OP BAALM0LEN Draincerbuizen. Practische wenken over oordeelkundige bemesting. V eevoederrantsoenen Januari11947« Landbouwers, Kostelooze Tuin- bouwraadgevingen* 6 DE KOORNBLOEM - 12 Januari 1947 (Vervolg). De invloed van de meststoffen op de plant. Zekere planten geven den voor keur aan bepaalde meststoffen. De aardappel verkiest b.v. in vele gron den zure meststoffen o. azwavel- zuur-chloorammoniak en superfos faat. De ruwe potaschmesten (rijk aan chloor) zooals sylviniet, werken gunstig op de hoedanigheid van den draad van 't vlas. Wanneer men de ruwe potaschzouten niet voor den Winter kan toedienen, hebben ze soms een schadelijken invloed op het gehalte aan zetmeel bij de aardappe len en de hoedanigheid van vele groenten. Tabak, omwille van zijn aroma en brandbaarheid, geeft de voorkeur aan potaschmest zonder chlofor, namelijk zwavelzure potasch. De prijs der meststoffen. Wanneer men te kiezen heeft tus- schen gelijksoortige meststoffen, dan geeft men de voorkeur aan de mest stof, waarin de eenheid of het kilo gram voedend bestanddeel het goed koopst is. Niet de prijs van 100 kgr. is voor onze landbouwers interessant, wel de prijs van 1 kg. stikstof of pot asch of fosfoor. Om de prijs per een heid te bekomen, is het voldoende de prijs van 100 kg. te deelen door het gehalte, d. i. 24 voor chloorammo- niak, 20 voor zwavelzure ammoniak, 15,5 voor sodanitraat. De vergelijking van prijzen mag natuurlijk slechts ge schieden tusschen meststoffen van denzelfden aard. Ook moet de landbouwer nog re kening houden met het hoog of laag 25 MENGELWERK. door MINUS VAN LOOI. In den tuin, als een dartele vlinder vlucht, bloeiden wit de eerste vroege doperwten. Het was stil en vredig buitende grond geurde van versche vruchtbaarheid, Het was een wondere avond. Bert Volkaert stond op de houten boogbrug. Hij had den molen zooeven stilgelegd. Het was een goed gevulde dag geweest. En het waren lange dagener was veel te malen. Hij stond nu op de houten boogbrug, en voelde de deugdelijkheid van den stillen lenteavond als een wondere wijding over zich gaan. Hij zag zijn jonge vrouw met moeizamen, zwaar- wichtigen stap naar buiten komen, en hoe ze verkennend rondkeek. Ze stak haar hand op toen ze hem gewaar werd, en kwam bij hem staan. Ze leunde seffens tegen de houten ree ling van de brug, en lei een hand op Bert zijn schoudersBert, ge moogt niet meer weggaan zei ze stil. «Ik ging immers niet weg, Bertha. Hij bekeek haar en glimlachte om haar angst. Hij zag haar onbeholpen heid. Hij zag den rooden blos op haar gehalte aan nuttige stof. Meststoffen met een laag gehalte en goedkoope eenheid nuttige stof zullen dikwijls duurder zijn dan meststoffen met een hoog gehalte, vermits deze laatste voor een zelfde hoeveelheid nuttige stoffen, min vervoerkosten en hand arbeid zullen vragen. Onder de potaschmesten moet de voorkeur gegeven worden aan de rijke soorten, b.v. chloorpotasch 40 en 50 "Io of aan zwavelzure potasch (potaschsulfaat) van 48 °/o. Ook is het beter de rijke sylviniet van 20-22 °/o te gebruiken dan de ge wone van 15-16 °/o. Het mengen der meststoffen. Wanneer de landbouwer op het zelfde perceel twee of meer verschil lende meststoffen moet uitstrooien en er geen overwegend bezwaar tegen bestaat, dat ze op denzelfden tijd worden toegepast, spaart het hem veel tijd en moeite, als hij die mest stoffen vooraf dooreenmengt en daar na in éénmaal uitstrooit. Behalve de tijd- en arbeidsbesparing, heeft men ook nog het voordeel, dat de