Moet men veevoeder koken Karresmeer DAGKLAPPER. Werkzaamheden der maand in den Groententuin* DE KOORNBLOEM 9 Februari 1947 3 Zondag 9 Februari H. Cyrillus van Alexandrië, biss., bel. f444. H. Apollonia, maagd, mart., f259. Sint Ausbrecht van Hautmont (Ka- merijk). Sint Ado, bel. De H. Apollonia, werd door haar beulen de tanden uitgeslagen. Geheel uit eigen beweging ging ze den brand stapel op. Zij wordt vooral aanroe pen tegen de tandpijn. Ze wordt ver eerd te Leuven, Oedelem (W.-Vl), te Meldert, waar haar relieken berusten, maar vooral te Appels bij Dender- monde, waar een alomvermaarde en eeuwenoude begankenis plaats vindt op Beloken Paschen. Maandag 10 Februari H. Scholastica, maagd, f543. H. Willem, bel. H. Soteris van Dordrecht, mart. H. Hugo, bel. f1164 (van Fosses). De H. Scholastica wordt aanroepen om regen te bekomen. De familienaam "Scholiere,, komt voort van den naam Scholastica. De heilige Soteris was een vrome vrouw die leefde te Dordrecht in Hol land. Zij wilde haar goederen gebrui ken om een kerk te bouwen. Zij werd echter door bandieten met messteken vermoord. Zij stierf in de XIe eeuw. De H. Willem is de patroon der wa penmakers. Dinsdag 11 Februari t Verschijning ^van O.L. Vrouw van Lourdes. H. Severinus, abt. H. Gregorius II, paus. Sint Fricor uit Ponthieu. In 1856 verscheen O. L. Vrouw aan het arme herderinnetje uit de Fransche Pyreneeën, Bernadette Sou- birous. Zij maakte zich aan haar be kend als de Onbevlekte Ontvangenis. Van toep af is de genadestroom be gonnen, die nog steeds voortduurt: wonderen van genezing, wonderen van bekeering vooral. Woensdag 12 Februari Sint Adolf van Utrecht. H. Eulalia, maagd, mart. Zeven heilige stichters der Servie- ten van de H. Maagd Maria. Zeven mannen uit Florence in Ita lië, stichtten in de XIIe eeuw een orde, die vooral tot doel had de smarten van Maria te herdenken. In 1890 werd de vereering der H.H. Stichters door Paus Leo XIII verplichtend ge steld. Donderdag 13 Februari Sinte Harlindis en Sinte Relindis uit Eiche (Tongeren). H. Julianus. Z. Z. Willem en Christiaan, mart. De H.H. Harlindis en Relindis in het land van Tongeren, uit aanzien lijke ouders geboren, stichtten op hun erfgoed een klooster, Eike genaamd, onder den regel van Sint Benediktus. Zij hielden zich o.a. bezig met kunstig afschrijven der H. Boeken en het ver vaardigen van kerkgewaden, waar van er nu nog bewaard gebleven zijn. Harlindis stierf in 745, Relindis 770. Hunne relikwieën werden in 1571, uit vrees voor de Protestanten, naar Maaseik overgebracht. Zij worden nog steeds vereerd te Aldeneik (Lim burg), waar ze aanroepen worden te gen koortsen en zenuwziekten. Vrijdag 14 Februari H. Valentinus, priester, mart.f270. Z. Willem van Brabant, bel.f 1240. De H. Valentinus wordt aanroepen tegen de stuipen. De Zalige Willem van Brabant was in zijn jeugd bakkersgast. Hij was echter een losbol, tot een ongeval hem tot nadenken bracht. Hij trad nadien in een klooster, kon het er niet uit houden, trok er van onder, en begon nadien weer zijn vroeger leven. Eeni- ge jaren daarna bekeerde hij zich voorgoed. Hij begon een bosch te ontginnen en stichtte er een klooster van O. L. Vrouw, der Olijven, nabij Binche en stierf er een heiligen dood. Zaterdag 15 Februari H.H. Faustinus en Jovita, martf 122 Zalige Nikolaas van Gembloux. H. Siegfried, belijder. De heilige Siegfried was uit Enge land afkomstig: hij vertrok met Sint Olaf naar Noorwegen en werd de apostel van Zwedenhij bekeerde ko ning Olaf en gansch West-Gothland. Hij stierf rond 1045. Weerspreuk Ligt de