De Vitaminen en Mineralen in de Veevoeding. Prijzen der Inlandsche Granen. Kalkcarbonaat DE KOORNBLOEM 19 Januari 1947 Huishoudelijke wederuitrus- tingsbons voor de landbouwwerklieden. (Vervolg van le bladz.) ten nadeele uitvalt van de boeren, doch niet meer bestaat wanneer hij eenig voordeel oplevert aan den land bouw. De regeering beweert ook dat een bijzonder fonds voor wederuit- rusting ten voordeele der landbouw- arbeiders zich opdringt uit rechtvaar digheidsgevoel ten opzichte van de nijverheids-werkgevers. Wil zij ons dan eens uitleggen hoe zij dit recht vaardigheidsgevoel eerbiedigt, wan neer zij een massa bedienden van staatsinstellingen en openbare bestu ren laat genieten van de wederuit- rustingsbons, zonder hiervoor eenige bijdrage te storten in het Fonds voor wederuitrusting De ontworpen regeling, welke van een Waalsch minister uitgaat, doet ons denken aan de weerbarstige hou ding van de meeste Waalsche parle mentsleden inzake de toepassing van een nationaal compensatiestelsel bij de toekenning der kindervergoedin gen. Door het feit dat het aantal kin deren merkelijk lager is in Wallonië dan in Vlaanderen, is het de aange nomen Kassen voor Kindertoeslagen in Wallonië mogelijk met de ontvan gen wettelijke bijdragen aan hun aan geslotenen veel aanzienlijker bijko mende voordeelen, boven de wette lijk vastgestelde, te verleenen dan de Vlaamsche Kassen. Toen door de Vlaamsche parle mentsleden werd aangedrongen tot verdeeling van deze bijkomende voor deelen op gelijke wijze over het gansche land door tusschenkomst van een Nationale Kas, verzetten de Waalsche vertegenwoordigers zich hiertegen hardnekkig omdat zij er niets voor voelden te werken voor de Vlaamsche konijnennesten. Een vol ledig compensatiestelsel bij de uitkee- ring der gezinsvergoedingen is, inge volge dit verzet der Walen, dan ook nog niet tot stand gekomen. Dat onze levenskrachtige Vlaam sche bevolking door den arbeid zijner kinderen het mogelijk maakt, dat de ouderdomspensioenen in verhouding tot het aantal bewoners op grooter schaal worden uitbetaald aan de ver ouderde Waalsche bevolking dan in het Vlaamsche land, dat vinden de Walen niet strijdig met de billijkheid; het hoort zoo ingevolge de nationale solidariteitdoch dat hun bijdragen zouden gaan naar onze Vlaamsche kroostrijke gezinnen welke den grond slag vormen van de welvaart van het gemeenschappelijk vaderland, dat vin den zij in strijd met de rechtvaardig heid. GERAAKTHEID. (Vervolg van 1ste bladzijde) het met zuur doortrokken weefsel wordt hard en gezwollen. Buiten deze bewegingsstoornissen moet men voor al acht slaan op de urineloozing. De ze treedt gewoonlijk op eenigen tijd na het verschijnen der bewegings stoornissen, zoo gauw men het paard laat stilstaan of wanneer het paard weer kalm wordt. Wanneer men het paard forceert om voort te gaan, of wanneer het gevallen is, om op te staan (bv. om het op te laden op een voertuig om het naar huis te voeren), komt het meer dan eens voor dat de urineloozing uitblijft en de blaas hier bij geweldig uitzet dit kan pisvergif- tiging voor gevolg hebben (het bloed wordt oververzadigd tot vergiftiging toe met ureum, bestanddeel van urine, dat normaal langs de nieren zou moe ten uitgescheiden worden) en de pis- vergiftiging zal dikwijls oorzaak zijn dat het paard niet meer herstelt, maar dat vlugge dood optreedt. Over het algemeen aanziet men het urineloozen als een zeer goed teeken. De urine bevat spierkleurstoffen, voortkomen de van de gezwollen en ontaarde spiergroepen en is daardoor chocola dekleurig