Heel de wereld rond Landbouwberichten Jeugdfront R.IXZ. In onze Afdeelingen Groot Boerenbal DE KOORNBLOEM - 2 Februari 1947 Heden Zondag 2 Februari (O. L. Vrouw Lichtmis) in het lokaal "De Koornbloem,, Groote Markt, Aalst. Begin te 5,30 uur. Puik orkest. Sint Antelincks. Op Maandag 3 Februari, te 6 uur, zal er een vergadering plaats hebben voor al de landbouwers der gemeen te, bij Oscar Duym, Heugeveldestraat. Een specialist zal er handelen over Besproeiingen en Insectenbes trijding. De voordracht zal opgeluisterd worden met kinemavoorstelling. Nadien kostelooze tombola. sneHraMHnHBHanesBBcaaBBHBDB BINNENLAND. Te Lier overleed Felix Tim mermans, een der meest vooraan staande Vlaamsche letterkundigen, wiens werken wellicht het meest en het liefst gelezen werden en die tot over de grenzen beroemd is gewor den. Zijn «Pallieter», «Boerenpsalm», «De Harp van Sint Franciscus», «Juf frouw Symphorosa», «Ik zag Cecilia komen», zijn boeken die vasten voet hebben gekregen in de Nederlandsche letterkunde. Het tooneelstuk En waar de ster bleef stille staan» is tot hiertoe het meest succesvolle kerst stuk geweest. Ook om zijn teekenin- gen en schilderijen met folkloristischen inslag is de «Fee» beroemd geworden. «Boerenpsalm» hoort zeker thuis in ieder boerengezin. Lier en onze Vlaamsche Letterkunde verliest in Felix Timmermans, voorzeker een groote figuur. De Fee» is dood Maar zijn «Pallieter», zijn «Wortel» en zijn «Breughel»,... blijven voort leven. Met uitzondering van Noordsch naaldhout is de handel, volgens het Staatsblad van 23 Jan., van ingevoerd hout vrij. Weet ge dat de uitwijking on zer Vlaamsche boeren naar Frank rijk vooral na 1918 een groote ont wikkeling aannam Men schatte het getal toen op 20.000. De eerste uit- wijkêlingen trokken naar Picardië, het oude oorlogsfront. Het Somme- departement telt 600 VI. gezinnen (Amiens en Montdidier). De Oise telt er 1.200, de Aisne 800 VI. gezinnen. Vooral naar de Beneden-Seine trok ken onze VI. boeren 1.300 in Eure, 350 in de Calvados en 300 in de Or- ne (Monding van de Seine en 't N. van Normandië). In de departemen ten Seine-et-Oise en Seine-et-Marne bevinden zich 600 VI. boerengezin nen. Op de weekmarkten in die stre- ken hoort men veel Vlaamsch spre ken. De Engelsche oorlogsverslagge vers, die in Juni 1944 mede ontscheep ten, schreven dat vele inwoners in Normandië «Duitsch» spraken. De uitwijking onzer VI. boeren naar Frankrijk zal weer hernemen: ze moe ten echter goed uit hun oogen zien en geen «katten in zakken koopen». Een overeenkomst werd geslo ten tusschen een belangrijke schoen fabriek te Zlin in Tsjeco-Slowakije, en Belgische invoerders, waarbij de* levering aan België vaneen millioen paar schoenen is voorzien. De Belgische werken van het Noorden hebben een socialen dienst opgericht voor onze landgenooten die in Fransch-Vlaanderen wonen, met als doel hun belangen te behar tigen inzake sociale en bestuurlijke aangelegenheden. De zetel is te Rijsel, Mazagranstr., 14-16. de bureelen zijn open op Maandag en Vrijdag, telkens van 14 tot 17 u. 30. R. Van Thillo, ingenieur, stich ter en leider van den vrijwilligen ar beidsdienst voor Vlaanderen, werd door de Krijgsraad van Antwerpen ter dood veroordeeld. Te Houthalen werden op Don derdag 23 Jan. 1947 door twee jagers twee prachtige vossen neergeschoten. De uitvoer aan witloof bedroeg in 1935 57.011.600 kgr in 1938 47.650.000 kgr tijdens het seizoen 1945-46 5.075.000 kgr tijdens het seizoen 1946-47 5.253.000 kgr. Naar