Heel de Wereld rond. DE KOORNBLOEM - 19 Januari 1947 BINNENLAND. De minister van Wederopbouw heeft besloten de termijn voor de in diening der dossiers voor oorlogs schade, die op 15 Januari zou eindi gen, te verlengen. De getroffenen zullen hun dossiers in een tijdbestek van drie maanden kunnen inleveren. Deze termijn zal aanvangen na de af kondiging der wet inzake herstel der aan goederen veroorzaakte schade. In bevoegde kringen meent men dat de afschaffing van de levering van slectrischen stroom uit Duitschland, gevoelige gevolgen voor de Belgi sche economie zal medebrengen. In Augustus 1947 zal te Brugge weer het H. Bloedspel opgevoerd worden, namelijk van 3 tot 17 Augus tus, In plaats van een Memlingten- toonstelling, zou men voor de bezoe kers een tentoonstelling organiseeren, waarop de merkwaardigste "kanten,, uit verscheidene landen zullen wor den samengebracht. In het station van Harenis men in volle bedrijvigheid bij het verzen den van witloof naar Frankrijk. Te Brussel is aangekomen Lt- kolonel Popski, de man met het eigen leger, die van Russische ouders te Hoei geboren werd. In 1924 vertrok hij naar Egypte en bouwde te Alexan- drië een suikerfabriek. In 1940 nam hij dienst in het Britsche leger, orga niseerde zelf een eigen leger van 120 man, waarmede hij eens 30.000 Duit- schers dwong zich in te zetten, ter bescherming van hun verbindingslij nen. In Italië nam hij met 15 man 800 Duitschers gevangen. In 4 jaar tijd verloor hij 2 officieren en 12 man schappen. In September 1945 werd Popski's privaat leger ontbonden. In een kamervergadering werd gevraagd, dat de kwestie van het be wijs van burgertrouw het voorwerp zou uitmaken van een grondig on derzoek. Het wordt hoog tijd dat men dit bewijs, dat aan Jan en alleman, te pas of te onpas, door staatsorganis men of private instellingen wordt ge- eischt, wordt afgeschaft. Men verer gert er de verdachtmaking bij, burge meesters weigeren het te geven, wan neer het in hu.i kraam past, of geven het om politieke reden aan onwaar dige personen. De tewerkstelling in het land wordt er zeker niet mee ge diend, Kent gij de huidige wettelijke tarieven voor taxi-vervoer? Benevens de vaste taks van 5 frank voor dienst neming, betaalt men een tarief van 5,50 frank per km. voor kleine wa gens en 6 frank voor groote wagens. In beide gevallen wordt gebeurlijk wachtgeld tegen 33 fr. per uur bere kend voor bagage 3 fr. per eenheid (pak), met een maximum van 15 fr. Het Ministerie van Economi sche zaken deelt mede, dat het over weegt weldra den verkoop van bui tenbanden ep wellicht daarna ook van de binnenbanden voor fietsen vrij te geven. In het Paleis voor Schoone Kun sten te Brussel heeft er voor t oogen- blik een tentoonstelling plaats van Fransche wandtapijten. Onvergete lijke schoonheden kan men hier be wonderen, maar ook leeren hoe de Fransche tapijtweefkunst voor een zeker gedeelte ook onze Vlaamsche trots kan uitmaken, daar er in heel de geschiedenis van het oude Fran sche tapijt een onafgebroken wissel werking heeft bestaan tusschen Fran sche en Vlaamsche kunstenaars. Te Antwerpen werd er een ak koord bereikt tusschen de vakbonden en de patroons inzake de loonsver- hoogingen en andere eischen door de havenarbeiders gesteld, zoodat het werk aan de Antwerpsche haven verleden Maandag kon worden her vat. Het akkoord omvat de voorziene aanpassing van 24 fr. op het basis- loon, alsmede een verplaatsingsver goeding voor het gansche havenge bied, vastgesteld op 10 fr. De schaal der bijkomende vergoedingen voor zwaar en gevaarlijk werk (lossen van cement, teer, enz...) zal eveneens wor den herzien. Sinds 31 December 1946 zijn de forten van Breendonck