Reglementeering. Voor de Huisvrouw Vieeschbereidingen. Beschikbare Ontsmettingsstoffen ■i Hebt U Kleinveeteelt Spijskaart» DE KOORNBLOEM 26 Januari 1947 Hoever staan we met de reglemen teering van Staatswege van de klein veeteelt De beroepskweekers heb ben zich reeds menigmaal deze vraag gesteld. Op het Congres onlangs ge houden te Gent en waar o. a. inge nieur Lievens aanwezig was, is deze reglementeering ter sprake gekomen, daar iedereen er zich rekenschap van geeft dat den uitnemend slechten en verwarden toestand in de kleinvee teelt dient opgelost te worden met den steun van hoogerhand. Daar waren ook vertegenwoordi gers uit Holland, waar sedert enkele jaren voor den laatsten oorlog het economisch leven streng in bepaalde richtingen geleid wordt. De organisa tie op pluimveegebied b.v. is daar enorm verder gevorderd dan bij ons. De Hollandsche regeering had voor zien dat er doelmatig diende opgetre den te worden om den uitvoer van eieren tot het toppunt op te drijven in vervanging van andere uitvoermoge- lijkheden waarvan het land dan reeds ondervond dat die zouden verloren gaan. Om de concurrentie met andere landen te kunnen volhouden ging hun streven naar het perfect consumptie- ei dat aan bepaalde eischen zou vol doen, en daarin zijn ze volkomen ge slaagd. Op deze vergadering welke een groot sukses had (er waren ongeveer 750 deelnemers) werden alle aspecten van den toestand onderzocht en had den de aanwezigen het genoegen o.a. zoowel de vertegenwoordigers onzer Nooderburen als ingenieur Lievens, Bestuurder aan den Dienst «Vee teelt» (Ministerie van Landbouw) aan het woord te hebben. M. Tukker, voorzitter van den voorlichtingsdienst voor kleinveeteelt en van de beroeps\tereeniging «Eieren en Pluimvee», in Holland, handelde over de organisatie waarover wij het hierboven hadden. Na overeenkomst tusschen de grootste ondernemingen in zijn land, zoo vertelde hij, werd eene uitgebrei de reglementeering in het leven ge roepen met als doel het scherpe na zicht en de verbetering van het con sumptie-ei in twee richtingen: de hoe danigheid en de opbrengst. Daaren boven werd het vereischte minimum gewicht der broedeiereiV vastgesteld op 57 grammen. De grootste ondernemingen legden er zich op toe om de hoedanigheid van het pluimvee op te drijven naar een vooraf vastgestelde standaard. De kleinere ondernemingen daarente gen kregen voor zending de produk- ten dezer grootere selectiebedrijven voort te teelen en te vermenigvuldi gen in groote hoeveelheden. Alzoo werden de broederijen overvloedig voorzien van de vereischte goede broedeieren. Deze organisatie welke in 1933 werd gesticht, kon zich reeds in 1937 beroemen op 296 zoogenaamde selec tiebedrijven met 200.000 dieren en op 2300 kleinere ondernemingen welke door den band 600.000 dieren in volle opbrengst hadden. In 1939 bestonden er om zoo te zeggen geen ongekontroleerde be drijven meer, waar vroeger zoowat van alles te vinden was, dat niet ras echt was. Het doel van het Hol- landsch bestuur was om de raslooze dieren van kant te zetten en alleen geselectionneerd pluimvee te houden langs den eenen kant, en om een grootere productie te bekomen langs den anderen kant. Onze buren zijn daarin volkomen geslaagd. Van de 17 millioen kiekens bleven er nog 14 millioen over, doch dit waren dan rasdieren. Niettegen staande deze zware inkrimping wer den er alsdan 500 millioen eieren meer uitgevoerd. Zoo een schoon re sultaat wil nogal wat zeggen. En daar daar dit enkel te danken is aan een geest