Rechtskundige Dienst Voor de Huisvrouw DAGKLAPPER. Het Schoeisel. V erzekeringen* DE KOORN BLOEM - 12 Januari 1947 De zitdagen van onzen Rechtskundigen Dienst, welke in ons lokaal De Koornbloem Groote Markt, te Aalst, worden gehouden, zullen deze maand doorgaan den 12 en den 19 JANUARI. We hopen dat onze leden een overvloedig gebruik zullen maken van dezen dienst, om alle inlichtingen in te winnen, welke ze kunnen noodig hebben. Zondag 12 Januari* Feest van de H. Familie. H. Willem van Dou- gelbert. H. Arcadius, martelaar. H. Alfred. H. Benedictus, abt. Het Heilige Familiefeest werd door Paus Leo XIII ingesteld. Deze groote Paus, die beroemd is om zijn encycliek Rerum Novarum wilde aldus een patroonfeest geven aan het christelijk huisgezin. Het evangelie van dezen dag behandelt het huisgezin van Na zareth, dat als voorbeeld wordt ge steld. Paus Benedictus stelde het feest vast op den Zondag onder het Octaaf van Driekoningen. De H. Familie blijft het ideaal van ieder huisgezin. Weerspreuk Groeit in Januari gras, Nooit de zomer goed 'n was. Maandag 13 JanuariH. God fried van Kappenberg. Z. Hilde- maar van Doornik. H. Veronica. De naam Godfried beteekent «Vre de met God Deze heilige werd ge boren op het kasteel van Kappen berg, in Westfalen, op 't einde der 11e eeuw. Samen met zijn broeder werd hij bekeerd door den H. Nor- bertus, stichter der Witheeren. De H. Godfried werd Norbertijn en van zijn kasteelen Kappenberg, Varlach en Ilbenstadt maakte hij abdijen. Hij stierfin 1127. De naam Veronica beteekent "vre- debrengster De H. Veronica was een Augustines en was afkomstig van Binosco, in Italië. Folklore Van de XVC tot het be gin der XVI Ie eeuw vierde men op den Maandag, na den 1" Zondag na Driekoningen, de Koppermaan dag Een soort verloren Maandag. Op dezen Koppermaandag eindig den de Joelfeesten, die op 21 Decem ber, bij de zonnestilstandfeesten, be gonnen waren. Het was als een vas tenavondfeest. Het volk kopperde,, er nog eens flink op los, vóór de groote vasten, welke in die eeuw, om trent dezen tijd van 't jaar een aan vang nam. Coppe beteekende drinklap, dus copperen was drin ken, smullen en feestvieren. Het waren bijzonderlijk de boek drukkers en letterzetters, die dezen dag in eere hielden. Later ging ook een ommegang uit te Antwerpen, waarin de leden der houtzagersgilde en de bewoners van het leprozenhuis opstapten. In het Amsterdamsche Rijksmuseum vindt men een groote schilderij van Adriaan van Nieuland en een ets van Klaas Visser, die dezen ommegang voorstellen (naar Grol man). Gezelle noemt dezen dag Wit- goedverkoopersmesdag, Achtiendag, verloren, verkoren, gezworen, ver zworen, blauwe Maandag, Baas maandag, Mastersmaandag, Blijde Maandag. Weerspreuk Als de vorst in Januari niet komen wil. Komt hij zeker in Maart of April. Dinsdag 14 Januari s H. Hilarius, bisschop f368. H. Felix, priester, martelaar f258. H. Berthildis. Hilarius beteekent de blijmoedi ge Deze heilige wordt te Amegijs (O. VI.) aanroepen tegen het steen en op andere plaatsen tegen het flerecijn. De H. Felix (gelukkige) wordt aanroepen als patroon der wevers. Weergezegde Als de kat in Januari in de zon ligt, dan kruipt ze in Februari achter de stoof. Woensdag 15 Januari H. Pau- lus, kluizenaar f343. H. Maurus, abt f584. H. Ablebertus (Adel- brecht), bisschop, f715 te Gent. De H. Paulus, naar het volk de eerste der harde koppen is de pa troon der matten- en mandenmakers. De H. Maurus is de patroon der diamantbewerkers en der kopersla gers. Ook wordt hij bijzonder ver eerd door de schippers, om beschermd te worden tegen het verdrinken. Hij wordt vereerd te Elsegem (O. VI.) tegen lamheid, rugpijn en rheumatiek. Te Grimde, bij Tienen, wordt hij aanroepen tegen hoofdpijn. Daar zet men een ijzeren kroon op het hoofd van den heilige en offeren de vrou wen haarspelden. Te Gent was Sint Maurus de patroon der kleermakers en snijders. Zeer beroemd is ook de Mauruszegen, welke gegeven wordt met een relikwie van het H. Kruis ze wordt vooral gegeven aan zwaar- zieken. Verder wordt de H. Maurus aanroepen te Lier en Bavikhove. Te Aalst, in de St Martenskerk, is hem een altaar toegewijd. De H. Ablebertus of Adelbertus of Emebertus werd geboren te Ham bij Aalst, als zoon van graaf Witger en de H. Amelberga de HH. Reinildis, Veerle. Ermetrudis en Goedele wa ren zijn zusters. Hij was koorbissshop en stierf in 't begin der 8e eeuw. Hij had een verblijf te Merchtem. Moge hij onze streek bewaren voor ont kerstening en onverschilligheid. BijgeloofBoomen die men van daag plant, zullen geen wortel schie ten en verdrogen. Vandaag stijgen de leeuwerikken voor den eersten keer de lucht in. Donderdag 16 Januari s H. Fur- seus van Ponthieu. H. Marcellus, paus en martelaar f310. De H. Marcellus bestuurde de H. Kerk van 304 tot 310. Werd gevan gen genomen en veroordeeld om als slaaf de dieren te verzorgen. Verlost door de christenen, verborg hij