OP BAALMOLEN Het aanleggen onzer Tuinen* DE KOORNBLOEM - 26 Januari 1947 De oorlogsjaren zijn voorbij en dan past het dat we ons toeleggen op den kweek van groenten en fruit. Het is van het allergrootste belang vooreerst uit te zien naar een welgeschikt per ceel grond. Veelal gebeurt het dat nieuwe tuinen aangelegd worden in de onmiddellijke nabijheid van pas opgebouwde huizen. Wat bemerken we hier doorgaans De aarde welke uitgegraven wordt voert men dikwijls op die plaatsen, welke voorbeschikt zijn als tuin. Hierdoor brengen we eene laag onvruchtbaren grond bovenop de vruchtbaren grond. En hoeveel jaren na elkander zal men zaaien en de meeste zorgen besteden aan de planten en steeds mislukkingen boeken Waar om dan niet van bij den beginne deze uitgedolven gronden weggevoerd of zoo we ze noodig hadden om laagten aan te vullen, waarom ze niet zooda nig ondergewerkt dat de vruchtbare bovenlaag bovenaan blijft? Zoo spa ren we ten minste vele onkosten en mislukkingen, die ons soms ontmoe digen. Vergeten we niet dat een tuin eene plaats is welke veel licht en lucht ge ven moet aan de planten. Onder groote boomen een groententuin aan leggen is volledig af te raden. De zon geeft aan onze groenten groeikracht en hoedanigheid. De richting speelt dus een zeer bijzondere rol. Het hoeft niet betoogd dat de beste ligging het Zuiden is, doch de richting Zuid- Oosten is ook nog aan te bevelen. Een lichte helling naar het Zuiden of het Oosten zal het verwarmen van den grond fel bevorderen. Dat de omgeving ook van belang is zullen vele lezers wellicht met mij beamen. Bemerkt maar eens de groenten der tuinen gelegen in de nabijheid van groote wegen en aarden banen. Wat een stof op die groentenHet kan dus van belang zijn de groententuinen te omringen van hagen of muren. Zoodoende onttrekken we onze groenten of fruiten aan de oogen van ongewenschten. Past het nu dat we langs den Noord- of Oostkant een huis, een hoog gebouw, een rij boo men of struikgewas hebben, dan be komt men daardoor een natuurlijke beschutting. Deze muren zijn tevens geschikt om er langs zomerbedden aan te leggen. Immers hier zullen de groenten groeien buiten het bereik der koude winden. Niet dat de nachtvorst hier door uitgeschakeld wordt, dat niet Nachtvorst bekomt men wanneer de afkoeling het haalt boven de warmte welke de grond bezit. Door het feit dat de koude luchtstroom zwaarder is dan de warme, zet deze zich op den grond neder en er ontstaat vorst. Vandaar dat de laagliggende gron den rapper bevriezen dan de hoog liggende. Houden we hiermede reke ning bij onze vroege kuituren. Waar leggen wij voordeelig onze paden aan Bij lange, smalle tuinen het best langs den kant, en zeker wanneer er eene muur opgericht is die onze tuinen belommert, Zijn deze tuinen breed dan zullen we, zorgen voor een rijweg, zoodanig aangelegd dat we van hieruit al de punten van den tuin bereiken kunnen. Met dezen rijweg zullen kleinere wegels in ver binding staan. Nevens de muren aan gelegd langs den Noordkant of Noord-Westkant zal men de zonne- barmen en de broeibakken aanleggen. Verder zal men den tuin zooveel mo gelijk verdeelen in bedden van onge veer 1 m. tot 1,20 m. breed. Meermalen wordt ons de vraag ge steld Wat denkt U van de hagen als 27 MENGELWERK. door MINUS VAN LOOI. Hij had op verschillende plaatsen zakjes gevuld, die waren als zooveel monsters. Hij zei Ik zal morgen eens tot bij meneer notaris gaan, hij zal den weg wel weten... Meneer notaris wist den weg, hij zou helpen... eens naar een ijzerfabriek schrijven. Het deed hem plezier te kunnen helpen. Het ging vlug. Het ging allemaal vlugger dan boer Baanders of Bert hadden durven denken. Op een