LANDBOUWERS, Hoendervoeder Eierleveringen TURF Vergeet niet de WINTERBESPROEIiNG UWER FRUITBOOMEN. We beschikken in ons magazijn over vruchtboomcarboiineum in pasta en vloeistof, en kleurstoffen. Alle SPROl ITOESTELLEN kunnen onmiddellijk worden afgeleverd. Werkzaamheden in den groententuin Kalkcarbonaat ZAKKEN Beschikbare Ontsmettingsstoffen DE KOORNBLOEM 12 Jamuari 1947 gedurende Januari. We meenen aan onze lezers een goeden dienst te bewijzen, door om de maand een kort overzicht te geven omtrent de werkzaamheden in den groententuin te verrichten. Januari is voor den groententuin een nog betrekkelijk rustige maand. Hoofdzaak is dat men er aan denkt het land gereed te leggen. Bij onze zware kleigronden zal men wellicht reeds in November-December ge spit hebben, zoodoende zullen de stijve kluiten eens goed doorvrozen worden. Heeft men nog niet gespit en bemest, dan kan men daar bij open weer aan beginnen. Het hoeft wel licht niet gezegd, dat het zeer slecht is bij vorstweer te spitten. In geen geval mag men sneeuw onderspitten. De stalmest, welke reeds op win terbed gegeven werd, zal men mede onderspitten, zoodoende zal deze op gepaste diepte liggen. Moeten we nog stalmest op het land brengen, wat in alle geval wat laat is voor onze vroe ge kuituren, dan zal men er voor zor gen, dat den mest niet te diep onder gewerkt wordt. Heeft men den moestuin voor het planten en het zaaien reeds gereed liggen, dan kan op het einde der maand begonnen met het zaaien van spinazie. Bij voorkeur zaaien we op een zonnig plekje aan den muur of achter een haag, welke de koude win den weert. Door het feit dat we gevaar loo- pen dat sommige zaden geen al te sterke kiemkracht hebben en sterven, zal men dikker zaaien dan in den Zomer. Men zal het zaad zeer ondiep onderwerken en den grond niet te vast leggen, zoodoende zal de lucht en met deze ook de warmte vlug in den grond dringen en opgehouden worden. Voordeelig is het eveneens over deze bezaaiing wat takken of rijshout te leggen, ten einde het ont kiemende zaad te beschutten tegen de koude winden. Jaren na elkander hebben we on dervonden,, dat een vroege planting van sjalotten zeer aan te prijzen valt. Doorgaans planten we onze sjalotten tegelijker tijd als de spinazie, en nog geen enkele maal hebben we er last door geleden. Wel integendeel. Daar waar we vroeger veel te lijden had den van de sjalottenvlieg, hebben we sindsdien geen beschadiging meer ge kend. In de koude bakken zaaien we nu spinazie en wortelen. Hier hebben we reeds van vóór den Winter ge zorgd voor verschen grond, terwijl we de bemesting eveneens toegepast hadden. Warme bakken worden doorgaans niet aangelegd bij onze lezers. Met opzet zullen we er niet over han delen. In onze koude bakken zullen we ook de erwtjes laten voorkiemen in kleine bloempotjes of bakjes. We plaatsen ze niet te diep, om te voor komen dat deze zouden fileeren.Naar mate ze boven komen, zullen we ge leidelijk vermeerderen met luchten, totdat we de ramen mogen verwijde ren. Nadat ze goed afgehard zullen zijn, zullen we ze buiten kunnen uit- planten, doch daarmee niet te haastig; wel kan een erwt tegen enkele gra den vorst, doch ge zult met mij be kennen dat deze geen deugd kan doen aan de jonge nog weeke planten. Onze koude bakken zullen we nog een tijd lang dekken met matten bij vorstweer, vooral des nachts. Men houdt er dan beter de warmte inhet verschil tusschen dag- en nachttem- peratuur zal dan niet te veel ver schillen. Einde der maand zullen we ook kunnen beginnen met onze zaaiing van radijs en salade in koude bakken. Witloofwortelen worden regelma tig binnen gebracht om aangejaagd