Ontsmettingsstoffen Landbouwberichtcn ZITDAGEN V er zekering en* Groot BAL 2 DE KOORNBLOEM 9 Februari 1947 Cijfers die tot nadenken stemmen, (Vervolg van le bladz.) gevolg aan de wenken en de aanbe velingen, welke hun van overheids wege met aandrang worden gegeven. Het behoort aan de regeering dit vertrouwen niet te beschamen door het toepassen eener rationeele en breed opgevatte landbouwpolitiek. De bestanddeelen van dergelijke poli tiek zijn voor het oogenblik de af schaffing van elke nuttelooze en pro- ductieremmende reglementeering in zake de vleesch- en melkleveringen en een algeheele spoedige terugkeer naar de vrijheid, alsook een gezonde en billijke prijzenpolitiek. Dit is de onmisbare vereischte, op dat het landbouwkrediet, waarop talrijke landbouwers beroep blijken te doen, een nuttigen uitslag zou ople veren. Wordt deze voorwaarde niet vervuld, dan zal het landbouwkrediet enkel hun ondergang verhaasten. Acute pensovervulling bij het rund, (Vervolg van 1ste bladzijde) Het verloop en het vooruitzicht hangen natuurlijk af van de hoeveel heid opgenomen voedsel en den aard ervan. Zoo zal men het als ernstig aanzien, wanneer de pens overladen is met jong gras of klaver, omwille van de gevaarlijke gistingen, die nooit uitblijven. Bij overeten met kracht voeder, waarbij krampen of verlam ming optreden, is voor een noodlot- tigen afloop te vreezen. Niet uit het oog verliezen, dat bij niet verzorgen de indigestie langen tijd kan duren, waarbij de melkgifte, die in de andere snelverloopende gevallen weer toe neemt, nooit meer op peil komt. Als BEHANDELING komt op de eerste plaats vasten, waartoe men de dieren gewoonlijk niet moet dwingen (twee tot drie dagen). Men geeft een goedwerkend en niet gevaarlijk pur- gans, dit den eersten dag. Den vol genden geeft men veel lijnzaadaf kooksel en geneesmiddelen, die de maag tot samentrekken aanzetten. Wanneer men dit resultaat bereikt heeft, nl. dat de maag weer begint te werken, zorge men ervoor in het be gin zeer weinig en smakelijk voedsel toe te dienen, om slechts zeer lang zaam tot het gewoon regiem terug te komen. Veearts M. M. Een afgevaardigde van de Verze- keringsmaatschappijNOORDST AR- BOERHAAVE is alle le en 3e zater dagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te ver strekken inzake verzekeringen Brand- Ongevallen-Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. ALLE r; BINNENLAND. Geen leveringsplicht meer voor tabak. Ingevolge het besluit van 27 De cember 1945, was elke tabaksplanter verleden jaar verplicht zijn ganschen oogst te leveren aan de erkende han delaars. Het besluit van 15 Januari 1947 (Staatsblad 24 Januari) schaft deze leveringsplicht af. Tevens zijn onze tabaksplanters hiermede verlost van een aantal pleegvormen en pape- rasserij. Prijzen voor inlandsche granen vanaf 19 Januari 1947. Bij toepassing van het besluit van 1-12-46 verschenen in het Staatsblad van 24 Januari 11. wordt de premie voor vroegtijdige levering vanaf 19 Januari 11. niet meer verleend. Vanaf dezen datum gelden volgende maxi mumprijzen te betalen aan den voort brenger Tarwe en Spelt 370 fr. Rogge 355 fr. Gerst 340 fr. Haver 310 fr. Omzetting van te veel geleverde melk in vleeschkrediet. Onze lezers weten dat bij ministe rieel besluit afgekondigd door het Staatsblad van 10 Januari 1947, de melk boven de verplichte hoeveelheid geleverd tijdens het 3' en 4e trimester 1946 kon worden omgezet in ziekten en plagen in te