zich in het huis van een rijke dame, Lucina, die hare woning tot een kerk liet in rukten. Maar de Paus werd weer ge vangen genomen door keizer Maxen- tius. De nieuwe kerk werd in een veestal veranderd en de H. Vader moest er de dieren verzorgen, half ge kleed, slecht gevoed en vaak mishan deld. Vandaag Sint Boones, pottebak- kersmesdag. Weerspreuk Sneeuw en donder in Januaar, Voelt men gansch het jaar. Vrijdag 17 Januari sH. Antonius, de Kluizer. Z. Fulco vanS. Berten. Z. Joannes van Waasten. abt. De H. Antonius de Groote, abt, die terecht de vader der monniken of de stichter van het monnikenleven beti teld wordt, is een dier heiligen ge weest, die den stempel hunner per soonlijkheid op hun tijd en op de vol gende tijden hebben gedrukt. Hij kwam uit Midden-Egypte, als zoon van een voorname familie. Ver loor vroeg zijn ouders en bracht zijn leven in uiterste versterving door. Veel en lang werd hij door den dui vel bekoord. Zijn standvastigheid werd echter nooit tot wankelen ge bracht 20 jaar lang leefde hij in de wildernis, waar talrijke volgelingen hem vervoegden stichtte verschei dene kloosters, deed vele wonderen en stierf 105 jaar oud, op 17 Jan. 365, op den berg Kolzin, aan de Roode Zee. In 561 werd zijn stoffelijk overschot in Alexandrië bijgezet. De H. Antonius is de patroon der kamslagers, der suikerbakkers, der porcelein- en gleierwerkers en vooral der beenhouwers. In vele beenhou werijen in Vlaanderen staat het beeld van Sint-Antonius-met-zijn-varken,, op een schapje in den winkel uitge stald. Hij is ook de patroon der hand schoenenmakers. Sint Antonius is verder één der vijf zoogezegde pest-heiligen de vier an deren zijn de HH. Sebastianus, Adri- anus, Christophorus en Rochus hij is eveneens de tweede der harde koppen Volksspreuk Dient St Antonius, den heiligen man, Die mensch en dier genezen kan. Weerspreuk Sint Antonius schoon en helder, Vult het vat en ook den kelder. Zaterdag 18 Januari t St Pieters' Stoel te Rome. H. Prisca, maagd en martelares f60. Vandaag herdenkt de Kerk den intocht van den H. Petrus in Rome en de bevestiging van den Pauselij ken Stoel te Rome, de "Eeuwige Stad De Stoel, die in de Vc eeuw in de doopkapel van St Pieter stond, wordt nu nog altijd in de absis van de Sint Pieterskerk bewaard. De relikwie be staat alleen nog uit enkele stukjes hout, die sedert lange tijden door ivo ren platen aaneengehouden worden. Weergezegde 't Is Sinte Pieters houdermesse Regen brengt nat jaar, Vorst brengt droog jaar. RAADGEVINGEN. Schoenen moeten 1schoon gekuischt 2. op tijd versteld 3. goed bewaard worden. Gebruik goede schoenwas, om het leder malsch te houden en het bersten te beletten. Nooit bemodderde schoenen laten drogen met de modder eraan, maar verwijder de modder onmiddellijk. Iemand die 's winters lijdt aan kou de voeten, kan in de schoenen een wollen zooltje leggen, ofwel zolen uit een ouden vilten hoed geknipt. Schoenen en laarzen, die men aan trekt bij regen en sneeuw, maakt men ondoordringbaar met ze in te smee- ren met levertraan of ongezouten vet. Wrijf lang genoeg tot al het vet goed in het leder getrokken is. Nieuwe zolen mogen ingewreven worden met lijnolie, dan trekken ze niet gemakkelijk het vocht op. Men kan de schoenen best een dag of twee beloopen, waarna men met tusschen- poozen de zolen met lijnolie bestrijkt, doch pas op het bovenleder niet aan te raken. Schoonmaak van lederen sohoenen. Verwijder de droge aarde, met het houten deel van den schoenborstel en borstel het stof weg. Smeer ze goed in, zonder te veel schoencrême te gebruiken. Smeer al dus in bovenleder, randen, hakken en het deeltje tusschen zool en hiel. Wrijf seffens na met stevigen schoen borstel, zoodat het smeer er niet kan indrogen, poets op met zachten bor stel of doek. Grove doffe werkschoenen. Gebruikt hiervoor ledervet in plaats van schoencrême. Damlederen schoenen (dain). Bovenkantwrijf de weerbarstige blinkende vlekken schoon met een weinig timmermans schuurpapier. Zijn er vettige plaatsen, wrijf ze in met een weinig naphte. Borstel dan met een borsteltje in caoutchouc of koperdraad, vervolgens met een zacht borsteltje in de richting der pluisjes. Het is goed het bovenleder nu en dan eens uit te stoomen, houd den schoen over den damp van kokend water tot de damp er goed ingetrokken is borstel dan onmiddellijk op met een zacht borsteltje, eerst tegen draad dan met draad. In den handel zijn fleschjes en steen tjes te koop, om damschoenen bij te kleuren. Worden de schoenen goed onderhouden, dan moet men zelden die producten gebruiken. Een afgevaardigde van de Verze- keringsmaatschappijNOORDST AR- BOERHAAVE is alle le en 3' zater dagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te ver strekken inzake verzekeringen Brand- Ongevallen-Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. BS2228£iSSSSöffiffi22 -Titisititir.'.?:' w. v,rv.v;v:

De Koornbloem | 1947 | | pagina 3