OP BAALMOLEN Draineerbuizen. ZITDAGEN Honing, de Godendrank* Kleinveeteelt 6 DE KOORNBLOEM - 19 Januari 1947 DAGKLAPPER. (Vervolg van 4de bladzijde). Om boete te doen, ging hij in een klooster de zieken verplegen. Hij was een groote vriend van den H. Hen drik, keizer van Duitschland. Als abt bevorderde hij niet alleen de vroom heid, maar ook kunst, wetenschap en welvaart. Tegenwoordig hebben de Benedictijnen van Leuven weer grond in Stavelot, om er een nieuw klooster te stichten. Sint Paulus wordt als patroon ver eerd door de touwslagers (zeeldraai ers), koordenmakers en mattenvlech- ters. Sint Paulus verdiende immers zelf ook den kost met weven. Te Opwijk in Brabant is hij de patroon der parochie. Te Galmaarden (Gee- raardsbergen) worden vandaag de Sint Pauwelsbroodjes uitgedeeld. Hier wordt Sint Paulus door de boeren aanroepen tegen het ongedierte in de veldvruchten. Te Opwijk wordt hij aanroepen tegen oogziekten en tegen de muizen- en wormenplaag. voor maandelijksche raadplegingen van den Heer VERMEULEN L., Rijkslandbouwkundige, Emmanuël Hiélstraat 26, te Sint-Gilles bij Den- dermonde. Tel. Denderm. Nr 571. Dendermonde Eiken Maandag, van 10 tot 12 uur, in het lokaal Den Hert», Kerkstraat. Sint-Niklaas t Eiken l!ten en 3den Donderdag der maand, van 10 tot 12 uur, in het lokaal De Hoop Mer- cierplein. Aalst s Op den eersten Zaterdag der maand van 10 tot 12 uur, in het lokaal De KoornbloemGroote Markt, en op den derden Zaterdag der maand, van 10 tot 12 u., in het lo kaal 't Paviljoen Groote Markt. 26 MENGELWERK. door MINUS VAN LOOI. Telkens gaf hij hun raad. «Van die gekruiste soort niet meer koopen, Bertha. Die met hun scherpen snuit en steekooren, zijn de echte niet. Ik zag altijd liever die lapooren, met breeden kop en korten snuit. Het schijnt dat een varken den wind ziet... zou dat waar zijn Met feilen wind zijn ze toch doorgaans onrustig. En daarom een goed varken zijn ooren moeten over zijn oogen hangen. Boer Baanders was dan terug naar de Groenpoort om tegen avond of 's anderendaags terug te komen, al was het maar om eens gauw te zeg gen Bertha, ik heb daar nage dacht... ik zou zeshonderd frank vra gen voor dat laatste koppel varkens- maar ge moet er uw goesting mee doen. Bert moet het maar weten, het zijn mijn varkens niet... ik zeg dat zoo maar. Nu zou het binnenkort nóg zoo plezant zijn, nu hij ook op Volkaert- molen grootvader geworden was. Bertha... zeg nu maar eens wat we er moeten van maken, zei boer (Vervolg) In ons voorgaand artikel hebben wij terloops de heilzame uitwerking van honing op ons gestel, en bijzonder op de vorming der kinderen, aange haald. Zooals wij reeds zegden kun nen de hoedanigheden van industrie suiker niet worden vergeleken met die van honing, omdat het suiker hierin vervat eene natuurlijke zoet stof is, welke onmiddellijk wordt op gelost in ons organisme. De dokters in klinieken en hospi talen met moederhuis trekken, bij hunne voordrachten en lessen aan de internen, er de bijzondere aandacht op dat men zich in vele gevallen moet hoeden voor het gebruik en zeker het misbruik van industriesuiker welke, volgens hunne ondervinding, te sterk verhittend en te prikkelend werktde zwakke weefsels der herstellende zie ken zijn er niet tegen bestand. De maag in het bijzonder kan er onder lijdende tanden bieden er geen weer stand aan, en onze ouderen zeggen nu nog altijd aan de kinderen, dat ze door het overvloedig snoepen hun tanden zullen verliezen, wat waar is. Hun beendergestel mist de onont beerlijke kalkstof