tegen land- en tuinbouw, zijn verkrijgen in de magazijnen Redt U Zeiven en bij onze zaakvoerders. van vleeschkrediet, op voorwaarde dat de belanghebbende veehouders daartoe de aanvraag deden vóór 25 Januari 11. Het besluit vergat echter mee te deelen tot wie deze aanvraag diende gericht. Het Staatsblad van 27/28 Januari 1.1. heeft een nieuw besluit gepubli ceerd waardoor bepaald wordt dat bedoelde aanvraag dient gedaan voor 10 Februari a.s. Nogmaals werd ver geten de overheid aan te duiden tot welke de aanvraag dient gericht. Men krijgt werkelijk een po ve ren indruk van den ernst waarmede de 12.632 ambtenaren van het Mini sterie van Bevoorrading, dat aan de schatkist het peulschilletje kost van 653 millioen frank in 1947, hun werk uitvoeren. Of heeft men in voormeld ministerie enkel voor doel onze vee houders met een kluitje in het riet te sturen Bij gebreke aan behoorlijke inlich tingen, geven wij onze veehouders den raad hun aanvraag tot voormelde omzetting DADELIJK en schriftelijk af te geven aan het KantonnaalBureel der bevoorrading. De veehouders die in het 3e trimes ter te veel melk hebben geleverd en in het 4' te weinig, kunnen mits aan vraag, het overschot vaa het 3C tri mester laten overbrengen op het 4e trimester. Op die wijze kan men de eventueele vleeschboete vermijden voor te weinig geleverde melk tijdens het 4e trimester 1946. Deze tegeling blijkt uit een omzend brief van het Ministerie van Bevoor- ading. Om over den ernst der werk wijze van dit ministerie nogmaals te oordeelen, volstaat het er op te wijzen dat deze omzendbrief uit Brussel aan de landbouwvereenigingen werd ge zonden den 28 Januari 11., wat de hee- ren van bedoeld ministerie niet belet te schrijven dat de aanvaag voor de ze overbrenging dient gedaan vóór 25 Januari. Vermoedelijk wordt ook deze termijn wel verlengd tot 10 Fe bruari a.s. De belanghebbende land bouwers dienen dus DADELIJK, met het oog op bedoelde overbrenging, hun aanvraag in te dienen bij het kan tonnaal bureel der bevoorrading van hun woonplaats. BUITENLAND. De toestand van den landbouw in Ierland. De Iersche Vrijstaat, ook Eire ge naamd, welke een oppervlakte heeft van 68.000 km2 en een bevolking van bijna 3 millioen bewoners, is voor zijn bestaan in eerste plaats aangewezen op zijn landbouw en veeteelt. De voortbrengstwaarde van vee en veeteeltproducten werd in 1945 geschat op 70.200.000 pond sterling. De voortbrengstwaarde van land bouwproducten en turf werd op het zelfde tijdstip geraamd op 34.734.000 pond sterling. De bijzonderste land bouwproductendie verbouwd worden zijn tarwe, haver, gerst, suikerbee- ten, aardappelen en vlas. Tijdens den oorlog werd de' voor Ierland zoo belangrijke varkenshou derij aanzienlijk ingekrompen, bij ge brek aan voeder. De in cultuuur ge brachte oppervlakte steeg van 1,5 millioen acres in 1938 tot 2,5 millioen acres in 1945, ingevolge de wettelijke voorschriften waardoor elke landbou wer in verband met de moeilijke voedselvoorziening van het land ver plicht werd een zeker gedeelte van landerijen in bouwland om te zetten. Deze voorschriften zullen eerst opge heven worden wanneer de wereld- voedsel-toestand weer bevredigend is. Zuivelfabrieken worden aangetrof fen in de buurt van de havenstad Cork. Fruit- en groententeelt worden uitgeoefend over het geheele land, doch zijn nog voor uitbreiding vat baar. In het algemeen is de landbouw niet modern te noemen. Het ministe rie van landbouw