ABONNEMENTEN, DAGKLAPPER. ZITDAGEN DE KOORNBLOEM - 26 Januari 1947 Indien U tevreden zijt over ons blad en over de werking onzer Vereeniging, dan hopen we dat U, trouwe lezeressen en lezers van DE KOORNBLOEM n< nieuwe leden zult aanwerven. We verwachten dat ieder lid een nieuw lid zal aan brengen, zoodat ons landbouwblad in ieder boerenhuis op tafel zou komen. De abonnementsprijs bedraagt slechts 50 frank voor het gansche jaar. Zondag 26 Januari s H. Polycarpus, biss., mart. "J" 169. Ste Bathilde, koningin v. Frankrijk. Sint Bernard, bisschop van Noyon en Doornik. H. Paula, Sinte Natburga. De H. Polycarpus (die veel vruch- ten draagt) was een der laatste leer lingen van Sint Jan. Hij was bisschop van Smyrna, een stad in Klein-Azië. Sinte Bathilde werd in 630 in Enge land geboren. De H. Paula was een Romeinsche dame, geboren in 347. De H. Hiero- nymus schreef haar verscheidene brie ven en stelde haar leven te boek, Weerspreuk Geeft Januari muggenzwerm, hoort ge in Oogstmaand licht [gekerm. Maandag 27 Januari H. JoannesChrysostomus,bisschop, belijder, •f407. Zalige Jan van Waasten, bisschop, belijder, f Brugge in 1130. H. Angela Merici. Zalige Ubald. De naam Chrysostomus wil zeggen Gulden Woord Deze naam werd hem gegeven om zijn groote welspre kendheid. De H. Chrysostomus is de patroon der redenaars, predikanten en bijentelers. (Toen hij immers nog de wieg lag, kwamen bijen op zijn mondje rusten en gaven honing af). Hij wordt tevens aanroepen tegen de vallende ziekte. De Zalige Jan van Waasten werd in de XIe eeuw geboren te Waasten, werd bisschop van Terwaan, nadat hij geestelijke was geweest in de col legiale kerk van St Pieter, te Rijsel. Later trad hij in de abdij van de Re guliere kanunniken van den St Elooi- berg bij Arras. Paus Urbanus II be noemde hem tot bisschop van The- rouanne. Hij overleed in 1130. De H. Angela Merici is de stichte res der Zusters Ursulinen. Op dezen dag stierf zij te Brescia in Italiëhaar feest wordt gevierd op 31 Mei. De Urselinen wijden zich vooral aan de opvoeding der vrouwelijke jeugd. Zij hebben o.a. pensionaten te Molhem en te Ternat. Weerspreuk Januari werm, Dat God zich onzer ontferm Dinsdag 28 Januari s H. Julianus. H. Petrus-Nolascus, belijderf 1256. H. Agnes, maagd, mart., "f304. H. Poppo van Deinze. De H. Petrus-Nolascus kreeg van de H. Maagd de opdracht een orde te stichten, die tot taak had de chris ten slaven vrij te koopen, die gevan gen genomen waren door de Muzel mannen. Vooral in Spanje en Frank rijk is zijn orde tot hoogen bloei ge komen. Hij wordt vereerd als patroon der gevangenen. Van de H. Agnes wordt vandaag het tweede feest gevierd eigenlijk de octaafdag, daar haar feest reeds gevierd werd op 21 Januarivandaag echter viert de Kerk de verschijning der H. Agnes aan haar ouders. Op enkele plaatsen viert men het feest van keizer Karei de Groote, ge storven te Aken op 28 Januari 814, waar hij als gelukzalige vereerd wordt. Op aandringen van keizer Otto werd hij door den tegenpaus zalig ver klaard. Hij is echter niet officieel op genomen op de lijst der heiligen, maar de Kerk duit het dat hij daar vereerd wordt. De H. Julianus werd in 1127 te Burgos in Spanje geboren. Vriend der armen verscheen hem op zekeren dag, dat hij niets meer had om te geven, een geheimzinnige karavaan muilezels, die een gansche lading