te worden. Het valt veelal voor dat we in den tuin vele koolstronken vinden deze moeten we zoo spoedig mogelijk opruimen. Het is verkeerd deze op den komposthoop te werpenliever brengen we deze op den vuilhoop of althans op een plaats vanwaar ze niet meer in den tuin terecht komenzoo doende zullen we de zoogevreesde knol voet niet in de hand werken. Wanneer het gure weder of de sneeuw ons hindert bij onze bewer kingen in den tuin zullen we ons be zig houden met het herstellen der broeiramen, het aanwerven van het erwtrijs, der boonenstaken, het on derzoek der zaden door middel van kiemproeven, het verdeelen onzer tuinen op eenvoudig plannetje, het uitzetten van het plantgoed der eer stelingen (einde Januari) enz. Het in zien van een nuttig boek handelende over groententeelt zal zeker prijzens waardig zijn. Zoodoende zullen we steeds gereed zijn om met vrucht de bezaaiingen aan te pakken. tegen Door het besluit van 20 December 1946, wordt de levering der inland- sche eieren met een tegenwaarde in hoendervoeder, welke er uit voort vloeide, afgeschaft. Aldus zijn de machtigingen A, welke na 15 De cember 1946 werden uitgeschreven, volledig waardeloos. Nochtans zal vanaf de maand Ja nuari 1947 een maandelijksch contin gent samengesteld hoendervoeder ter beschikking worden gesteld van het Ministerie van Landbouw dat er, op eigen verantwoordelijkheid, de ver deeling zal van verzekeren. Met dit doel zullen opnieuw zegels "Hoender kop,, in omloop worden gebracht. is een te weinig gekend grondverbe teringsmiddel. Het geeft niet alleenlijk de noodige kalk aan den grond, maar het verbe tert den grond zelf. Zware gronden worden losser, ter wijl aan de zandgronden meer kleve righeid wordt gegeven. Het geeft een onontbeerlijk voed sel aan de planten en is de basis van de vruchtbaarheid der gronden. Kalkcarbonaat is in onze magazij nen beschikbaar. We verzoe ken de hee- ren landbouwers en zaakvoerders on ze zakken ten spoedigste binnen te brengen. Fijne en grove turf is beschikbaar in ma- -gazijn en kan onmid dellijk worden bekomen. Abavit - Ceresan - Fusariol voor de ontsmetting van alle zaaigranen en zaaizaden. Amasil - Silozuur voor het bewaren der groenvoeders. Atomal - Formax mierenverdelgers. Blazolringen-Forbiat tegen de kool- vlieg. Brassicol tegen het wegrotten van ajuin en salade. Cuperit - Cuprasit - Nosperit- Nos- prasit - Koperpap koperhoudende ontsmettingsmiddelen. Cortox - Morkit kraaienafweermid- delen. Dinitrex - V ruchtboomcarbolineum Super Carbol voor de winterbe- sproeiing der fruitboomen. Grodyl tegen de graankalanders. Helos en Zelio (pasta en korrels) tegen ratten en muizen. Hedit en Herbit tegen onkruiden op paden. Kalkarsenaat en Loodarsenaat te gen alle vretende insecten. Limavit - Pecotot slakkendooders. Lepit-Gaspatronen tegen veldmui zen en woelratten. Mitoxy goed middel tegen de motten. Rupsenlijm voor de bescherming der fruitboomen. Slnaphit nikotinehoudend ontsmet tingsmiddel. Solbar - Soltex voor fruitboomen en druivelaars. Terbolan het radikaalste ontsmet tingsmiddel der stallen. Uraniagroen tegen emelten. Gesarol' tegen schadelijke insecten in land- en tuinbouw. Senetox tegen onkruid in veld vruchten. Karresmeer, allerbeste hoedanigheid, verpakt in emmers. Agrorlandbouwvernis. Amidor stijfsel voor linnen. Eenruiters 141 x 73 cm. Entwas-Kankerent t v. fruitboomen. Filterwatten 170, 200 en 270mm Houtcarbolineum Lijmbanden-Vangbanden(rupsen) Oesterschelpenalle hoeveelheden. Olieverf alle kleuren. Seradix plantenhormonen. Silor Silovernis. Solferbloem-Solferstekken. Voederzout.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 7