Samengesteld Veevoeder. Ontsmettingsstoffen Het plukken van het Angorakonijn. ZITDAGEN Kalkcarbonaat Rechtskundige Dienst "alle Kleinveeteelt Kostelooze Tuin- bouwraadgevingen. DE KOORNBLOEM 5 Januari 1947 Al onze beste zorgen worden besteed aan de samen stelling der koevoeders, varkensmeien en hennenvoeders. De hoedanigheid is uitstekend en wordt door duizen den onzer leden aangewend bij hunne veevoeding. Daarom moet U uwe zegels voor veevoeders aan onze zaakvoerders overhandigen en de aflevering onzer voeders vragen. Heel de Wereld rond. (Vervolg van 6de bladzijde). Woensdag 8 JanuariH. Gudu- la H. Adelheid. H. Torphinus van ter Doest. H. Aleidis. H.Lucianus. H. Apollinarus Claudius. Sint Goeie, een typische Brabant- sche Heilige, werd geboren te Ham (Aalst). Eiken vroegen morgen ging ze bidden in de kapel te Moorsel. Eens blies de duivel haar lantaarn uit, maar werd door een engel weer aan gestoken. Te Moorsel spreekt men nog van den Ste Goeleput en den Ste Goeleweg, te Ham van het Ste Goe- deleveld. Naar men zegt zou ze te Hamme bij Assche gestorven en be graven zijn. In 1047 werden haar re lieken naar Brussel overgebracht in de St Michielskerk. In de 16e eeuw werden ze verstrooid door de beeld- stormers. Weergezegde Op een milde Januari volgt vaak een gure lente en een heeten zomer. Donderdag 9 JanuariH. Julia nus. St Woning van Kales. De H. Julianus was een leek, die tijdens de vervolging aan priesters huisvesting en bescherming verleen de. Hij is de patroon der reizigers, schippers en rondtrekkende muzikan ten. Samen met zijn echtgenoote (H. Basilissa) zijn zij de beschermheiligen der krankzinnigengestichten. Weerspreuk Nevel in Januari ontstaan Brengt ons natte Lente aan. Vrijdag 10 Januari s H. Willem. Z. Hugo. H. Agatho, paus. De H. Wilhelmus was een edelman uit het geslacht van Nevers. Zijn oom, Pieter de Kluizenaar, leidde hem op tot het priesterschap. Was kanun nik te Soissons en daarna te Parijs trad in de orde der Cistersiënsers te Pontigny, werd abt aldaar, daarna te Fontaine-Jean en te Chalais in dezelf de orde. In 1208 is hij aartsbisschop van Bourges. Bekend om zijn strijd tegen de Albigenzen. Stierf in 12C9. Weerspreuk Januari zonder regen, Is voor den boerenstand een zegen. Zaterdag 11 Januari H. Hygi- nus, paus en martelaar. Weerspreuk Heeft Januari koude en droge dagen, In Februari zal de sneeuw u plagen. tegen ziekten en plagen in land- en tuinbouw, zijn te verkrijgen in de magazijnen Redt U Zeiven en bij onze zaakvoerders. Buiten het onderhoud van de vacht vergt dit ras geen enkele bijzondere voorzorg bij het opkweeken. Het is enkel nuttig de jonge dieren reeds van hun eerste maand regelmatig eens per week te kammen, teneinde te voor komen dat hun vacht klodden zou vormen ot zelfs verstrikte plekken welke later onmogelijk te ontwarren zijn. Dit kammen geschiedt van bo ven naar onder, in de richting van den haargroei, met de vereischte zachtheid, en redelijk vlug, om het dier niet te verontrusten. Nochtans is dit ras, uit zijn aard, zeer zachtmoe dig in de behandeling, en leent zich gemakkelijk aan deze verzorging. Wanneer men het dier op eene smalle tafel of plank plaatst zal het zich zeer stil houden uit schrik van er af te vallen. Bij een doelmatige verzorging van het Angorakonijn, bijzonderlijk voor wat aangaat de reinheid van het hok, zal dit kammen kunnen terug gebracht worden op tweemaal in de maand. Na het kammen wordt er nog eens over gegaan met een harden hand borstel om een schoon gelijkliggend en glimmend geheel te bekomen. Het plukken zelf, dat maar enkel wordt toegepast wanneer het dier volwas sen is, geschiedt als volgt, om de drie maand. In een lokaal vrij van windtochten om het rondvliegen van het haar te voorkomen, neemt men het konijn op de knieën en laat nog eens de kam door de vacht gaan om de haren goed gelijk te leggen. Dan spant men met de linkerhand de huid, daar op de plaats welke gaat onthaard worden, en met de rechterhand worden de ha ren geplukt met ze in de groeirichting te trekken. Iedere greep wordt in eene mand gelegd, het haar altijd in dezelfde richting. Men ondervindt dat het rijpe haar gemakkelijk lost. Is dit nu niet het geval dan wordt de be werking eene week uitgesteld. Dit plukken wordt met groote zachtheid gedaan, liefst door vrou wenhanden welke zich gemakkelijk aan dit werk aanpassen. Bijzonder onder de oksels, de keel en de billen zal men voorzichtig tewerk gaan daar de huid op die plaatsen zeer dun en teer is. Een konijn van drie maand geeft nog niet veel pluksel maar vanaf zijn volwassenheid (een jaar) zal het om de drie maand ongeveer 100 gram. haar geven. In de streken waar dit ras intensief gekweekt wordt gaat men alsvolgt te werk: eene eerste maal wordt