DAGKLAPPER. V ee voederrantsoenen Februari 1947» Rechtskundige Dienst 2 DE KOORNBLOEM 2 Februari 1947 Onze nationale druiventeelt bedreigd. (Vervolg van 1' bladz.) Op de binnenlandsche markt on derging onze druiventeelt de concur rentie van een massalen aanvoer van citrusvruchten en vreemd kernfruit waarvoor onze regeering, niettegen staande deviezenschaarschte, zeer breede betaalmiddelen beschikbaar had gesteld. De harde slag welke door hooger vermelde oorzaken aan onze druiven teelt en fijne fruitteelt werd gebracht wordt aangetoond door de volgende prijzen bekomen door de producenten: De beste Gros Colman druif diende verkocht aan spotprijzen van 15 tot 20 fr. het kg., terwijl de fijnste varië teiten van tafelperen zooals Doyenne du Commice en Passé Grassane slechts werden verkocht tegen 10 fr. gemid deld per kg. in de verkoophallen. Deze verliesprijzen kwamen noch tans niet ten goede aan den verbrui ker. Immers op hetzelfde tijdstip be taalden de verbruikers in de winkels voor deze druiven circa 70 fr. per kg. en voor deze peren 25 tot 30 fr. het kg. Wat den uitvoer betreft, deze ver toont op heden volgende ontwikke ling tot 10 Januari 1947 bedroeg de totale uitvoer aan druiven 1.296.689 kg., waarvan naar Engeland 1.240.309 kg., Denemarken 23.630 kg., Ierland 17.325 kg.. Zweden 8.310 kg., Veree- nigde Staten 7.109 kg. De uitvoer naar Engeland werd, zooals hooger gezegd, geregeld tot einde Januari 1947. Daar echter, in gevolge de staking in de haven van Antwerpen, de uitvoer vaa druiven aanzienlijk verminderde, moeten onze openbare besturen er voor zorgen dat de uitvoerperiode naar dit land wordt verlengd. UIERONTSTEKING. (Vervolg van 1ste bladzijde) men op veel succes rekenen om een door ontsteking verstopte speen terug doorgangbaar te maken voor de melk: dikwijls nog verergert men het geval doordat door ingrijpen met mesje of melkbuisje het gezonde kwartier even eens besmet wordt ea op zijn beurt hard en pijnlijk wordt en veel last veroorzaakt aan het dier. BEHANDELING Om ontste kingen te vermijden dient men vooral te letten op de twee gevaarlijke pe rioden nl. het begin en het einde der melkperiodemen zal steeds volledig uitmelken en nooit natmelken; niet in de handen spuwen of melken om de tepels nat te maken; is zeer onhygië nisch en zeer gevaarlijk. Men zal er voor zorgen de dieren rein te houden om reine melk te kunnen winnen. Er wordt door de boeren wel eens gespot met degenen die aanraden den uier te wasschen voor het tnelken. Moest men zich die moeite wel ge troosten, dan zouden LI veel onaan gename uieraandoeningen met groot geldverlies gespaard worden. Verder is een aparte stal voor zieke koeien zeer gewenscht. Tocht op uiers van versch gekalfde koeien dient zeker vermeden. Geen prikkeldraad in de weide. Oppompen van uier bij kalfziekte moet met zachtheid en zeer rein ge- Zie vervolg onderaan hierneven. Zondag 2 Februari: O. L. Vrouw Lichtmis. Een typische feestdag van onze Vlaamsche Boeren. Er is wellicht geen enkele Lieve- Vrouwe-feestdag die zóó in eere ge- honden wordt door onze buitenmen- schen en onze boeren als Lichtmisde talrijke gebruiken, devoties, spreuken en weergezegdens zijn daar om het te bewijzen. O. L. Vr. Lichtmis is het groote feest van Februari en van dit na-seizoen dat stilaan naar het open weer, naar Lente en groei, en naar veldarbeid gaat. Men noemt dit feest ook O. L. Vr. Zuiveringveertig dagen na Kerst mis vieren we immers de Zuivering van Maria en de Opdracht van Kristus in den Tempel. Wij zouden zeggende kerkgang van Ons Lief Vrouwke. Weerspreuk Geeft Lichtmis zonneschijn, 't Zal late winter zijn. 