bruin. Deze urine wordt meer helder in de daaropvolgende uren. Blijft die zwart-bruine kleur echter bestaan, dan is het vooruit zicht eerder somber. In sommige ge vallen blijft de urine helder. ft Vervolgt) Veearts M. M. Nationale solidariteit mag aldus ook hier enkel uitwerking hebben wanneer zij nut oplevert voor de Walen, doch is uit den booze, wan neer de Vlamingen er baat bij vinden. De zelfde ongehoorde toepassing als bij de toekenning der kinderver goedingen vinden wij thans terug bij het verleenen der uitrustingsbons. Wij teekenen dan ook heftig pro test aan tegen deze onrechtvaardig heid en tegen het anti-sociaal en anti nationaal karakter van de ontworpen I" orsdf-srviiYïTfjpc regeling door het Ministerie van Ar- LaUÜDUUWcl beid en Sociale Voorzorg. Op datum van 19 Januari 1947 zul len de prijzen der inlandsche granen van den oogst 1946 een vermindering ondergaan van 20 fr. per 100 kg. voor de broodgranen en van 15 fr. per 100 kg. voor de voedergranen. Diensvolgens worden van dien da tum af de aan de producenten te be talen maximumprijzen per 100 kg. netto granen van gezonde, onver- valschte, voor den verkoop geschikte, goede middelmatige kwaliteit van den oogst, teruggebracht tot Tarwe en Spelt 370 fr. Rogge 355 fr. Gersten Wintergerst 340 fr. De prijs van het masteluin wordt bepaald volgens het percentage aan tarwe en rogge welke het bevat. is een te weinig gekend grondverbe teringsmiddel. Het geeft niet alleenlijk de noodige kalk aan den grond, maar het verbe tert den grond zelf. Zware gronden worden losser, ter wijl aan de zandgronden meer kleve righeid wordt gegeven. Het geeft een onontbeerlijk voed sel aan de planten en is de basis van de vruchtbaarheid der gronden. Kalkcarbonaat is in onze magazij nen beschikbaar. Naar aanleiding van hetlandbouw- praatje op Zondag 5 Januari 1.1. langs de radio door den Heer Ing. Reyn- tens gehouden, wil ik op aanvraag van enkele leden, dit onderwerp in een paar artikels langs ons blad De Koornbloem behandelen, dit ten be hoeve van al zijn lezeressen en lezers. Vroeger werd in de veevoeding slechts rekening gehouden met het toedienen van de drie volgende hoofd- bestanddeelen droge stof, verteer baar eiwit en zetmeelwaarde. Het optreden van ziekten en som mige afwijkingen, niettegenstaande het gebruik van hoogergenoemde be- standdeelen, heeft de aandacht ge vestigd op andere stoffen, die in ver gelijking van de hoofdbestanddeelen in kleine hoeveelheden moeten toege diend worden. Deze bijkomende stof fen, noodig tot een rationeele voe ding, kan men in twee categoriën in- deelen nl. de vitaminen en de mi neralen. Best kan men het bestaan van vita minen, ook nog edel- of levensstoffen genoemd, bewijzen door hun afwe zigheid. Het is reeds door proeven be wezen dat, waar bepaalde vitaminen in de voeding ontbreken, een aantal stoornissen of ziekten optreden. De vitaminen naar gelang den in vloed welke zij uitoefenen op de ver schillende levensfuncties van het or ganisme worden ingedeeld in vitami nen A-B-C-D en E. 1) Vitamine A. Bij gebrek aan dit vitamine houdt de groei op bij jon ge dieren, ze vermageren en zelfs de dood kan er in sommige gevallen het gevolg van wezen. Vitamine A speelt niet alleen een belangrijke rol door het bevorderen van den groei der jonge dieren, maar bij vitamine A ge brek komen nog talrijke andere stoor nissen voor, o. m. bloedarmoede, longaandoeningen, maag- en darm ontsteking enz. Deze vitamine komt zoowel in dierlijke als plantaardige producten voor wat de dierlijke pro- dukten betreft, vinden we ze vooral in levertraan, melk, lever, eieren, her senen, hart, mager vleesch visch, vatten eveneens deze vitamine al de groenvoeders, hooi, de ingekuilde voeders, beeten, rapen, aardappelen, al de graansoorten, peulvruchten enz, In den tarwekorrel wordt het vita mine B in de pel gevonden, juist zoo als in de rijst. Dit verklaart waarom het bruin brood zooveel vitamine B bevat en het wit brood er bijna geen inhoudt. 