mest stoffen gelijkmatig over het veld ver deeld kunnen worden. Ik vind het nochtans van groot nut onze leden er aan te herinneren, dat het mengen van zekere handelsmest stoffen soms tot slechte uitslagen lei den kan. Zulks is meestal toe te schrij ven aan verschijnselen, welke zich bij het mengen voordoen, te weten 1het mengen verwekt het verlies van een zekere hoeveelheid vrucht- baarmakende bestanddeelen, zooals dit het geval is voor het mengsel van kalksalpeter, cyanamide, metaalslak ken, asch, kalk of andere kalkbevat- tende stoffen met ammoniakale of or ganische stikstofmesten (stalmest, vloeimest, ammoniak, guano). Een zekere hoeveelheid stikstof vervliegt, of wordt vrij gemaakt, ofwel ontstaat ttstiïmsmv&xiEimmrsaiaaaBaMSS!* wangen, en dat wonder tikje ver moeienis dat ze droeg in haar oogen. Zou het aarzelde hij. Ik weet het niet, Bert zei ze be rustend, maar ge moet bij me blij ven... Hij raadde haar angst; hij nam haar hand in de zijne. Haar hand was klammig en koud en trilde. Kom noodde hij, laat ons naar binnen gaan Hij voelde hoe zwaar ze te gen hem aanleunde, en hoe moeilijk haar gang was. Als de maan negen keeren haar volle licht gegeven heeft», zei hij terwijl ze binnentraden, "negen keeren haar volle licht, dan...,, Een lange wijl hield hij haar innig in zijn sterke armen en hij kuste haar angst weg. Ik zal dicht bij u zijn fluister de hij, heb maar goeden moed. Dien nacht werd er op Volkaert- molen een kindje geboren: het was een zoontje. In zijn zotte blijdschap was Bert den zolder opgeloopen en had de vlag door het dak gestoken. Hij had op de houten boogbrug twaalf schoten ge lost. "Gij, zot,,, had Bertha gemonkeld, "trek gauw die vlag naar binnen, gij met uw dwaze streken. Wat zullen de menschen denken Maar ze wist te goed om verder aan te dringen, dat hij het toch niet zou doen, en dat de vlag er heel den tengevolge van het mengen, de schei kundige vorming van een nieuw mengsel van een geringere vrucht- baarmakende waarde. 2. Hetzelfde doet zich voor als men kalkbevattende meststoffen en super fosfaat mengelt. Het superfosfaat, dat het fosfoorzuur in een in water oplos baren vorm bevat, retrogradeert, waardoor het fosfoorzuur uit de super zijn oplosbaarheid in water verliest, zich minder goed door den grond verdeelt en dus minder snel werkt. 3. Het mengen vap zekere mest stoffen, als b.v. de potaschzouten en de metaalslakken, doet ze spoedig hard worden, zoodat de uitstrooiing van dergelijke mengsels zeer bemoei lijkt wordt, indien men dezelve niet seffens kan gebruiken of ten minste korten tijd nadat ze bereid werden. De rijkstuinbouwconsulent Franz Peeters zal kosteloos alle inlichtingen verstrekken over groente-, fruit- en bloementeelt aan de personen, welke zulks zouden wenschen. Mondelings kan men hem raad plegen te GENT, alle vrijdagen van 10 tot 12 uur, in het lokaal De rooden Hoed en van 14 tot 17 uur, op zijn bureel Parklaan, 11te Gent te ST NIKLAAS, telkens de twee de donderdag der maand van 10,30 tot 12,30 uur,in het lokaal «De Hoop». •te AALST, telkens de derde zater dag der maand, van 10 tot 11 uu, in het café Paviljoen en van 11 tot 12 uur, in De Koornbloem te Eekloo, steeds de laatste don derdag der maand van 10 tot 12 uur, in het café De Gouden Leeuw Schriftelijke raadplegingen kunnen steeds worden gezonden aan het adres van zijn bureel Parklaan, 11te Gent. dag zou blijven steken. Ze was zelf zoo gelukkig, zoo blij en zoo rijk, om dat Bert nu een zoontje had. Hij zag zijn