Na de Nationale Conferentie van den Landbouw. GERAAKTHEID. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 26 JANUARI 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1234 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen vanartikelei der bron is streng a zonder aanduiding verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Enkele nuchtere beschouwingen. 1n onze nummers van 22 December en 12 Januari 1.1. gaven wij een be knopte samenvatting der belangrijk ste punten van de verslagen, uitge bracht op de Nationale Conferentie van den Landbouw. Gebrek aan plaatsruimte verhin derde ons vroeger onze zienswijze mee te deelen over het nut van deze conferentie. Wij willen dit doen in deze bijdrage. Vooreerst meenen wij dat de re geering een overdreven beroep doet op allerlei nieuwe conferenties, com missies en soortgelijke organismen, welke voortdurend worden opgericht voor de studie van de economische, sociale en andere vraagstukken. Der gelijke handelwijze wekt den indruk, dat de regeering terugdeinst voor de oplossing van deze vraagstukken. Dat de bevoegde middens geraadpleegd worden in belangrijke aangelegenhe den is uitstekend. Doch zulks mag geen middel zijn om de oplossing op de lange baan te schuiven en de ver antwoordelijkheid der te treffen maat regelen af te wentelen op organismen waarvan de oprichting of bevoegd heid niet zijn voorzien door onze wet geving. Dit euvel nu werd dezen laat- sten tijd al te dikwijls vastgesteld. Indien de regeering door de bijeen roeping der conferentie enkel beoogd heeft den landbouw een blijk van be langstelling te betuigen, welke het tegenwicht moet vormen voor de be langstelling door haar betoond aan den arbeid en den handel, welke reeds tevoren hunne conferentie hebben ge had, dan heeft de Nationale Confe rentie van den Landbouw enkel een theoretische of hoogstens een moreele beteekenis. Op de Nationale Conferentie van den Landbouw hebben bevoegde ambtenaars van het Ministerie van Landbouw ons, aan de hand van overvloedige statistieken, een toestand geschetst der verschillende takken van den landbouw. Uit hunne verslagen bleek, dat deze toestand niet roos kleurig is. Zij hebben ook de midde len aangewezen, welke dienen aange wend, om de welvaart van den land bouw te herstellen en het hoofd te bieden aan de mededinging van het buitenland. Deze middelen waren op voering der productie en verlaging der voortbrengingskosten door ver betering der uitbatingsmethoden. Indien de conferentie als doel had de openbare meening in te lichten nopens den toestand van den land bouw, heeft zij een betrekkelijk en onrechtstreeksch nut opgeleverd. Voor de landbouwmiddens zelf heeft zij op dit gebied weinig nieuws ge bracht. Al kunnen zij het niet zoo ge leerd uitleggen als de verslaggevers, toch kennen onze landbouwers, in- zonderlijk omdat zij hem aan den lijve gevoelen, den benarden toestand van hun bedrijf. Zij beseffen ook dat het heil van den landbouw gelegen is in de verhooging der voortbrenging, de verlaging der productiekosten, door verbetering en rationalisatie der uit batingsmethodes. Doch de toepassing dezer methodes vergt geld, veel geld en onze boeren stellen zich de vraag waar zij dit, met de huidige opbrengst van hun bedrijf, moeten halen. Men verlieze immers niet uit het oog 1) dat onze landbouwers zich be vinden voor uitgeputte gronden, voor versleten materiaal, voor een inge krompen veestapel, zonder hierbij te spreken van de oorlogsgeteisterden, wier gebouwen en gronden werden verwoest. De heer Ing' Grooten, een der verslaggevers, schatte de oorlogs schade aangericht aan den landbouw op 5.952 millioen 2) dat de uitzonderlijke belastingen en de geldblokkeering Gutt, hen heb ben beroofd van het grootste gedeelte hunner beschikbare gelden, welke meestal geen winsten vertegenwoor digen, maar wel de tegenwaarde van hun onmisbaar bedrijfskapitaal. De prijzen waartegen zij thans de meeste hunner producten gedwongen moeten leveren, laten hen niet toe de door de verslaggevers aangewezen verbeterde uitbatingsmethodes toe te passen, daar zij niet eens den kost prijs dekken. \Vij besluiten dan ook met de vol gende zakelijke beschouwingen De Nationale Conferentie van den Landbouw kan voor onzen landbouw enkel nut afwerpen, indien zij den in zet vormt van een breed opgevatte, logische en daadwerkelijke landbouw politiek der regeering. Zie vervolg 2bladzijde 1'kolom.) (Vervolg). Het