het schijnt worden de uitvoermoge- lijkheden onvoldoende benut. De grootste afnemer is Frankrijk dan volgen Nederland, Zwitserland, Duitschland, Amerika, Engeland, Zweden, Denemarken. BUITENLAND. De negers in Congo beginnen stilaan belang te stellen in landbouw en landarbeid. Zoo werd er door en kele zwarten een vereeniging gesticht die niet alleen aan kleine veeteelt (schapen, geiten, varkens en eenden) zullen doen, maar ook aan grootvee teelt, en daarbij levensmiddelen en groenten zullea voortbrengen. De re geering heeft deze vereeniging een hoeve ter beschikking gesteld in Ben- siri, streek waar de tsé-tsévlieg niet thuishoort. Dit plan steekt af bij het feit dat over 't algemeen de gestu deerde inboorlingen den landarbeid verachten en de landbouwstreken verlaten. Door de U.N.O. werd de onaf hankelijkheid van den staat Oosten rijk erkend. De Joegoslavische cousu te Na pels (Italië) werd door eigen landge nooten, soldaten geïnterneerd in een Italiaansch kamp, dood géslagen na dat hij geprobeerd had het Commu nistische Tito-regime in Joegoslavië goed te praten. BINNENLAND. De aflevering van kredietbons voor vleesch. Uit een antwoord van den minister van Bevoorrading op een parlemen taire vraag blijkt, dat vanaf 2 Januari 1947 nog enkel kredietbons voor vleesch afgeleverd worden voor de hoeveelheden geleverd boven de le veringsverplichtingen. Zoo zal een landbouwer die 1500 kg. vleesch le vert en 1200 kg. moest leveren, slechts kredietbons krijgen voor 300 kg. De kredietbons zullen voortaan afgele verd worden door de kantonnale bu reelen en niet meer door de marktaf- gevaardigden. Deze laatsten moeten binnen de 48 uren na het einde van de rnarkt aan de kantonale bureelen de kredieten ter kennis brengen wel ke voor de veehouders-leveraars die nen ingeschreven. De kantonnale bu reelen zullen deze inlichtingen over maken aan de burgemeesters. De ruiling van boventallige leve ringen van tarwe en rogge tegen maïs geschortst. Tot 15 November 1.1. hebben de voortbrengers gelegenheid gehad hun boventallige leveringen aan tarwe en rogge te ruilen tegen maïs. De huidige beschikbare hoeveelhe den maïs laten niet toe deze verhan deling voort te zetten. Nochtans, op aanvraag van de voortbrengers, zul len de kantonanle bureelen voortgaan met hun een getuigschrift af te lever- ren uitwijzend dat zij aan h un leve ringsverplichting in grane.i hebben voldaan. De voortbrengers zullen dit getuigschrift met zorg bewaren, dat hun gebeurlijk later zal toestaan terug boventallige leveringen in tarwe en rogge te ruilen tegen vreemde granen. Het besluit d§it onze landbouwers hieruit zullen trekken is dat zij voor taan geen boventallige leveringen zullen doen alvorens de zekerheid te hebben dat zij maïs in ruil zullen kun nen aankoopen. De suikerproductie. Men raamt de inlandsche suiker- voortbrengst van dit seizoen op 225.000 metrieke ton tegen 141.000 ton in 1945/46 en 195.000 ton in het seizoen 1939/40. Onze uitvoer van paarden. Sedert het voorjaar 1946 zijn 900 fokpaarden tegen den gemiddelden prijs van 62.000 fr. per stuk naar Frankrijk uitgevoerd. Déa 16 Novem ber 1.1. is bovendien een overeen komst gesloten voor den uitvoer van 3.850 trekpaarden tegen 22.250 fr. per Jtuk. Het handelsverdrag met Italië voorziet den uitvoer van 500 trek- en 50 fokpaarden. Onlaag» werd eea aanvullend contingent van 1000 trek en 100 fokpaarden bij overeenkomst vastgesteld. De gemiddelde prijs be draagt 30.000 fr. De U.N.R.R.A heeft voor Italië