wind in Februari stil, Dan komt hij zeker in April. Waarom niet We doen het reeds sedert zoovele jaren, we hebben het altijd zien doen door onze ouders, komt men dan weer met een nieuwig heid af Volstrekt niet. Lezeressen en lezers van De Koornbloem mogen zich gerust stellen, we wenschen enkel eens objectief na te gaan, welke voor- en nadeelen er aan het koken ver bonden zijn. Hoe er gekookt wordt, doet weinig ter zake, de gevolgen zijn meestal onafhankelijk van de wijze van koken. Laat ons dus eerst enkele VOOR- DEELEN aanstippen 1de vochtige warmte verwekt het zwellen der zetmeelkorrels, die zoo doende gemakkelijker oplosbaar wor den en bijgevolg den duur der spijs vertering vorminderen, 2) door het koken geraken de meel achtige vezels losser en worden de ruwe voeders heel wat gemakkelijker verwerkt. Ook de voedingsstoffen, welke door een omhulsel (granen bv.) beschermd worden, zijn heel gemak kelijker oplosbaar na het koken en worden tevens veel sneller verteerd. 3) sommige slechte geuren en slech te smaak kunnen door het koken hee- lemaal verdwijnen. 4) het koken bewijst tevens dienst door het verwijderen ^an het over tollige water van sommige voeders, bij middel van verdamping. Te waterrijke voeders kunnen in sommige omstandigheden erge onge vallen veroorzaken zooals diarrhee, kolieken enz. Gewone warmte haalde hier niets uit, maar de warmte dient zoodanig aangewend te worden, dat het overtollige water weggaat en een concentratie van het voeder verwekt. 5) wie warme rantsoenen geeft, spaart dierlijke warmte, wat in som mige gevallen (vooral in de winter maanden) de voederwaarde van het rantsoen verhoogd. Aardappelen gekookt of gestoomd zijn gekend als een extra varkensvoe der. Sommige proeven in Amerika bewezen, dat rauwe aardappelen slechts 2/3 van de waarde hebben van gekookte, en dat de eerste door loop en verlamming veroorzaakten. Élke medalie heeft haar keerzijde naast de hoogergenoemde voordee- len zijn er natuurlijk ook NADEE LEN aan het koken verbonden. 1) In plaats van slechte geuren te verwijderen, kan het koken ze ook wel verergeren en zoo gebeurt het, dat voeders, koud toegediend, vol strekt niet onaangenaam rieken, dan wanneer dit wel het geval is na het koken. 2) de warmte maakt het eiwit van de melen en koeken onoplosbaar en bijgevolg min verteerbaar. Deze ver mindering der voedingswaarde wordt grooter naarmate de voeders rijker zijn aan eiwit. 3) koken vergt arbeid en brandstof, welke in rekening dienen gebracht en die de prijs van het rantsoen ver- hoogen. 4) Gekookte voeders plakken aan emmers, ketels, voederbakken enz. Materiaal dat in aanraking komt met gekookte voeders, dient na eiken maaltijd zorgvuldig gekuischt. Wie dit niet doet, krijgt heel gauw een of andere gisting, welke het voeder slecht maakt. Samenvattend mogen we zeggen, dat inzake voeders koken, allerbest is voor zetmeelrijke voeders en slecht voor eiwitrijke voeders. Ziedaar en kele korte beschouwingen over een allereenvoudigst onderwerp. Be schouwingen welke ons eens te meer bewijzen, dat alles aandacht verdient en dat er steeds wat te verbeteren valt. We zijn in de maand Februari. Het voorjaar doet zijn intredesommigen zullen wellicht nog het land spitten en bemesten, 't Is tijd dat deze werk zaamheden nu hun beslag krijgen. Met het zaaien van spinazie, waar mede men op zonneberm begonnen was verleden maand, zal men nu stel selmatig voortgaan, natuurlijk eerst op de beschutte plaatsen, daarna in vollen tuin. Zaait men geregeld om de drie weken, dan beschikken we steeds over versche spinazie. De vroege wortelen, radijs, en erw ten kunnen eveneens buiten uitge zaaid. Deze erwten komen dan on middellijk na deze welke we onder glas te kiemen legden in potten of bakjes. Deze laatste zullen reeds zoo ver gevorderd zijn, dat we ze zoo koel mogelijk zullen moeten houden door zoo hoog mogelijk te luchten en als het kan de glasramen er af te ne men. 