VERLOOP is zeer verschil lend en men maakt daarom onder scheid tusschen drie gevallen Eerst heeft men de zeer milde vorm, waarbij de urine slechts licht jes gekleurd is, en de bewegings stoornissen bijna onmerkbaar, alleen is de gang een beetje pijnlijk en stijf. Na een of twee dagen merkt men niets meer. Bij de tweede vorm is het verloop meest typisch vlug na het verschij nen der hierbovenbeschreven voor teekenen treedt verlamming op het paard smijt en stampt, zweet gewel dig, de ademhaling en pols zijn ver sneld. Het optreden der genezing meldt zich aan door het loozen van een groote hoeveelheid bruine urine, het ophouden van zweeten, het ver tragen van ademhaling en pols en het kalm worden. Na vier en twintig uren of meest na twee of drie dagen en soms wel na acht dagen is de ge nezing volledig. Dit verloop komt gewoonlijk voor. wat betreft den afloop ervan, gezien het hoog sterftecijfer (30 °/o) en de menigvuldige ongelukken en verwik kelingen en het mogelijk hervallen. En wat nu de behandeling betreft uit het opnoemen der oorzaken kunt ge dus reeds afleiden dat 1. Gedurende de rustdagen enkel een onderhoudsrantsoen toedienen en zeker geen melassevoeders noch sui kerbieten. 2. Regelmatig lichte purgaties ge ven. 3. Wanneer de paarden gedwon gen moeten op stal blijven, ze 's mor gens en 's avonds eens buiten pakken, zij het dan maar voor een vijftal mi nuten. 4. Dat de stal zeer luchtig moet zijn een warme stal is uit den booze voor een paard. Geen paarden in den koeienstal. 5. Volbloedige paarden mag men gerust een vijftal liter bloed aftappen en bij sommigen moet dit om het jaar gebeuren. En wanneer de ziekte zich nu ver- wanneer men het paard heeft stil ge- openbaard heeft, dan moet men be houden na het optreden der eerste stoornissen. Het kan nochtans gebeu ren, dat het paard hervalt en wel tot drie maal toe in veertien dagen. Maar weet dat de genezing niet altijd volledig is, om reden van de veelvuldige verwikkelingen, die kun nen voortkomen ligwonden met be smettingen en bloedvergiftigingen ontstekingen van de zenuwen die door de gezwollen spiermassa's verdrukt waren, met het gevolg dat de spier groepen, die door die zenuwen ge commandeerd worden, ook verlamd grijpen, dat men van de spierstoor- nissen, die zich wel te verstaan, reeds hebben voorgedaan, enkel hun uit breiding kan tegen houden, waarvan dan ook gansch het verloop der ziekte afhangt, en dat geen enkel genees middel deze spierontaarding kan her stellen. Enkel een zeer langzaam her stel kan de ontaarde spier weer bren gen, zooals zfj te voren was. Wan neer zeer veel spiergroepen zijn aan getast, is het lijden praktisch onge neeslijk. Dus kan men alleen trachten verdere voortgang van de spieront- geraken en als wegteren en geduren- aarding te voorkomen en daarom de een vijftal maanden het paard doen ABSOLUTE RUST want iedere manken beenderbreuken, hetzij van het bekken, hetzij van de dij zijn even min uitgesloten. Bij de doodelijk verloopende vorm kan de dood optreden, hetzij na een tiental uren, hetzij na drie of vier da gen het zieke dier slaat geweldig met de pooten, de ademhaling is kla gend en de slijmvliezen purperrood gekleurd, de uiteinden der pooten en ooren voelen koud. De dood is dik wijls het gevolg van de hoogerbe- schreven pisvergiftiging, ofwel van bloedvergiftiging ten gevolge van be- voorkomen. r,ve. Wannppr Hf> nrinc Paard forceeren. smette ligwonden. Wanneer de urine bruinrood gekleurd blijft of wanneer het paard den derde dag nog niet rechtstaat is het verloop meestal doo delijk. Zooals men ziet, moet men dus zeer gereserveerd zijn bij deze ziekte, spiercontractie bij een uitgevoerde beweging leidt tot scheuring der ont aarde spiervezels men spant het paard ter plaats zelf uit en brengt het in een stal, indien er een te vinden is in de naaste omgeving, is er geen kort bij, dan laat men het staan waar het staat. Men voorziet het paard van een dik stroobed en een warme dekking. Vervoer per wagen is eveneens te mijden, omdat dit vanwege het zieke paard altijd een zekere spierwerking vereischt, die men tot eiken prijs moet voorkomen. Evenmin moet men het om op te staan en is het gebruik van een broek voor al in het begin ongewenscht. Om de drie uur zal men het paard op een an dere zijde leggen, om de gevaarlijke (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Soornb! loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1