Ruillevering van Eetaardappelen voor Plantgoed. Heel de Wereld rond. DE KOORN BLOEM - 12 Januari 1947 Op WOENSDAG 15 en DONDERDAG 16 JANUARI a.s. zullen we te Aalst in onze magazijnen, de eetaardappelen in ontvangst nemen, welke1 moeten geruild worden voor het reeds afgeleverd plantgoed en ook voor de hoeveelheden, welke de landbouwers nog wenschen te ontvangen. Deze ruillevering is verplichtend voor de landbou wers der volgende gemeenten t Aalst> lV!oorsel> Meldert, Baardegem, Herdersem, Erembodegem, Welle, Dender leeuw, Hofstade, Erpe, Nieuwer kerken, Haaltert, Kerks- ken en Mere. De landbouwers, welke in het bezit zijn van het bewijs H/R 46/5, worden verzocht dit mede te brengen (d. i. de witte kaart, welke hun door het Kantonnaal Sekretariaat wordt afgeleverd, wanneer ze aan hun leveringsplicht van eetaardappelen hebben voldaan). Indien tengevolge van vorst of sneeuw de verlading zou moeten worden uitgesteld, dan zullen we onze kliënten hier tijdig van verwittigen.. aangerichte schade wordt op 500.000 frank geraamd, BUITENLAND. BINNENLAND. Te Brussel stierf Z.E.H. Mauri ce Zech, pastoor van O. L. Vrouw van Finis Terrae; hij was een voor aanstaande sociale werker, die vooral door de Vlaamsche bedienden in de hoofdstad gekend was om de Vlaam sche sermoenen die hij ieder jaar vóór de Goede Week in zijne kerk organi seerde. Dhr E. Jungers werd aangesteld tot Gouverneur-Generaal van Belg. Congo, in dit ambt den heer Rijck- mans opvolgenddhr Antoine Lies- nard werd benoemd tot Staatsinspec- teur. Door de krijgsraad van Antwer pen werd Walter Bouchery, advokaat en oud-dienstleider van het N.S.J.V., vrijgesproken. Voor onze mijnwerkers zouden 25.000 woningen gebouwd worden, ter waarde van gemiddeld 200.000 fr. voor een huis van 500 m3. Het Ministerie van Economische Zaken heeft een besluit uitgevaardigd waarbij verboden is op bepaalde uren gebruik te maken van lichtreclames. Op 31 December 1946 werd het eerste klanktelegram in België verzonden. Het werd gericht naar den Prins Regent door dhr Gerard Dorrè, voorzitter van de Braille-Li- ga en vertegenwoordiger van de Bel gische blinden, voor wier ontspan ning deze nieuwe dienst gebruikt zal worden. Aldus krijgen onze blinden een gesproken bibliotheek de blin- denfilms zullen volgen. De staking in de haven van Ant werpen duurt voorttwee duizend militairen zijn in dienst voor het los sen der schepen, Te Berchem-Antwerpen werd een politieagent door bandieten dood geschoten. Te Sint-Jozef-Ooien over vielen vijf gewapende bandieten een bakkerswinkel. Te Stabroek werd een nieuwe aanslag gepleegd twee handgranaten ontploften in een woning, gelukkig zonder dooden of gekwetsten. Limburg werd ander maal in opschudding gebracht door de ontsnapping uit de gevangenis van Genk van den bandiet Pier Car- dinaels In regeeringskringen spreekt men voor 't oogenblik veel over de documenten van Lissabon ge schriften, dateerend van 1940 en han delend over de betrekkingen tusschen de Belgische Regeering te Londen en bezet-België. Men verneemt dat specialisten te Gent de mogelijkheden onderzoe ken om aldaar hoogovens op te rich ten die zouden werken met Braziliaan- sche ertsen, In Belgisch Congo zouden te Bakwanga nieuwe diamantlagen ont dekt zijn. -De gemeente Saint-Servais-lez Namur vierde 27 huwelijksjubilaris sen. Plechtigheden hadden plaats in de kerk en op het gemeentehuis. On der deze bruiloften zijn er drie 66, 62 en 61 jaar getrouwd. De huwelijksja ren der andere jubilarissen schomme len tusschen 50 en 58 jaar. In de Gentsche haven kwam het het Finsche stoomschip Eriks- borg met mijnhout toe. Aan den kapitein werd een medaille aange boden, omdat dit schip het honderd ste is, die met hout de haven binnen- vaarde. De kerk van Lize-Seraing werd door brand bijna volledig vernield. De In Griekenland woedt de strijd verder men meldt nieuwe zware botsingen. En dit alles omdat linksche elementen niet in de regeering zijn. Uit Amerika zullen weer steen kolen ingevoerd worden naar Euro pa. Voor Januari is voorzien 2 mil- 120.000 ton, voor Februari 1 millioen 530.000 ton. Voor België is voor Ja nuari 212.500 ton voorzien. Een Amerikaansche vriend schappelijke zending zal begin van dit jaar een lastige reis aanvatten ze zal trachten diplomatieke betrekkingen aan te knoopen met Tibet en geschen ken meenemen voor den Dalai-Lama. De zending zou op eeuwenoude ma nier langs enge karavaanwegen de door wind en sneeuw beheerschte passen van het Milalaza-gebergte moeten oversteken. De oppositie van doctor Ma- lan, in Zuid-Afrika, steunt de partij van