insgelijks Belgische paarden ter waarde van 15 millioen fr. aangevraagd. Krachtens het han delsverdrag met Spanje, zou België naar dit land 2500 paarden uitvoeren. Doch daar dit verdrag niet werd goedgekeurd door de regeering en het Belgisch ministerie van voedsel voorziening, om politieke redenen, eiken invoer uit Spanje verbiedt, is ook de uitvoer onzer paarden geblok keerd. Voor den uitvoer naar Spanje bedroeg de overeengekomen prijs 30.000 fr. De mogelijke uitvoer naar Denemarken zal een waarde hebben van 5 millioen fr. De overheden van het Fransch bezettingsgebied in Duitschland wenschen 10.000 Bel gische trekpaarden in te voeren. Daar de maximumprijs enkel 17.500 fr. be draagt is men nog niet tot een over eenkomst gekomen. De handelsverdragen met verschil lende landen voorzien den uitvoer van volgende aantallen paarden Polen 1350 stuks Argentinië 700 fokpaarden Brazilië 300 fokpaarden Zuid-Slavié 4 millioen frank Zwitserland naar behoeften. BUITENLAND. ARGENTINIË Voorloopig geen uitvoervergun ningen voor maïs. Daar de oogstschatting voor maïs niet gunstig is, heeft het Argentijnsch Ministerie Jjvan Landbouw besloten geen uitvoervergunningen voor maïs te verleenen. ITALIË Aankoopen van verbruiks-en pootaardappelen. De onlangs door Italië gesloten handelsovereenkomsten met Tsjeco- Slowakije, Polen en Hongarije voor zien de levering van 29.000 ton aardr appelen aan Italië. Hiervan zal Tsjeco- Slowakije 10.000 ton pootaardappe len en 13.000 ton verbruiksaardappe- len leveren, Hongarije 5.000 ton ver- bruiksaardappelen en Polen 1.000 ton pootaardappelen. Italië zal van Nederland 15.000 ton pootaardappelen afnemen, terwijl de U.N.R.R.A. eveneens 15.000 ton pootaardappelen, voornamelijk uit Schotland, zal leveren. De totale Ita- liaansche behoeften aan pootaardap- pellen worden geschat op 50.000 ton. DENEMARKEN De uitvoer van zuivelproducten in 1947. Denemarken zal in 1947 1500 ton boter naar Zweden uitvoeren en 1500 ton ten behoeve van de Amerikaan- sche strijdkrachten in Europa. In 1947 zal Denemarken 6.500 ton kaas uit voeren naar Groot-Britannië, 1.000 ton naar de Sowjet-Unie, 2.800 ton naar België, 1.500 ton ten behoeve van de Amerikaansche strijdkrachten in Europa en 100 ton naar Frankrijk. VEREENIGDE STATEN De uitvoer van landbouwmachines. In 1946 was de uitvoer van land bouwmachines beperkt tot 15van de voortbrengst. De te volgen poli tiek voor 1947 is nog niet bekend ge maakt. In de Vereenigde Staten zelf is de vraag aaar landbouwmachines groot. Het ministerie van landbouw schat dat meer dan 25 procent van de land bouwwerktuigen dient vervangen te worden en dat meer dan 50 procent van de landbouwmachines meer dan 12 jaar oud is. Uit de verzoeken van buitenland- sche koopers blijkt dat in het buiten land eveneens een aanzienlijke vraag naar machines bestaat. NOORWEGEN Invoer van bloemen. Voor de eerste maal sinds 1940 waren er met Kerstmis weer tulpen bij de bloemisten in Oslo te verkrij gen, ook begonia's en cyclamen kon den worden geleverd. In den loop van Januari waren eveneens azalea's verkrijgbaar. Snijbloemen komen er daarentegen geheel niet. De Noorsche regeering heeft be sloten geen deviezen beschikbaar te stellen voor den invoer van luxe- bloemen, zooals rozen, anjers en or chideeën, die voornamelijk uit Ne derland en Frankrijk werden inge voerd. Vóór den oorlog bedroeg de bloe- meninvoer voor Kerstmis in Noor* wegen ruim 500.000 kronen.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 3