JEUGDFRONT U. Z. Heel de Wereld rond. Hoendervoeder Eierleveringen. In onze Afdeelingen GROOT BOERENBAL DE KOORNBLOEM - 26 Januari 1947 Op Zondag 2 Februari (O. L. Vrouw Lichtmis) in het lokaal De Koornbloem, Groote Markt, Aalst. Begin te 5,30 uur. Puik orkest. BINNENLAND. IDe werkgeversbond van de 10.000 arbeiders, die in de textielnij verheid van Verviers arbeiden, heeft een «Huis van den Leerjongen» ge sticht, waar de kinderen na het verla ten 'der school verschillende lessen kunnen volgen voor lichamelijke, ze delijke en sociale vorming. De afdee- ling voor de meisjes voorziet lessen in kinderverzorging, naaien, gezond heidsleer, enz. Een deel van den tijd wordt aan technische vorming be steed. De met een getuischrift voor ziene leerlingen uit deze school zullen talrijke voordeelen genieten. Amerikanen zouden zinnens zijn een vliegtuigfabriek te bouwen op het vliegplein van Haren-Brussel. Op Zondag 2 Februari heeft er te Gent te 14 uur, in café Astoria», Koornmarkt, 2 voordrachten plaats 1) Hoogere opbrensten in fruitboom teelt met lagere kostprijs; 2) Het be- smettingsvraagstuk in fruitboomteelt. Te Oostende werd het oplei dingsschip voor jonge visschers en matrozen «Victor Billiet» plechtig in gewijd. Het werd gebouwd voor de N.V. De Zee en dient als opleidings schipvoorde «Visschersschool Pastor Pijpe». Het meet 30 meter met 112 bruto tonnemaat, een Dieselmotor van 250 P.K. en 10 knoopen snelheid. De visschersjongens zullen aan boord tot bedreven vaklieden worden opge leid en door de reederijen bij voor rang worden in dienst genomen. Dhr Theunis, provinciaal raads lid in Limburg kwam door een auto botsing om het leven. Te Bevekom stortte een vliegtuig te pletterde Belgische piloot, vliegerofficier Born, schoot er het leven bij in. Te Landen had er haast een noodlottige vergissing plaats bij de boerenfamilie Parentin plaats van tarwebloem voor de avondpap ge bruikte de 80 jarige kookster een ver delgingspoeder tegen coloradokevers. De vier huisgenooten konden op tijd braken; kat en hond aten ook van de pap en lagen 's morgens dood. In het gezin Rich. Vandervelde-De Backer te O. L. Vr.- Lombeek werd een 14e kind geboren, een tiende zoon; er zijn nog 4 meisjes. Er is spraak dat er te Antwer pen een centrum voör plantenont- smetting zou opgericht worden, met als doel de voor uitvoer bestemde planten van besmettelijke ziekten te reinigen. Verschillendelanden weige ren soms zaden en planten wegens hun besmetting. Aldus Amerika wat azalea's betreft. In dit centrum zou men gevaarlijke kiemen en insecten verwijderen of dooden. Dit werk zou eveneens ten goede komen aan het Antwerpsch havenbedrijf. In 1946 staken 69.000 passa giers den Oceaan over 3 maal meer dan in 1945, Brussel werd door de Amerikaansche maatschappijen als Europeesch eindpunt gekozen. Op zeker oogenblik waren er in 't Kasteeltje te Brussel meer dan 3000 gevangenen. Thans 1500 500 veroordeelden en 1000 be schuldigden, met 900 buitenanders (Duitschers, Polen, Italianen). Er zijn 170 cipiers. Polen zal 300.000 ton steenko len uitvoeren naar België. De Vereenigde Staten zullen aan België voor de 6 eerste maanden van 1947 10 ton geconcentreerd veevoe der leveren. Ook Nederland ontvangt dezelfde hoeveelheid. Waar gaan onze kolen heen, kan men zich soms afvragen. In 