'Maandag 3 Februari H. Blasius, bisschop, mart. f316. H. Berlindis, maagd, f703. H. Hadelinus, bel. 690. H. Ausgarius, biss., bel. H. Vedastus, biss., bel. De H. Blasius wordt door onze boeren veel in eere gehouden. Hij wordt vereerd te Assche in het O. L. Vrouwgasthuis tegen keelziekten, ge zwellen, beenziekten en andere kwa len) te Beersel (Antwerpen) tegen kinkhoest en zwerente Ogy in He negouwen tegen oogziektente Sint Blasius-Boekel in O."VI.; tejettein de parochiekerk, waar zich een arm bevindt van den heiligete Over- meire O.-Vl., waar alle jaren een processie te zijner eere uitgaat. In Engeland werd zijn vereering bekend gemaakt door de uitgeweken Vlamin gen. De H. Blasius is de patroon der wolkammers en wevers. De H. Berlindis werd te Meerbeke bij Ninove geboren en was een doch ter der H. Nova, en een zuster van den H. Amandus. Door haar vader onterfd trad ze in het klooster te Moorsel. Toen dit klooster verwoest werd trok ze weer naar Meerbeke, waar ze heilig stierf. Hier wordt ze nog sterk vereerd. Jaarlijks hebben er twee processies plaats, een voor Pol- lare en een voor O. L. Vr. Lombeek. De H. Hadelinus wordt door de boeren aanroepen tegen langdurige droogte. Op reis zijnde, leed hij groo- schieden. Voorzichtig met tepelope raties. Wat de eigenlijke behandeling betreft mag men meest baat verwach ten van a) Om de twee uren uitmelken: het aantal microben vermindert telkens. Men vangt die melk op in een pan netje en giet ze in den gierput. Dus niet in 't stroo trekken gevaar voor infectie der nog gezonde kwartieren. b) Betten met zeer warm water of hooi-afkooksel of zemelsop en nadien goed afdroogen. c) Lichtjes masseeren met speciaal daarvoor bereide zalf. Bij ruwe mas sage kwetst men het weefsel. d) Uierspoelingen met acriflavine oplossingen brengen veel baat. Veearts M. M» ten dorsthij bad, stak zijne stok in den grond en een bron ontstond. Zoo luidt de legende. De H. Vedastus was bisschop van Arras. In 't Vlaamsch is zijn naam Vaast; op zijn Fransch, Gaston. Weerspreuk Sinte Blasius; Winden Wasius. Als Blasius blaast, dan waait het acht dagen lang. Volksgezegde Sint Blasius neemt de «blazen» weg. Dinsdag 4 Februari t H. Andreas Corsini, biss., bel. f1373. H. Rembert v. Torhoutf889. H. Oskar van Torhout. De H. Rembert (Rembrecht) was een leerling van den H. Ausgarius en werd opgevoed in 't klooster van Ausgarius te Torhout. Hij volgde Ausgarius op als Aartsbisschop van Bremen. Hij is de groote Apostel- missionaris van Oost-Friesland, De nemarken, Zweden en Brandenburg. Weerspreuk Februari is nooit zoo fel Of ze geeft drie zomersche dagen wel, Woensdag 5 Februari H. Agatha, maagd, mart., f254. Sint Bertolf van Terwaan, abt. De 26 Martelaren van Japan. De H. Agatha wordt vereerd te Landskouter (O.