geplukt wanneer het dier twee maand oud is en dan geeft het ongeveer 25 gram eene tweede maal op vijf maand met eene opbrengst van 50 gram; een der de maal op 7 maand met 60 gram en dan nog eens op 10 maand met 65 gr. Daarna heeft de pluk regelmatig om de drie maand plaats met eene op brengst van ongeveer 100 gram., zoo als we hooger gezien hebben. Gebeurt het soms, uit oorzaak van slechte verzorging, dat het haar vol ledig verklonterd of "gefeuterd,, is, dan yordt de vacht volledig afge knipt tot tegen het vel (geschoren). Ze groeit dan vrij snel terug aan, en wordt regelmatig gekamd op de ver eischte tijdstippen. De gedeelten wel ke zoodanig verward zijn dat het niet mogelijk is ze regelmatig te schikken, worden uit het haar verwijderd, om dat ze bij den verkoop onzen ganschen pluk in waarde doen verminderen. Een enkel volwassen Angorako nijn levert dus op een jaar vier maal ongeveer 100 gram. haar, of in totaal 40Ó gram. Wanneer men een kleine stal van tien dieren op proef zet, be draagt de afzet van het haar vier kilo per jaar, wat een schoone extra op brengst uitmaakt, rekening houdende met het feit dat de voortkweek van dit ras in niets onderdoet voor de ge wone rassen, als slachtkonijn. Het haar heeft eene lengte van on geveer 20 cm. en kan in twee katego- rien geklasseerd wordendit van de keel en de borst is het beste en meest gezocht door de spinnerijendaarna komt dit van rug, zijden en buik. De kweekmoeren worden eene laatste maal geplukt een drietal dagen voor dat ze gedekt worden. Het haar groeit dan voldoende aan tegen de geboorte om ze toe te laten haar nest te maken. Zij worden terug geplukt bij het spenen der jongen dat plaats heeft zooals bij de gewone rassen. De moeren leveren het zachtste haar. De rammelaars niet bestemd voor de voortteling, worden ge- kastreerd op den ouderdom van on geveer drie maand omdat hun haar alzoo ook van betere hoedanigheid wordt. Het geplukt haar wordt bewaard, vrij van vochtigheid en van de mot ten in houten kisten of ook in steenen potten (oplegpotten). Het is niet ge raden ze te bewaren in zakken omdat het zich daarin vastzet en feuterig wordt. Bij het verzenden naar de spinnerijen, of verzamelplaatsen wordt het in lichte kistjes verpakt of in manden gevoerd met linnen. t Op 30jarigen ouderdom overleed te Groot-Bijgaarden, na een kort stondige ziekte, Mr Hendrik-Jozef DE KINDER echtgenoot van Mevr. Augustina Van der Zijpen. Aan zijne dierbare vrouw, dochter tje, ouders en familieden, bieden wij onze innige deelneming in den rouw die hen komt te treffen. Onze rechtskundige dienst houdt zijn zitdagen in ons lokaal "De Koorn- bloem Groote Markt, Aalst, den 2" en 4n Zondag van elke maand van 9,30 tot 12 uur. Eerstkomende zitdag: Zondag 12 Januari. voor maandelijksche raadplegingen van den Heer VERMEULEN L„ Rijkslandbouwkundige, Emmanuël Hielstraat 26, te Sint-Gilles bij Den- dermonde. Tel. Denderm. Nr 571. Dendermonde Eiken Maandag, van 10 tot 12 uur, in het lokaal Den Hert», Kerkstraat. Sint-Niklaas t Eiken ls,en en 3dtn Donderdag der maand, van 10 tot 12 uur, in het lokaal De Hoop Mer- cierplein. Aalst i Op den eersten Zaterdag der maand van 10 tot 12 uur, in het lokaal «De Koornbloem», Groote Markt, en op den derden Zaterdag der maand, van 10 tot 12 u., in het lo kaal 't Paviljoen Groote Markt. Het Ministerie van Landbouw- en Voedselvoorziening vraagt ons mede te deelen De rijkstuinbouwconsulent Franz Peeters zal kosteloos alle inlichtingen verstrekken over groente-, fruit- en bloementeelt aan de personen, welke zulks zouden wenschen. Mondelings kan men hem raad plegen te GENT, alle vrijdagen van 10 tot 12 uur, in het lokaal De rooden Hoed en van 14 tot 17 uur, op zijn bureel Parklaan, 11, te Gent te ST NIKLAAS, telkens de twee de donderdag der maand van 10,30 tot 12,30 uur.in het lokaalDe Hoop». te AALST, telkens de derde zater dag der maand, van 10 tot 11 uu, in het café Paviljoen en van 11 tot 12 uur, in De Koornbloem te Eekloo, steeds de laatste don derdag der maand van 10 tot 12 uur, in het café De Gouden Leeuw Schriftelijke raadplegingen kunnen steeds worden gezonden aan het adres van zijn bureel Parklaan, 11, te Gent. is een te weinig gekend grondverbe teringsmiddel. Het geeft niet alleenlijk de noodige kalk aan den grond, maar het verbe tert den grond zelf. Zware gronden worden losser, ter wijl aan de zandgronden meer kleve righeid wordt gegeven. Het geeft een onontbeerlijk voed sel aan de planten en is de basis van de vruchtbaarheid der gronden. T anrjS>rui\ï7f>PC Kalkcarbonaat is in onze magazij- DclIlUDUU WCIÏ>, nen beschikbaar. Door plaatsgebrek wordt ons men gelwerk OP BAALMOLEN eene week verschoven. leest en verspreidt uw blad. MMSaUMHHI H

De Koornbloem | 1947 | | pagina 7