's Nachts zal men ze nog een weinig beschutten, door er een mat of stroovlaag over te leggen. Wanneer we in den open tuin reeds eene zaaiing doen van erwten, kan men tusschende rijen snijsalade, krop salade, spinazie en radijzen uitzaaien. Hebben we reeds afgeharde bloem koolplantjes en saladeplanten, de zoo gezegde weeuwen, voortkomende van eene zaaiing in September, en onder glas overgehouden, dan kan men deze plantjes op beschutte plaatsen uit- planten. Beschikken we niet over deze beschutte hoekjes, dan maar gewacht tot de volgende maand. Het oogsten van witloof is nu ten volle aan den gang. Men gaat even eens voort met het uitleggen van het aardappelplantgoed, vooral als men in den tuin op een beschut hoekje kan uitplanten in de maand Maart. Zet dit plantgoed daarom niet te warm. Hoofdzaak is dat het ten volle bloot gesteld staat aan het licht, en niet te veel op elkaar ligt. Zoo mogelijk een enkele laag is het voordeeligst. Onder het koud glas zal men nu ook nog zaaien de porei, welke we vroeg willen uitplanten om te voor komen dat hij verwoest worde door de beschadigingen van de poreivlieg en de poreimot. Hier is dus geen spraak van na teelt. We zullen later deze porei afharden en op bedden in greppels uitplanten. Indien men wil bleekselder eten in den Zomer zal men nu ook eene zaaiing doen onder koud glas. Is ze voor den Winter bestemd dan wach ten we liever nog een tijdje. Het hoeft wellicht niet gezegd dat we op de om gespitte gronden voordeelig nu reeds de scheikundige meststoffen strooien voor de perceelen waar we goede groenten wenschen als bladgewassen zullen we vooral de stikstofmeststoffen in voldoende mate uitstrooien, terwijl de perceelen voor wortelgewassen bestemd liever wat meer fosfoorzuur en potasch verlangende erwten en boonen daarentegen vereischen in hooge mate het fosfoorzuur en kalk. Men zal nooit misdoen met de volle dige tuinmesten R.U.Z. welke in pas sende verhouding al de voedende elementen inhouden, te gebruiken. Wie over koud glas beschikt kan ook voordeelig begin der maand eene zaaiing doen van bloemkool, welka de overwinterde zullen opvolgen. Hier toe gebruiken we de vroege Mechel- sche. Bij vriezend weer wordt met een rietmat gedekt, terwijl men veel luchten zal bij zonnig weder. In den loop der maand Mei zal men de ra men wegnemen. Kropsalade die nu onder koud glas uitgezaaid wordt, zal dienen om de weeuwen op te volgen en zal vooral geschikt zijn het eerst buiten uitge- plant te worden. Mag ik hier in het bijzonder onze lezers eens doen inzien het nut van een paar glasramen, ook eenruiters geheeten. Met een kleinen onkost genieten we van de smakelijke groenten op het oogenblik dat onze buren slechts denken aan zaaiendat geeft ons moed, beurt ons op, en ten slotte spaart aan moeder de vrouw vele uitgaven. Laten we van onzen groententuin een sportterrein maken t.t.z. om het eerst en om het best. En waarom niet Hier hebben wij altijd den eersten prijs en niet de baas van het lokaal, zooals het nogal gebeurt bij de meeste sporten. Een nieuwe partij allerbeste karre smeer is aangekomen. Het is verpakt in gansch nieuwe emmers van 10 kg.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 3