wendt dan ook po gingen aan om den landbouw op een hooger peil te brengen. De door dit ministerie onlangs aangestelde com missie heeft een verslag uitgebracht betreffende de vooruitzichten van landbouw en veeteelt in de naoor- logsche periode. BELGISCH-CONGO. Voortbrengst van katoenzaad. In tonnen uitgedrukt bedroeg de opbrengst van katoenzaad in Belgisch Congo, tijdens de jaren 1939 tot half 1946: 1939 1940 1941 1942 117.629 235.691 141.599 120.954 1943 1944 1945 1946 ZWITSERLAND. Invoerbeperkingen voor gevogelte In verband met het aanzienlijk aan tal gevallen van vogelpest in Zwit serland, veroorzaakt door den invoer van vreemd gevogelte, is de invoer van levend en dood tam gevogelte (hoenders, eenden, ganzen, kalkoe nen) bijna geheel verboden. Het Eidg. Veterinaramt mag in enkele gevallen vergunning tot in voer verleenen, indien tot dezen dienst een verzoek tot invoer wordt ge daan en tevens bewezen wordt, dat in het land van herkomst geen vo gelpest heerscht. Deze beschikking is den 6 Januari 11. van kracht gewor den. AMERIKA. Lagere prijzen voor landbouwprodukten. Door de lagere prijzen voor land bouwproducten en voedingsmiddelen werd het indexcijfer voor de groot- handelsprijzen met 0,4 °/o verminderd voor de week eindigend den 4 Janu ari 11. Deze tweede opeenvolgende wekelijksche daling bracht het index cijfer op 139,l°/o ten opzichte van het gemiddelde van 1926, hetzelfde peil als vier weken geleden en 30, 2°/o boven begin Januari 1946. Terwijl de gemiddelde prijzen van alle artikelen, buiten landbouwproducten en voed sel, in de overzichts-week stegen met 0, 2°/o, daalden de landbouwproduc ten met l°/o, als gevolg van Jagere noteeringen voor granen, katoen, ei eren, en eenige soorten versche groen ten en vruchten. Een nieuw krachtig product tot bestrijding van insekten. Een van de groote Amerikaansche chemische Concerns heeft een fabriek ingerich't om ook in de Vereenigde Staten Gammexane, of 666, het nieu we Britsche insektendoodend product te fabriceeren. Gammexane is tijdens het afgeloopen jaar o.a. met goed gevolg gebruikt geweest bij een sprinkhanenplaag in Sardinië. De nieuwe stof zou vijfmaal zoo krachtig zijn als het product D.D.T. DUITSCHLAN D De tabakoogst in het Fransch bezettingsgebied. In het Fransch bezette gebied is de inleveringvan den tabakoogst begon nen. De eerste ingeleverde hoeveel heden blijven 40 tot 50°/o beneden de beramingen. De schatting van den tabakoogst bedroeg 70.000 zentner. Aanvoer van tarwe uit de Vereenigde Staten. De Vereenigde Staten zullen 30 zendigen van totaal 200.000 ton tar we aan de Britsche en Amerikaansche bezettingsgebieden in Duitschland le veren. Ter gelegenheid van de WINTERFOOR in het lokaal "De Koornbloem„ Groote Markt, Aalst. Op Zondag 9 Februari 1947, Begin 5,30 uur. Puik orkest. 132.530 voor maandelijksche raadplegingen 92.988 van den Heer VERMEULEN L., 112.443 Rijkslandbouwkundige, Emmanuël 118.303 Hielstraat 26, te Sint-Giües bij Den- dermonde. Tel. Denderm. Nr 571. DendermondeEiken Maandag, van 10 tot 12 uur, in het lokaal Den Hert», Kerkstraat. Sint-Niklaas t Eiken Ist" en 3dca Donderdag der maand, van 10 tot 12 uur, in het lokaal De Hoop Mer- cierplein. AalstOp den eersten Zaterdag der maand van 10 tot 12 uur, in het lokaal «De Koornbloem», Groote Markt, en op den derden Zaterdag der maand, van 10 tot 12 u., in het lo kaal 't Paviljoen Groote Markt.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 2