Toepassing der zekerheid op de maatschappelijke landbouwbedrijven. Onvruchtbaarheid der huisdieren. Hebt U Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD! Wat nieuws over Plantgoed Voor en door de Landbouwers AALST 12 JANUARI 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1232 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN.f Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (Vervolg). Wat de verplichtingen tegenover den Rijksdienst betreft, wordt aldus een boete opgelegd van 10 °/o op de bijdragen, indien deze niet uiterlijk den 15 Augustus of 15 Februari in zijn bezit zijn. Zijn ze bij hem niet toegekomen den 15 September of 15 Maart, dan wordt deze boete ver hoogd tot 20 °lo. Ook het laattijdig inzenden der voorgeschreven formu lieren aan den Rijksdienst geeft aan leiding tot zware boeten, n.l. 500 fr. per keer. Enkel in geval van bewezen over macht, mag de Rijksdienst van deze boeten afzien. Verplichtingen opgelegd aan het onderworpen personeel. Zooals hooger gezegd, biedt de sociale zekerheid aan de werknemers de voordeelen van de ziekte- en in validiteitsverzekering en van de ver zekering tegen onvrijwillige werk loosheid. De gezinsvergoeding, het betaald verlof en betaalde wettelijke feestdagen, het pensioen, genoten zij reeds ingevolge vroegere wetsbe- schikkingen. Om van deze nieuwe voordeelen te genieten, moeten onze landbouw- werklieden zich ten spoedigste aan sluiten bij een erkende ziekenkas of mutualiteit hunner keuze. Zij moeten dadelijk aan deze mutualiteit de zie kenbons overhandigen, welke zij van hun werkgever ontvangen en, bij ziekte, de bewijzen van geneesheer en apotheker overmaken aan de zieken kas, om terugbetaling te bekomen van het vastgesteld gedeelte der ge neeskundige kosten. Indien een werknemer onvrijwillig werkloos wordt, moet hij het werk- loosheidsbewijs, hem af te leveren door zijn werkgever, afgeven bij zijn syndikaat of bij het werkloozenfonds voor zijn gemeente (in de meeste ge vallen bij het gemeentebestuur) om den werkloozensteun te kunnen ge nieten. Een raad aan onze landbouwers-werkgevers. Uit voorgaande blijkt, dat de ver plichtingen en pleegvormen, opgelegd door de sociale wetgeving en door de belastingswetten aan onze boeren werkgevers, zoo ingewikkeld en tijd- roovend zijn, dat zij best doen al deze verplichtingen en formaliteiten te la ten uitvoeren voor hun rekening door gespecialiseerde diensten. Hiervoor komt de Sociale en Fiscale Dienst van het Vlaamsch Economisch Verbond, Bedden straat, nr 13, VIe verdieping, To rengebouw, Antwerpen, bijzonder in aanmerking. Deze dienst bezit bij kantoren te Gent, Nassaustraat, 5 te Kortrijk, Reepkaai, 2, en te Turn hout, Prinsenstraat, 62. Tegen een geringe vergoeding ver richt deze dienst voor de werkgevers alle pleegvormen, hun opgelegd door de sociale en fiscale wetten tegenover hun personeel. De werkgever heeft niets anders te doen, dan de vereischte inlichtin gen te geven, betreffende het perso neel door hem te werk gesteld en op regelmatige tijdstippen den staat der uitbetaalde loonen in te vullen hem gezonden door den dienst. Deze doet al het overige werk voor zijne reke ning. Talrijke belangrijke onderne mingen hebben reeds sedert lang deze werkzaamheden, tot hunne geheele voldoening, aan voormelden dienst toevertrouwd. Destijds hebben meerdere onzer le den zich op onze aanwijzing aange sloten bij de Onderlinge Kas voor Gezinsvergoedingen van 't Vlaamsch Economisch Verbond, die hun steeds voldoening heeft gegeven. De sociale en fiscale dienst, opgericht in den schoot van zelfde inrichting, zal even zeer hunne belangen behartigen. Een briefje aan voormelden dienst vol staat en U ontvangt dadelijk alle ge- wenschte inlichtingen en de aanslui ting svoorw aarden (Vervolg en slot). Banginfectie. Banginfectie of laattijdig verwer pen nl. 6 of 7 maand, wordt teweeg gebracht door een microbe, die zich nestelt tusschen vrucht en moeder- dier. Daar vreet het de verbinding tusschen die twee door, met het ge volg dat de vrucht onvoldoende ge voed wordt en dan