ach termiddag kwam er een luxauto de houten boogbrug opgereden, en er stapten twee heeren uit. Ze kwamen vanwege dat schrijven van meneer notaris. Het was hier toch bij Bert Volkaert, zoogezegd op Volkaertmo- len Ze kwamen maar eens kijken of het de moeite waard zou zijn om in onderhandeling te treden. Ze zagen het seffens... ja, ja, ze za gen het.., dat zou wel gaan. En of er ook stalen genomen waren te hunner beschikking? Ja? Dan namen ze die maar vast ter ontleding mee. Er zou antwoord gegeven worden. Het zou afsluiting onzer tuinen? Muren en kunstmatige hagen zijn ons dunkens ver boven de levende hagen te ver kiezen, immers zij brengen niet alleen schaduw, doch ze zijn ware nesten van rupsen en ongedierte, zij putten onze. gronden uit en vereischen daarenboven regelmatig geschoren te worden. Zijn boorden in onze tuinen ge- wenscht? Voorzeker, en zeker deze beplant met bloemen, kruiden als ker vel, peterselie, zurkel, thijm, salie, ap- petit, enz. We moeten ook overtuigd zijn dat het wellukken in onze tuinen grootendeels afhangt van de bewer kingen die we toepassen. Een tuin waar het water niet voldoende af draagt, zal spoedig verzuren. Eene draineering met steenen drai- neerbuizen is boven alles te verkiezen. Wanneer men nochtans geschikt is fruitboompjes aan te planten, zal men voordeelig eene draineering aanleg gen met afbraak, grove sintels of steenen. De greppels worden gegra ven op een afstand van 5 tot 6 meter vaneen. Het valt veelal voor dat we den grond dienen te verbeteren in zijne samenstelling. Koude, stijve, kleiach tige gronden zal men verbeteren door toevoeging van kalk, straatvuil, stroo- achtig mest, humus-grond of andere organische stoffen. Zwavelachtige gronden, die doorgaans droog en ma ger zijn, zal men eveneens verbete ren met kalk en vooral door het strooien van ijzerslakken. Het diepspitten is soms noodzake lijk bij gronden, welke geruimen tijd onbewerkt bleven. Deze zijn veelal fel vervuild en weinig doordringbaar. Wanneer nu de diepspitting goed uit gevoerd wordt is zij hoogst anbeve- lenswaardig. Diepspitten wil zeggen den grond twee tot drie steken diep omwerken, zonder nochtans de on derste grondlagen naar boven te brengen. De zavelachtige, of kleem- achtige lagen naar boven brengen is verkeerd, Het valt wellicht al eens voor dat men den grond omwerkt met een kap in en een steek op. Alsdan zal men niet uit het oog verliezen dat den af- gepelden grond in een groef gelegd moet worden zonder te keeren, zoo- dat de groene laag aan den bovenkant blijft. En waarom? Vooreerst omwille van het ontbinden dezer graszode. We weten immers dat alle ontbindin- gen behoefte hebben aan lucht. Hoe dieper we deze zode ondergraven, hoe moeilijker deze zal omzetten. Dus I als we de zode keeren, ligt deze weer- I al enkele centimeters dieper en zal ze trager ontbinden. Daarbij zullen de graspeeen of onkruidpeeen er moeilij- I ker kunnen doordringen. Bij het omwerken onzer tuinen ge beurt het meermaals dat we vele stee nen vindenwelnu sommigen verwij- deren deze steenen en werpen ze op de wegels, waar ze soms blijven lig gen. Veel beter is het deze diep in den s grond te graven. Daar zullen ze mee- I helpen aan het doordringbaar maken van den ondergrond. Het gewoon spitten zal men toe passen bij gronden die regelmatig be- werkt werden ofwel het itorige jaar diep omgewerkt werden. Het goed omspitten is evenveel waard als een halve bemesting, zegt men. Daarom graven we nooit als de gronden kle verig zijn tengevolge van het vocht. Laten we daarom den grond door zakken na den Winter. Spitten we ook nooit sneeuw onder, evenmin als bevroren grond. Deze zal in den grond werken als een echten