en van Hoei als interneeringscentra afgeschaft. Blijven dusdanig nog in dienst St. Kruis-bij-Brugge, de Wikings te Kortrijk, Lokeren, Hemiksem, Bever- loo, de Chartreuse te Luik, Nimy, Dampremy, de Mérinos te Dinant, het Kasteeltje te Brussel, Vilvoorde en Leuven. De twee laatste zijn voor behouden aan de vrouwen Dampre my is gemengd. De onkosten bedra gen 40 fr. per dag, zoodat de nog op gesloten zoogenaamde incivieken aan het land 4000 millioen frank per jaar kosten. Op 31 December 1949 werkten 3.589 politieke veroordeel den in de kolenmijnen van Zwartberg, Zolder, Eisden, Winterslag, Houtha len, Beringen, en Waterschei. Tot hiertoe zijn 120 mannen en 2 vrou wen gefusilleerd geworden. De twee ontsnapte Limburg- sche boeven, Cardinaels en Van den Inde, werden weer gesnapt. BUITENLAND. De vuurberg Mayon. op de Phi- lippijnsche eilanden, is in werking ge treden. Deze uitbarsting veroorzaakt een rookwolk van ruim 4500 meters hoog. Vele dorpen moesten in der haast ontruimd worden en dreigen onder steenen en lava te verdwijnen. - New-York, hoofdstad der Ver- eenigde Staten, koopt 1200 kassen witloof per week in België. Men is thans zeker, dat een mi litaire en economische overeenkomst werd getroffen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. In geval van oorlog zouden de twee legers innig samenwerken te lande, op zee en in de lucht. Het schijnt zelfs dat Amerika een hoeveelheid atoombommen naar Engeland zond. En zeggen dat men altijd sprak van den laatsten aller oorlogen. De werkstaking der vervoerar- beiders in Londen dreigt zich uit te breiden. De soldaten werden aan 't werk gesteld, om de engelsche hoofd stad van het meest noodzakelijke te voorzien. Het verloren vliegtuig der'Byrd expeditie werd teruggevonden, 6 van de 9 opvarenden waren nog in leven. 1Y'In Amerika heeft de Staatsse cretaris Byrnes ontslag genomen. Hij wordt opgevolgd door Generaal Marshall, een militair en geloovige protestant. Marshall wordt aldus mi nister van buitenlandsche zaken. In een rede gehouden voor den Romeinschen adel verklaarde Z. H. de Paus o.m. dat de afzijdigheid der christenen van het Staatsleven uit den booze is. Een goed katholiek moet dus aan politiek doen of er ten min ste daadwerkelijk belangstelling voor hebben. Een maatschappij van onroe rende goederen zou van plan zijn op de hoogvlakten van den Gafoela-berg op 20 km. van Leopoldstad, Belgisch Congo, een Europeesche stad te bou wen. Deze zou gelegen zijn op een hoogte van 700 meter, en een terrein van 3.000 hectaren beslaan. In de Fransche pers is tengevol ge van de eischen der rotatiepers drukkers, die gesteund worden door een lijdelijk verzet, een algemeene staking uitgebroken. Hoelang zullen de Franschen zonder gazet zitten In Chicago leven de vrouwen thans onder terreur: een geheimzinni ge "snul,, snijdt inderdaad met een scheersmes de haren der schoonen af, in de tramrijtuigen. Reeds vielen er 6 slachtoffers. Een speciale speurders- ploeg ligt overal op den loer om den «haarsnijder» te vangen. De bevolking van Nederland is goed op weg naar de 10 millioen. In 1940 telde het land 8.834.000 inwo ners; in 1946: 9.295.000. Het-huidi ge cijfer zou thans 9.500.000 zijn. De bevolking van België bedraagt 8.344.000 zielen. De hollanders doen ons den baard af In Groot-Britannië zijn voor 't oogenblik 507 barons, 131 graven en 96 burggraven, 27 markiezen en 20 hertogen, samen 781 pairs die in het Hoogerhuis zitting hebben, tegen 640 afgevaardigden van het Lagerhuis. Voor 116 jaar toen Ierland eveneens te Westminster vertegenwoordigd was, waren er slechts 353 pairs tegen 665 parlementsleden. In dezen tijd dat de democratie overal vorderingen