graan aanbracht. Hij overleed in een enge cel, uitgestrekt opstroo.in 1207, 80 jaar oud. Zijn graf bevindt zich in de kerk te Burgos. De H. Julianus is de patroon der godshuizen en der ver dwaalde reizigers. Volksgezegde (vroeger op den gevel van een Antwerpsch godshuis): In dit gasthuis van Sint Juliaan Mogen de arme passanten driemaal [slapen gaan. Woensdag 29 Januari t H. Franciscus van Sales, bisschop, belijder, -f1622. Zalige Arnold van Cysoins. De H. Franciscus van Sales was eerst advokaat, werd daarna priester en. om zijn vroomheid en geleerd heid, bisschop van Geneve. Hij be keerde 60.000 calvinisten en schreef zeer gekende boeken Inleiding tot het geestelijk leven Verhande ling over de Liefde Gods Hij is de stichter van de Zusters Visitandin- nen, waarvan o. a. een klooster is te Sint-Kwintens-Lennik. Paus Pius XI noemde hem de zachtmoedigste van alle heiligen. Een zijden stoel van den heilige wordt vereerd in de St Mar- tenskerk te leper. Hij is de patroon der dagbladschrijvers. Sint Arnoldus was een Brusselaar, die zich na een losbandige jeugd te rugtrok in het klooster van Villers. Eens met zijn heer op reis zijnde, red de hij hem het leven in een gevecht tegen baanstroopers, maar hij zelf werd door de bandieten opgeknoopt. Weerspreuk Door 'n helderen stillen winternacht, Wordt meestal 'n goed jaar gebracht. Donderdag 30 Januari H. Martina, maagd, mart. f230. H. Aldegondis van Mabuse, f685. De H. Martina was een 13jarige Romeinsche martelares, onthoofd in 228. De H. Aldegonde werd in 630, ten tijde van koning Dagobert, in Hene gouwen geboren uit het koninklijke huis der Merovingers. Haar ouders wilden haar dwingen om te huwen, maar zij vluchtte thuis weg en vroeg aan God, dat Hij haar een ziekte zou overzenden en zij werd aangetast door kanker. Sedert eeuwen wordt de H. Alde gonde te Swevezele vereerd als pa trones tegen den kanker. Zij is ook de patrones van Alken en Neerlanden. Verder wordt zij nog aanroepen te gen zweren, kanker, kwetsuren en schielijken dood te Wespelaar, Haal- tert-bij-Aalst en Deurle. Spreuk op bedevaartsbeeldeke Alle die ghebreken van rappen ofte [zweren van cancher ofte vier, en hulpe [begheeren, dat hij tot Wespelaer Ste Aldegonde [groet, en zoecke deur dezelve genezinghe [ende boet. Zaterdag 1 Februari s H. Ignatius, bisschop, mart., f110. H. Brigida, maagd. Sint Eubrecht van Rijsel. De H. Brigida is uit Ierland af komstig. In de hoofdkerk van Brugge bewaart men een deel van haar man- tel.Zij wordt aanroepen tegen oogziek ten, veeziekten en het droogvallen van koeien. Dit laatste omdat zij eens door haar stiefmoeder bedreigd werd als er niet voldoende melk zou zijn pm te boteren. Op haar gebed werd toen de melk vermeerderd. Vrijdag 31 Januari s H. Joannes Bosco "f1888. H. Veronus van Lembeke (Halle). Sint Zebrecht. De H. Joannes Bosco, meer be kend als Don Bosco, is de stichter der Salesianen. Hij werd in 1934 door Paus Pius XI heilig verklaard. De Salesianen houden zich vooral bezig met de opleiding van jongens in vak scholen en juvenaten. Zij hebben o.a. een huis te Groot-Bijgaarden. De H. Veronus was de zoon van Lodewijk, koning van Duitschland, neef van Karei den Kale en achter kleinzoon van Karei de Groote. Hij verliet op 15jarigen leeftijd het ko ninklijk hof, om zich in de eenzaam heid te- vestigen. Te