door het misbruik van suiker, wat ons ook in sommige gevallen blootstelt aan de suikerziekte. Wil dat nu zeggen dat wij geen sui ker zouden mogen lusten, bijzonder onze kinderen welke er doorgaans op verzot zijn? V/el neen, verre vandaar. Doch vermits de industriesuiker, zoo als is bewezen, niet de ware zoetstof is, moeten wij ons beperken in de maat van het mogelijke, tot het aan wenden van honing in alle gevallen Baanders toen ze dien achtermiddag gereedstonden om het kind naar den doop te dragen. Jan, had Bertha geantwoord zonder zich een enkel oogenblik te verzinnen. Ze had dit altijd in haar hoofd gehad, want ze wist heel goed dat ze Bert er een groot plezier mee zou doen. Jan Hoort ge dat, Bert, het moet een Jan zijn. Mij is dat gelijk, ge zult uw goesting krijgen, Bertha. Als we terug thuiskomen zult ge een Jan hebben. Er zal dan weer een Jan Vol- kaert zijn. Weeke herinneringen zweefden aan en er viel een plotse stilte. Even kwam er een vochtige twinkeling in hun oogen. Jan Volkaert, de oude... Het duurde niet lang. Het is tijd. we gaan zien zei boer Baanders. Het was al voorbij. En toen ze terugkwamen had Ber tha haar verlangen. Haar vader toon de haar het boekje. Er is nog veel plaats open zei hijook voor dien oogst moet gezorgd worden. Hij brengt wel last mee, maar hij brengt ook zegen. Er was vlaai op Volkaertmolen, straffe koffie, drupkens. Er werd dien achtermiddag niet gemalen. Het was in den valavond dat boer Baanders en zijn schoonzoon te mid den van den Muizenbeemd stonden, waar zulks mogelijk is, en zekerlijk in de voeding van de kinderen. Industriesuiker kan nooit honing vervangenhoning daarentegen ver vangt ten allen tijde deze suiker, en geen enkel geneesheer zal zich verzet ten tegen zijn gebruik, zelfs boven matig, door onze kinderen. Wij heb ben ook gezegd dat honing zeer doel matig is voor personen met zwakke ingewanden of eene teere maag. Dit is volkomen juist, vermits de saccha rose in de nektar vervat, door de werking der bijen wordt omgezet in druiven- en vruchtensuiker. De invertine welke in die bewer king tusschenkomt is eene giststof welke bij hare werking geen veran dering ondergaat. Het voedsel wordt alzoo door honing op natuurlijke wij ze in voedende bestanddeelen omge zet zonder onze spijsverteringsorga nen in het minste te prikkelen. Bijge volg zal de honing het gepaste voed sel zijn in de samenstelling der spijzen voor alle maag- en darmzieken. Wegens zijne natuurlijke werking maakt de honing de functie der dar men regelmatiger zonder dat hun ge weld wordt aangedaan zooals dit maar al te dikwijls gebeurt door pur- gaties en andere middelen. Denken we maar eens op de zoogezegde «vui le flesch» door onze buitenbevolking bijzonderlijk te pas en te onpas aan gewend wanneer ze zich onpasselijk voelen, maar waardoor de ingewan den soms volledig ontstellen. Door dus regelmatig honing te ge bruiken bij moeilijken stoelgang ver hinderen we dat sommige giftige stof fen zich in ons lichaam ophoopen. Worden deze op tijd en stond ver wijderd dan behouden wij onze na tuurlijke veerkracht en blijven be stand tegen vele ongemakken en chronische ziekten. Er wordt ook veel gesproken over de gevreesde kinderziekte (engelsche en boer Baanders had al een paar kee- ren spijtig het hoofd geschud. Het zal hier dees jaar weer ne misse zijn met het hooi als er niet seffens regen komt zei hij. En wanneer zal het regenen de lucht staat alsof de zee gaat uitdrogen. Goed hooi kan het niet meer worden, vader, het begint stillekens te