wensch vervuld. Boer Baanders had ook de schoten gehoord. Die sakkersche jongen, het was dan toch gemeend, lachte hij. Hij was haastig Baalberg opgeklom men, benieuwd. En jawel, daar wap perde reeds de vlag. Twaalf schoten, had hij gezegd, en als het een zoon is steek ik de vlag door het dak Daar stak de vlag. Boer Baanders moest zich nu niet meer haasten. Sinds hij in zijn klein huisje rente nierde, kwam boer Baanders soms tot twee keeren per dag naar Volkaert- molen gewandeld. Hij slenterde er zoo maar wat in en uit, ging tot bij Bert in den molen, keek in de meelkist. voelde aan het stapeltje zakken die daar opgetast lagen, of het nog graan was of reeds meel. Hij liet er zijn klei ne oogskens rondgaan. Er is toch nog altijd te malen, Bert Hebt ge nog nieuwe klanten bij gewonnen dees week Ik zag gisteren die van de Schans met twee zakken door de Baalsche straat komen... ook van hier. Dat is een dikke klant bijgewon- nen,... zeker vijftig zakken per jaar... Ge moet goed meel malen, Bert, lijk ze dat van Volkaertmolen gewoon zijn thuis te krijgen. Malsch meel ma- Paardenkop 1 P 100 kg. gemelas- [seerd stroo. Paardenkop 1 Q: 100 kg. haver. Paardenkop 1 E150 kg. haver. Koekop 5C of 5D: 100 kg. sam. voed. Koekop 2 1: 30 kg. sameng. voeder. Koekop 2 J15 kg. gepelde katoen- koek EN 15 kg. lijnkoek OF 15 kg. aardnootkoek OF 15 kg. kokospalm- koek (volgens beschikbaarheid). «kïüSB Varkenskop 9 D: 50 kg. samen. voed. Hoenderkop 12 B 50 kg. sam. voed. Duiven per duif 450 gr. mengeling. Geldigheidsduur der zegels tot 25 Januari. BEMERKING: 1) Koemeel.Aan de houders van koeien, die aan hun leveringen hebben voldaan voor de maanden September en Oktober (100 "Io) en November (80 °/0), wordt per liter melk aan 30° vetgehalte ge durende de maand November 1946 geleverd boven de 80 °/o der verplich ting, 1 kg. samengesteld voeder, een halve kg. gepelde katoenkoek en een halve kg. lijnkoek of aardnootkoek of kokospalmkoek toegekend. 2) Varkensmeel. Per kg. gele verd varkensvleesch boven de ver plichting 4 kg. samengesteld voeder OF 4 kg. gevitamineerd kernvoeder. Ten behoeve onzer leden kunnen we draineerbuizen aanbieden, welke geleverd worden per wagon, station naar keuze van den kliënt. De vol gende maten kunnen onmiddellijk worden afgeleverd 5 cm. diameter binnenkant. 6 cm. 8 cm. 10 cm. ken, dat is het geheim, dat is de kunst. Uw vader zaliger zei altijdhet graan moet gemalen worden, en niet ge kapt, ge moet het zijn tijd geven. Terwijl hij door de keuken ging, zei hij wel eens tot zijn dochter"Het gaat u hier zeker goed, kleine?... Ge moet uw geld goed vasthouden. Hij was dan al terug buiten. Alle dagen stak hij zijn hoofd eens in de varkenskoten. Dat was iets voor hem. Hij was daar fijn in. Een boer moet varkens mesten. Op een boerderij moet er spek zijn. Spek en vet, dat is de halve kost. Ik win alle dagen bij aan dat koppel varkens, het is een mirakel lijk die veranderen zei hij, terwijl zijn oogen glunderden, en had vlug een berekening gemaakt. Die zitten nu twee maand... Nog drie en ze zijn gereed voor Brussel. Daar kunt ge weer een gat mee stoppen. Kwam er soms tegenslag in een kot, boer Baanders was er seffens bij, hij had het seffens gezien. Bertha, met die twee loopers moet ge niet blijven prossen, dat zal verloren moeite zijn. Als er een koopman komt en hij biedt een schappelijk prijsje, sla ze aan zijn broek... (Wordt voortgezet). leest en verspreidt uw blad.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 6