LANDBOUWERS, Voor dc Huisvrouw Karresmeer Vergeet niet de WINTERBESPROEIING UWER FRUITBOOMEN. We beschikken in ons magazijn over vruchtboomcarboiineum in pasta en vloeistof, en kleurstoffen. Alle SPROEITOESTELLEN kunnen onmiddellijk worden afgeleverd. P' V er zekering en* Rechtskundige Dienst DE KOORNBLOEM - 19 Januari 1947 tv ft| de zwellende knoppen en worden ze UC AppelblOeSemKeVer* vernietigd door de hoogergenoemde stoffen als contaktmiddel, zoodat geen eierleg plaats heeft. Eens het ei in den bloemknop is de schade onvermijdelijk en zal de larve na vijf of zes dagen uit het ei te voor schijn komen en zijne verwoestingen beginnen. Heeft de ontwikkeling der bloemknoppen een vlugver'oap, den heeft de larve de gelegenheid niet den kenen. Zelfs heele oogsten gaan soms knop te beschadigen en gaan de bloe- eetlust, verloren. men vlug open. De larven, die het De appelbloesemkever is een bruin- licht niet verdragen kunnen, gaan dan achtig kevertje van 3 tot 4 mm. leng- ten gronde. Alsdan zal de schade ook te. Na de paring, einde April, boort niet groot zijn. Blijven de knoppen het wijfje gaten Wanneer we bij den bloeitijd de bruine bloemen ontwaren, die er uit zien als kruidnagels, meenen sommi gen dat de nachtvorst weeral zijne perten gespeeld heeft. Toch niet. Het zijn allen bloemen waarin de bloesem- snuitkevers gewoekerd hebben en daardoor zeer groote schade berok- Witloof Brusselsch witloof is een blad groente. De mooie wit-gele kleur verkrijgt het witloof door het afdek ken met grond. Witloof is versterkend, verkwik kend, bloedzuiverend, prikkelt den is verteerbaar en laxeerend. Hoe witloof bereiden 1) Gekookt met witte saus. Kuisch en wasch witloofkroppen de"no"g "gesloten ten" gevolge'van de' weersomstandig- en laat ze uitlekken. Vervolgens re- bloem in 6 lepels water, en bloemknoppen en legt in ieder een heden lang gesloten, dan heeft de eitje. Acht dagen nadien komen de larve 'ruimschoots gelegenheid de larven in de knoppen en eten de stam- bloem te vernielen, pers en de meeldraden op, waardoor Geen wonder dat men in sommige de bloembladeren bruin worden. Een jaren bestatigt dat de vroegbloeiende paar weken nadien verpoppen deze varjëteiten en in andere jaren de laat- bloeiende veel schade ondervinden. Opmerkenswaardig is het dat appel- boomen, die in de nabijheid der bosschen aangeplant werden, zeer dikwijls bijzonder sterk aangetast worden door de appelbloesemkevers, door het feit dat de kevers zich veelal schuil houden in de bosschen onder larven en na tien dagen komen op nieuw de kevers te voorschijn. Deze blijven nu tot in Juli rondzwerven zonder merkelijke schade te berokke nen en zoeken daarna een geschikte plaats om den Winter door te bren gen. Tot voor enkele jatf&n vond de be strijding plaats door middel van vang- de schors der stammen. banden van papier of jute, aangelegd in de maand Juli. Op dit oogenblik gaan de kevers zich schuil houden on der deze banden. De boomstammen zuiver houden verhindert deze zich schuil te houden onder de schors of tusschen de schorsspleten. Het af schudden der kevers en ze op lakens opvangen en zulks des morgens is een primitief middel, dat toch uitslagen geeft. In de laatste jaren hebben de me nigvuldige proefnemingen in versch 1 - lende landen gedaan, bewezen dat de winterbespuitingen met loodarsenaat inhoudende producten, eens voor dat de bloemknoppen wit zien, en eens als deze roos zien, zeer afdoende zijn. Daar de besproeiingen moeten uit gevoerd worden bij het ontluiken der knoppen, is het gebruik van carboli- neum als bestrijdingsmiddel tegen den appelbloesemsnuitkever niet aange raden, daar schade door verbranding van de knoppen niet is uitgesloten. Sproeistoffen die geen gevaar van verbranding opleveren zijn dus te verkiezen. Een afgevaardigde van de Verze- keringsmaatschappijNOORDST AR- JBOERHAAVE is alle le en 3e zater dagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te ver- Het tijdstip der bespuiting is echter strekken inzake verzekeringen