van samenwerking onder een bestuur dat het volle vertrouwen zij ner leden geniet, zoo besloot de voor zitter van het congres dat wij, Belgen, ook dienzelfden weg dienen op te gaan, in plaats van bij de pakken te blijven zitten. Ingenieur Lievens kwam dan aan het woord en in eene gemakkelijk vatbare taal gaf hij te kennen dat waarlijk onzen toestand niet roos kleurig is, en trok daarbij tevens de aandacht op het besluit verschenen in het Staatsblad van 23 Maart 1946. Daardoor zijn nude beroepskweekers in de mogelijkheid gesteld hunne za ken zelf te regelen zonder in conflikt te komen met liefhebbers-kweekers, of sportkweekers, daar men minstens 200 kiekens moet hebben om als be- roepskweeker te worden aanzien. De organisatie van deze Nationale Confederatie is nu in vollen gang, en gezien er enkel vakmenschen en ver tegenwoordigers van het Ministerie van Landbouw in vertegenwoordigd zijn, mogen we er de gunstigste uit slagen van verwachten en hopen dat ze in hun streven mogen slagen, na melijk in den kortst mogelijken tijd de organisatie zoodanig inrichten dat we terug aan het vooropgesteld cijfer van 24 millioen geselectioneerde kiekens komen. weinig water, zachte stoving, vervol gens kleine vleeschballekens bijvoe gen, op 't einde der bereiding binden met bloem in water gebroken, eier dooier en citroensap. Kalfskop. Den kop doorkappen en 24 uur in zout water laten weeken, het water van tijd ververschen. Wa ter laten koken met een scheutje azijn, ajuin, grofnagel, thijm, wortel, daarin den kop, in een handdoek gebonden, laten gaar koken 2 1/2 uur. Kop uit nemen en handdoek verwijderen. De kop in schillen snijden, opdienen met eiersaus of tomatensaus, koud met vinaigrettesaus. Dit congres is schitterend verloo- pen, en die er tegenwoordig waren hebben vol moed de vergadering ver laten, voelende dat er nu bij hooger hand een gunstige wind in de zeilen staat. Met de beste stuurlui aan het roer zal het gaan, het moet. Kalfskop met schildpadsaus. Den gekookten kop ontbeenen. het vleesch in vierkante stukjes snijden, alsook de tong. Schildpadsaus veel ajuinen fijn snijden, goud-geel kleuren in boter, wat kookvocht van den kop bijvoegen, laten koken tot den ajuin gaar is, daarna door de zeef steken. Vervolgens boter en bloem samen roeren, aanlengen met den puree van den ajuin, een doosje tomatenmoes, 1 doosje truffen, 1 doosje champig nons, een wijnroomer madeirawijn, kleine vleeschballekens die afzonder lijk gaar gekookt zijn. Schik den kalfs kop op den schotel, overgiet met de schildpadsaus, versier met hard ge kookte eiers in helften gesneden en komkommers in rondellekens, Opdie nen met geroosterd brood. Kalfszwezerikken of ciepieren. De zwezerikken in melk met zout leggen, afspoelen, koken in water met zout, neem ze uit den bouillon, leg even in koud water om te pellen t.t.z. het vliesje wegnemen. Mag opge diend worden met zure eiersaus, bé- chamelsaus, of champignonsaus. Bij huwelijksfeesten worden ze gebruikt als vulsel voor huwelijksbootjes. Ciepieren met madeirasaus. Bewerk evenveel bloem en boter, en laat bruinen, aanlengen met bouil lon, voeg er daarna kampernoeliën bij, peper, zout, laat koken onder gesta dig roeren, voor 't opdienen een wei nig madeirawijn bijvoegen. Kalfsribben (sautés). De ribben met peper en zout be strooien, eerst in bloem wentelen, ver volgens in geklopt eiwit, daarna in geraspt beschuit of chapeluur. In bo ter langs beide kanten licht bruin bakken. Opdienen met macaronie. en verschillige groenten samengebon den. Bereiding snijd de vette sneedjes hesp in stukken, als ze schoon bruin zijn, leg er het vleesch in, voeg er de in ronde gesneden wortels bij, de klei ne ajuintjes, tomatenmoes, en het groentenbundeltje. Zet half onder water, 3 uren zacht stoven, een wei nig vóór het opdienen, binden met aardappelbloem in water gebroken. 