken werd een parketwerk door brand geteisterd. Te Fleurus brandde een groote leerlooierij uit men schat de schade op 1 millioen. Ook te Anderlecht brandde een leer looierij uit. Te Berchem zakten twee gebroeders door het ijs het jongste broertje alleen werd gered. Ook te Lebbeke schoot een jongen door het ijs en liet er het leven. Te Denderwin- deke werd een voorbeeldige hoe veknecht uit Nederland aangehouden; hij had 9 moorden op zijn geweten. Een dolle koe ontsnapte te Zweve- gem en veroorzaakte paniek in heel de streek een man werd zwaar ge wond. Het beest werd te Ingooigem doodgeschoten. Te Brustem (St Trui- den) ontplofte een munitiedepot en veroorzaakte groote schade. Te Groe- nendaal (Hoeilaart) ontplofte een duitsche granaat in een munitie-op slagplaats. Heel het Brusselsche was onder den indruk van den slag er zijn geen dooden of gekwetsten te betreuren' Te St Truiden werden twee oudjes vermoord in hun woning aan getroffen. De uitvoer van witloof naar Frankrijk heeft op 17 dezer een aan vang genomen. De Belgische produc tie wordt geschat op 30.000 tot tot 35.000 ton. Het binnenlandsch verbruik bedraagt ongeveer 15.000 ton. De productie druiven beloopt 14.000 ton het binnenlandsch ver bruik beloopt 500 tot 600 ton. BUITENLAND. Te Rome werd een hardnekkige en vuige campagne gevoerd tegen den Paus. Een kwart millioen Italia nen huldigden den Heiligen Vader op het St Pietersplein. De rede van den Paus werd tot 27 maal door applaus onderbroken. Prof. Piccard zou eerlang weer een tocht ondernemen naar de stra tosfeer. In Engeland is een geheimzin nige kinderziekte uitgebroken men telt reeds 10 sterfgevallen. Op 20 Juli a.s. zal de Zalige de Montfort, stichter van het Gezelschap van Maria (paters en broeders Mont- fortanen) en van de Congregatie van de Dochteren der Wijsheid, te Rome heilig verklaard worden. In ons land is deze heilige en vooral zijn leer over de Maria-devotie zeer goed gekend. In Turkije werden de commu nistische organisaties verboden. In 't proces van het «Vlaamsch Verbond van Frankrijk wordt tegen Zeer Eerw. Heer Gautois de dood straf geëischt. In de haven van Hamburg werd een haai gevangen van 7 meter lang. De 400 kg. lever en de vinnen zullen het vleeschrantsoen der stad wellicht verhoogen. In Vietnam, noordergedeelte van Indo-China, en voornamelijk te Hanoi, hoofdstad van Vietnam, is een opstand uitgebroken tusschen de Vietnameesche strijdkrachten en de Fransche troepen. Het kanon buldert weer. De Franschen zijn aan de win nende hand. Na zeven weken UNO-verga- deringen te New-York werd beslo ten 1) tot opstelling van een plan tot algemeene vermindering der bewa pening, het gebruik van atoombom men te verbieden, internationale in spectie op bewapening 2) de bij Franco geaccrediteerde ambassadeurs terug te roepen 3) een voogdijschapsraad op te richten voor het beheer der mandaat gebieden 4) Zuid-West-Afrika onder voog dijschap te plaatsen en niet bij de Zuid-Afrikaansche Unie in te lijven. Het verdrag van Lateranen werd door den Italiaanschen staat erkent. Staat en Kerk zijn soeveraine organen. Japan werd geteisterd door een hevige aardbeving en een vier meter hooge vloedgolf. Men maakt melding van honderden dooden en duizenden gekwetsten. Steden en dorpen werden in den slaap verrast, huizen werden weggevaagd. In Amerika deed zich een nieu we hotelbrand voor, namelijk te Phi- ladelfia men telt 5 dooden en 50 ge wonden. Er wordt gezegd dat maar schalk Tsjang-Kai-Sjek, die protestant is, zich tot het katholicisme zou be- keeren. Nehroe, de Indische leider, zou de onmiddellijke oprichting van een onafhankelijke republiek eischen. In vele Duitsche steden is het hondenvleesch een gegeerde schotel. Te Leipzig dient men hondenfilet op a la grande duchesse Uit Vatikaanstad wordt verno men, dat Mattheus Talbot, een nede rige arbeider in een scheepstimmer werf te Dublin, Ierland, volgende Lente zal zalig verklaard worden. In de streek van Pindary (Poi tiers) in Frankrijk heeft een mon ster men denkt een wolf, reeds 150 schapen gedood in 1 week tijds. Op één dag brachten 70 vis- schersbooten te Duinkerken 300.000 kgr. haring binnen. Maand Januari. Deze maand wordt aldus genoemd naar het Latijnsche woord Janua deur de Romeinsche god Janus, aan wien deze maand werd toegewijd, had twee hoofden en werd afgebeeld als beheerschend toegangen en deu