Brand- van belang. Daar het eerste optreden Ongevallen-Leven, waar hij voor van de kevers van de weersgesteld- rekening van het lioofdagentschap heid afhankelijk is, kan dit tijdstip moeilijk bepaald worden. In alle ge val de bespuiting moet plaats hebben vóór den eierleg en namelijk geduren de de periode dat de kevers zich voe den met den weeken inhoud en het sap dat vloeit uit de wonden ten ge volge het boren in de bloemknoppen. Dan zitten de kevers stil te zuigen aan R.U.Z. van de zaken behandelt. Een nieuwe partij allerbeste karre smeer is aangekomen. Het is verpakt in gansch nieuwe emmers van 10 kg. genwater koken met zout en een nootje boter, het witloof hierin laten gaar koken, uitnemend laten uitlek ken, overgieten met een witte saus. Boter smelten, bloem ondermengen, aanlengen met kokende melk, tot men een roomachtige saus bekomt, peper, zout en kruidnoot bijvoegen. 2) Gestoofd witloof. Neem schoone witloofkroppen, werp ze 2 a 3 minuten in kokend wa ter, om de bladeren malsch te doen worden, uitnemen, even laten uitlek ken, boter bruinen, het witloof bij voegen, peper, zout, zachte stoving, op einde van de bereiding het vocht binden met een weinig bloem in melk gebroken. 3) Opgevuld witloof. Neem schoone witloofkroppen, ze uithollen en opvullen met zeer fijn ge kapt en tamelijk vet varkensvleesch. Boter lichtjes bruinen, de kroppen naast elkaar leggen, toedekken, zach te stoving, het vocht binden met bloem in water gebroken. 4) Witloof au gratin. Het witloof koken op gewone wij ze, als het gaar is, uitnemen en laten uitlekken. Op 1 kg. witloof neemt 100 gram gemalen kaas, verdeel de kaas in 3, bestrooi een vuurvaste kom met 1 3 gemalen kaas, leg het witloof er op (men mag de witloof kroppen omwinden met een dunne schil hesp), overgiet met een kaas saus boter smelten, bloem onder- roeren, aanlengen met kokende melk, vervolgens 1/3 gemalen kaas onder roeren. Boven op de kaassaus het overige van den kaas overstrooien, in den oven plaatsen en laten kleur nemen. Witloof als salade. Hiervoor gebruikt men los witloof, fijn snijden, wasschen en laten uit lekken. Opdienen met mayonnaisesaus. le manier Doe in een steenen kom 1 of 2 eierdooiers, een weinig zout, peper, mostaard. Vermeng goed. Laat er onder gestadig roeren saladeolie bijdruppen, zoodat ge een room be komt, voeg er volgens smaak azijn of citroensap bij. Sommigen wrijven de saladekom in met een stukje look of voegen er estragon, ajuinpijpjes, ker vel of peterselie bij, 2) Mayonnaise (gebonden). Be reid de mayonnaise op gewone wijze, maak een temperken van een lepel laat ko ken. Nadat het afgekoeld is, voeg het bij de mayonnaise, verder nog wat olie, zoo bekomt men veel en dikke mayonnaise. 3) Klop zacht een geheel ei met 2 eetlepels azijn, laat het mengsel al roerende in een heet waterbad dik ken. Na afkoeling saladeolie bijvoe gen, peper en zout. 4) Hollandsche mayonnaise.Laat 3 eetlepels azijn koken met eenige pe- perbollekens, tot den azijn op den helft verkookt is, en giet hem door een doekje. Klop intusschen 2 a 3 eierdooiers en vermeng al kloppende met den azijn (in een waterbad) tot de saus dikt. Voeg er dan langzaam olie bij, citroensap en zout. 5) Ravigotte of vinaigrette saus. Bij de mayonnaise voegt men fijn ge sneden komkommers, kappers, fijn gekapte kervel en estragonkiuid. 6) Sauce Vicent. Mayonnaise met gehakte peterselie of eenige blad- jes spinazie, kervel, peterselie, dra gon, 5 minuten in kokend water leg gen, uitnemen, in een doek nijpen en het sap bij de saus voegen. Dit geeft aan de mayonnaise een groene kleur en een fijnen smaak, 7) Mousseline mayonnaise. Bij gewone mayonnaise een weinig stijf- geslagen room voegen en wat citroen sap (chantilly). Onze rechtskundige dienst houdt zijn zitdagen in ons lokaal "De Koorn- bloem Groote Markt, Aalst, den 2n en 4" Zondag van elke maand van 9,30 tot 12 uur. Eerstkomende zitdag: Zondag 19 Januari. '.'''J';" -.1.1 i f i t i r .1, j i in I li

De Koornbloem | 1947 | | pagina 7