1946 werden de 23 1/2 millioen ton kolen als volgt verdeeld 3 millioen ton aan eiectrische centrales, 2 1/2 millioen ton aan de kolenmijnen, 2 1 /2millioen ton aan spoorwegen en transportbe drijven, 5 millioen ton aan de bedrij ven voor vetkolenontgassing en de gasfabrieken, 1 1/2 millioen ton aan verscheidene industriën (buiten de 2 1 /2 millioen ton cokes uit de gasfa brieken) en 6 1/2 millioen ton aan het huishoudelijk verbruik. Volgens de bewering van dhr De Groote, minister van wederuitrusting, kunnen hierop 5 millioen ton steenkolen per jaar be zuinigd worden. Op 16 Januari is Constant De Lichte, uit Knesselare, 106 jaar oud geworden. De oudste man van België geniet nog steeds van een goede ge zondheid. In Erembodegem woont de oudste vrouw, Maria Piron. Ze is 103 jaar. Te Brussel vertoont men voor 't eerst de Belgische film De pelgrim der hel dat het leven behandelt van Pater Damiaan De Veuster, uit Tre- meloo, de martelaar-held van de melaatschen op Molokai. Tegen de nieuwe belastings- voorstellen van minister Vauthier, welke vooral den middenstander tref fen, gaan er overal protesten op. - Op 15 December 1946 was het aantal haarden van mond- en klauw zeer 2.936, verdeeld over 759 ge meenten. Van 1 tot 15 Decemberwer- den ziektegevallen vastgesteld bij 14.194 runderen, 1000 schapen, 51 geiten en 10.647 varkens. Z. Em. Kardinaal Van Roey is dezer dagen 73 jaar geworden in September a.s. zal hij zijn gouden priester-jubileum vieren, Te Veurne had onder over- groote belangstelling een eerste alge- meene vergadering plaats van den Bond der landbouwers,,, in hun be zit geteisterd door overstrooming met zout water. Dat deze West-Vlaam- sche boeren zich vereenigen, is te be grijpen, als men bedenkt dat deze spe ciaal geteisterde landbouwers van regeeringswege geen steun of tege moetkoming genieten. Van 15 tot 31 Augustus 1947 zullen er te Scherpenheuvel groote feestelijkheden plaats grijpen, ter ge legenheid van de kroning van O. L. Vrouw van Scherpenheuvel, 75 jaar geleden; men voorziet kerkelijke plechtigheden, processie, Mariale en folkloristische tentoonstellingen, uit voering van Maria-cantate, wijding van nieuwe klokken, enz... Door het Ministerie van Land bouw wordt telkenjare in Januari een kostelooze leergang van hoefsmederij ingericht om jonge hoefsmeden voor te bereiden voor de Centrale Hoef- smederijschool te Brussel. De leer gang bevat 20 lessen van 3 uur. Een eindexamen is voorzien. De leerlingen moeten minstens 17 jaar oud zijn. De leergangen beginnen op 26 Januari, eiken Zondag van 9 tot 12 uur, in de smidse van Mr Stevens, Darimont- gang, 22, St Jans Molenbeek. Inlich tingen bij lesgever Mr Deberdt vee arts, 525, De Smedt de Nayerlaan, St Pieters Jette. Te Charleroi heeft de politie ontdekt dat de inwoners op hun koe ren en in hun kelders ware galerijen hadden gegraven, waaruit zij kolen dolven. Verschillende aanhoudingen werden gedaan. Sinds textiel en schoeisels in ons land zijn vrijgekomen hebben de Ne derlanders. vooral in het Waasland, er speciale truks op uitgevonden om te smokkelenals havelooze slecht ge- kleede bedelaars komen ze over de grens en als piekfijne heertjes gaan ze weer naar huis. Laat de boeren de douanen maar dorschen. Onder deden van rijwielen en fietsbanden zijn ook van de partij. België