ren, met een sleutel in de hand. Hij opent de deur van het jaar 'k Heet Januarius, omdat ik open sla de deur van 't nieuw jaar, een deur heet Janua. In deze maand worden de nieuw- jaarswenschen overgemaakt en ge schenken gegeven, maar tevens ko men de rekeningen voor den dag voor velen dus een lastige maand. Weerspreuk Blinkt Januari wit en blank, Krijgen wij veel op de ovenplank. Woensdag 1 Januari s Besnijde nis des Heeren. Sint Ulrik van Kamerijk. Valt Nieuwjaar op een Woensdag of Donderdag, dan verwacht men een voorspoedig jaar. Het weer der eerste twaalf dagen geeft ook 't weer aan van de twaalf maanden. Bijgeloovige menschen denken, dat gedurende de eerste zeven dagen van 't jaar iedere ziekte die ze opdoen, doodelijk is belachelijk Wij wenschen U, met G. Gezelle mee Een heilig einde, een goed begin, Dat God U geve, jaaruit, jaarin, 'k Wil zeggen in een woord gezeid Zoo nu, zoo altijd Zaligheid Weerspreuk Knapt Januari niet van kou, Men ziet in oogsttijd rouw. Donderdag 2 Januari H. Naam Jezus. H. Adelardus, abt (Gent f826). Het feest van den Goeden Naam werd vroeger alleen gevierd in de kloosters der Minderbroeders. Sedert de 18e eeuw echter is het over gansch de H. Kerk verbreid. De H. Adelardus werd te Huysse in O. VI. geboren, ging in 't klooster te Corbie in Frankrijk, waar hij om zijn heiligheid tot abt werd gekozen. Daar Adelardus in zijn klooster ho veniersdiensten verrichtte, wordt hij vereerd als Patroon der hoveniers. Weerspreuk Wast het gras wel in Januare, 't En wast maar slecht den heelen [jare. Vrijdag 3 JanuariH. Genove- va. H. Bertilia van Marceuil bij Atrecht. H. Eutropia. Z. Bernaar van Corbie. De H. Genoveva was een arm boe renmeisje, dat in 422 te Nanterre, na bij Parijs, geboren werd. Ze moest alle dagen de schapen hoeden. Op 11 jarigen leeftijd deed ze de belofte van zuiverheid. Zij genas haar moe der van blindheid en redde Parijs van de plundering der Hunnen. Deze heilige wordt aanroepen tegen huid uitslag, oogziekten en brand. De H. Bertilia wordt aanroepen tegen de koortsen. Te Leuven wor den de H.H. Genoveva, Bertilia en Eutropia door de vrouwen aanroe pen tegen de vloed. Weerspreuk Nevel in Januari ontstaan, Brengt een natte lente ons aan. Zaterdag 4 Januari H. Pharaïl- dis (Veerle, Verhilde), maagd (Gent f710). Gelukz. Angela van Filigno, weduwe. H. Rigobrecht van Reims (Rigobert of Robert). H. Gregorius, bisschop in 514. De H. Pharaïldis wordt in de Sinte Vareldekapel, te Steenokkerzeel, ver eerd tegen kinderziekten en veepla- gen. Ze wordt ook aanroepen voor een goede dood en voor het bewaren van den huiselijken vrede. Weerspreuk Valt in Januari veel regen, Dan brengt hij de vruchten veel zegen- Zondag 5 Januari Vandaag dertienavond x Vigilie of voor avond van Driekoningen. H. Te- lesphorus, paus en martelaar f 138. H. Gerlachus, kluizenaar, 12' eeuw. H.Eduard, koning, belijder. Z.Egi- dius. De H. Eduard was koning van En geland en blonk vooral uit door zijn groote zuiverheid en wondermacht. De H. Gerlach was een ridder uit Valkenburg (Z.-Limburg). Hij leidde een zeer wereldsch leven. Toen zijn vrouw plotseling overleed, bekeerde hij zich en ging te voet naar Rome. Folklore Op dezen avond trekt onze jeugd, verkleed als 3 koningen, al zingend het dorp rond. Wie kent er niet Op Driekoningenavond Dan sloeg de bakker zijn wijf... Weergezegde Is het weder koud en droog, dan zal het jaar vruchtbaar zijn. Maandag 6 Januari t HH. Drie Koningen. In 't Evangelie spreekt men over de 3 Koningen alleen van Magi uit het Oosten Waren ze priesters, geleerden of wijzen Wellicht alles samen. Volgens de westersche ge schiedschrijvers, waren ze Perzische priesters (sterrenkundigen of sterren wichelaars). Weerspreuk Dansen de muggen in Januaar, Dan wordt de boer een bedelaar. Dinsdag 7 Januari H. Melania, maagd. H. Hilonius of Sint Tillo, apostel vanGits en Izegem. Z.Wit- tekind. H. Lucianus. Sint Tillo (Hilonius) werd als slaaf verkocht aan den H. Eligius, die toen nog goudsmid was. Hij wordt aan roepen tegen kwade koortsen en te gen de kinkhoest. Hij is patroon van Izegem. Gezelle schrijftVandaag Sint Dielman's, Lonus, Loontjes, Hil- los of Tillo's Messe Weervoorspelling Weer vochtig, wind sterk slecht voorteeken. Koud en droog vrucht baar jaar. Vriest het, dan vriest het 6 weken. (Zie vervolg 7' bladzijde.)

De Koornbloem | 1947 | | pagina 6