maakt is het verschil tusschen Hoo gerhuis (pairs) en Lagerhuis (volks vertegenwoordigers) wel zeer opval lend. De nijpende schaarschte aan si garetten in Denemarken heeft er vele vrouwen toe aangezet sigarillo's te rooken. In sommige eethuizen te Ko penhagen ziet men nu vaak jonge vrouwen na den maaltijd sigarillo's of kleine sigaren rooken. Kapitein Timothy Lynne, die 60 vrouwelijke politie-agenten onder zijn bevel heeft te Chicago, verklaart zich opgetogen over hun diensten. Zij zijn zelfs beter dan de mannen, beves tigt hij. Zij vallen minder in 't oog en door hun overredingskracht zijn zij in staat meer personen met slechte nei gingen op het rechte pad te houden. Bovendien verricht hun hardnekkig heid bij gerechtelijke onderzoeken wonderen. In de Ver. Staten hebben in 1946 de verkeersongevallen den dood veroorzaakt van 34.000 personen. Of schoon dit getal met 5000 dat van 't vorige jaar overtreft, is het totaal van 1946 lager dan dat van record jaar 1941, toen men 39.969 doodelij- ke verkeersongevallen boekte. Op een persconferentie heeft luitenant-generaal Lucius Clay, ad junct-militair gouverneur van de Amerikaansche bezettingszone in Duitschland verklaard, dat de Brit sche en Amerikaansche regeeringen pogen de bedrijvigheid van de zaken lieden in Duitschland in de hand te werken, door de wetgeving op «den handel met den vijand» te verzachten. De Engelsche maarschalk Mont gomery bracht een bezoek aan Mos kou met als doel vriendschapsbanden tot stand te brengen tpsschen de twee grootste legers van de wereld (het Amerikaansche leger uitgezonderd). Het Russisch stafhoofd, maarschalk Vasilievski, zal in de komende Lente naar Londen komen. In Londen zijn 5.000 arbeiders vrachtwagenbestuurders in staking gegaan. Chauffeurs van kleine firma's volgen hun voorbeeld Gevolgde bevoorrading van Londen wordt be dreigd. De General Motors der Vereenigde Staten brachten in 1946 827.849 personenwagens op de markt, alsmede 306.436 vrachtwagens. Te Amsterdam kwam een Deensch stoomschip aan met een la ding van 453 door Nederland aange kochte koeien uit Denemarken. Tij dens een storm braken de dieren los, een groot deel kwam ten val en werd verpletterd. Het vleesch is in bedor ven toestand aangekomen. De scha de wordt op 50.000 gulden geraamd. Milas Trifoenovitsj, gewezen president van de uitgeweken Joego slavische regeering. werd veroordeeld tot 8 jaar dwangarbeid, berooving gedurende 3 jaar van zijn burgerrech ten en verbeurdverklaring zijner be zittingen, omdat hij, aldus het vonnis, aan de Amerikaansche ambassade staatsgeheimen en lasterlijke inlichtin gen over Joegoslavië heeft medege«- deeld. Zooals men weet is in Joego slavië Tito de communistische dic tator. Het groot katholiek Duitsch tijdschrift Hochland in 1907 te München gesticht en door de nazi's tijdens den oorlog verboden, ver schijnt opnieuw. De Koppensnellers inboor lingen van Borneo, stonden tijdens den oorlog tegen Japan aan de zijde der Britten en bestookten de Jappen met vergiftige pijlen. Aldus een ver klaring onlangs gegeven door Com mandant Tom Harrison. Amerikaansche deskundigen zijn op zoek naar nieuwe petroleumbron- nen in Japan, waarvan het centrum zich bevindt op het eiland Hokkaido. Men schat deze bronnen op 14 mil lioen vaten. De exploitatie der Japan- sche petroleum velden is voor 95°/o in handen van een enkele maatschappij, de Imperial Oil Company» Zooals we reeds vroeger schre ven ontplofte iederen Zaterdag te Stokholm een bom, die steeds min of meer groote schade aanrichtte. De dader werd gesnapt. Het is de 18 ja rige Malson, bediende, die slechts uit (Zie vervolg 5de bladzijde).

De Koornbloem | 1947 | | pagina 4