ook sterft en af gedreven wordt. De bacterie blijft in het bloed en bij de volgende dracht zal de koe een maand later verwerpen en dan weer een maand later, tot de normale tijd van 9 maand is bereikt en van dan af is de kalving terug normaal. verwerpen, en laten dit in een labora torium onderzoeken. Is de uitslag po sitief, dan moeten de verworpen koeien gevaccineerd worden en daar mee gaan ze direct weer kalven op 9 maand. Wordt er een koe inge kocht die leeg is, dan moet die even eens gevaccineerd worden 7 weken vóór de dekking. En hiermee meen ik het voornaam ste gezegd te hebben over het inge wikkeld voortplantingsproces. Men zal nu ook wel begrijpen dat het geen zin heeft, wanneer men vruchteloos eenige keeren een koe heeft laten dekken, even bij den veearts te gaan aanklopen en een pak te vragen om Maar wat erger is, dat is de hevige zijn koe vol kalf te krijgen. Vóór men besmettelijkheid van die ziekte, zoo dat nooit één dier in den stal over schiet de besmetting wordt overge dragen wanneer een koe verworpen heeft en nazuivert. In die nazuiverin- gen krioelt het van microben. De koeien die in den zelfden stal staan en stroo of ander voedsel eten dat daar mee in aanraking is geweest, gaan dezelfde ziekte doormaken. Volgt dan ook meestal het opblijven der nage boorte met geheel den nasleep van erge gevolgen. De kalveren van die besmette koeien zijn ook besmet, maar ont lasten zich na eenigen tijd van die mi croben, daar deze alleen kunnen le ven in een drachtige baarmoeder of wel in een melkgevenden uier. Als men dus die kalvers streng afzondert en laat voederen en verzorgen door personen, die niet in aanraking komen met de besmette koeien, dan kan men weer een stal kweeken die rein is. Worden deze voorzorgen niet geno- Uwe aansluiting bij dezen dienst men dan worden zij als vaars opnieuw spaart U nutteloos werk en paperas- serij en vrijwaart U tegen zware gel delijke risico's. Nadere inlichtingen worden ook gaarne verstrekt door onzen rechts kundige op zijn zitdagen. besmet, maar kalven dan toch op normalen tijd. Als wij als veearts voor een derge lijk geval geroepen worden, nemen wij van al de dieren die in den stal zijn een staal bloed, 2 weken na het onze van de Vele landbouwers hebben zich de vraag gesteld of komen naar bureelen om te vragen Mogen we met ZEKERHEID tellen op de aflevering gevraagde plantaardappelen Wij kunnen hen het volgende antwoord geven Redt U Zeiven geeft de VERZEKERING alle gevraagde planters te leveren. Deze levering zal geschieden, nadat de vorstperiode voor goed voorbij is. DE LEDEN MOGEN DUS TEN VOLLE GERUST ZIJN. aan het kuischen gaat moet men we ten waar het vuil is, en hier is ons ge val, waar de oorzaak van de on vruchtbaarheid gelegen is en dan eerst kan de veearts een gepaste, doelmatige behandeling instellen. Het gaat niet op zoo maar in het blinde een tooverpak gereed te ma ken, dat telkens in het ingewikkeld voortplantingsproces, op de juiste plaats van de stoornis weet in te grij pen en te genezen. Landbouwers, hebt betrouwen in een veearts, die als vakman een gron dig onderzoek zal doen naar de oor zaak en den aard van de onvrucht baarheid en verleent ten vólle, zonder eenig voorbehoud, uw medewerking. Zoodoende alleen zullen wij met vereenigde krachten onzen ergsten vijand, de onvruchtbaarheid, kunnen overwinnen. Ik hoop dat de stierenhouders zul len inzien welke groote verantwoor delijkheid op hen rust. Want zij wer den reeds lang op de hoogte gebracht van de maatregelen, die moesten ge nomen worden en zij moeten ons voortaan hun medewerking verlee- nen, die wij tot nu toe steeds hebben moeten missen. Geloof mij dat de tijd niet ver meer af is, dat gij, boeren, zult voelen hoe strikt noodig het is^eindelijk eens al uw krachten samen te bundelen om onzen schoonen boerenstand er weer bovenop te helpen. En daarvoor moeten wij allen in de bres springen en vechten voor ons recht. Veearts M. M. reeds een abonnement aangeworven voor ons blad De Koornbloem De] E£oornb! loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1