3) Vitamine C. Indien het voed sel een tekort aan vitamine C heeft, treedt er een ziekte op, die reeds lang bekent is, namelijk de scheurbuik. In werkelijkheid bestaan er twee soorten van deze ziekte, nl. zee- en land- scheurbuik. De eerste is reeds sedert lang door de zeelieden bekend de tweede trad op tijdens het beleg van Breda en den wereldoorlog van 1914- 1918. Scheurbuik wordt gekenmerkt door een algemeene zwakte, bloedend tand- vleesch en opgezwollen en pijnlijke gewrichten.Afgezien van den mensch, komt deze ziekte ook voor bij de huis dieren. Bijzonder vatbaar zijn hond en varken. Volgende gewassen be vatten vitamine C al de groenvoe ders, rapen, beeten, aardappelen, wortelen, ingekuilde voeders. 4) Vitaminen D zijn volstrekt noodzakelijk om het degelijk opne men van kalkzouten en fosfaten door het organisme mogelijk en doelmatig te maken. Zoodoende wordt de voe ding van het geraamte gedurende den groei verzekerd, en tevens voorkomt men bij volwassen wezens beender- broosheid, rachitisme, alsmede het uitvallen der tanden. De voeders wel ke het vitamine A inhouden, bevat ten ook meestal wat D vitamine, dit is nl. het geval met de groenvoeders en levertraan. leest en verspreidt uw blad. nieren enz. In het plantenrijk vormen de groen- voedergewassen (grassen, klavers, in gekuilde groenvoeders, hooi, beeten- en stoppelrapenbladeren) veel vita mine A. 2) Vitamine B. Het tekort van dit vitamine heeft bij jonge dieren een stoornis in den normalen groei van het organisme voor gevolg bij vol wassen dieren treden vooral zenuw stoornissen te voorschijn. Vroeger nam men aan dat het vitamine B slechts uit één stof was samengesteld, heden echter is men toegedaan dat er twee faktors in het vitamine B be staan, nl. het vitamine BI of degroei- bevorderende faktor en het vitamine B2, of de factor voor de zenuwfunk- ties. In de dierlijke producten vindt men het vitamine B in lever, nier, merg, hersenen, hart, verder in de melk en de eieren. Bij de plantaardige producten is de biergist het rijkst aan vitamine B. Volgende produkten be- Alle levende wezens, welke niet over voldoende zonnelicht beschikken (belang van weidegang), hoeven vita minen D te ontvangen langs de voe ding om. Dit geldt in 't bijzonder ge durende den groei en den drachttijd. Reeds geruimen tijd wordt dit vita mine kunstmatig voortgebracht. 5) Vitaminen E zijn volstrekt nood zakelijk tot het vormen der manne lijke geslachtscellen, alsmede voor het leven van de foetus bij vrouwe lijke wezens. Vitaminen E worden dan ook te recht de vruchtbaarheidsvitaminen genoemd. Dit vitamine is vooral aanwezig in de kiem der granen, in de granen en in de groenvoeders. Alle dieren hebben om te groeien, gezond te wezen, weerstand te bieden aan sommige ziekten, de beschreven vitaminen in hun rantsoen noodig. Het vraagstuk van de mineralen zal het onderwerp uitmaken voor een volgende bijdrage. (Wordt voortgezet). J1 „11, Een kleine partij LandkalK landkalk, in zak ken of in brokken, is in het magazijn beschikbaar. Bestellingen per wagon kunnen onmiddellijk worden uitge voerd.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 2