maarschalk Smuts in verband met de Indiërs-kwestie in Zuid-Afrika en ook in de kwestie van Zuid-West- Afrika. In Rusland worden vele Sovjet specialisten naar Oeral en Siberië overgebracht, om er in de reusachti ge industrie-bedrijven te gaan wer ken. Ford verliest 80 dollar per ge produceerde auto. Voor de 9 eerste maanden van 1946 maakte dat 32,9 millioen dollar. Frankrijk bekleedt de 2e wereld- plaats in de vlasspinnerij: 100,000 spillen. Engeland beschikt over 450.000 spillen. Hierna zou Rusland volgen. Meer dan 10.000 leden van de Britsche strijdkrachten hebben zich naar Bethlehem begeven, waar ze de middernachtsmis in de kerk der ge boorte hebben bijgewoond. Slechts 1000 onder hen konden binnen een plaatsje vindende rest woonde openluchtmissen bij. Bij Shaunon deed zich een nieu we vliegtuigramp voor het toestel brak midden door en schoot in brand. Men telt 12 dooden. Een vloed van Russische ko lonisten naar geannexeerde gebie den zou waar te nemen zijn. Een volksverhuizing, zooals Hitler die ge plant had, maar in omgekeerde rich ting. Overal worden collectieve hoe ven (kolkozen) opgericht. In het H. Land werden Britsche soldaten en een officier door Jood- sche terroristen opgelicht en in t openbaar met stokslagen gegeeseld. Tegenmaatregelen zouden genomen worden. Men meldt dat 16 aanvallen tegelijk werden georganiseerd tegen de Britten te Jeruzalem vallen de terroristen aan met vlammenwerpers. Te Parijs staken de letterzetters en het personeel voor de verdeeling der bladen. Te New-York braken 9 ban dieten uit de gevangenis 17.000 po litieagenten rukken uit, gewapend met geweren, mitrailjeuzen en traan- gasbommen, om hen te achtervolgen, De amerikaansche ontdekkings reiziger Byrd heeft een nieuwe reis ondernomen naar den Zuidpool, met een reeks vliegtuigen. Een dezer vlieg tuigen wordt vermist. Het Zuidpoolland is een onmete lijke ijsvlakte dat nog aan niemand toebehoort, naar het schijnt bezit het rijke lagen van kolen, koper en allu- minium, en willen vele landen een deel krijgen van die overgroote ei gendommen. Gedurende de Kerstdagen wer den 162 personen verongelukt in de Vereenigde Staten en vielen er 62 slachtoffers in China allemaal ver keersongevallen. De Vereenigde Staten hebben in 1946 twee milliard bezettingsmark in hunne zone uitgegeven. Een 115jarige te Kaïro smeet zijn vrouw van de trappen, die daar bij dood bleef. Ingevolge den slechten oogst in 1946, zal het brood ook in Ierland vanaf 18 Januari gerantsoeneerd wor den. In Amerika werden talrijke tex tielartikelenvoor uitvoer vrijgegeven. In Indochina gaat de strijd voort. 35.000 Franschen kampen er tegen 80.000 Annamieten; vliegtuigen zaai en er dood en vernieling. Cochinchina eischt volledige zelfsregeering. Een brand vernielde de groot ste drukkerij van Zuid-Amerika, te Buenos-Aires. De brandweer heeft het vuur gedurende 24 uren bestre den. De schade wordt op 26 millioen frank gerekend. Te San Francisco staakten 2000 taxivoerders op 1 Januari. In Italië verbroederden partisa- nen en fascisten. Stelt u voor dat bij ons de 4 witten en de zwarten een verbroederingscongres houden. In China zijn hevige gevechten aangang tusschen de regeeringstroe- pen en de communisten, die een eigen regeering willen te Nanking. In Pe king werden anti-amerikaansche be toogingen gehouden. Het Gele ras ontwaakt Bij gebrek aan kolen hebben twaalf Engelsche katoenfabrieken moeten sluiten. Vanaf 1 Januari wer den de Britsche mijnen staatseigen dom. Te Aken (Duitschland) sterven de kinderen van hongerheele ben den kleine Akenaars komen naar Bel gië afgezakt om te bedelen. In de Amerikaansche zone in Duitschland zal men overgaan tot masale vrijlatingen de gewezen le den van het Duitsche Hoofdkwartier, van de Duitsche regeering en van de S. A. zullen op eerewoord worden vrijgelaten. In Frankrijk werd barones d' Audrain, spionne, parelhandelaar ster en vrouw van den Koning van Arabië, van 20 moorden beschuldigd; zij zond haar eersten man en haar neef den dood in en werd eens door de arabieren gegeeseld. Uit een statistiek van het Mini sterie van Handel der Ver. Staten, blijkt dat de amerikanen jaarlijks 13.154.820.886 chewin^-gum-tablet ten verkauweneen lengte van 1.033. 600 km, voor een bedrag van 114 millioen dollar. Het oorlogsrantsoen bedroeg 77 tabletten per jaar een soldaat kreeg 630 tabletten. Op een torpedojager steeg het verbruik bij alarmtoestand tot gemiddeld 10.000 tabletten per week. In de fabrieken steeg de productie wanneer men een bijrantsoen tabletten gaf.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 4