zal van Amerika voor Februari 17.000 ton graan, 13.000 ton meel en 8.500 ton maïs ontvangen. De steenkolenproductie stijgt en gaat naar de 85.000 ton per dag. Verleden week had men een dag van 84.019 ton, daarop 84.735 ton, waar na een dag volgde van 84.500 ton. Er is spraak dat er een prijsver laging met 10°/» zou plaats grijpen voor sommige artikels, te beginnen met textiel en schoenen. Dhr Van Isacker werd tot voor zitter gekozen in den bond der kroost rijke gezinnen, Voortaan kunnen postpaketten ook van uit België aan Duitsche bur gers gestuurd worden. De verzendin gen moeten aan bepaalde regels vol doen. De Ver. Staten hebben aan België 10.000 ton lijnkoeken toege kend voor't eerste kwartaal van 1947. Er zouden eersttijds 20.000 Bal ten voor België gevraagd worden om in onze koolmijnen te werk gesteld te worden. De Aero-club van België maakt bekend, dat in den loop van 1947 te Brussel een internationale luchtvaart- Sint Antelincks. Op Maandag 3 Februari, te 6 uur, zal er een vergadering plaats hebben voor al de landbouwers der gemeen te, bij Oscar Duym, Heugeveldestraat. Een specialist zal er handelen over Besproeiingen en Insectenbestrij ding. De voordracht zal opgeluisterd worden met kinemavoorstelling. Nadien kostelooze tombola. tegen Nieuwe schikkingen betreffende het hoendervoeder afgeleverd tegen machtigingen "A„ 1) De machtigingen A uitge schreven van 16 tot 27 December 1946 tegen zegels 7 en 18 (periode November) geven recht op het volle rantsoen, t.t.z. 50 kg. samengesteld voeder -f- 50 kg. maïs per schijf van 300 eieren. 2) De machtigingen A uitge schreven van 16 tot 27 December 1946 tegen zegels 14 (periode Decem ber) geven recht op DE HELFT van het rantsoen. Nochtans zal de maïs vervangen worden door gerst, waar uit dus volgt dat, per schijf van 300 eieren, 25 kg. samengesteld voeder-)- 25 kg. gerst zullen afgeleverd worden. De machtigingen moeten vóór 31 Januari e.k. omgewisseld worden te gen vrijgeleiden bij de Provinciale Directies. tentoonstelling zal gehouden worden, en wel van 4 tot 20 Juli in het Half- Eeuwfeestpaleis. Te Evere of te Meisbroek zal op 6 Juli eene interna tionale vliegmeeting gehouden wor den. Inde maanden October-Novem ber zal er een Rallye (koers) Belgie- Kongo voor toerisme-vliegtuigen ge organiseerd worden. Ook de zweef- vliegsport zal dit jaar een hooge vlucht nemenopleidingskampen worden voorzien te Spa en aan de kust. BUITENLAND. Z. H. de Paus bedankte het Amerikaansche volk voor haar vrij gevigheid en voor alles wat ze zonden om hulp te bieden aan het noodlijdend Europa. Hij drukte zijn spijt uit dat de kristenvervolgers in sommige zoo gezegde «democratische» landen de lieden verplichtten deel te maken van een politieke partij, indien ze hun deel wilden bekomen van de giften uit Amerika. In Frankrijk werd Vincent Auriol tot eerste voorzitter der Vier de Fransche Republiek gekozen. Zie zoo: Frankrijk heeft weer zijn Pre sident. Het Amerikaansche staatsde- partement deelde mede dat de Ver eenigde Staten in 1947 aan Italië een leening van 100 millióen dollar zou den toestaan. De Gasperi, Italiaansche eerste minister, die de Ver. Stat. be zocht en door de Italiaansche kolo- (Zie vervolg 5de bladzijde). ------ - $*3 naaaaaMHaaaaaMM j«»y -..-

De Koornbloem | 1947 | | pagina 4