-Vl.) waar zij gediend wordt tegen kanker, borstkwalen en alle vrouwenziekten; eveneens tegen brand in huis en schuur. Sint Bertolf van Terwaan was abt van een klooster; zijn lichaam dat in de Sint Pieterskerk te Gent berustte, werd in 1587 door Calvinisten uit haat verbrand. Er bevinden zich re lieken te Harelbeke en Brugge. Te Nagasaki in Japan werden 26 martelaren gekruisigd en met lansen doorboord. Weerspreuk Februari komt verklaren Dat men hout en kool moet sparen. Donderdag 6 Februari H. Titus, biss. van Creta, bel. f80. H. Dorothea, maagd, mart. f304. H. Amandus, biss. bel. f680. De H. Dorothea werd te Cesarea in Cappadocië voor haar geloof ge marteld. De rechter vroeg haar spot tend om eens wat bloemen mee te brengen uit dat hemelsch hof, waar ze altijd van sprak. Bij haar dood bracht een engel hem een groote mand met heerlijke bloemen en vruch ten. De rechter bekeerde zich tot het Christendom, Daarom wordt de H. Dorothea vereerd als patrones der bloemen- en fruitkweekers. De eerste planter van aardappelen in Vlaande ren, Antoon Verhulst, was lid van de Dorotheagilde te Brugge. Ook te Brussel werd in 1660 in de kerk der Carmelieten een broederschap ter eere der H. Dorothea opgericht. De H. Amandus werd geboren bij de stad Nantes in Frankrijk in 594. In geheel Noord- en Zuid-Nederland verkondigde hij het geloof. Hij sticht te veel kloosters, o. a. de Sint Baafs- en Sint Pietersabdij te Gent. Veel parochies zijn aan hem toegewijd, vooral in 't Land van Aalst, langs den Dender. Hij is de patroon der her bergiers en brouwers en ook van de kaarsengieters. VolksgezegdeSint Amandus houdt den brand uit het vlas en doet de stuipen van de kinderen vertrekken. Vrijdag 7 Februari St Romuald, abt, f1027. St Chrysolius van Verlenghem,(Ko- [men), biss., mart., f 3de eeuw. H. Richard, bel. St Romualdus is de stichter van een kluizenaarsorde, die den regel volgde van Sint Benedictus. Hij leefde uiter mate streng, maar werd niettemin 120 jaar oud. Weerspreuk Februari zacht De Lente brengt ons vorst bij nacht. Zaterdag 8 Februari H. Joannes van Matha, bel. f1213. Sint Mengold (Mingoldus) van [Hoei, mart., f892. De H. Mingold was graaf van Hoei. Hij ondernam een pelgrims tocht naar het H. Land, welke 7 jaar duurde. Weerspreuk Februari mist, hooi in de kist. Paardenkop 1 R: 100 kg. gemelas- [seerd stroo. Paardenkop IS: 100 kg. haver. Paardenkop 1 G: 150 kg. haver. Koekop 3 A: 100 kg. sam. voed. Koekop 2 K30 kg. sameng. voeder. Koekop 2 L: 15 kg. gepelde katoen- koek OF palmkoek EN 15 kg. lijn koek OF 15 kg. aardnootkoek OF 15 kg. kokospalmkoek (volgens be schikbaarheid). Varkenskop 9 E50 kg. samen. voed. Hoenderkop 13 B en 15B: 50 kg. sam. voed. Duiven per duif 450 gr. mengeling. Geldigheidsduur der zegels tot 23 Februari. BEMERKING: l)Koemtel.~Aan de houders van koeien, een voeder premie per liter melk gedurende de maand December 1946, geleverd bo ven de 75 der verplichtingen, voor zoover de leveringen vau melkpro- dukten voor October 100 en No vember 80 °/o bereikten, 1 kg. sam. voeder, een halve kg. gepelde ka- toenkoek en een halve kg. lijnkoek of aardnootkoek of kokospalmkoek toe gekend. 2) Varkensmeel. Per kg. gele verd varkensvleesch boven de ver plichting 4 kg. samengesteld voeder OF 4 kg. gevitamineerd kernvoeder. Onze rechtskundige dienst houdt zijn zitdagen in ons lokaal "De Koorn- bloem Groote Markt, Aalst, den 2n en 4" Zondag van elke maand van 9,30 tot 12 uur. Eerstkomende zitdag: Zondag 23 Februari. Ons mengelwerk OP BAALMOLEN werd wegens plaatsgebrek een week verschoven. Coupons voor Stikstof- en Potaschmeststoffen. De stikstofcoupons met tegenmerk 3 van de voor het jaar 1946-47 uitge geven meststoffenkaart zijn geldig vanaf 31 Januari. De poiaschcoupons met tegenmerk 2 van dezelfde meststoffenkaart zul len geldig verklaard worden vanaf den 10 Februari 1947. ir-rww^r. ry «nawr.i n i iin i h»— m—

De Koornbloem | 1947 | | pagina 2