3) Aardappelsoufflée. Kook de aardappels op gewone wijze, droog opschudden, door zeef steken, mengen met melk, peper, zout, kruidnoot, 1 eierdooier per kg. puree, en het wit in sneeuw geslagen, op het vuur luchtig bewerken, in vuurvasten schotel scheppen, bestrooien met ge raspte beschuit, in den oven laten kleur nemen. 4) Crème de Paris. Benoodigdheden 50 gram. boter, 50 gr. bloem, 1 liter melk, vanillesui ker, 100 gr. suiker, 3 eiers. Bereiding Boter en bloem samen kneden, aanlengen met de kokende melk, suiker en vanillesuiker bijvoe gen, de eierdooiers een voor een, het wit in sneeuw geslagen, alles goed kloppen, op kookhitte brengen, in een kom scheppen en laten afkoelen. (Vervolg) Kalfsgebraad. Bereiden als runds gebraad doch de braad tijd is een uur per kg. vleesch. Gezoden kalfsvleesch (blanquette de veau). Het vleesch in kokend wa ter met zout leggen, juist oversopt, een ruikerken groen bijvoegen (selder porei, wortel), peper, zout, een weinig laurier, zachte koken. Opdienen met zure eiersaus, (boter-bloem, aanlen gen met bouillon van 't vleesch.) Juist vóór 't opdienen vlug een eier dooier onderroeren en wat citroensap. Kalfsfricasseéneem borstlappen. De stukjes vleesch laten bruinen in boter, peper, zout, kruidnoot, een Puree Parmentier. Boeuf a la mode. Aardappelsoufflée. Crème de Paris. I) Purée Parmentier. Benoodigdheden wit van 6 porei- en, 2 ajuinen, 50 gram. boter, 600 gr. aardappels, specerijen, peper en zout, 3 liters water, 1 \2 liter melk, fijn ge kapte peterselie. Bereiding laat 50 gr. boter brui nen, met de fijn gesneden porei, ajuin en aardappels, voeg er de specerijen en water aan toe, laten koken tot alles gaar is, door de zeef steken, juist voor het opdienen 1/2 liter warme melk, en fijn gehakte peterselie of kervel bij voegen. 2) Boeuf a la mode. Benoodigdheden1 kg. vleesch (nootstuk) stuk uit de bil. 4 wortels, 20 ajuintjes, wat hesp, tomatenmoes, Abavit - Ceresan - Fusariol voor de ontsmetting van alle zaaigranen en zaaizaden. Amasil - Silozuur voor het bewaren der groenvoeders. Atomal - Formax mierenverdelgers. Blazolringen - Forbiat tegen de kool- vlieg. Brassicol tegen het wegrotten van ajuin en salade. Cuperit - Cuprasit - Nosperit- Nos- prasit - Koperpap koperhoudende ontsmettingsmiddelen. Cortox - Morkit kraaienafweermid- delen. Dinitrex - V ruchtboomcarbolineum Super Carbol voor de winterbe- sproeiing der fruitboomen. Grodyl tegen de graankalanders. Helos en Zelio (pasta en korrels) tegen ratten en muizen. Hedit en Herbit tegen onkruiden op paden. Kalkarsenaat en Loodarsenaat te gen alle vretende insecten. Limavit - Pecotot slakkendooders. Lepit-Gaspatronen tegen veldmui zen en woelratten. Mitoxy goed middel tegen de motten. Rupsenlijm voor de bescherming der fruitboomen. Sinaphit nikotinehoudend ontsmet tingsmiddel. Solbar - Scltex voor fruitboomen en druivelaars. Terbolan het radikaalste ontsmet tingsmiddel der stallen. Uraniagroen tegen emelten. Gesarol tegen schadelijke insecten in land- en tuinbouw. Senetox tegen onkruid in veld vruchten. reeds een abonnement aangeworven voor ons blad De Koornbloem V«V.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 7