Lembeek-bij- Halle diende hij gedurende vijf jaren als knecht op de hofstede der heer lijkheid van Pergate. Hij overleed daar in 863. Meer is over zijn leven niet geweten, tenzij dat hij om zijn -heilige levenswandel hoog in aanzien stond. Op zijn graf ontstond weldra een groote volkstoeloop en vele mi rakelen worden er hem toegeschre ven. Ten jare 1005 werden zijne over blijfsels naar Bergen overgebracht. Slechts een gedeelte ervan bleef te Lembeek en wordt er nog bewaard. Hij wordt vereerd tegen losse hoofd zweer, hoofdpijn, koortsen, typhus, zenuwziekten, rhumatisme en besmet telijke ziekten. Op tweeden Paasch- dag gaat er eene beroemde Omme gang uit, die over zeven gemeenten loopt, en duurt van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds. Niet ver van de kerk van Lembeek bevindt zich een bron, de zg. Sint-Veronusbron, die zou ontstaan zijn, doordat de heilige er zijn stok in den grond prentte. De H. Veronus is de patroon der hoeve knechten. Volksrijm op het snoeien, dat rond dezen tijd, een aanvang neemt Kloeke snoeiers, felle mannen, Zingen wij te zaam, Wij die 't zure leed verbannen. Heil de Vlaamschen snoeiersnaam Februari, de vermoorde maand, ontleent haar naam aan de Oud-Ro- meinsche godheid Februus, te wiens eer in het Rome van vóór Christus de reinigings- en verzoeningsfeesten, de «Februa» en «Lupercalia» werden gevierd. Febris brandFebrua was dus de brandgodin van Rome, ter wier eer men door het vuur springen moest om gereinigd te worden van de zonden. De feesten duurden van 1 tot 28 Februari. De Vlaamsche namen van Februari zijn: Schrikkelmaand, Sporkel- of Sprokkelmaand, Korte- maand, Dooimaand, Lichtmismaand, Selmaand. Een selle of ziele is een pannekoek. Vandaar ook: Panne- koekenmaand. Op Lichtmis werden er immers pannekoeken gebakken. Verder: Blijde maand, Kattemaand. In Februari beginnen weer de bin- nenhuisspelen, daar door het zachtere weer het ijs- en sneeuwvermaak op houdt. Vroeger werden in Februari de lotingen gehouden, om bij den troep te gaan. Als talisman, dus om een goed nummer trekken, nam men een handsvol aarde van een versch graf en hield die in de linkerhand, terwijl men met de rechter het nummer trok, ofwel men bad acht dagen lang het gebed van keizer Karei, en daarna bond men het om den rechter arm ook droeg men wel mollenpootjes of vlierbladeren bij zich. Kwam de jon gen, die moest gaan loten, 's morgens eerst een vrouw tegen, dan was dat een slecht teeken een man gold als een goed teeken. Verloofden of zus ters staken een kaars aan. Was de vlam stil, een goed teeken. Danste de vlam, dan voorspelde het niet veel goeds. Allemaal wangeloof. Weerspreuk Komt Februari met goed weer, Dan vriest 't in 't voorjaar des te meer. voor maandelijksche raadplegingen van den Heer VERMEULEN L., Rijkslandbouwkundige, Emmanuël Hielstraat 26, te Sint-Gilles bij Den- dermonde. Tel. Denderm. Nr 571. Dendermonde i Eiken Maandag, van 10 tot 12 uur, in het lokaal Den Hert», Kerkstraat. Sint-NiklaasEiken lsten en 3den Donderdag der maand, van 10 tot 12 uur, in het lokaal De Hoop Mer- cierplein. AalstOp den eersten Zaterdag der maand van 10 tot 12 uur, in het lokaal «De Koornbloem», Groote Markt, en op den derden Zaterdag der maand, van 10 tot 12 u., in het lo kaal 't Paviljoen Groote Markt.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 3