laat te worden. Maar we zijn dat hier gewoon met dat stuk. Het mis- pakt haast om de twee jaar. Bekijk die kanadaboomen maar eens. Hoe veel staan er nog van de honderd-en- twaalf die vader zaliger er geplant heeft? Juist geteld nog vier-en-twin- tig, en wat 'n boomen... al tak en blad. Het hadden nu berdboomen kunnen zijn. Vader lachte er altijd mee ik geloof dat hier ijzer in den grond zit, zei hij telkens Zei uw vader dat dat hier ijzer in den grond zat? Waarom zei hij dat? Hij had het eens ergens gezien, waar ze bezig waren ijzererts te del ven. Hij had er een handvol van mee gebracht. Hij zei dat is nu ijzer erts, dat zit hier in mijn Muizenbeemd met heelder hoopen. Als ik onver wacht moest sterven, dat stuk moogt ge niet verkoopen. Het wordt later misschien allemaal nog goud. 44 Ja, maalder Volkaert is tien jaar te vroeg vertrokken. Loop eens gauw ziekte) waarvan de echte benaming "rachitisme,, is. Deze is te wijten aan het gebrek van kalkstoffen zonder de welke het beendergestel zoodanig zwak blijft en broos dat het onmoge lijk is zich op de been te houden. Wel nu het gebruik van honing brengt de onontbeerlijke kalkstoffen in ons lichaam, en regelmatig genomen door de kinderen zullen die nooit een te kort aan deze vormingsstoffen hebben. Wij zouden vele boeken kunnen schrijven over de heilzame werking van honing, ondervinding welke werd opgedaan gedurende eeuwen. Beperken wij er ons toe om nog eens zijne heilzame werking te herin neren op den slaap van kleinen en grooten. Moeders, geeft aan uwe kin deren honing, zoowel zuiver, of ver mengd met een tas warme melk voor het slapen gaan. Aan de borelingen wordt hij toegediend in de laatste zuigflesch. Zij zullen slapen als mar motten. Ouders, overwerkte of overspan nen menschen, neem geen drogmidde- len. Beperkt U tot het regelmatig ge bruik van een honingdrank voor het slapen gaan, en ge zult 's morgens verkwikt en uitgerust uit de veeren wippen. Tot slot: laat ons meer bijen hou den, en den honingpot terug in eere herstellen. Ten behoeve onzer leden kunnen we draineerbuizen aanbieden, welke geleverd worden per wagon, station naar keuze van den kliënt. De vol gende maten kunnen onmiddellijk worden afgeleverd 5 cm. diameter binnenkant. 6 cm. 8 cm. een schup halen, Bert. We zullen hier eens steken. Ze staken, Bert stak. Boer Baan ders zat er op zijn knieën bij. Ze sta ken veertig diep, vijftig, toen zestig. 44 Nu zit ik er op zei Bert opeens, 44 ik word het gewaar. Hij haalde een volle schup op. Dat is erdat is erjubelde hij, dezelfde lijk va der meebracht... Vader had dan toch gelijk. Ze staken nog op verscheidene plaatsen. Ze vonden er overal, hier op vijftig, ginder op zestig, diepte... Toen zei boer Baanders,We la ten het voor vandaag. Ik zal morgen terugkomen. Ik zal morgen onderzoe ken of de laag dik genoeg is, want daar is veel aan gelegen. Het moet de kosten en de moeite loonen om het er uit te halen, En het valt dan nog te bezien of er genoeg gehalte is dat is de waardeof er veel inzit of weinig.» 's Anderendaags zat boer Baanders heel den dag met zijn schup op den Muizenbeemd en nog eer het avond was, had hij de volle zekerheid. Er was een dikke laag voorhanden, maar ze zat ongelijk. Hoe meer naar het noorden toe, waar de Qrond geleide lijk afgleed, hoe dunner de laag werd, om waarschijnlijk heel en gansch dood te loopen tegen de lagere weiden, die het eigendom waren van de Ceusters. Dit was boer Baanders zijn bevinding. 10 cm.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 6