ijskelder. Zorg er voor dat het omgewerkte perceel gelijk ligt na het spitten. Niet dat een kleine verhevenheid den groei zal beïnvloeden, dat niet. niet lang duren. Er wordt op Volkaertmolen iets bedisseld zegden de menschen die het geloop zagen. Maar niemand kon het gissen. Er kwam een schrijven op Vol kaertmolen aan. Van de fabriek. Het was kort. H»' was zakelijk. Zooveel ten hcoevatten de geleverde stalen, het was niet veel, maar het was voldoende. En dit was de prijs, per wagon geleverd op de fabriek. Zooveel. En tot nader bericht. Aannemen zei meneer notaris aan boer Baanders. Aannemen zei boer Baanders aan zijn schoonzoon. Het is alvast een begin. We beginnen... ge krijgt het geld in uw handen en uw grond verbetert er mee. We beginnen. Nu ineens was er het nieuws Bert Volkaert gaat den Muizen beemd aanpakken. Er zijn zes man aangeworven... ijzererts uithalen. Er zit ijzererts in den Muizenbeemd. Er kan er elders ook nog zitten. Twee dagen daarna zaten alle grondeigenaars met hun schup in het gebroekte, en op honderd verschillen de plaatsen werd er gegraven, ge zocht, gepeild. Bij plekken hier en daar werd er gevonden, minder of meer. En wie er er gevonden hadden wreven in hun handen. Ze konden het niet zwijgen. Waarom moesten ze het ook zwijgen, nu ze op den Muizenbeemd toch al bezig waren? Want ze zouden het eerst allemaal eens goed afloeren. Ze wilden dat al lemaal eens zien... Het was 's Zondags als een began kenis naar Volkaertmolen. Maar het was ook een groot werk. Met de vol le lengte van het perceel voor hen, op een breedte van twee meter, werd de eerste strook aangepakt. De boven grond werd eerst afgezet, met zes schuppen tegelijk, tot de laag bloot- lag op heel de lengte. En dan begon het delven aan de laag zelf, het ging met geweld, haast zonder rusten of verpoozen. Want ze moesten het wa ter meester blijven. Het water dat verraderlijk uit den zompigen onder grond omhoogperst kwam. Er wer den nog vier man bij aangenomen, en toen ging het er eerst voorgoed op los. met tien schuppen tegelijk. Na de eerste tien dagen kwamen de tWee vierwielers, elk met een koppel paar den bespannen, op den Muizenbeemd aangereden en het voeren naar de statie begon. Dag in dag uit reden ze met volle vracht, heel den zomer lang. Boer Baanders was op Volkaertmolen niet meer weg te slaan. Hij voelde dat hij er noodig was hij hield toezicht op het werk. Hij zag het geld op Vol kaertmolen binnengekomen. Want toen de winter intrad en ze het werk noodgedwongen moesten stilleggen, omdat ook de modderstraten het ver voer niet meer toelieten, toen op een avond stapten Bert Volkaert en boer Baanders op naar meneer notaris, en werden er tienduizend frank afbetaald op de geleende som. Er bleven nog vijftien staan. Dat zal voor toeko mend jaar zijn, meneer notaris, voor toekomend jaar, als 't God belieft. Het was in den loop van dien stren gen winter dat moederke Baanders stierf. Het was voor boer Baanders een felle slag en vele dagen achtereen zagen ze hem op Volkaertmolen niet. Het was nu Bertha die bij noenestond eens haastig tot op de Groenpoort liep. Het was nu Bert die geregeld twee avonden in de week bij zijn schoonvader wat kwam klappen. Hij wist dat het boer Baanders goed deed, en hij had altijd wat te vertellen of te vragen. We hebben nu weer een koppel varkens gekocht. De koop man heeft vierhonderd frank geboden voor dat kalf, ge weet wel, en wat is uw gedacht nu, vader?Ofwel: Ik heb gisteren weer twee nieuwe klanten gehad in den molen. En nu Zondag moet ge zelf maar eens afko men we zullen u verwachten... Ge moet u maar wat geweld aandoen. (Wordt voortgezet). V

De Koornbloem | 1947 | | pagina 6